Miasto wybrało miejsce, gdzie wybuduje nowy szpital miejski. Do dyspozycji 5 hektarów

szpital miejski nowy budynek

Znamy lokalizację nowego budynku szpitala miejskiego. Jak informuje Magistrat, placówka zostanie wybudowana od zera przy ul. Kujawskiej, na terenie między skrzyżowaniami z ul. Ceglarską i Pocztową (w pobliżu salonu płytek i łazienek).

Obecnie trwają prace koncepcyjne, a inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu najbliższych czterech lat.

– Ten teren jest doskonale skomunikowany, w pobliżu jest m.in. zjazd z DTŚ. W dodatku 5-hektarowa nieruchomość w całości należy do Miasta – informuje Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

DRODZY CZYTELNICY! TRWA CISZA WYBORCZA. DO ZAKOŃCZENIA WYBORÓW WSZYSTKIE WASZE NOWE KOMENTARZE BĘDĄ MODEROWANE, MOGĄ WIĘC UKAZAĆ SIĘ Z OPÓŹNIENIEM. KOMENTARZE MAJĄCE CHARAKTER AGITACJI ZOSTANĄ OPUBLIKOAWANE PO ZAKOŃCZENIU CISZY WYBORCZEJ.

NA KOŚCIUSZKI SIĘ NIE OPŁACA

Nowy budynek gliwickiego szpitala miejskiego to jedna z obietnic wyborczych Zygmunta Frankiewicza. Pierwotnie Miasto planowało rozbudowę placówki przy ul. Kościuszki (na tyłach obecnego szpitala miał powstać nowy obiekt). Wydawało się, że inwestycja dojdzie do skutku, przygotowano program funkcjonalno-użytkowy budynku, pojawiły się pierwsze wizualizacje, a nawet konkretna data finalizacji inwestycji (pierwotnie był to już 2020 rok).

W ubiegłym roku Magistrat zmienił jednak plany. [perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Rozbudowa placówki przy ul. Kościuszki wiązałaby się z koniecznością utrzymania części oddziałów w starym budynku. Oznaczałoby to kontynuację dotychczasowych problemów: wysokich kosztów utrzymania, częstych remontów, a przede wszystkim niespełnianiem standardów Ministerstwa Zdrowia. [/perfectpullquote]

To z kolei generowałoby ryzyko utraty dofinansowania ze źródeł centralnych. Nowy budynek ma być więc receptą, która na lata rozwiąże trudną sytuację gliwickich placówek szpitalnych.

– Chcemy by była to inwestycja, z której będą mogły korzystać całe pokolenia gliwiczan – mówi rzecznik prezydenta.

Budowa będzie prawdopodobnie w całości finansowana z budżetu miasta.

– Jeżeli pojawi się możliwość pozyskania środków ze źródeł zewnętrznych to na pewno o nie wystąpimy, ale na ten moment planujemy budowę ze środków miejskich – mówi Jarzębowski.

MILIONY ZŁOTYCH NA BUDOWĘ

Jaki to będzie koszt? Tego na razie Magistrat oficjalnie nie podaje, ale wiadomo, że będą to duże kwoty. Dość powiedzieć, że nowy budynek przy ul. Kościuszki miał kosztować 120 mln złotych. Ze względu na swój charakter i konieczność przeniesienia wszystkich oddziałów, obiekt przy ul. Kujawskiej będzie na pewno dużo większy. Do dyspozycji jest 5ha terenu, ale jak zaznacza Jarzębowski, po drugiej stronie ulicy, w razie potrzeby jest jeszcze 1ha miejskiego terenu, który można wykorzystać.

Nowa lokalizacja szpitala miejskiego będzie wiązać się także ze sporymi zmianami przy ul. Kościuszki 29, gdzie pozostanie stary budynek. Miasto nie ma wobec niego planów i obiekt może trafić na sprzedaż. Osobną kwestią pozostaje stan techniczny budynku i racjonalność przywracania go do życia przez ewentualnego nowego właściciela. Możliwa jest więc nawet rozbiórka i przeznaczenie atrakcyjnego terenu pod zupełnie nową inwestycję.

Michał Szewczyk