Obchody Święta Niepodległości w Gliwicach. Przemarsz, złożenie wieńców, koncert i przegląd filmów

11 listopada w Gliwicach odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Rozpocznie je uroczysta msza w katedrze, po której nastąpi przemarsz uczestników na plac Piłsudskiego. Wieczorem zaplanowano koncert w Teatrze Miejskim.

 
11 listopada (sobota) obchodzimy Święto Niepodległości by upamiętnić wydarzenia z 1918 roku, gdy po 123 latach Polska wróciła na mapę świata.

To właśnie Józef Piłsudski 11 listopada 1918 roku otrzymał od Rady Regencyjnej zwierzchnictwo i naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim. Tego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Marzenie o odbudowie niepodległego państwa polskiego po latach zaborów stawało się rzeczywistością.

Plan tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w Gliwicach:
  • 12:30 Msza św. w intencji Ojczyzny w Katedrze pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła,
  • 13:45 Przemarsz uczestników Mszy św. na Plac Marszałka J. Piłsudskiego,
  • ok. 14:00 Uroczystość pod pomnikiem Marszałka J. Piłsudskiego: złożenie meldunku wojskowego, podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu państwowego, przemówienie przedstawiciela Miasta Gliwice, apel pamięci i salwa honorowa, złożenie kwiatów pod pomnikiem,
  • 14:50 Złożenie kwiatów pod pomnikiem ku czci żołnierzy francuskich poległych w latach 1920-1922 w Parku Starokozielskim.

Wieczorem w Teatrze Miejskim w Gliwicach odbędzie się uroczysty koncert Gliwickiej Orkiestry Kameralnej z okazji Święta Niepodległości. Wejściówki kosztują 5 zł. Więcej na ten temat pisaliśmy TU:

Uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości w gliwickim Teatrze Miejskim. Bilety dostępne są w kasach

Tego dnia (11 listopada) można też wybrać się do kina Amok, gdzie wejściówki będą kosztowały 11 zł. Zaplanowano tam przegląd polskich filmów fabularnych i dokumentalnych. Więcej tutaj:

Przegląd polskich filmów fabularnych i dokumentalnych z okazji Święta Niepodległości. Bilety do kina za 11 zł

(żms)

29 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze