Park Sensoryczny to wyrzucony milion zł? Urządzenia są niesprawne, a wykonawca ogłosił upadłość

Większość urządzeń interaktywnych na terenie parku sensorycznego przy gliwickiej Radiostacji jest niesprawna, niestety tym razem wykonawca nie naprawi ich w ramach gwarancji. Spółka ogłosiła upadłość. Miasto obiecuje usunięcie usterek jeszcze w I kwartale.

W październiku 2017 roku oficjalnie otwarto park sensoryczny koło wieży Radiostacji. Nie minęło nawet 1,5 roku, a miejsce nie spełnia już zakładanej rekreacyjno-edukacyjnej funkcji. O dewastacji urządzeń tam zamontowanych pisaliśmy z resztą już w styczniu 2018.

Dotychczas wykonawca dokonywał napraw na własny koszt w ramach obowiązującej 5-letniej gwarancji, jednak tym razem sprawa jest bardziej skomplikowana. Firma FULCO TECHNOLOGIE BUDOWLANE Sp. z o.o., która wybudowała i wyposażyła centrum umiejętności, w czerwcu 2018 roku ogłosiła upadłość. Ruszyła dalsza procedura.

Syndyk Masy Upadłości w listopadzie ostatecznie odmówił Miastu Gliwice usunięcia istniejących wad gwarancyjnych

– poinformował zastępca prezydenta, Mariusz Śpiewok w odpowiedzi na zapytanie radnych Tomasza Tylutko i Łukasza Chmielewskiego, którzy zainteresowali się tym tematem na początku lutego.

Jak dowiadujemy się z dalszej części pisma, w grudniu urzędnicy wystąpili o wypłatę środków z gwarancji należytego wykonania umowy w kwocie 29,8 tys. zł z tytułu nieusunięcia wad gwarancyjnych przez wykonawcę.

W I kwartale 2019 roku planuje się przeprowadzenie działań mających na celu przywrócenie sprawności urządzeń Parku Doświadczeń

– zapewnia Mariusz Śpiewok.

Przypomnijmy, ta inwestycja kosztowała blisko milion złotych. Obok zabudowań Radiostacji przy ulicy Tarnogórskiej oraz samej wieży powstało atrakcyjne miejsce, mające przy okazji edukacyjny charakter.

Zamontowano tam 9 urządzeń akustycznych, takich jak gong, armata powietrzna, telefon paraboliczny, telegraf akustyczny, organy rurowe, ksylofon, szumiące rury, symulator operatora kamery i stół radiowy. Większość z nich aktualnie jest zepsuta.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
ziomek
ziomek

Czyli się popsuły czy ktoś je zdewastował bo to jednak różnica, nieprawdaż? Bydło, które to popsuło powinno się wyłapać i pociągnąć do odpowiedzialności.
Nie rozumiem, dlaczego zdewastowany sprzęt miałby być naprawiany w ramach gwarancji.

pok
pok

Pociągnąć do odpowiedzialności? W mieście, gdzie monitoring nie funkcjonuje – bo albo sprzęt nie działa, albo ktoś nie pracuje tak jak powinien?

heli1b
heli1b

One były popsute już w fazie projektu. Gdy 2 lata temu ośmielaliśmy się wątpić w trwałość tych zabawek z blaszek i rurek oraz podważaliśmy relację ceny do jakości, ceny do włożonych materiałów to na przeciwników tego cyrku wylała się fala hejtu. To nie jedyny przykład wyrzucania lekką ręką publicznych pieniędzy w błoto. W ogóle radiostacja ma dziwne skłonności do nietrafionych inwestycji, bo zupełnie niepotrzebna instalacja ledowej iluminacji też była sporo przepłacona w świetle tego, że nie wolno jej używać. W ogóle ktoś w tym mieście dostał jakiegoś pi*****ca na punkcie ledów. To chwilowe zauroczenie takimi bzdetami poza konsekwencjami finansowymi niesie… Czytaj więcej »

realista
realista

Popieram w 100%. Tak sie marnuje wlasnie pieniadze podatnikow,a sciezek rowerowych NIe MA ,KAMIENICE WYMALOWANE BOHOMAZAMI,DROGI DZIURAWE .POPROSTU BRAK SŁOW.DZIKI ZACHOD.

Steed
Steed

Chłopie a byłeś tam kiedyś? !!! Swego czasu bywałem tam z dzieckiem co tydzień, podczas gdy żona robiła zakupy w Lidlu :). Te urządzenia były/są zrobione z “gównolitu”, przy częstym normalnym używaniu, zgodnym z przeznaczeniem, materiał po prostu nie wytrzymuje . Mam nawet gdzieś zdjęcia jak postępował proces rozpadu niektórych materiałów – owiązana szmatką pałka do gongu, która co chwilę się odwiązywała, luzujące się śruby przy ksylofonie, “paletki” do uderzania w rurki na których non stop od uderzania pękała guma itp… Wymieniane te rzeczy były kilka, jak nie kilkanaście, razy ale wciąż na taki sam “gównolit”. Inwestor chyba robił co… Czytaj więcej »

Xsenofob
Xsenofob

Nie pierwszy i nie ostatni milion wyrzucony w błoto.
Lista środków zmarnotrawionych na nietrafione inwestycje w Gliwicach jest długa.
Kto bogatemu zabroni?

Ob
Ob

Monitoring nawalił, czy zapomnieli zainstalować? W Sosnowcu jak dwóch nastolatków zniszczyło podobny ubiekt to po apelu prezydenta i pokazaniu zapisu z kamery jeden od razu sam się zgłosił, a dotarcie do drugiego trwało chwilę. Inna sprawa, że sprzęt pod radiostacją od początku okazał się zbyt delikatny, a zobowiązanie gwarancyjne na 5 lat to proszenie się o plajtę. Dla firmy “kogucik” 1 mln minus koszty to i tak dobra fucha. Właściciel pewnie ma już nową i wygrywa następne przetargi.

krzysztof
krzysztof

urojenia pewnej osoby są kosztowne dla mieszkańców,jeszcze nie raz dopłacimy do takich inwestycji,a co z nawierzchnią asfaltową na ul Sowińskiego też firma zbankrutowała,. bo chyba jeszcze jest gwarancja na ten bubel.Gość na f nie panuje już nad niczym w mieście nawet nad podwładnymi którym przyznaje 13-stki za dobrze wykonane zadania z należytą starannością.

Largo
Largo

Dostałem 13-stke. Prawie 5000. Chwała Prezydentowi F.

prestissimo
prestissimo

W dobrze zarządzanych firmach jest przyjęte, że na premię zasługuje wydajny i ponad średni pracownik. A teraz się okazuje, że za premię wychwala się szefa. Jaki pracownik ma taki poddańczy stosunek do szefa, który nagradza za nic? Mierny i powolny.

Żoliborska kanalia
Żoliborska kanalia

Za premię wychwala się szefa. Wydajnie i ponadśrednio.

The Tiger@
The Tiger@

Zależy od premii. Jest jasno określone za co są premie regulaminowe. I mogły być w przypadku UM za obecność.

Michał
Michał

Ciekawostka prezesem FULCO TECHNOLOGIE BUDOWLANE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ W UPADŁOŚCI jest niejaki ŁUKASZ SIÓDMOK, który jest również prezesem FULCO SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ.

FULCO Technologie Budowlane i Fulco sp z o.o. to więc praktycznie ta sama firma, mieszcząca się w Gliwicach przy Portowej. Ogólnie sytuacja wygląda trochę dziwnie.

Jorg
Jorg

Od początku przewidywałem w tym przedsięwzięciu porażkę. Po pierwsze, jako społeczeństwo mające w sobie silny gen “homo sovieticusa” nie dorośliśmy do tego typu ekspozycji. To smutne, ale coś co nie jest na minimum metr w ziemię wbetonowane i zawierające jakieś wrażliwe na uszkodzenia elementy – ze 100% pewnością będzie w ciągu kilku tygodni (najdalej miesięcy) zdemolowane i zdekompletowane. Po drugie, udawany brak tej świadomości u “fundatorów” pozwala domniemywać, że to była z założenia szemrana inwestycja, pozwalająca doraźnie i całkiem nieźle zarobić uprzywilejowanym beneficjentom zlecenia.

Latarnik
Latarnik

Za 1/100 tej kwoty mogliby zainstalować w całym mieście czujniki zmierzchowe sterujące oświetleniem.

Cookie Monster
Cookie Monster

Powoli powoli – nie wiem ilu z tych, co się wypowiadają było w tym parku – zapewne nie wszyscy. Istotnie jest on porażką, ale nie piszcie o dewastacji bo takiej tam śladów nie ma. Wiele stanowisk zostało zrobionych tak, jakby miało być używanych raz na miesiąc a nie codziennie po kilkadziesiąt razy. Stąd i zniszczenia, ale celowych aktów wandalizmu tam nie widać. Zatem chłodnym okiem: 1. Żle wydane pieniądze – tak 2. Wina mieszkańców dewastacji – nie I co zrobić dalej? Trudno powiedzieć – moim zdaniem ten park sensoryczny ma się nijak do histroycznej radiostacji, więc ja bym był za… Czytaj więcej »

Żoliborska kanalia
Żoliborska kanalia

Sprzęt bojowy 2 WS to, żeby być już konsekwentnym, czyj? Wehrmachtu?

T-34
T-34

Twój pomysł jest dużo bardziej trafiony niż bombastyczny plac zabaw. Tylko bardzo trudny do zrealizowania. Przypomina mi się historia naszego czołgu uratowanego właściwie tylko dzięki determinacji mieszkańców. Zresztą uratowanego i co dalej, bo jak widać miasto nie zamierza wydać ani złotówki na dwie szczotki druciane i kilka puszek farby “khaki ciemny półmatowy” celem go pomalowania.

Urko
Urko

Dałem “łapkę” w górę za wyrażenie “celem go pomalowania”. Cudne:-)

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Urko. Z czego się cieszysz? T-34 przywiózł na swojej karoserii żołnierzy sowieckich, którzy na terenach zdobycznych niechlubnie zasłynęli. Niemcy nie cieszą się z tego faktu, podobnie jak dla nas Polaków za T-34 szły oddziały SMIESZ i NKWD które mordowały pozostałych patriotów, wspierając i utrwalając tym samym instalowanie sowieckiej władzy w Polsce.

śmiech
śmiech

Wiadomo, tylko Polacy jak na chwilę coś zdobyli, to zdobyci się cieszyli i witali kwiatami. No i Gruszczyńskiego tu czczą jako bohatera.

T-34
T-34

Gwoli ścisłości SMIERSZ i NKWD mordowali głównie swoich. Gdyby nie T-34 na tym cokole stałby Panzerkampfwagen VI Tiger

The Tiger@
The Tiger@

I to nie byłoby złe…

Urko
Urko

@Ostatni Sprawiedliwy. Z pewną niewielką dozą zaniepokojenia śledzę postępującą u ciebie komuno – i rusofobię połączoną z poczuciem krzywdy doznanej przez “prawdziwych polskich patriotów” od wrażych działań Niemców, Ukraińców, Rosjan. O Izraelitach i muzułmanach nawet nie wspomnę . A ubawił mnie składniowo -stylistyczny lapsus słowny. Jeszcze bardziej ubawiłby mnie fakt , gdybyś ty np. zmienił nicka na Ostatni Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

T-34
T-34

To efekt uboczny brania tabletek na się nie starzenie ;)

BEKA
BEKA

Dobre. Czyli kanapowe stowarzyszenie (uśpione albo rozsypane) miejskich aktywistów miało determinacji tylko tyle, żeby na fejsie i pod złomem protestować z balonami przeciw złomowaniu. Ale na szczotki i farbę już determinacji zabrakło? O ile pamiętam to złomem od lat “opiekują” się harcerze z pobliskiej szkoły ale i oni jak widać cierpią na deficyt determinacji.

peace
peace

Duże dzieci ciągle chcą się bawić w wojnę. W końcu dostaną prawdziwą.

rafał
rafał

Niestety to prawda. Urządzenia były uszkodzone wkrótce po otwarciu, a ŚSM twierdziła, ze to nie akty wandalizmu:
*****
A zatem mamy po prostu do czynienia ze sprzętem niskiej jakości wykonanym za wysoką cenę.

z Gliwic
z Gliwic

Fulco technologie budowlane z Gliwic ul Portowa. A wiec Franek wiedzial z kim robi interesy. Co ciekawe firma FULCO SYSTEM z ul Portowej funkcjonuje. Zbieżność nazw czy ktoś wiedział co zrobić ?.
kręcić lody to trzeba umieć – przez 25 lat mozna sie tego nauczyc.

http://fulcosystem.pl/kontakt-2/

Człowiek Wazelina
Człowiek Wazelina

Poziom bezczelności “włodarzy” Gliwice jest już tak absurdalnie zdumiewający, że nie ma w słowniku ludzi kulturalnych słów, które mogłyby dostatecznie obelżywie określić ich postępowanie. To jest zarządzanie miastem, czy przewodzenie zorganizowanej grupie przestępczej? Wystarczy połączyć fakty jakie firmy i z kim powiązane otrzymują kontrakty z UM, by zauważyć jaka pajęczyna publiczno-prywatna oplata Gliwice. Panie ZF – proszę pamiętać, że spisane będą czyny i rozmowy, w Pana przypadku – oby przez CBA.

