Noc Świętojańska w Gliwicach na folkowo. Gwiazdami wieczoru Krzikopa i Trebunie-Tutki

Trebunie-Tutki podczas koncertu Trebunie-Tutki (fot. Z. Kosiuczenkoi)

21 czerwca wypada najkrótsza noc w roku – słowiańska noc kupały, na Śląsku nazywana też sobótką. W parku Chrobrego uczestnicy imprezy zgromadzą się wokół tradycyjnej góralskiej watry, czyli ogniska.

Noc Kupały to święto ognia i miłości. Podczas Festynu Sobótkowego w parku Chrobrego będzie można nauczyć się pleść wianki z polnych kwiatów – takie same, jak te, które kiedyś młode dziewczyny puszczały na rzece, by wywróżyć sobie szybkie zamążpójście.

Na parkowej scenie wystąpią Guzowianki i Zespół Regionalny Istebna. Grupa Rube Świnie nauczy nas kręcić się w obertasie, kujawiaku i mazurku. Nogi same poderwą się do sobótkowego tańca. A ci, którzy zmęczą się tańcem do upadłego, będą mogli odpocząć w strefie relaksu. Zastrzyk energii gwarantowany.


Festyn Sobótkowy rozpocznie się o godz. 15.00 i potrwa do godz. 21.00. Udział we wszystkich sobótkowych atrakcjach jest bezpłatny.

Po pełnym wrażeń popołudniu przeniesiemy się na łąkę przy parku Chrobrego. O godzinie 21:00 rozpocznie się koncert górnośląskiej grupy Krzikopa. Zdobywcy III miejsca na festiwalu Nowa Tradycja 2019 są prawdziwym wulkanem energii. Łączą tradycyjne melodie z nowoczesną elektroniką, by śląskie larmo leciało w Polskę szeroką.

Gwiazdą Nocy Kupały będą Trebunie-Tutki. Muzykalna rodzina z Białego Dunajca to prawdziwa folkowa instytucja, która koncertowała już w wielu krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Czerpią przede wszystkim z góralskich tradycji, ale nie boją się eksperymentów – z reggae, rockiem czy jazzem. W Gliwicach wystąpią z Gooralem, beskidzkim DJ-em, który w swoich utworach miksuje elektronikę z rodzimym folklorem. To będzie prawdziwa folkowa petarda. Na zakończenie imprezy zaplanowano widowiskowy pokaz sztucznych ogni.

(żms)/UM(mm)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Jarowit

Dziwna ta Noc w Gliwicach. Od 15 do 21 – chwilę po zachodzie Słońca.

Nikt Ważny

Tyle ma trwać festyn, koncerty po 21

Imię

Przykład pielęgnowania starych obyczajów. Dobrze, że kościół nie zdołał skutecznie przykryć swoimi odpowiednikami prasłowiańskich świąt, choć bardzo się starali.

Patrzący z boku

W dużym stopniu zdołał. Przesilenie letnie 20-21 czerwca “Boże Ciało”. Słowiańska Noc Kupały, Sobótka, Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów ugrofińskich, np. Finów gdzie jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu. W Estonii, na Łotwie pod nazwą Līgo jest wolnym od pracy świętem państwowym (23 i 24 czerwca). Również na Litwie dzień 24 czerwca, od 2005 roku, jest wolny od pracy. Przesilenie zimowe 21-25 grudnia – “Boże Narodzenie” – W starożytnym Rzymie “Saturnalia”, w Persji – narodziny Mitry (bóstwa… Czytaj więcej »

Tomasz

I do tego są jeszcze ludzie którzy twierdzą, że religie to dyrdymały a one wprost odnoszą się do astronomii.
Niestety ciemnogród nigdy nie uwierzy w religię i w naukę……

Imię

bo religie to takie protezy dla umysłu – nie da się wyjaśnić racjonalnie to powierzmy temu, czy innemu bóstwu.

Storm

Zawsze tak było, jest i będzie. Ludzie muszą jakoś sobie wszystko wytłumaczyć- a to bożkowi nauki, a to bożkowi religii, a to bożkowi natury.

Książki nie parzą

Nie odnoszą, tylko są umiejscowione w zjawiskach astronomicznych. Na zasadzie g*wna, które przyklejone do pokładu tankowca krzyczy – płyniemy! Są powiązane, bo tak postanawiali kolejni władcy kościelni na kolejnych synodach, Czyli normalnych naradach. Najprawdopodobniej właśnie w celu zagłuszenia wcześniejszych obrządków. Podobnie jak odwieczne stawianie świątyń na wyburzonych świątyniach “przeciwników”. To jest zwyczajne znaczenie terenu i walka o wpływy.
Z kolei są jeszcze ludzie którzy twierdzą, że religie to prawda objawiona a nie zmiksowana i wielokrotnie redagowana na potrzeby danej epoki, w efekcie mocno przekłamana kompilacja legend, podań, przekazów i wymysłów, bądź co bądź mających umocowanie historyczne.

Krzysiu

Mało tego – są jeszcze ludzie, którzy twierdzą, że nauka to coś potwierdzonego czy zweryfikowanego. A w rzeczywistości zbiór wierzeń danych czasow-kiedyś ziemia była płaska, dziś okrągła, pojutrze w sumie nie wiadomo. Asteroida w nas uderzy potem nie uderza. Nieuleczalnie chorzy zdrowieją, masło i jajka wg nauki szkodzą a raz nie.

Książki nie parzą

“Niestety ciemnogród nigdy nie uwierzy w religię i w naukę……” Wierzy się w religię, stąd powiedzenie – wiara. Ktoś ci coś mówi a ty mu wierzysz. Jeśli mu nie wierzysz, to jesteś niewierzący. W naukę się nie wierzy tylko uznaje za fakt. Nauka to coś potwierdzonego, zweryfikowanego. Niestety nadal żyjemy w czasach, gdy za naukowe uznaje się teorie błędne, fałszywe bądź spreparowane na potrzeby “obrony” dorobku naukowego środowisk akademickich chodzących w kółko po własnych śladach. Najbardziej ułomną pod tym względem jest nauka zwana archeologią. To ona najbardziej skłania się ku dogmatyzmowi a właśnie archeologia ma ogromny, jeśli nie największy wpływ… Czytaj więcej »

RS-AZ

Przypomnij nam kto i za co spalił na stosie Giordano Bruno?
Galileusz też mógłby wiele powiedzieć w temacie podejścia Kościoła do nauki.

''

W celu spalenia na stosie delikwent był oddawany cywilnym władzom.

Zdziś

Uwaga! Wejście na impreze kontrolowane przez Twojego proboszcza!

Beton

Z całą pewnością frekwencja będzie imponująca. Miejsce przed sceną i przy ognisku szczelnie wypełnią miłośnicy spoconych kobiet, ciepłej wódki i góralskiej muzyki. Wianki spławiane Kłodnicą unieruchomią miejską oczyszczalnię ścieków, więc na drugi dzień wszystkich skacowanych uczestników góralskiej potańcówki zaleje rozprzestrzeniający się nad całym miastem aromat stolca wymieszanego z wymiocinami.

Fetor

Ty myślisz, że miejska oczyszczalnia ścieków oczyszcza Kłodnicę? Że niby jak? Zasysa całą wodę a później wypluwa z powrotem? No raczej nie, bo musiałaby być wielkości petrochemii Płock

MALY ROZUMEK

Chęć bycia kontrowersyjnym nie pozwala Ci znieść myśli w której komuś może podobać się coś innego niż Tobie. W masowych imprezach chodzi bowiem o ZABAWĘ.