Otwarcie obwodnicy zachodniej. Miasto podało termin, trwają ostatnie prace i odbiory nowej drogi

Ostatni odcinek zachodniej obwodnicy Gliwic zostanie otwarty w sobotę, 16 marca. 2-kilometrowy fragment, wybudowany między ulicami Daszyńskiego a Sowińskiego, będzie stanowił alternatywną drogę dojazdu z ul. Rybnickiej, przez ul. Okulickiego do al. J. Nowaka-Jeziorańskiego i ul. Tarnogórskiej.

 
Dobudowany odcinek obwodnicy zachodniej przejmie ruch samochodowy z Drogi Krajowej nr 78, która prowadzi m.in. przez Tarnowskie Góry, Gliwice i Rybnik. Dzięki temu mniej samochodów wjedzie do centrum miasta, łatwiej będzie można też przemieszczać się pomiędzy dzielnicami czy dojechać do centrów handlowych.

Przypomnijmy, że między ul. Daszyńskiego a Sowińskiego powstała dwukilometrowa droga jednojezdniowa, z jednym pasem ruchu w każdą stronę i z możliwością dobudowy w przyszłości drugiej jezdni.

Wybudowany został też m.in. obiekt mostowy z przepustem, przejściem dla zwierząt oraz przejazdem dla rolników, jest nowa kanalizacja deszczowa i zbiorniki retencyjne, które będą zbierać wody opadowe z drogi.


Wzdłuż jezdni ustawiono słupy oświetlenia ulicznego, a wykorzystane zostanie energooszczędne oświetlenie LED. W okolicy zabudowań w pobliżu skrzyżowania z ul. Daszyńskiego stanęły ekrany akustyczne. Jest też tablica zmiennej treści, która będzie informować kierowców np. o zmieniających się warunkach pogodowych czy utrudnieniach na drogach. Zbudowano zatoki autobusowe do wykorzystania w przyszłości w połączeniach komunikacji miejskiej.

Zapewniono przejazd dla rowerzystów – w części z wykorzystaniem ciągu pieszo-rowerowego (od strony ul. Sowińskiego) i dalej poprzez drogi techniczne. Na trasie przewidziano drzew i krzewów w pasie drogowym.

Koszt inwestycji wyniesie około 55 milionów złotych

Obecnie roboty dobiegają końca. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, który odpowiada za inwestycję, do zrealizowania pozostały ostatnie prace przy budowie chodników i drogi rowerowej oraz prace porządkowe. Gotowe jest oznakowanie pionowe ze znakami drogowymi, kończy się wykonywanie oznakowania poziomego. Na skrzyżowaniu z ulicami Okulickiego i Sowińskiego prowadzone są testy sygnalizacji świetlnej, która zostanie włączona do funkcjonującego na terenie miasta inteligentnego systemu sterującego, pozwalającego na zarządzanie ruchem drogowym.

Z kolei na ulicy Rybnickiej wprowadzane są właśnie zmiany w organizacji ruchu, polegające na skierowaniu dwóch pasów ruchu (dla osób jadących od Rybnika w stronę Gliwic) w stronę zjazdu na obwodnicę, pozostawiając tylko jeden pas do jazdy w stronę centrum.

Trwają również odbiory techniczne. Konieczne jest jeszcze złożenie wniosku do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o wszczęcie procedury uzyskania decyzji zezwalającej na użytkowanie drogi.

Budową tego odcinka obwodnicy zajmuje się wybrane w przetargu konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. oraz Eurovia POLSKA S.A. Koszt inwestycji (wraz z dokumentacją projektową i przebudową dróg dojazdowych) to około 55 mln zł. Są to środki z budżetu miasta, ale Gliwice – decyzją Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – otrzymają pomoc finansową w postaci dotacji celowej w ramach Funduszu Odporności w wysokości 7 mln zł.

(żms)/UM Gliwice(al)

40 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze