Płatny parking ma tu ruszyć jeszcze przed wakacjami. Konserwator czeka na szczegóły projektu

Przedłuża się budowa parkingu na terenie dawnej synagogi przy ul. Dolnych Wałów. Budząca sporo emocji inwestycja czeka na zielone światło od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wiele wskazuje jednak na to, że realizacja projektu nie napotka na trudności.

Latem ubiegłego roku do biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynęło zapytanie o wytyczne konserwatorskie w sprawie możliwości budowy parkingu na terenie dawnej synagogi przy ul. Dolnych Wałów. Taka forma zapytania to nieformalne rozpoznanie tematu pod kątem przyszłej inwestycji.

Jednocześnie na miejscu rozpoczęły się faktyczne prace przygotowawcze pod inwestycję, teren został uporządkowany i wyrównany, zwieziono też część materiałów budowlanych. Aktywność właściciela, firmy Budimex z Dąbrowy Górniczej, była jednak zgodna z prawem, bo działała na podstawie pozwolenia na prace rozbiórkowe wydanego przez Magistrat. Prace nadzorował też archeolog. O pozwolenie na budowę, Budimex wystąpił do WKZ dopiero jesienią.

– Postępowanie jest w tej chwili zawieszone. W listopadzie poprosiliśmy inwestora o doprecyzowanie treści projektu, tak aby mieć dokładniejszy obraz tego co ma docelowo w tym miejscu powstać – mówi Mirosław Rymer, rzecznik prasowy katowickiego WKZ. – Jak na razie nie otrzymaliśmy jeszcze żadnej odpowiedzi – dodaje.

Z formalnego punktu widzenia budowa parkingu nie powinna być jednak przeszkodą. Taka inwestycja jest w zgodzie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. O tym czy wartość historyczna i położenie nieruchomości mogą mieć znaczenie dla przyszłości tego miejsca i ewentualnej zgody na budowę, konserwatorzy nie chcą mówić.

– O decyzji WKZ jako pierwszy dowie się inwestor – ucina spekulacje Rymer.

Przyszłość liczącej 2252 metrów kwadratowych nieruchomości powinniśmy poznać już niedługo, bowiem inwestor liczy na rozpoczęcie działalności jeszcze w pierwszej połowie roku (parking ma być płatny).

Przypomnijmy, przez wiele lat na terenie dawnej synagogi znajdował się plac zabaw dla dzieci. W 2002 roku właścicielem terenu została firma I-MAG Sp. z o.o. W okresie modernizacji uliczek starówki nieruchomość o powierzchni 2252 metrów kw. była dzierżawiona dla celów związanych z remontem. Brak możliwości postawienia w tym miejscu wyższych zabudowań, sprawił, że I-MAG próbował przez kilka lat sprzedać nieruchomość. W 2016 roku cenę działki szacowano na 1 mln 50 tys. zł. Zdaniem byłych już właścicieli, na przestrzeni lat było wielu chętnych na jej zakup, na przeszkodzie stanęły jednak obowiązujące wytyczne dotyczące zagospodarowania tego miejsca. Terenem nie było zainteresowane też Miasto Gliwice. Ostatecznie działka trafiła w ręce dąbrowskiego Badimexu.

Ewentualny parking przy ul. Dolnych Wałów pozwoli kierowcom zaparkować w centrum miasta (być może nawet na preferencyjnych warunkach), ale na pewno nie zakończy dyskusji na temat niewykorzystanego potencjału tego miejsca. A droga do godnego zagospodarowania przestrzeni w sercu Gliwic nadal pozostanie otwarta.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Urko
Urko

Zygmunt “Beton” Frnakiewicz . Zastał miasto zielone, zostawi betonowe.

Barbara
Barbara

Permanentne niszczenie miasta… trwa! Pozazdrościć konsekwencji w podejmowaniu “najmądrzejszych” decyzji, no ale w końcu tyłu letnie rządzenie do czegoś zobowiązuje. Tak, właśnie tak zagospodarowane to miejsce było moim marzeniem!

parkingowy
parkingowy

Był do wyboru parking albo kwadratowy błękitny TBS. Laska boska, że wybrano parking.

Ewa Niepokorna Róg
Ewa Niepokorna Róg

Im więcej będzie “szczegółów projektów” im grubsza koperta z “szczegółami” tym decyzja będzie “prędsza i przychylniejsza”

MKZ
MKZ

Najwięcej szczegółów posiadają druki Narodowego Banku Polskiego o nominale 500 zł

Xa
Xa

Dokladnie. Pewnie na takie szczegóły czekają.

Mama
Mama

Parking na synagodze… smutne… najprosciej zaorac i wylac betonem… miasto sprzedalo i umylo rece…zarzadzanie po gliwicku

ers
ers

Wspaniale, takie coś obecnie tylko jest możliwe w Gliwicach… Parking w miejscu dawnej synagogi. To i tak dobrze, że nie postawią tam blaszaka Biedronki albo hali produkcyjnej którejś z ‘strefowych’ firm, które król Zygmunt tak bardzo kocha.

heli1b
heli1b

A co to niby, ziemia święta? Bez przesady. Nie rozumiem i proszę o wyjaśnienie dlaczego skoro na byłych cmentarzach można parki i place zabaw budować to dlaczego na terenie po byłym budynku synagogi nie może być parking?

Huba
Huba

Jakby tak jeszcze w miejsce kościołow pobudować parkingi to problem parkowania rozwiązany.

MIchal
MIchal

a co niby mieli zrobic, wybudowac synagoge? Glupie gadanie. Tak samo jak te tory ktore zostawili nie wiadomo po co. Kiedys wszyscy mieli wychodek za domem….ale jakos nikt go nie zostawia na pamiatke.

Cha Cha
Cha Cha

Świenta Racja! W mieście pełno pustych trawników i placów, a kierowcy nie mają gdzie parkować. Trawę zasypać tłuczniem, na placach zrobić szerokie wjazdy-wyjazdy i można świat doganiać. A jakie wrażenie zrobią pocztówki z Gliwic za granicą!
Jak to będzie “Gliwice- Future Is Here” po ukraińsku?

Mykola
Mykola

Da.Nużno otwietit na wapros……Gliwice- MY UŻE ZDJES

Ewa
Ewa

Smutne w sumie.

piętka
piętka

Panie Michale pełna zgoda z ostatnim zdaniem. Ewentualny parking na czasie, nie będzie żadną przeszkodą do innego zabudowania, jeżeli zostanie coś mądrego wymyślone. Oprócz wizualizacji, naturalnie;)

Barbara
Barbara

Wiemy czyją matką jest nadzieja? Takie – niby narazie, są najtrwalsze. Na trwałe pięknie zagospodaruje przestrzeń Starówki.

e-drwal
e-drwal

Na trwałe to by było, gdyby tam postawić jakiś wzniosły pomnik, np. “Gliwickim uczestnikom III Powstania śląskiego wdzięczni Lwowiacy”.
Wtedy pozamiatane …

Ciekawy
Ciekawy

Zapytam kolejny raz budowniczych parkingu.Gdzie zostanie umieszczony zgdodny z przepisami wjazd-wyjazd z parkingu ?

Bob budowniczy
Bob budowniczy

gdziekolwiek

parkingowy
parkingowy

w sensie, że nie będzie ślimaka, świateł, detekcji i pasów włączenia do ruchu?

e-drwal
e-drwal

A widzisz tu gdzieś rzeczonych budowniczych? Nie? To po co pytasz?

Eugeniusz Zegartowski

Zamiast wyprowadzac samochody ze starowki to buduje sie parking.

heli1b
heli1b

Co znaczy wg ciebie “wyprowadzać samochody ze starówki”? Zakazać ich posiadania mieszkańcom?
Otóż próba ucywilizowania-uporządkowania parkowania, wyznaczenie-wydzielenie miejsc dla samochodów a nawet schowanie ich pod, czy nad ziemią służy właśnie wyprowadzeniu samochodów ze starówki.

piętka
piętka

Dziwi Cię to heli? jeden charakterystyczny tutaj betoniarz wrzuca betonowe hasło i wszyscy niemyślący, jakby zamurowani albo zamuleni:)

Logicznie myślący
Logicznie myślący
Gliwicki magistrat na czele z wiecznym prezydentem jak zwykle nie miał nic to zaoferowania mieszkańcom i wolał wyzbyć się powyższej działki zamiast dobrze ją zagospodarować. Jeśli chodzi o kwestię parkingu nie będzie to z pewnością głupi pomysł, bo tak naprawdę w ścisłym centrum Gliwic w porównaniu z innymi miastami naprawdę nie miejsca, gdzie postawić swój pojazd W większości normalnych miast na obrzeżach starówki znajdują się duże parkingi, gdzie można postawić pojazd tak, by nie trzeba wjeżdżać nim w same ścisłe centrum. W naszym mieście problem nie został w żaden możliwy sposób rozwiązany. Może właśnie takim działaniem będziemy mogli w niedalekiej… Czytaj więcej »
bociek
bociek

Pamiętam żarciki nt parkingu (żwirowego) kilka lat temu na forum, kiedy jeszcze nie było wiadomo co powstanie w tym miejscu.

beton
beton

W swoim czasie UM powinien odkupić teren i wybudować na nim coś z korzyścią dla WSZYSTKICH mieszkańców miasta: zieleniec / skwer / plac zabaw / park miniatur lub coś innego z tego typu deficytowych w skali miasta rzeczy.

Termos Samowarjasjan
Termos Samowarjasjan

@beton Tężnie solankowe,Zawsze dobre,zawsze zdrowe teżnie solankowe

MKZ
MKZ

Z tymi tężniami to wcale niegłupi pomysł.Ulicę DW ponownie uczynić jak kiedyś jednokierunkową .Wstęp na teren tęzni oczywiście za symboliczna opłatą co uchroni obiekt przed najazdem żulików gliwickich.

Ampuła
Ampuła

Miejsce zbyt eksponowane, żeby był tam parking. Zbyt naznaczone historycznie, żeby zrównać pamięć z ziemią.
Niech stanie tam Pomnik Parkingu. Taka jest moja koncepcja.

Bartek Leszczyński

Nie ma parkingów – źle. Budują parking – też źle. Krytykanci na wszystko są przygotowani. Powstałby w tym miejscu sklep – źle, powstałby kościół – źle. Powstałoby muzeum – źle, powstałby skwer – źle ;)

beton
beton

Powinni wybudować jakiś zabytek…

Sielsian
Sielsian

Smutne….ale z parkingu do konkretnej inwestycji droga nie musi być daleka…. CO Z PLACEM KOŁO kościoła Wszystkich Świętych??? to jest przygnębiające miejsce…..od lat cisza….lub protesty

Mariusz Carbon

Fatalnie,
A zwykły człowiek i tak nie będzie miał nic do powiedzenia…

Tom
Tom

Ile miejsc postojowych zmieści się na powyższym terenie (2252 m2)? Jedno miejsce postojowe musi mieć minimum 2,5 m szer i 5 m długości + ciągi komunikacyjne,

beton
beton

@ Tom, masz rację. Prywatny inwestor, działka warta ponad milion i inwestycja w parking na kilkanaście samochodów. Coś tu nie pasuje. Oby to nie był parking z myjnią, sklepem lub mini stacją benzynową…

Byznesmen
Byznesmen

+ agencja towarzyska .

mmm
mmm

Dla policjantów z sasieadujacego komisariatu ?

Malecha
Malecha

Biedronka i to już .

gliwiczanin
gliwiczanin

Teraz wszyscy tak protestują, a już następnego dnia po jego wybudowaniu będzie pełny samochodów. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, bo w centrum Gliwic brakuje parkingów. Teraz tylko następstwem tej decyzji powinien być całkowity zakaz wjazdu samochód na ulice wokół rynku (z wyjątkiem dostawców czy mieszkańców).

happy
happy

Gdzieś te samochody trzeba zostawiać, więc mnie ta decyzja cieszy.

Kek
Kek

Będzie to parking piętrowy, czy kolejne klepisko?

Tomasz Kowalski

Parkingi są TU! :p

Tomasz Gliwicki

Powstało już, póki co nieoficjalnie, grono ludzi, które mocno zaprotestuje – nawet blokując siłowo – budowę parkingu w tym miejscu. Szykuje się wielki skandal rozdmuchany medialnie. W najbliższym czasie planowana jest pikieta pod UM – dla wszystkich zainteresowanych – data będzie podana wkrótce na fb. Obecna sytuacja to nie wina inwestora – ta sytuacja pokazuje wyraźnie, ile warty jest plan zagospodarowania miasta, którym chwalą się nasi urzędnicy i brak szacunku dla historii i ludzi, żyjących w tym mieście.

