Prace na skwerze nad DTŚ potrwają do jesieni. Widać już pierwsze efekty

Trwają roboty budowlane, w efekcie których straszący dotąd niemal pustą przestrzenią skwer nad tunelem Drogowej Trasy Średnicowej ma stać się bardziej atrakcyjnym miejscem. ZDM przekazał informacje o postępie prac.

 
Od momentu przekazania placu budowy wykonawcy, Przedsiębiorstwu Remontów Ulic i Mostów, które zlecenie to realizuje za około 3,9 mln złotych, usunięte zostały obiekty małej architektury (a wcześniej jeszcze do innych miejsc w Gliwicach przesadzono rosnące w donicach drzewa), teren ogrodzono, następnie rozpoczęto prace ziemne.

Specjalny substrat czyli mieszanka różnych podłoży i specjalistycznych dodatków umożliwiających prawidłowy wzrost roślin, rozplantowany jest na skwerze nad Drogową Trasą Średnicową. Dotychczasowe podłoże zostało przez wykonawcę zebrane i wywiezione – informuje Jadwiga Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.


Jednocześnie trwa rozkładanie mat antykorzennych, które będą zapobiegać uszkodzeniu drenażu nad tunelem DTŚ. Montowany jest także system nawadniający, który zapewni właściwe dostarczenie wody nowym nasadzeniom

– dodaje Stiborska.

Docelowo, skwer nad DTŚ zdobić będzie wiele gatunków drzew, krzewów, byliny, roślin cebulowych i pnączy. Pierwsze ich nasadzenia przeprowadzone zostaną jesienią. Koncepcję zagospodarowania tego miejsca przygotowała pracownia 44STO, zajmująca się architekturą przestrzeni.

Nowa aranżacja skweru stanie się wielobarwną i niezwykle zróżnicowaną ze względu na rozmaite gatunki roślin, przestrzenią do wypoczynku. Na jego terenie ustawiona zostanie także instalacja przestrzenna z kamieni pochodzących z dawnej śluzy Kanału Kłodnickiego wraz z tablicami zawierającymi informacje, zdjęcia oraz przebieg trasy kanału – przypomina Stiborska.

Wykonawca na czas prowadzonych robót zapewnił przejście dla pieszych między ul. Berbeckiego a Dubois. Zakończenie prac na skwerze przewidziano jesienią br.

(żms)/ZDM w Gliwicach
fot. 24gliwice/emef, ZDM w Gliwicach

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Adaś

Najpierw dali kostke betonową,a teraz skuwają, I wszystko za nasze podatki. ..

Marta

ile ich płacisz?

czvfsczvcx

A co to ma do rzeczy ile? Ważne , że niepotrzebnie marnuje się fundusze, które mógłby być wykorzystane w inny sposób. Gdyby ktoś decyzyjny już od początku to inaczej zrobił.

Tomek

Twoja wiedza na temat tego co robią jest żadną-bredzisz

Nie można było tak od razu?

“Nowa aranżacja skweru stanie się wielobarwną i niezwykle zróżnicowaną …”
Mam nadzieję, że ta wielobarwność i zróżnicowanie będą wynikać z roślinności a nie z pierdyliarda tablic stałej treści, regulaminów wielkości drzwi od garażu, żółto-czarnych barierek kanalizujących ruch pieszy, etc.

Ad

Cyt.: “straszący dotąd niemal pustą przestrzenią skwer nad tunelem Drogowej Trasy Średnicowej”

przecież ktoś ten “skwer” nad DTŚ zaprojektował, ktoś inny zaakceptował i to nie tak dawno! I teraz wszystko w piz****? Nasza kasa w błoto, bo komuś się nie chciało zerknąć na plany?

Tomek

Bredzisz.Kto inny finansował kiedyś a kto inny teraz.Miasto przejęło teren dopiero niedawno

Grzegorz

a czy poprzedni architekci miejskiej zieleni zwrócili pieniądze za projekt i wypłacili odszkodowanie za tą betonową pustynię

DD

O wiele lepsze wizje mają ci w pijanym widzie niż obecny samorząd.

