Można jechać! Nowy, ostatni odcinek obwodnicy zachodniej w Gliwicach już otwarty

Piknik rodzinny, przejazd zabytkowych samochodów, rowerów, hulajnóg, bieg i marsz nordic walking, a na koniec wystąpienia przedstawicieli samorządu i wykonawców, towarzyszyły otwarciu 2-kilometrowego odcinka obwodnicy zachodniej między ul. Sowińskiego i Daszyńskiego w Gliwicach. Droga jest już dostępna dla samochodów.

 

Impreza już od godziny 10:00 zgromadziła sporo mieszkańców przybyłych na rowerach, pieszo i na hulajnogach. Oprócz władz miasta, reprezentantów miejskich jednostek (ZDM), a także wykonawców (EUROVIA i PRUiM), nie brakowało też kandydatów na radnych i prezydenta w zbliżających się wyborach, z praktycznie wszystkich opcji. Nie da się się ukryć, że taka impreza, to znakomita okazja na pokazanie się potencjalnym wyborcom.

 

Oficjalne uroczystości odbyły się około godziny 13:00, kiedy głos zabrali samorządowcy i inne osoby zaangażowane w tę inwestycję. Na początku swojego wystąpienia prezydent Gliwic wspominał lata 90. XX wieku, gdy większość ruchu tranzytowego prowadzona była po śródmieściu.


Gliwice odziedziczyły układ drogowy stary, niewydolny, tzw. promienisty. Wszystkie drogi biegnące do Gliwic z otaczających nas miast wpadały do centrum i krzyżowały się praktycznie na gliwickim Rynku – mówił Neumann. – W śródmieściu mieliśmy do czynienia z korkami, zatorami, problemem ze smogiem spalinowym czy nadmiernym hałasem – kontynuował. (Szczególną uciążliwość stanowił też przewóz żywych zwierząt przez centrum, który wiązał się z uciążliwością zapachową, unoszącą się w powietrzu jeszcze na długo po tym, jak samochód je wiozący przejechał przez miasto.)

Jak zaznaczał prezydent, problem ten udało się częściowo rozwiązać dzięki budowie autostrad A1 i A4, stanowiących autostradową obwodnicę Gliwic, przebudowę DK 88, która powstała jeszcze w czasie II wojny światowej (wiele osób pamięta zapewne odcinek wyłożony betonowymi płytami), a także budowę DTŚ.

Zaplanowaliśmy dwie obwodnice, które docelowo stworzą tzw. ring wewnętrzny komunikacyjny obwodnicowy – obwodnice: południową i zachodnią. Właśnie owa obwodnica zachodnia dzisiaj o godzinie 16:00 będzie w pełni przejezdna

– podkreślał prezydent Gliwic. Na obwodnicę zachodnią składają się trzy odcinki – ulica Okulickiego biegnąca od węzła z DK 88, wzdłuż Cmentarza Centralnego i dalej przez skrzyżowania z ul. Kozielską i Andersa do ul. Sowińskiego, otwarty w 2020 roku fragment między ulicami Rybnicką i Daszyńskiego oraz otwarty w sobotę, 16 marca, odcinek.

Wystąpienia przedstawicieli samorządu i wykonawców poprzedził przejazd kolumny zabytkowych samochodów, którą prowadził wiekowy mercedes z prezydentem Gliwic Adamem Neumannem i wiceprezydentem Mariuszem Śpiewokiem na siedzeniach pasażerów. Jeden z klasyków, biorących udział w paradzie, był kierowany przez byłego sekretarza miasta Andrzeja Karasińskiego.

Ostatni odcinek obwodnicy zachodniej, między ulicami Sowińskiego i Daszyńskiego, ma długość około 2 km. Otwarcie drogi pozwala na wyprowadzenie istotnej części ruchu samochodowego poza śródmieście Gliwic, dzięki wyznaczeniu tamtędy nowego przebiegu trasy DK 78. Teraz prowadzi ona od ulicy Rybnickiej, przez obwodnicę, ulicą Okulickiego do DK 88, a stamtąd do ulicy Tarnogórskiej.

(żms)

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
76 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze