Najlepsze oferty ubezpieczenia OC na rynku

Duża konkurencja na rynku obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych sprawia, że znalezienie najlepszej oferty nie jest zadaniem łatwym. Wielu właścicieli pojazdów nie orientuje się, czym różnią się od siebie poszczególne polisy i jaki jest ich zakres. Tymczasem zrozumienie podstawowych pojęć i zagadnień z zakresu ubezpieczeń, pozwala wybrać najlepszą ofertę, precyzyjnie dostosowaną do własnych potrzeb.

 

Przegląd dostępnych produktów

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami ubezpieczenia komunikacyjne odpowiedzialności cywilnej mają charakter obowiązkowy. Polisę należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu i kontynuować ją do momentu jego sprzedaży bądź wyrejestrowania. W związku z tym, że zakres ochrony narzuca ustawa, warunki ubezpieczenia są takie same u wszystkich ubezpieczycieli, a różnice dotyczą wyłącznie cen polis. Oznacza to, że właściciele pojazdów przy wykupywaniu polisy, powinni kierować się przede wszystkim ceną i wybierać najtańsze OC.

Część ubezpieczycieli, aby zachęcić klientów do swojej oferty, dorzuca do OC komunikacyjnego różnego rodzaju gratisy. Większość największych firm na rynku oferuje swym klientom tzw. assistance wypadkowy. W przypadku wystąpienia szkody osoba, która ma taką ochronę, może liczyć na to, że pojazd, który uległ uszkodzeniu, zostanie odholowany do miejsca zamieszkania lub warsztatu. Krok dalej poszła firma ubezpieczeniowa Uniqa, która do swojego OC dorzuca assistance, działający również w przypadku awarii samochodu. Z kolei LINK4 dodatkowo oferuje Assistance opon, czyli pomoc przy wymianie uszkodzonego ogumienia, a Warta i HDI przy wznawianiu polis zapewniają ochronę zniżek w razie wystąpienia szkody. Wybierając OC, warto zwrócić uwagę na tego rodzaju dodatki. Najlepsze OC będzie charakteryzowało się niską ceną i wartościowymi gratisami.

Najtańsze i najdroższe polisy

Wielu właścicieli pojazdów często zadaje pytanie, która firma ubezpieczeniowa jest najtańsza. Okazuje się, że nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystkie firmy samodzielnie szacują ryzyko i dopasowują do niego składkę. Podczas kalkulacji składki branych jest pod uwagę nawet kilkadziesiąt zmiennych. Do najważniejszych zaliczyć należy:

  • markę pojazdu,
  • pojemność silnika,
  • wiek właścicieli,
  • miejsce zamieszkania,
  • szkodowość.

Duża ilość zmiennych sprawia, że dwie różne osoby za taki sam pojazd, w tej samej firmie ubezpieczeniowej za polisę OC mogą zapłacić inne składki. Co istotne, różnice w składkach mogą w skrajnych przypadkach wynosić nawet kilkaset złotych. Najwięcej za ubezpieczenie muszą zapłacić młodzi kierowcy, którzy nie ukończyli 20 lat. Najmniej obecnie płacą właściciele pojazdów w wieku około 64 lat. 

Według danych statystycznych ceny ubezpieczeń obowiązkowych OC w ostatnim półroczu spadły o około 10%. Na chwilę obecną średnia cena polisy kształtuje się na poziomie 616 zł. Na najtańsze oferty mogą liczyć mieszkańcy województwa opolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Najwyższe ceny polis firmy ubezpieczeniowe kalkulują dla mieszkańców województwa pomorskiego i mazowieckiego. Wartość odchylenia pomiędzy najtańszymi i najdroższymi regionami wynosi około 13%.

Pozostałe czynniki wpływające na atrakcyjność oferty

Biorąc pod uwagę powyższe dane, łatwo zauważyć, że poszukiwanie najlepszego OC nie jest zadaniem łatwym. Aby znaleźć dobrą ofertę w rozsądnej cenie, warto skorzystać z pomocy internetowych wyszukiwarek. Dzięki nim w kilka minut można oszczędzić sporą sumę na ubezpieczeniu. Należy pamiętać, że na atrakcyjność oferty wpływają również inne czynniki. Jednym z nich jest tzw. BLS, czyli system bezpośredniej likwidacji szkód oferowany przez wybranych ubezpieczycieli. Pozwala on likwidować szkodę z OC sprawcy w swojej ubezpieczalni.

Wysokość składki za polisę OC może być także uzależniona od sposobu płatności oraz posiadania dodatkowych polis w danej firmie. Większość firm premiuje płatności jednorazowe i proponuje dodatkowe zniżki, dla lojalnych klientów, którzy poza samochodem ubezpieczają również życie, zdrowie lub majątek.

materiał partnera