Agnieszka Skarbińska

A co jest złego w parkingu? Chcesz – korzystasz. Nie chcesz – nie korzystasz. Mówię to jako osoba bez prawa jazdy, a nie hipokryta narzekający na smog.

Tomasz Gliwicki

Agnieszka Skarbińska, szanowna Pani – pomijając kwestię urbanistyki – miejsce na tę inwestycję jest złe – tu nie trzeba się rozpisywać.

heli1b
heli1b

Dlaczego jest złe? Lepsze było chwastowisko, które tam było kilka dekad?

silverariel
silverariel

Przed chwastowiskiem był plac zabaw, ławki…nawet rosła topola…a zza płotu dobiegało szczekanie milicyjnych psów….Pozdrawiam wszystkich pamiętających:)

Beatka Krzem

Agnieszka Skarbińska, parking nie jest zły. Ale nie w tym miejscu! Mamy w ścisłym centrum miejsca parkingowe, nie potrzeba więcej. Odejdzmy w końcu od złych przyzwyczajeń, zaparkujmy kawałek dalej i przejdźmy się do urzędu czy sklepu. To nie boli.

heli1b
heli1b

Mieszkańcy mają parkować kawałek dalej, czyli gdzie? Osoby starsze ile wg ciebie mogą dziennie chodzić na parking do centrum i z powrotem? Wybacz, ale one już się w swoim życiu nachodziły.

ancymon
ancymon

rozumiem, że jako mieszkaniec będziesz płacił abonament na tym parkingu?

heli1b
heli1b

Jeśli kiedyś zostanę mieszkańcem starówki a parking mi zagwarantuje -pewne- miejsce, to bardzo chętnie.

Kek
Kek

Gdzie kawałek dalej? Gdzie jest najbliższy zbiorowy parking? Rozumiem że owe miejsca parkingowe w ścisłym centrum to ulice starówki?

Tomasz Pietruszka

Proponuję ci tam zamieszkać i znaleźć miejsce. Robię dziennie 4 5 kolek żeby znaleźć miejsce wiec skoncz pieprzyć ty masz gdzie stanąć pod domem. Zrób zakupy i zaparkuj 500 metrów dalej.

Izi rajder
Izi rajder

@ Tomasz Pietruszka 45 kólek ? więc jesteś w siódmym niebie.Skad taki wniosek ? Ano z twojej fotki umieszczonej obok nazwiska.Ps.Dobrze,ze pasy zapinasz

ja234
ja234

@Tomek, więc zamiast robić 45( czy raczej 4/5 kółek) postaw auteczko te 1000m dalej i przenieś zakupy. Korona z głowy Ci nie spadnie.Nie mówiąc o tym, że spalisz mniej paliwa.

parkingowy
parkingowy

A ci co mieszkają te 1000m dalej gdzie mają postawić auto? Też 1000m dalej? I wszyscy stawiajmy auta 1000m dalej. Tylko po co?

Kamil Tyndyk

Kawałek dalej zaparkować tzn gdzie? Niektórzy gliwiczanie chyba nie mają co w życiu robić, że każda sprawę, która chcą załatwić, załatwiają idąc na nogach. Ja pracuje od 9 – 17 jakby nie to, że mogę podjechać w drodze do pracy i coś załatwić w centrum to mógłbym od razu machnać ręką i nigdy niczego nie zalatwic.

Agnieszka Skarbińska

Tomasz, dlaczego złe? Uzasadnij, bo nie rozumiem.

Agnieszka Skarbińska

Beatka, co jest niby złego w tej lokalizacji? Parking smierdzi, brudzi, hałasuje, czy o co chodzi?

e-drwal
e-drwal

Tak konkretnie, to: śmierdzi, brudzi i hałasuje. Dodatkowo truje.
Czyli jak była Pani łaskawa sama napisać.

ja234
ja234

No oczywiście parking… i oczywiście są problemy…jakie to typowe po glajwicku tyłem do przodu i na wstecznym.
Pomijając już fakt, że parkingu nie powinno tam być.

Kek
Kek

Powinna stać tam synagoga, lecz jak wiadomo, von Frankiewitz nakazał ją spalić.

anonim
anonim

ale kicha…

Janusz Borowicz

Strefa płatnego parkowania już jest na starówce,ładnie ktoś kasę będzie katurlał z tego bezsensowego parkingu..

Kek
Kek

Twoja obecność w internecie jest bezsensowna