Przebudowa zupełnie odmieni ten fragment centrum. Czeka nas 2 lata utrudnień. Lista zmian jest długa

Przebudowę dróg po południowej stronie dworca PKP w ramach budowy Centrum Przesiadkowego zrealizuje firma Eurovia Polska SA. Spółka złożyła najniższą ofertę w przetargu na to zadanie – wartość robót oszacowano na ponad 41 mln złotych.

 
ZDM zawarł umowę z wykonawcą, który przeprowadzi roboty budowlane – będzie to Oddział Silesia Eurovia Polska SA.

Przebudowa układu drogowego dla realizowanego Centrum Przesiadkowego – po południowej stronie dworca kolejowego, za którą odpowiedzialny jest Zarząd Dróg Miejskich, obejmuje ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, fragment ul. Zwycięstwa, plac przed dworcem PKP, ul.: Okopową i Na Piasku. Zmiany dotyczyć będą także placu Piastów, odcinka ulic: Jagiellońskiej, Piwnej oraz ciągu pieszo-rowerowego w ciągu ul. Gen. Leona Berbeckiego na odcinku od Alei Przyjaźni do ul. Fredry – przypomina Jadwiga Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.


Utrudnienia w ruchu czekają nas przez najbliższe 24 miesiące – co się zmieni?

Bus-pasy czy zmienna ilość pasów ruchu dostosowana do potrzeb wynikających z przeprowadzonych wcześniej analiz ruchu – tak będzie wyglądała po przebudowie, w wielkim skrócie, ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Nie mniejsze zmiany obejmą ul. Zwycięstwa, gdzie na odcinku od skrzyżowania ul. Bohaterów Getta Warszawskiego do skrzyżowania z ulicą Dubois zlikwidowane zostanie torowisko oraz przystanek autobusowy, a po wschodniej stronie ul. Zwycięstwa, powstanie ciąg pieszo-rowerowy – przekazuje Stiborska.

Plac Piastów zmieni się nie do poznania. Zlikwidowana zostanie obecna forma węzła przesiadkowego. W nowym wydaniu, na placu Piastów, ruch poprowadzony będzie na zasadzie jednokierunkowego przejazdu. Nie zabraknie także ciągów pieszo-rowerowych

– informuje rzeczniczka ZDM.

Zmiany obejmą także ul. Okopową, którą czeka rozbudowa na odcinku: od skrzyżowania z placem Piastów w kierunku budynku dworca kolejowego. Projektant przewidział połączenie dotychczas nieprzejezdnej ul. Okopowej z pętlą przy placu dworcowym. Ruch po niej odbywał się będzie w jednym kierunku – od placu Piastów do placu dworcowego. Kolejny etap robót związany będzie z przebudową ul. Na Piasku gdzie powstaną miejsca postojowe zarówno po wschodniej jak i zachodniej stronie ulicy – kontynuuje Stiborska.

Metamorfozę przejdzie również plac przed dworcem PKP, który stanie się obszarem o jednolitej nawierzchni z płyt granitowych, z przeznaczeniem wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. Znajdzie się tam fontanna, z której woda tryskać będzie do wysokości 4 metrów z 20 strumieni.

Po wschodniej stronie placu, na przedłużeniu ul. Zwycięstwa powstanie pętla, na której zlokalizowane zostaną przystanki autobusowe linii A4, a także miejsca do krótkiego postoju, tzw. kiss&ride (pocałuj i jedź)

– wskazuje rzeczniczka ZDM.

W ramach realizacji inwestycji nie zabraknie też zieleni. Nasadzone zostaną tulipanowce amerykańskie, głogi pośrednie, glediczje oraz platany klonolistne. Swoje miejsce znajdą także rośliny cebulowe – mieszanki składające się z narcyzów, czosnków ozdobnych oraz krokusów wielkokwiatowych. Wypełnią one każdą wolną przestrzeń.

(żms)/ZDM w Gliwicach
fot. 24gliwice.pl, wiz. Biprohut

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Marek

Beton, beton , beton?? czy tez granit, granit, granit?? znowy idziemy z duchem czasów lat 90tych XX wieku?? dlaczego nie ma wiecej trawników? Super bedzie sie nagrzewało latem i pieknie bedzie spływać woda w deszczowe dni, gdzie jest myslenie o bardziej naturalnych przestrzeniach miejskich?

hehehe

Może chcą się załapać na nowy PiSowski “podatek od deszczu”. który wchodzi od nowego roku, w sumie to od nowego roku wchodzi w życie 18 nowych podatków, tylko jakoś nimi nie chwali się zatęchła zmiana.

ZOSIA GLIWICZANKA OD ZAWSZE !

Znowu się odzywa ta GLIWICKA CEPELIA !
MIASTO to MIASTO !
Co Wy tu z miasta chcecie WIOCHĘ robić, że ciągle jeczycie o braku zieleni ?
Jakieś marzenia z dzieciństwa ? czy co ?
Co tam chcecie las posadzić ?
Czy ogródki z pazdzierza znowu robić ?
Zmiłujcie się ! Wracajcie na wieś !
Jest wolność wyboru !
Ponadto łatwiej wygracie wybory na SOŁTYSA niz prezydenta !

Andrzej

To prosze sobie wybudowac schron betowowy i w nim zamieszkac nie wychodzac na swierze powietrze,parku ,łaki itd?????

Piotr

Świerze…ehh…

AndrzejD

” dlaczego nie ma wiecej trawników? ” – odpowiadam – ponieważ z nimi są same problemy – trzeba to kosić, sprzątać, dbać o nie. A takich czynności ZDM / MZUK nienawidzi

Darek

No właśnie, gdzie Ty będziesz swoje gęsi pasł?

Bywalec hosteli

Nie poznam Gliwic i nie poznam pl.Piastów ….Nie mogę się doczekać !

...

Eurovia to ta firma która roba odcinek Zabrzański DTŚ?

Łowca malkontentów

No i co z tego?

Laszlo_egesz

Po dziś dzień ten fragment DTŚ nosi znamiona falliczności, ale ich usprawiedliwieniem jest, że budowali razem z partaczami z Prujem.

Serwus malkontenci

…co nie znaczy, że spier..łą kolejną dużą robotę. Za dzieciaka ukradłem kilka jabłek z sadu sąsiada, ale nie wyrosłem na złodzieja.

hehehe

Bo sąsiad dobry człokiek z uśmiechem pod wąsem i życzliwością w sercu, dyskretnie z ukrycia obserwował ciebie jak jako sprytny chłopak zwinnie przeskoczyłeś przez płot, sprytnie wdrapałeś się na najwyższą gałąź jabłoni, gdzie promienie słońca malowały najbardziej rumiane jabłuszka i pomyślał sobie, drapiąc swoje siwe pod czapką włosy: Jedz chłopaczku witaminy na zdrowie, wyrośnij na pięknego młodzieńca a następnie mężczyznę, załóż rodzinę i pracuj dla siebie dla ojczyzny dla dobra wszystkich. Gdybyś natomiast połakomił się na jabłka z sadu księdza plebana, to prze…..e .

Marta

start dziad to był

Imiu

Dopadnie Cię Polska Sprawiedliwość, nie ciesz się!

Weryfikator frajerów

A ja 3 krotnie kupiłem wyrób LG. Czwartego razu nie było i nie będzie. Kiepskie restauracje skreślam po jednej wizycie. Na weryfikację wszelkich serwisów, serwisantów i innych fachowców też mi wystarcza jeden raz. A ty ile szans dajesz swojemu dentyście?

frajer

Kwestia zębów to kwestia genetyczna a nie dentysty ile szans dałeś swoim rodzicom ?

Mała różnica

Nie wyrosłeś na złodzieja tylko wyrosłeś ze złodziejstwa.

Lukasz

Tak eurovia to ta firma od zabrzańskiego DTŚ. Ale jak projekt przewiduję podbudowę i nasypy z byle czego to jaka by firma nie robiła to i tak będzie falować. A z tego co wiem to błąd był na etapie projektu i doboru materiału.

Sffre

Beton, beton i jeszcze raz beton. Kiedy na świecie głośno o suszy i o potrzebie zazieleniania miast Gliwice brną w projekty rodem z lat 70 gdy w centrum miasta budowało się szerokie wielopasmowe arterie bez grama zieleni. A miejsca jest dosyć, by chociażby pomiędzy jezdniami zasadzić drzewa, zredukować liczbę pasów na BGW.
Brak słów, naprawdę. To jest po prostu przykre.

Ilość ruin w mieście=constans

Nie wiem dlaczego mam nieodparte wrażenie, że miasto dopiero się zabiera za coś, co powinno być zaczęte po przemianach ustrojowych, czyli jakieś 30 lat temu. Stosując system “Dbamy dopiero po tym, jak obrócimy w całkowitą ruinę” nigdy nie pozbędziemy się ruin. Więcej! Taka ruina musi jeszcze postraszyć z dekadę, albo dwie żeby nabrała mocy urzędowej.

Obserwujący

Dokładnie.Urzędasy tak działają czyli na wstecznym, inaczej nie potrafią.Pewnie też nie umieją dbać o mienie miejskie a to pokazuje,że stanowiska zajmują niewłaściwi ludzi.
Wywaliłbym ich wszystkich.

