Oczyszczacz powietrza – dlaczego warto kupić go latem?

Sierpień przyniósł nam falę upałów, dlatego myślimy teraz przede wszystkim o chłodzeniu, a nie o oczyszczaniu powietrza. Lato jest jednak idealnym momentem na zakup oczyszczacza, ze względu na atrakcyjne ceny oraz fakt, że dobrze dobrane urządzenie przyda się nie tylko w sezonie grzewczym.

 


Przed czym chroni oczyszczacz powietrza?

Wiosną wielu z nas chowa oczyszczacz powietrza do szafy. Aby ocenić, czy jest to słuszna decyzja, powinniśmy przyjrzeć się rodzajom zanieczyszczeń obecnych w powietrzu i ich stężeniu w poszczególnych porach roku.

Smog

Głównym źródłem smogu w Polsce są domowe piece i kotły grzewcze, dlatego prawdą jest to, że po zakończeniu sezonu grzewczego jakość powietrza ulega znacznej poprawie. Należy jednak pamiętać o tym, że za emisję smogu odpowiadają również przemysł, ruch pojazdów silnikowych i produkcja energii elektrycznej. W pobliżu ruchliwej ulicy czy dużego zakładu przemysłowego stężenie smogu może przekraczać normy europejskie bez względu na porę roku.

Alergeny

O ile wiosną maleje poziom pyłu zawieszonego w powietrzu, to stężenie pyłków roślinnych wzrasta. Oczywiście, dla wielu osób ich obecność nie ma żadnego znaczenia, jednak w przypadku alergii kontakt z nimi często wywołuje nieprzyjemne dolegliwości. Oczyszczacz powietrza dla alergików dobrze radzi sobie zarówno z pyłkami roślinnymi, jak i innymi alergenami wziewnymi obecnymi w powietrzu. Z tego powodu przy alergii oddechowej korzystanie z oczyszczacza powietrza jest zalecane nie tylko zimą.

Lotne związki organiczne

Przedmioty obecne w każdym domu, takie jak meble, tapety do ścian i inne elementy wykończeniowe oraz środki czystości i kosmetyki zawierają lotne związki organiczne. Znaczna część z nich ma udowodnione działanie rakotwórcze. Najpopularniejszy z tej grupy jest formaldehyd, który znajdziemy m.in. w panelach podłogowych, materiałach izolacyjnych, odświeżaczach powietrza i lakierach do paznokci. W wysokich stężeniach aldehyd mrówkowy działa toksycznie na układ nerwowy, wątrobę i drogi oddechowe. Często kontakt z nim może doprowadzić do rozwoju choroby nowotworowej.

Dym tytoniowy

O tym, że bierne i czynne palenie jest szkodliwe, nie trzeba chyba przekonywać nikogo. Warto jednak wspomnieć o tym, iż oczyszczacz powietrza pozwala skutecznie usunąć z powietrza składniki dymu tytoniowego i wyeliminować jego brzydki zapach.

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 Źródło: www.klarta.pl

Czy dobry oczyszczacz musi być drogi?

Nie od dziś wiadomo, że wiele rzeczy opłaca się kupić poza sezonem ich użytkowania. Producenci i sprzedawcy zachęcają wówczas do zakupów poprzez atrakcyjne promocje. W tym miejscu musimy zaznaczyć, iż cena oczyszczacza powietrza nie musi odzwierciedlać jego jakości. Solidne urządzenie można kupić za mniej niż 1000 zł. Dobrym przykładem jest Klarta Forste 3, która w sklepie Klarta.pl dostępna jest w promocyjnej cenie wynoszącej 749 zł. Urządzenie to doskonale ochroni przed smogiem, alergenami i innymi zanieczyszczeniami w pomieszczeniu o powierzchni do 40 m².

Najważniejsze zasady wyboru oczyszczacza powietrza

Oczywiście, wybór oczyszczacza nie powinien być przypadkowy. Urządzenia różnią się między sobą pod wieloma względami, jednak największe znaczenie mają trzy kwestie.

Rodzaj filtrów

Aby oczyszczacz powietrza był w stanie efektywnie usuwać groźne zanieczyszczenia, musi być wyposażony w odpowiednie technologie. Najlepszym wyborem będzie urządzenie wykorzystujące filtr HEPA oraz filtr węglowy, które wzajemnie uzupełniają swoje działanie. Pierwszy zatrzymuje pyły zawieszone, alergeny, wiele bakterii i wirusów, a drugi pochłania zanieczyszczenia gazowe, w tym LZO. W te dwa filtry wyposażony jest każdy oczyszczacz powietrza Klarta.

Maksymalna powierzchnia pracy

Równie istotną rolę odgrywa maksymalna powierzchnia pracy, która jest uzależniona od wydajności oczyszczacza. Wybór sprzętu dedykowanego do mniejszego pomieszczenia to duży błąd, który będzie skutkował niską efektywnością pracy lub ciągłym działaniem w wysokich prędkościach, czyli hałasem.

Tryb automatyczny 

Znaczna część oczyszczaczy powietrza oferuje tryb automatyczny, w którym prędkość filtracji dostosowywana jest do aktualnego stężenia zanieczyszczeń. Urządzenia wykorzystują różne czujniki. Najlepszy wybór to oczyszczacz z sensorem pyłu zawieszonego PM2,5, który dopasowuje tempo pracy do stężenia głównego składnika smogu.