Na skwer nad DTŚ dotarły pierwsze drzewa. Zostaną posadzone w podwyższonych rabatach

Zmiany na skwerze nad DTŚ postępują. Ostatnio nasadzono tam rośliny, teraz przyszła pora na drzewa, które w poniedziałek dostarczono na miejsce. W tym tygodniu przewidziane są kolejne dostawy.

 
Relację z przebiegu prac na skwerze regularnie na swojej stronie internetowej zamieszcza gliwicki ZDM.

Jabłonie, klony polne i lipy “przyjechały” dziś w dostawie na skwer nad Drogową Trasą Średnicową. Miejsca dla pierwszych drzew są już gotowe. Wykonawca rozpoczyna ich osadzanie w specjalnie przygotowanym podłożu – substracie, który jest niczym innym jak tylko specjalnie przygotowaną mieszanką mineralno-organiczną – przekazuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Przypomnijmy, że drzewa zostaną posadzone na podwyższonych rabatach, co ma umożliwić prawidłowy rozwój roślin.

W pozostałych częściach skweru trwa uzupełnianie podłoża pod kolejne rośliny. Na skwerze, nasadzonych zostanie w sumie 127 drzew, różnych gatunków i ich odmian. Wśród nich pojawią się klony tatarskie, ambrowce amerykańskie, brzozy pożyteczne, platany czy graby. Urozmaiceniem będą drzewa kwitnące wiosną takie jak: jabłonie i wiśnie różowe – w dwóch odmianach. Kolejne dostawy drzew jeszcze w tym tygodniu – zapowiada rzeczniczka.

(żms)/ZDM w Gliwicach
fot. 24gliwice.pl/ŻMS

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
BezpieczneGliwice

Czy będzie tam jakiś monitoring. Po piątkowych / sobotnich wybrykach naszej kochanej gliwickiej i okołogliwickiej patologii oraz czy po posadzeniu będzie to ktoś podlewał ?

Beton

Monitoring jest w prawie całym centrum, tylko nikt na niego patrzy.

Mieszkanka

Piątkowa i sobotnia patologia to nie wszystko. Trzeba jeszcze opracować system ochrony roślin przed wieczorowymi łowcami sadzonek.
PS.
Nie żadne drzewa, jak już to drzewka.

Sroka

I tutaj trzeba dodać, że przed łowcami sadzonek raczej nie wywodzących się z kochanej gliwickiej i okołogliwickiej patologii- tym bardziej młodzieży

yyy

nikt nie będzie podlewał bo to nie o to chodzi….zasada jest taka:
1. płacimy wykonawcy grube pieniądze za roboty warte 1/4 ceny…oczywiście kasa z unii., bo ze swoich nie będziemy płacić
2. czekamy dwa lata aż drzewa uschną…musimy poczekać dwa lata bo inaczej straci się dofinansowanie z unii..
3. wracamy do punktu 1….i tak się to kręci

Blofeld

Zastanawiam się, ile czasu potrzeba, żeby część z tych sadzonek podzieliła los wielu tych, które sadzono z entuzjazmem i propagandowym sznytem w innych miejscach. Niezadbane zginą – to łatwe do przewidzenia. Może o to chodzi, żeby biznes się kręcił – za rok, dwa znów będzie akcja wymiany zdechłych roślin na kolejne.

Aga

Tamte drzewka były też niczego sobie ponoć jakieś wiśnie orientalne nikt tego nie podlewał a donice wyglądały jak śmietniki pełne papierków i petów, czy i tam razem te rośliny szlag trafi? Ciekawa jestem, bo wszyscy się na to składamy również na pielęgnację takich miejsc

Marta R.

Co ciekawe sadzeniem drzew zajmuje się najwszechstronniejsza firma PRUiM SA. Niedługo będą odśnieżać miasto…

Vito

Na betonie kwiaty nie rosną, śpiewali już dawno temu. Drzewa Tymbardziej nie urośnie. Lekko wydaje się nie swoje pieniądze. Zero odpowiedzialnosci.

Oburzony

Wycięli w tym miejscu 700 drzew 100-letnich,a sadzą patyczki,które za chwilę uschną.Szkoda,że nie przyszło im za te wszystkie szkody zapłacić.Najlepiej żeby nic nie robili,bo cokolwiek robią to tylko szkodzą.To są szkody nieodwracalne na długie dziesięciolecia albo i na zawsze.Czy to wynika z ignorancji czy z głupoty?

Michał

Co to za karły

Kiedy to zacznie przypominać drzewo, za 50 lat? Mogę nie dożyć

AndrzejD

To nie zdąży przypominać drzew. Za 10 lat będzie remont stropu średnicówki to wszystko wytną

gliwicjus

Nawet nic nie będą musieli wycinać, tylko zdejmą z betonu razem z tą całą cudowną “specjalnie przygotowaną mieszanką mineralno-organiczną”.

Sabachan

oby te nasadzenia przetrwały amatorów kradzieży i nie tylko

A.

Dobrze, że te 1 zdjęcie z czołówki nie jest rzut na dubois (nie znoszę tych francuskich nazw…) na biptohut czerwony… bo by szpetnie to wyglądało… A czemu? A temu, że po wycięciu drzew widać jak okaleczony jest ten budynek. Jakby bez dachu ( lata temu tego nie dostrzegałem), wg mnie wygląda fatalnie od tej strony

Oburzony

CENZURA tu działa,USUNĘLI mój komentarz!!!!!!!! Demokraci!!!!!!!

A.

Wolne media… ;-) czytaj wolno im wszystko

Jep

A kto tam będzie spacerował? Chyba zabłąkany turysta z Zabrza po udanym wernisażu na fasadach budynków.

Vito

“Ostatnio nasadzono tam rośliny, teraz przyszła pora na drzewa” – redaktor nie uważał na lekcjach biologii?

bełon

Ach jak przyjemnie będzie pooddychać świeżym powietrzem wśród tych wszystkich drzew połączonym ze spalinami spod DTŚ !!!

Realista

Lada dzień ruszy sezon grzewczy. Ostropa, Wilcze Gardło, Wójtowa Wieś, Żernica, Żerniki, Brzezinka, Bojków, Ligota … zasypią eko-groszkiem swoje eko-kopciuchy, to w porównaniu z nimi, nad DTŚ będziesz miał jak w Ciechocinku.

dzidek krępak

A w centrum to niby jakie paliwo mają?

Realista

PEC, gaz. Piece też się zdarzają, ale nie w takiej skali i zagęszczeniu jak w dzielnicach domków. Chyba nie sądzisz, że osiedla typu Gwardii, Sikornik, Trynek, Waryńskiego, Obrońców Pokoju, Kopernika są ogrzewane piecami. Odnieś to też do ilości mieszkańców (rodzin) na takich osiedlach. W takiej Ostropie 1 domek (1 rodzina) = 1 piec (1 komin). Wyobraź sobie teraz, że na Gwardii z każdego mieszkania wystaje komin a mieszkania do ogrzania mają po ponad 200m2 (520m3). Smog staje się problemem w sezonie grzewczym. Żeby go dosłownie posmakować wystarczy się przejść na Wójtową Wieś. Zrzucanie winy li tylko na samochody to kłamstwo.… Czytaj więcej »

ws

A domki poniemieckie na Trynku i Sikorniku jak i cała Rybnicka też wierzysz, że sie ogrzewają gazem?

Realista

Drugie zdanie

Bartłomiej

Przyznam się że jestem od 2 lat księdzem i słucham zespołu KAT i Roman Kostrzewski czy robię źle przecież to tylko muzyka czy nie mam racji?