12:31
12:31

Takie właśnie patologie są efektem zbyt długiego sprawowania władzy. Lekarstwem jest kadencyjność.

szczera prawda
szczera prawda

Całe ćwierć wieku jakie rządzi Frankiewicz to wyrzucone miliony na wiele nieprzemyślanych i błędnych inwestycji oraz podejmowanych błędnych decyzji z jego strony.

Zgredek
Zgredek

Jaki wyrzucony milion?
On nie jest wyrzucony tylko ukradziony.
Wam mieszkańcom, podatnikom ten milion ukradły władze i wybrana w przetargu spółka krzak.
Coś z tym zrobiliście w ostatnich wyborach?

gmG
gmG

@Zgredek, Masz 100% racji
“Wam mieszkańcom, podatnikom ten milion ukradły władze i wybrana w przetargu spółka krzak.
Coś z tym zrobiliście w ostatnich wyborach?”..

z Gliwic
z Gliwic

Fulco technologie budowlane z Gliwic ul Portowa. A wiec Franek wiedzial z kim robi interesy. Co ciekawe firma FULCO SYSTEM z ul Portowej funkcjonuje. Zbieżność nazw czy ktoś wiedział co zrobić ?.

Czy firma uciekła przed odpowiedzialnością czy po prostu tot ta sama firma tylko inna nazwa. A może inna firma ?

Maciek
Maciek

To inna firma

Olo
Olo

Do Rybnika trzeba jechać:)

Van Helsing
Van Helsing

Jak zostalo napisane – zostalo zdewastowane- wiec samo z siebie sie nie zepsulu. Dlatego ta firma ktora to wybudowala nie bedzie naprawiac w nieskonczonosc aktow wandalizmu. Moze jedynie odpowiadac za bledy produkcyjne, montarzu ale nie ze ktos to zdewastowal.

Steed
Steed

Chłopie a byłeś tam kiedyś? !!! Swego czasu bywałem tam z dzieckiem co tydzień, podczas gdy żona robiła zakupy w Lidlu :). Te urządzenia były/są zrobione z “gównolitu”, przy częstym normalnym używaniu, zgodnym z przeznaczeniem, materiał po prostu nie wytrzymuje . Mam nawet gdzieś zdjęcia jak postępował proces rozpadu niektórych materiałów – owiązana szmatką pałka do gongu, która co chwilę się odwiązywała, luzujące się śruby przy ksylofonie, “paletki” do uderzania w rurki na których non stop od uderzania pękała guma itp… Wymieniane te rzeczy były kilka, jak nie kilkanaście, razy ale wciąż na taki sam “gównolit”. Inwestor chyba robił co… Czytaj więcej »

Lol
Lol

Naprawde nie działają byłem tam

RealistA
RealistA

Park bardzo fajny i pożyteczny. Lokalizacja niewłaściwa. Koszt??? Nie orientuję się cenowo w tego typu rozwiązaniach, więc: “nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem… Milion to jednak spora suma. W mojej ocenie park jest bardzo atrakcyjny i tego typu inwestycje w Gliwicach są jak najbardziej mile widziane. Być może zabrakło stróża, który strofował by niesforne dzieci, nie właściwe zachowania. Szkoda byłoby gdyby park został teraz zamknięty.

Marcin
Marcin

Chyba musisz dogłębnie przemyśleć, czy park rozrywki i nauki (hehehe) pod przekaźnikami gsm to naprawdę dobry pomysł. ;-)

RealistA
RealistA

Tak jak wspomniałem. Lokalizacja niewłaściwa.

Van Helsing
Van Helsing

Jak zostalo napisane – zostalo zdewastowane- wiec samo z siebie sie nie zepsulu. Dlatego ta firma ktora to wybudowala nie bedzie naprawiac w nieskonczonosc aktow wandalizmu. Moze jedynie odpowiadac za bledy produkcyjne, montarzu ale nie ze ktos to zdewastowal.

ja234
ja234

Cały ten park to jedna wielka porażka.Tak jak całe te glajwice na wstecznym.
Wywalona kasa w błoto?cóż to za problem, urzędasy wywalą kolejną kasę na naprawę tych urządzeń a potem jeszcze raz i jeszcze raz.Tyle razy ile razy będą zepsute te urządzenia.

Najlepiej niech zlikwidują ten śmieszny park sensoryczny.

Glajwice szastanie kasą jest tu.

filekton
filekton

śmieszny starcze, zamilcz…