O czym może świadczyć ból nadgarstka?

Bóle nadgarstka mogą mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Jedną z przyczyn jest klasyczne nadwyrężenie lub przeciążenie, kiedy to ścięgna, mięśnie lub stawy przebywają zbyt długo w niekorzystnej dla nich pozycji lub są narażone na nadmierny wysiłek fizyczny. Do oczywistego bólu w tej okolicy dochodzi również w przypadku zwichnięcia, złamania, stłuczenia.

 
Ból towarzyszy pacjentowi zazwyczaj przy wykonywaniu ruchu nadgarstkiem lub samą dłonią. W przypadku wspomnianych dolegliwości można jednak stosunkowo szybko znaleźć ich przyczynę i wdrożyć odpowiednie środki mające na celu uśmierzyć ból i ewentualnie zapobiec gorszym powikłaniom w trakcie rekonwalescencji. Co jeszcze może powodować ból nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka

Jedną z przyczyn bólu w nadgarstku jest zespół cieśni nadgarstka. Jest to jedna z najczęściej występujących neuropatii kończyn górnych. Do typowych dolegliwości i objawów świadczących o tej przypadłości zalicza się wspomniany już ból, ale także osłabienie mięśni i problemy z czuciem. Znacznie częściej ta choroba dotyka kobiety, a także osoby, które pracują umysłowo, spędzają większość czasu na pracy przy komputerze, co ma z kolei związek z utrudnionym przewodnictwem nerwowym w okolicy nadgarstka.

Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka polega między innymi na badaniach fizykalnych, czyli np. na uciskaniu nerwu oraz sprawdzaniu jego reakcji na bodźce. To także badania mające na celu potwierdzenie diagnozy, czyli badania elektromiograficzne i elektroneurograficzne. Należy ponadto wspomnieć o dalszym przebiegu procedur diagnostycznych, które umożliwiają utwierdzenie się w rozpoznaniu, jak RTG, MRI, USG, czy badania laboratoryjne.

Ganglion nadgarstka

Kolejna przypadłość, która może powodować ból, to ganglion nadgarstka. Mowa tutaj o pewnym rodzaju guza znanego również jako torbiel galaretowata. Jest to charakterystyczne zwyrodnienie, które powoduje widoczne na skórze uwypuklenie oraz dotkliwy ból przy jego dotykaniu. Może ulegać przesuwaniu. Występuje ono przeważnie w okolicy ścięgien i torebki stawowej. Zazwyczaj przyczyną ganglionu są przewlekłe, częste urazy w okolicy nadgarstka. Aby upewnić się, że to właśnie ta przypadłość powoduje ból, pacjent kierowany jest na rezonans magnetyczny lub badanie ultrasonograficzne.

Zmiany zwyrodnieniowe nadgarstka

Tego typu zmiany i problemy zdrowotne powodujące dolegliwości bólowe pojawiają się zazwyczaj przy urazach i złamaniach. Jeżeli kości nie są odpowiednio ustawione, mogą one nie zrastać się prawidłowo. Z tego też powodu funkcje nadgarstka mogą być upośledzone, a niewłaściwe ułożenie kości z czasem będzie powodowało wspomniane już zwyrodnienia. Badania diagnostyczne, takie jak RTG, mają na celu ustalenie charakteru złamania i przemieszczeń oraz umożliwiają zaplanowanie dalszego leczenia.

Nadgarstek reumatoidalny

Reumatoidalne zapalenie stawów nadgarstków to choroba immunologiczna, w której atakowana jest tkanka łączna. Zapalenie występuje zazwyczaj symetrycznie i z czasem zmiany chorobowe zaczynają obejmować nie tylko same stawy, ale również i pozostałe tkanki. Mogą prowadzić do uszkodzeń poszczególnych układów. Nadgarstek reumatoidalny to często stan zapalny, który należy do jednych z pierwszych objawów reumatoidalnego zapalenia stawów w całym organizmie. Również zalicza się do schorzeń powodujących ból u pacjenta.

Uszkodzenie więzadła

Innym powodem bólu w okolicy nadgarstka jest uszkodzenie więzadła. To przypadłość, która jednocześnie osłabia sam nadgarstek i może wymagać rekonstrukcji celem przywrócenia nadgarstkom pełnej sprawności. Badaniem, które wykonuje się na rzecz zdiagnozowania tego uszkodzenia, jest np. MR.

Diagnostyka obrazowa ma kluczowe znaczenie w ustalaniu charakteru zmian chorobowych w obrębie nadgarstka u pacjenta, a także poziomu zaawansowania stanu chorobowego. Odpowiednio postawiona diagnoza umożliwia wdrożenie stosownego leczenia, a także śledzenie postępów w późniejszej rekonwalescencji i rehabilitacji, zarówno u dzieci, jak i dorosłych pacjentów.