Platformą Obywatelską będzie rządzić poseł z Gliwic. Borys Budka nowym przewodniczącym


Borys Budka wygrał wybory na nowego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Były minister sprawiedliwości, a obecnie poseł PO, zdobył prawie 79% głosów.

W okręgu Gliwice i powiecie gliwicki Borys Budka zdobył 21 głosów. Tomasz Siemoniak 15, a Bogdan Zdrojewski 3. W wyborach starował też Bartłomiej Sienkiewicz.

Borys Budka od lat związany jest z Gliwicami. Pochodzi z Zabrza, gdzie przez 9 lat zasiadał w tamtejszej Radzie Miasta. Po przeprowadzce do Gliwic silnie zaakcentował swoją obecność w mieście w 2014 roku. Startował wówczas w wyborach na prezydenta Gliwic. Zajął trzecie miejsce przegrywając nie tylko z Zygmuntem Frankiewiczem, ale też Jarosławem Wieczorkiem. Z wyborczej porażki szybko się otrząsnął, a wydatnie pomogła mu w tym nominacja na funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz.


Od tego czasu zauważalne stało się zbliżenie na linii Budka – gliwicki magistrat. Najpierw minister, a potem poseł był widywany na otwarciu miejskich inwestycji, a w szeregi PO wstąpiła kojarzona ze środowiskiem Frankiewicza Marta Golbik (wcześniej Nowoczesna). Efekty tej współpracy w Gliwicach najsilniej odczuliśmy podczas wyborów samorządowych w 2018 roku. PO poparła w wyborach Zygmunta Frankiewicza, a z list partii do Rady Miasta w ostatniej chwili zniknęli radni i działacze krytyczni wobec polityki gliwickiego magistratu.

Sytuacja zmieniła się w 2019 roku, kiedy zawrzało pomiędzy radną i prywatnie żoną Budki – Katarzyną Kuczyńską-Budką, a Adamem Neumannem. Nieoficjalnie poszło o obiecane wcześniej przez Frankiewicza stanowiska. W wywiadzie dla 24gliwice Adam Neumann powiedział, że Kuczyńska-Budka złożyła mu wraz z Budką propozycję zostania wiceprezydentem. Radna zaprzeczyła tym słowom, a sprawę na łamach RMF FM komentował Borys Budka, zarzucając Adamowi Neumannowi kłamstwo. – W polityce nie można kłamać, natomiast ja nie zamierzam się tłumaczyć za słów człowieka, do którego ja przez to straciłem jakiekolwiek zaufanie – komentował.

 

Po wyborach prezydenckich w Gliwicach, spór nie wytracił wysokiej temperatury. Prezydent Neumann wraz z Martą Golbik czynnie włączyli się w wybory nowego szefa PO, oficjalnie popierając konkurenta Budki – Tomasza Siemoniaka.

Wyborczy wynik jest więc ich porażką, z którą jednak zapewne się liczyli, bo Budka był liderem wszystkich sondaży. Jego zwycięstwo może być więc początkiem ruchów w gliwickiej Platformie, a może nawet zmiany układu sił w Radzie Miasta, gdzie do tej pory klub PO jednoznacznie wspierał Koalicję dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza.

(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
w pogoni za octem

miasto lemingów wydało przewodniczącego partii lemingów.Jakie miasto taki szef PO.borys nie zapominaj o żonie, załatw jakąś ciepłą posadkę we władzach krajowych partii.

hanek mały

Borys Budka ma tyle wspólnego z Gliwicami, co Morawiecki z Morawami, a Mazowiecki z Mazowszem.

Bajtek

Budka od 10 lat mieszka w Gliwicach, tu zbudował dom, startował na prezydenta Gliwic, można go w przeciwieństwie do Frankiewicza czy Neumanna spotkać na wielu gliwickich wydarzeniach. Ale ameby będą powtarzać w nieskończoność swoją mantrę, że on nie jest z Gliwic.

galon

Wymieniaj te wydarzenia!

hanek mały

Jestem WOLNYM człowiekiem i dla jasności nie popieram żadnego styropianu, ani pisiego, ani pełowcowego. Jak komuś Gliwice się spodobały bardziej od Zabrza, to niech sobie tu mieszka, ale to w cale nie znaczy, że jest Gliwiczaninem.

:)

Jak się jest takim WOLNYM człowiekiem, to bardzo wolno ogarnia się gramatykę. Ot, i cała chwała z bycia “Gliwiczaninem”.

hanek mały

Cofnij się do szkoły, albo zanim coś pier….sz sprawdź w internecie.
Gramatyka
rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

Odmiana w przyjaznej postaci — zyskaj pełny dostęp

formy:
gliwiczan; gliwiczanach; gliwiczanami; gliwiczanie; gliwiczanin; gliwiczanina; gliwiczaninem; gliwiczaninie; gliwiczaninowi; gliwiczanom; gliwiczany

:)

Ty się ciągle cofasz. Dlatego jesteś mały? Nie robisz postępów, nawet gdy ze słownika cytujesz właściwą pisownię małą literą. Lepiej, ty dając dowód na swój błąd usiłujesz mnie pouczać, bo nie rozumiesz co cytujesz. Najwidoczniej nie “zyskałeś pełnego dostępu”. Musisz dorosnąć, mały.

DD

A w której dzielnicy się osiedlił?

łojojoj

A Prawo i Sprawiedliwość z prawem i sprawiedliwością.

Marcin

Z Gliwicami ma więcej wspólnego niż wiceprezydenci naszego miasta. I to jest niestety smutna prawda, że miastem rządzą osoby, które prawie w ogóle nie są z Gliwicami związane.

Laszlo_egesz

Wolisz pisowskiego komisarza w warszawskiej teczki?

atris

Może i Moszyński pomieszkiwał w pisowskiej teczce, tylko co powiedzieć o Neumanie przyniesionym na rękach przez ZF prosto na fotel Prezydenta Miasta?

teczka

Ale nie było przymusu jego wybierania ?

guy fawkes

No właśnie, Jaki z niego Gliwiczanin? Urodzony w Czeladzi, większość życia mieszkający w Zabrzu, czasem w Warszawie.
Zawsze będę go kojarzył jako tego który rozwalił resztki opozycji w Gliwicach.

tert

W Gliwicach opozycja sama się rozwaliła przystępując do paktu z Frankiewiczem.

łojojoj

Lemingi to na mniejsze zło głosują, czyli PiS.

Laszlo_egesz

Czyli na większe zło, zgodnie z powiedzeniem o robieniu na złość i odmrażaniu sobie uszu

JAś

Sam jesteś leming

dubler

Jak zmarniało PełO w Gliwicach pod panowaniem PO-budki to wszyscy wiemy, teraz nastąpił czas na całkowite zatonięcie platwusów na amen:)

Borys Trutka

Świetnie, teraz PO z cała pewnością pójdzie do piachu. Borys Trutka niczym szczególnym ani dla Kraju, ani dla Miasta, tego czy poprzedniego się nie zasłużył. Nie ma także nic wspólnego z tymi, którzy otarli się o opozycję w PRL, czy o sam PRL. Jest człowiekiem, bez charyzmy, który nie tyle wyrąbał sobie to stanowisko, co je sobie wyślizgał, taki kolejny z wielu sprytnych salonowych, cośmy to ich trochę w historii widzieli. . Nie bardzo rozumiem jak POwiacy mogli na niego zagłosować, co może świadczyć, że nie tyko stracili kontakt z rzeczywistością, ale też z rozumem. Nowy przewodniczący PO ma osobowość… Czytaj więcej »

:)

Faktycznie, Budka z takim np. szefem PiS, który przespał opozycję w PRL i potrząsa rządem marionetek nie może się równać, choćby z racji wieku (co innego premier Morawiecki, który nastolatkiem będąc z ojcem na emigracji obalił w Polsce komunizm). I raczej nie ma ochoty ani potrzeby. Trzeba za to docenić twój wyjątkowo dowcipny żart z nazwiska, bo świadczy o równie wyjątkowej kulturze wyniesionej z zapewne najpatriotyczniejszego domu z krzyżami nad każdymi drzwiami i ocierania się z kreaturami, które aktualnie dewastują i ośmieszają polskie państwo.

kolik

Podpisać się nie umiesz, a wykłady PiSowskie chcesz tu robić!