Gliwiczanin

Czy Gliwiczanie udźwigną ciężar dbania o ten skwer?

Perez

kiedy nastepny remoncik?

rovit

Ze skweru korzystać się będzie najczęściej w miesiącach ciepłych, a więc okresach gdy bywa gorąco. Nikt tam wtedy nie wysiedzi, gdyż BARDZO SZEROKIE alejki będą akumulować ciepło oddając go chętnie wypoczywającym. W pracowni 44STO ktoś o tym pomyślał?

Anna

Wszystko fajnie, dopóki jakaś hołota tego nie zdemoluje… Powinni od razu zrobić monitoring w wysokiej rozdzielczości. A wszystkich pijaczków od razu pałować.

Marta

pijaczek pije spokojne. młodzież to rozwali

666

Tam się nie myśli tylko trzepie kasę na bezmózgich narzekaczach.

Kibic Piasta

Idealne miejsce na targowisko miejskie.

żal.pl

Które notabene tam było. Dziwi mnie trochę postępowanie gliwickich “urbanistów”. Miejsca, które zawsze były ropiejącymi wrzodami na beztroskim tyłku miasta, takimi jak okolice byłego portu, usilnie i dość nieudolnie teraz próbuje się przekształcić w “wiszące ogrody” a na miejsca, które zawsze były chlubą miasta, takie jak okolice teatru Victoria, sam teatr, promenada nad Kłodnicą, zameczek leśny od kilkudziesięciu lat nie ma sensownego pomysłu. Przykładowo. Miasto ma w swoich zasobach rzekę, jaka ona jest taka jest, ale nie pojmuję jak można mieć rzekę i nie wykorzystywać jej potencjału. Przecież stworzenie naprawdę fajnych miejsc wzdłuż jej biegu nie wymaga megalitycznych budowli hydrotechnicznych… Czytaj więcej »

xxx

Przekręt w majestacie prawa – parę lat wstecz dali zarobić firmie, teraz znów z zniszczenie tego, co zrobili wcześniej i wykonanie nowego. Za parę lat znów pewnie będzie zmiana “wizualizacji”. I tak co jakiś czas kasa przepływa z ręki do ręki…… Druga sprawa, to lepszego czasu nie mogli wybrać, jak sezon wakacyjny ….

Tomek

Weź zainteresuj się tematem głębiej a później wypowiadaj.Miasto nie miało wpływu na to co powstało przy budowie DTS.

ręce opadają

Weź nie p… . Miasto nie miało wpływu na to co powstało w mieście?
Masz jeszcze jakieś rewelacje? Na coś jeszcze miasto nie ma wpływu?

Park

Ciekawe bajeczki opowiadasz, Tomku. Frankiewicz wydał nawet okolicznościowy album o budowie DTŚ i prężył się do zdjęć jakby sam ją budował, a ty twierdzisz, że nie miał na nic wpływu. No nic tylko nocą przyszli jacyś obcy, zbudowali w mieście drogę i rozpłynęli się w porannej mgle.

natka

Tomcio zapomniał, że Miasto współfinansowało dtś i jako inwestor miało wpływ na wszystkie fazy od projektu po wykonanie. I po skwerze, barierkach chroniących trawniki i ceglanych stodołach z urządzeniami technicznymi widać jak wyglądał nadzór Miasta. Byli zajęci drukowaniem albumu.

Grzegorz

a może wystarczyłoby dołożyć jakiś ciekawych drzew w skrzyniach dających dużo cienia , palmiarnia jest tak blisko i można by pokusić się o drzewa egzotyczne

Vito

Na betonie kwiaty nie rosną , śpiewał 50lat temu zespół Niebiesko Czarni. Betonoza nowa choroba cywilizacji.

Obserwując

Nic z tego nie wyjdzie.Pomimo tego substratu, który daje się na prawdziwe podłoże a nie na beton.
Ale oczywiście urzędasy są wstecznym.

RamPamPam

Fatalnie to wygląda,gdy coś komentujesz bez zgody lekarza prowadzącego,widocznie i on wiecznie na wsteczny.