Plan rozbudowy Szpitala Miejskiego prawdopodobnie pozostanie na papierze. Jest inny pomysł

Zgodnie ze wstępnymi założeniami, na dziedzińcu Szpitala Miejskiego przy ul. Kościuszki 29 planowano wybudowanie nowego budynku. Po analizach przeprowadzonych przez zarząd placówki, uznano, że to rozwiązanie będzie generowało dodatkowe koszty.

Według planu nowy, sześciokondygnacyjny pawilon o powierzchni około 15 tys. m2 miał stanąć na części dziedzińca Szpitala Miejskiego nr 4 przy ul. Kościuszki i łączyć się ze starym budynkiem szpitalnym. Koszty budowy szacowano wstępnie na ok. 120 mln zł.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Ważnym założeniem było przeniesienie oddziałów z wiekowego budynku przy ul. Zygmunta Starego.[/perfectpullquote]

Analizy wykonane na zlecenie nowego zarządu Szpitala Miejskiego wskazują jednak, że wybudowanie pawilonu w planowanej lokalizacji nie rozwiąże jednego z najważniejszych problemów, z którymi placówka się boryka.


„Pomimo wybudowania dużego pawilonu medycznego, w dalszym ciągu szpital będzie musiał funkcjonować w dwóch lokalizacjach, na bazie starych budynków, wymagających w dalszym ciągu dostosowania ich do szczegółowych wymogów rozporządzenia Ministra Zdrowia oraz ponoszenia coraz większych kosztów utrzymania budynków we właściwym stanie technicznym” – wskazuje zarząd placówki w przekazanym władzom miasta opracowaniu.

Dodatkowym argumentem jest fakt, że budowa prowadzona na dziedzińcu działającego szpitala byłaby uciążliwa dla pacjentów przebywających zarówno na szpitalnych oddziałach, jak i w pobliskim hospicjum. W okresie budowy nie byłoby dostępu do parkingu, a transport sanitarny byłby znacznie utrudniony.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Wniosek z przeprowadzonych przez zarząd Szpitala Miejskiego analiz płynie jeden – racjonalne byłoby wybudowanie nowego kompleksu, który pomieści wszystkie odziały placówki wraz z koniecznym zapleczem.[/perfectpullquote]

Pozwoliłoby to na obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem starych budynków, a jednocześnie umożliwiło podniesienie poziomu specjalizacji świadczeń medycznych i zapewnienie pacjentom lepszego standardu leczenia w nowoczesnej placówce medycznej. Szpital nie musiałby się również borykać z kosztami i uciążliwościami transportu pomiędzy kilkoma budynkami.

Co ważne, nowa lokalizacja szpitala dałaby możliwość zaplanowania odpowiedniej infrastruktury, w tym np. adekwatnej do potrzeb liczby miejsc parkingowych. Trwają analizy zmierzające do wybrania optymalnego miejsca pod budowę.

(żms)/MSI