Plan rozbudowy Szpitala Miejskiego prawdopodobnie pozostanie na papierze. Jest inny pomysł

Zgodnie ze wstępnymi założeniami, na dziedzińcu Szpitala Miejskiego przy ul. Kościuszki 29 planowano wybudowanie nowego budynku. Po analizach przeprowadzonych przez zarząd placówki, uznano, że to rozwiązanie będzie generowało dodatkowe koszty.

Według planu nowy, sześciokondygnacyjny pawilon o powierzchni około 15 tys. m2 miał stanąć na części dziedzińca Szpitala Miejskiego nr 4 przy ul. Kościuszki i łączyć się ze starym budynkiem szpitalnym. Koszty budowy szacowano wstępnie na ok. 120 mln zł.

Ważnym założeniem było przeniesienie oddziałów z wiekowego budynku przy ul. Zygmunta Starego.

Analizy wykonane na zlecenie nowego zarządu Szpitala Miejskiego wskazują jednak, że wybudowanie pawilonu w planowanej lokalizacji nie rozwiąże jednego z najważniejszych problemów, z którymi placówka się boryka.

„Pomimo wybudowania dużego pawilonu medycznego, w dalszym ciągu szpital będzie musiał funkcjonować w dwóch lokalizacjach, na bazie starych budynków, wymagających w dalszym ciągu dostosowania ich do szczegółowych wymogów rozporządzenia Ministra Zdrowia oraz ponoszenia coraz większych kosztów utrzymania budynków we właściwym stanie technicznym” – wskazuje zarząd placówki w przekazanym władzom miasta opracowaniu.

Dodatkowym argumentem jest fakt, że budowa prowadzona na dziedzińcu działającego szpitala byłaby uciążliwa dla pacjentów przebywających zarówno na szpitalnych oddziałach, jak i w pobliskim hospicjum. W okresie budowy nie byłoby dostępu do parkingu, a transport sanitarny byłby znacznie utrudniony.

Wniosek z przeprowadzonych przez zarząd Szpitala Miejskiego analiz płynie jeden – racjonalne byłoby wybudowanie nowego kompleksu, który pomieści wszystkie odziały placówki wraz z koniecznym zapleczem.

Pozwoliłoby to na obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem starych budynków, a jednocześnie umożliwiło podniesienie poziomu specjalizacji świadczeń medycznych i zapewnienie pacjentom lepszego standardu leczenia w nowoczesnej placówce medycznej. Szpital nie musiałby się również borykać z kosztami i uciążliwościami transportu pomiędzy kilkoma budynkami.

Co ważne, nowa lokalizacja szpitala dałaby możliwość zaplanowania odpowiedniej infrastruktury, w tym np. adekwatnej do potrzeb liczby miejsc parkingowych. Trwają analizy zmierzające do wybrania optymalnego miejsca pod budowę.

(żms)/MSI

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Smuteczek
Smuteczek

Już dawno należało podjąć decyzję o budowie nowego szpitala a nie mleć poronione pomysły rozbudowy skażonej bakteriami starzyzny. Myślę, że mieszkańcy Gliwic zasłużyli sobie i przede wszystkim zapracowali na szpital z prawdziwego zdarzenia.

Michał
Michał

no tak, ale przedtem konieczne było wybudowanie Stadionu Piasta, Hali Podium, oraz finansowanie każdego roku miejskiej drużyny sportowej kilkunastoma milinami rocznie, a przecież szpital nie jest taki ważny. Najważniejsza jest piłka nożna.

HAL
HAL

Oczywista oczywistość, którą dopiero teraz pojęły gliwickie “tęgie głowy”. Ale to jeszcze nie znaczy, że ekipa Frankiewicza też to pojmie i zgodzi się wykosztować na zupełnie nowy obiekt i co ważne w dobrej lokalizacji z bardzo dobrą komunikacją, której do tej pory nie stworzyła. Wizjoner z UM jedną wielką studnię bez dna dopiero co zbudował i jeszcze długo będziemy spłacać kredyt, a potem będziemy do niej stale dopłacać. Przed nim budowa następnej strefy biznesu w centrum (bez dofinansowania UE) bo w Gliwicach takie inwestycje finansuje miejski inwestor, czyli podatnik. Zdrowie i życie mieszkańców nie jest dla władz miasta priorytetem. Ważniejszy… Czytaj więcej »

ewa
ewa

Co to takiego Narodowy Fundusz Zdrowia i dlaczego płacimy na to podatki? Dlaczego miasto musi dokładać do tego interesu wielkie pieniądze. A co z takimi gminami, które groszem nie śmierdzą?

