Oryginalny pomysł gliwickich studentów wyróżniony w Turcji. Kule helowe sposobem na grawitację

Jedna z największych atrakcji Turcji jest zagrożona zniszczeniem przez zwiedzających ją turystów. Tamtejsze władze ogłosiły więc konkurs, który ma temu zapobiec. Wśród nagrodzonych znaleźli się gliwiccy studenci.

Dwójka słuchaczy Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej – Katarzyna Ponińska i Paweł Pacak – zdobyła wyróżnienie w międzynarodowym konkursie organizacji reTHINKING Competitions.

Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu obserwatorium krajobrazowego, które docelowo miałoby powstać w Pamukkale w Turcji. Na objętym patronatem UNESCO terenie znajdują się tam wypełnione wodami termalnymi wapienne osady, stanowiące jedną z największych atrakcji turystycznych kraju.


[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Żeby zapobiec niszczeniu naturalnego piękna krajobrazu, studenci z gliwickiej uczelni zaproponowali rozwiązanie, które pozwalałoby bez szkody dla natury poznawać teren przez zwiedzających.   [/perfectpullquote]

– Stworzyliśmy kule wypełnione helem, które niwelowałyby nacisk człowieka na delikatne i kruche struktury wapienne. Wyzerowany ciężar zwiedzającego pozwala na swobodne poruszanie się po wzgórzu w bezpieczny sposób dla natury. Dzięki temu można obserwować, jak silna jest natura i w jak niezwykły sposób może się odradzać – opowiada Paweł Pacak.

Projekt młodych architektów spodobał się jurorom, dzięki czemu znalazł się w wśród czternastu najlepszych prac nadesłanych z całego świata.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się zdobyć wyróżnienie. Koncepcja powstała dosyć szybko, ale byliśmy przekonani, że jest to dobra i ciekawa odpowiedź na temat, dlatego cieszymy się, że zostaliśmy docenieni. Pracowaliśmy ciężko, ale w luźnej atmosferze i chyba to spowodowało, że udało nam się stworzyć coś ciekawego – podkreślają nagrodzeni studenci.

(żms)/UM
fot. projekt gliwickich studentów