Joe

Już był taki jeden łobuzek z Gliwic. Nazywał się Buzek. I kolega Krzaklewski. I jeszcze taki minister co go kojarzę z wygaszaniem kopalń (piękny eufemizm) co miał dom na ul. Skowrończej.

lemoniada

I potem tan katolicki łobuzek rozwiódł się z żoną bo znalazł sobie młodszą cizię.

JAś

Wstyd się przyznać że on jest z Gliwic

Ryzuj

Szef Borys w SLIPACH, brawo WY! Gwóźdź do trumny dla czerwonych POczwar

Fan

On taki gliwiczanin jak gornik zabrze a jego pierwsza dama ponic wiceprezydentem miala byc dosc ciekawe prezydent jego niby miasta ma o nim inne zdanie niz donek szef najwiekszej partii ktorejw polsce nie ma

Wuj Tarabuk

To senator postawił na niewłasciwego konia, ale jeśli jest tak przebiegły, jak dotychczas i założył taki przebieg wydarzeń, to ma plan B. Tylko kto w takim razie steruje gliwicką platformą? Bezpartyjny senator, bezpartyjny prezydent czy partyjny poseł-szef? Bo na pewno nie figurantki z tzw. struktur lokalnych, posłanki zresztą.

Obserwujący

Tylko patrzeć jak budkowy rozwali peło do reszty.Chyba, że gościu faktycznie ma pomysł na zarządzanie peło.Do dzieła budkowy, przed wami wybory prezydenckie.I jeszcze glajwickie obejście pilnować, coby mu się towarzystwo nie rozbrykało.

Chłodne Oko

Borys nie odważy się robić czystek w Gliwicach bo, jak Zygmunt się zwiesi i jeszcze namówi paru kolegów to senat się pójdzie j…..ać. To by była katastrofa i cały misterny plan pierdut. Będzie musiał zacisnąć zęby i żyć z tym problemem, że miasto w którym mieszka go nie poparło. Tak moim zdaniem to pomogła mu w tym trochę pani Kasia, która została dokooptowana do rady miejskiej i ludziom to się nie podoba.

Kapitan Nemo

Borys wskoczył za ster Titanica na pięć minut przed zderzeniem z górą lodową. Żaden unik w prawo czy w lewo nie da mu najmniejszych szans na przetrwanie. PO tonie, na dno den pociągnie ją Kidawa-Błońska na stałe zawiązując ją z pokładami mułu. Kto będzie chciał przebywać z jego otoczeniu, chyba polityczni samobójcy. Po roszadach jakie zrobił w gliwickim środowisku, by wcisnąć swoją żonę do magistratu i nieudana trampolina przez plecy Neumanna na fotel wiceprezydenta. Co by było dalej? Gdański scenariusz ze sprzedaniem gliwickiego PEC-u niemieckiej gminie drugi raz by nie przeszedł. Kiedy gliwiczanie przejrzą na oczy kogo i czyje interesy… Czytaj więcej »

Wuj Tarabuk

Dla ścisłosci. Budka nie jest posłem z Gliwic. Jest posłem z Katowic, bo tam startował.

Dzisejsze wybory w PO

No to Gliwicki UM BĘDZIĘ MIAŁ CIEPŁO

donek

….. karierowicz ….

Jarosław

a co mnie **** interesuje jakiś Budka ****** będę miał z tego więcej w kieszeni,w garnku…..żona czeka na stanowisko w Urzędzie Miasta bo jest bezrobotna…..

Cc

Gratuluje!

NN

Gratulacje!

eryk

Jestem dumny że jestem gliwiczaninem gdzie mój dziadek od lutego 1945 utrwalał dobrobyt dla Gliwic. Co do Budki jestem zadowolony jego wyborczym sukcesem i proponuję pogodzenie się z prezydentem i wzajemne wspierania dla naszego rozwoju miasta, regionu i najjaśniejszej Rzeczypospolitej i Unii europejskiej i całego globu amen

Cymbalar

a tak z główką jest wporzo człeniu drętwy