Stopa
Stopa

Gdzie NFZ buduje szpitale? Czemu ja mam budować biurowce dla prywatnych firm?

guy fawkes
guy fawkes

Miasto już wydało kasę na koncepcję szpitala, a w 2017 r. ogłosiło przetarg na dokumentację projektową. Teraz ktoś się obudził i stwierdził że budowa powinna być w innym miejscu. “Bravo” ratusz.

Kora
Kora

Zgadzam się, nie mamy radnych na miarę czasu. W najbliższych wyborach wszystkich należy wymienić, dość tej niekompetencji, wyzysku dla zysku, i braku odwagi w reagowaniu na manipulacje decydentów urzędu. Najpierw podstawowe potrzeby obywateli a reszta z czasem.

ZadowolonyJasiek
ZadowolonyJasiek

Ważne że jest hala, szpital poczeka.

Przyszłość?
Przyszłość?

Chorzy i umierający też.

Wuit
Wuit

Teren po focus parku czeka. Troszkę ponad 20 baniek to nie jest za dużo dla bogatych Gliwic, które to, dopiero co podobnej wysokości pożyczkę szpitalowi dały

Jan
Jan

Ale trzeba przyznać, że ten teren jest idealny. Centrum miasta, blisko zjażd z DTŚ, dworzec, dużo przystanków. Można wybudować w tym miejscu szpital i ogromny parking dla pacjentów i ich rodzin. Koszty gruntu i budowy szpitala w tym miejscu na pewno nie byłyby wyższe od kosztów budowy Hali Podium (ponad 420 milionów zł).

Przyszłość?
Przyszłość?

Przyszłość jest na cmentarzu a życie tu i teraz. Pacjenci w mig nauczą się na pamięć rozkładu jazdy pociągów, bóle będzie im łagodzić łagodny szum toczących się składów towarowych, a do snu będzie utulać miarowy stukot kół czasem tylko przerywany hałasem podobnym do wuwuzeli. W Gliwicach każdy najgłupszy pomysł ma największe szanse na realizację. Wobec tego proponuję najbliższą okolicę aeroklubu. Tam zamiast odgłosów kolei będą uspokajać silniki wirnikowe orłów przestworzy.

asdf
asdf

Według twojej logiki w centrum miasta nie powinno być ani szpitali, ani domów mieszkalnych. Bo przecież od ulic też jest hałas, zwłaszcza w przypadku głównych dróg. Nowe budynki mieszkalne powinno się budować w szczerym polu, żeby nie było hałasu.
I zupełnie nie ma znaczenia, że w nowoczesnym budownictwie są dostępne materiały skutecznie izolujące hałas z otoczenia. Ty mentalnie żyjesz w PRL-u i nadal uważasz, że budynki to wyłącznie cegła i dykta.

Przyszłość?
Przyszłość?

Im więcej strzelasz, tym bardziej do swojej bramki, a i tak myślisz, że zwyciężasz. Musisz być na etacie Matoła z UM bo ci z Urzędu Miejskiego tak mają. Są tresowani jak ty, żeby bzdurami zaciemniać obraz. Nowoczesne budownictwo, owszem, jest. Ale żeby siebie i urząd uwiarygodnić to pokaż natychmiast takie przykłady zrealizowane przez miasto dla mieszkańców. Szybko!

silverariel
silverariel

Proponujesz leczenie spokojem i ciszą….?

ewa
ewa

Tylko trzeba się pośpieszyć, bo puszcza tam lada chwila wyrośnie.

Okol
Okol

Super miejsce na wypoczynek. Między torami i dtś-ką widać wielki potencjał. Tylko czemu nikt go nie chce?

dalia
dalia

jeszcze przed wyborami smutni panowie powinni wyprowadzić z UM parę osób……….

Urko
Urko

“Trwają analizy zmierzające do wybrania optymalnego miejsca pod budowę.”

Co by tu wyciąć panowie , co by tu wyciąć … Albo … Za 100 baniek da się chyba przerobić Frankozeum na szpital ? Powierzchnia się zgadza . Kubatura też . Parkingi , podjazdy i infrastruktura już są ….

krzysztof
krzysztof

i nikt nie widzi przekrętów w Gliwicach

ja234
ja234

Nowy szpital, trzeba było urzędasy postawić już parę lat temu.
Jak rozumiem wybory się zbliżają, urzędasy dostały wzdęcia “analitycznego”.
Ciekawe co im wyjdzie…
Trzeba było nie budować hali-porażki-bankruta za 500mln.

Ampuła
Ampuła

Chciałbym zobaczyć projekt lokalizacji i konstrukcji tego szpitala w wykonaniu Gliwickiego Klajstra Inicjalewatyw Pozaumysłowych. Niemożliwe, że tęgomóżdżą się tylko nad sypaniem piachu pod koła budy z psim żarciem czy blokowanie ulic pryczami z boazerii.

Roman
Roman

^^ a ja bym chciał zobaczyć jak podjeżdżasz do pracy rowerem

Gliwiczanin
Gliwiczanin

ile ten plan kosztował ? ??? Ktoś na tym zarobił ?

Gliwiczanin - szkoda słów
Gliwiczanin - szkoda słów

ten kto wykonał projekt – w dolnym prawym rogu zdjecia jest napisane, a do tego jeszcze kilka osób jak to zwykle bywa.

teraz wyboru – czas żeby um ogłosił nowy plan i nową lokalizacje – a ludzie to kupią …

a potem coś si wymyśli – bo przecież kasa jest – ale nie na jakiś tam szpital ale na hale

ktoś zarobił (zawsze ci sami) a jak zwykle zapłacą mieszkańcy-

swoją drogą wystarczy sprawdzić jakie tereny kupili ostatnio krewni i dalsi krewni naszych z um – i bedzie znana lokalizacja

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

Kiedyś “Gliwice miastem biur projektów’, teraz “Gliwice miastem projektów”.
1000 projektów na 1000-lecie miasta

Honorowy dawca krwi
Honorowy dawca krwi

To tylko analiza, szkoda nerwow. Ps. Panie od pobierania krwi w szpitalu wojskowym to najbardziej nieprzejemne kobiety znane mi we wszystkich placówkach medycznych i urzędach publicznych, aroganckiego, opryskliwe, wieczny foch

Ja
Ja

Rozumiemy Twój żal. Jednak co z tematem budowy nowego szpitala mają panie od pobierania krwi?

zyz
zyz

W każdym szpitalu są panie od pobierania krwi.

biznesmen
biznesmen

ktoś trzepie niezłą kasę na tych wszystkich niezrealizowanych pomysłach. A może ktoś z góry zakłada, że nie będą nigdy realizowane.

nomaned
nomaned

A ja proponuję wybudowanie następnej hali sportowej albo areny dla gladiatorów

wyborca 2018
wyborca 2018

a co na to wydział zdrowia w um ? jakieś opinie, analizy, pomysły

może za rok zrobi własną analize i okaże sie że wnioski bedą inne niż obecne. . . a szpitala jak nie było -dalej nie bedzie

Alex
Alex

Oczywiście można budować, tylko gdzie i za co (w tej kolejności)? Tereny przejęli prywatni inwestorzy, a pieniądze… pieniędzy nigdy nie ma. To nagłe oświecenie jest mocno spóźnione i w zasadzie nie wiadomo jaki jest w ogóle cel takich analiz, skoro są one oczywiste. Inna rzecz, że zaprezentowane wnioski mają nikłe przełożenie na rzeczywistość, zważywszy że gliwickie szpitale w większości wykorzystują budynki z początku ubiegłego wieku (szpitalne lub przystosowane) i w ciągu siedemdziesięciu lat nie zaszły w tym obrazie znaczące zmiany (jedyny nowy, powstały “od zera” budynek, to szpital wielospecjalistyczny – b. położniczy – na rogu ulic Kościuszki i Nowy Świat).… Czytaj więcej »

Ster
Ster

Dzisiejszy szpital wielospecjalistyczny to też adaptacja. Pierwotnie budowano go jako PRL-owski “Dom Partii”.

Adam
Adam

Jest doskonały teren na wschód od hali Gliwice, jest tez w ostateczności teren na zachód od placu Piłsudskiego. Wokół szpitala musi byc miejsce na przyszła rozbudowę i parkingi. Teren przy Kościuszki nie jest perspektywiczny.

Alex
Alex

Wokół hali są tereny zalewowe, okolice pl. Piłsudskiego – kurzawka.

bolek
bolek

W końcu z jakiegoś powodu niemiecki inżynier ich nie zabudował.
I z budynkiem (dzisiejszego) UM też się nieźle namordowali.

ggg
ggg

1.kolejne plany budynku na dziedzińcu szpitala miejskiego zamawiano i płacono za nie projektantom od co najmniej 10 lat
2. na grudzień 2017r wyznaczono termin przetargu na budowę tego pawilonu, ale zarząd miasta przetarg odwołał
3. Frankiewicz tolerował pomysły prezesa Jarosza, które od 2015r doprowadziły do zapaści szpitali gliwickich którymi zarządzał i wstrzymania pracy wielu oddziałów
4. jak się nie leczy to NFZ nie płaci – stąd horrendalne straty finansowe
5. zbliżają się wybory i mieszkańcy Gliwic muszą poczuć troskę Frankiewicza o ich zdrowie

gliwicjus
gliwicjus

Wreszcie ktoś poszedł po rozum do głowy! Tak trzeba było od początku!

felczer
felczer

Szpital należy przenieść do hali “Arena Gliwice”