Jan

Zmiany? Raczej makijaż od dawna niefunkcjonalnej przestrzeni. Po co komu obecnie wielki betonowy plac przed Dworcem PKP? Piesi jak widać nadal są obywatelami gorszej kategorii bo przejścia dla nich są poza naturalnymi ciągami chodników. Tak się od dawna nie robi. No, może tylko na zadupiach mentalnych. Ze skweru może znknie Lampa, ale po co było wyrzucać z niego handel? Teraz to takie nie wiadomo co i po co. Brak pomysłu na całość, brak myślenia o przestrzeni publicznej, byle samochodom usprawnić przejazd, brak współpracy z urbanistami – to najbardziej rzuca się w oczy. Pieniądze wyrzucone na bezsensowną kosmetykę trupa.

Urko

Jak tak czytam te opowieści Pani Jadzi, to im więcej w nich cukru, lukru. miodku i słodkości wszelakiej , to tym większe mam przekonanie, że efekt końcowy w tzw, realu znowu wzbudzi we mnie poczucie grozy pomieszanej z bezsilnością….

gliwicjus

Czyli narożnik Zwycięstwa – Boh Getta dalej pozostanie niezabudowany?

Lolek

Mieszanka składająca się z narcyzów i czosnków ozdobnych drastycznie zmieni przestrzen Placu Piastow. Tego mi brakowalo juz teraz. :)))))

Gliwice

Kiedy rozpoczęcie prac ?

Obserwujący

W nowym roku.

don

a dlaczego nie będzie tam ronda?

don

bo nic tak nie ożywia miasta jak kolejne skrzyżowanie ze światłami, kamerami itd?

hehehe

Z takim wysokim wałem ziemnym wewnątrz, przez który nic nie widać i jednym miejscem parkingowym w środku dla dyrektora Zarządu Dróg Miejskich.

Rett

Jak na planowane dwa lata utrudnień w ruchu to wichru nie ma

Dociekliwy

Chciałbym dodać kilka uwag odnośnie komentowanego tematu: po pierwsze 53 głosy na ten temat to bardzo niewiele jak na tak duże miasto. Zainteresowanie nie powala, biorąc pod uwagę ważność tej inwestycji! Moim zdaniem “miasto” traci już kolejną szansę, żeby zrobić coś ciekawego i to w miejscu, które powinno stanowić wizytówkę naszego miasta… Zero polotu projektanta i te żałosne samozachwyty pani Stiborskiej! Widać, że nowy prezydent miasta godnie kontynuuje “dzieło” swojego wieloletniego poprzednika! A miały być konsultacje z mieszkańcami i oczywiście nic z tego… Brakuje mi jeszcze tylko przed dworcem drzew w wielkich donicach i kostki brukowej jak na rynku i… Czytaj więcej »

kanalia52

Po korekcie wyjdzie jakieś 150 mln zł.

Gliwiczanin

Normalne w Gliwicach

Sławomir Brodziński

Mam nadzieję, że nieliczni rowerzyści nie zdominują pieszych w okolicach dworca kolejowego.

Obserwujący

Dworzec kolejowy jest również dla rowerzystów.
Oczywiste jest, że będą się tamtędy przemieszczać, czasem mając przewagę liczebną.
Pilnuj autka i patrz jak jedziesz.

#noś maseczkę

#myj ręce

Spank the monkey

@Obserwujący Nie wiem czy brom brałeś ale #brombraj

Informacja Turystyczna

Jedna z dwóch najbardziej obleganych stacji roweru miejskiego.
Ciekawe czemu nie martwi cię dominowanie samochodów na chodnikach, placach, zieleńcach…

Przyjezdny

Takie pytanie, tak patrze na te rysuneczki i nie bardzo mogę zauważyc przystanku autobusowego koło dworca PKP. Za to jest piękny plac defilad.

nemo

mam tylko nadzieje ze ktos bedzie kontrolowal czy pracownicy nosza maseczki antyCovidowe i karal firmy wielomilionowymi karami a pracownikowi 30 000zł

Xsenofob

” Znajdzie się tam fontanna, z której woda tryskać będzie do wysokości 4 metrów z 20 strumieni. “
Fontanna musi być.

gmG

..ale czynna przez 5 minut co 24 godziny…

Gliwic

Woda powinna tryskać na wysokość 20 metrów czterema strumieniami w rytmie disco-polo .

AndrzejD

…tak – i będzie “naszpikowana nowoczesną elektroniką” – zarządzaną oczywiście przez spółkę miejską ” “Śląskie Sieci Metropolitalne”
I codziennie w godzinach 8-12, 14-17, 18-20 i od 23-ciej do 3-giej w nocy będzie “przerwa technologiczna”

Fiku Miku

Zapewne do tego będzie tekst podawany w różnych językach, najciekawszy będzie czeski: “Pozor, pozor budu tryskat”.

dare

Znajdzie się tam fontanna, z której woda tryskać będzie do wysokości 4 metrów z 20 strumieni. Bareja by się uśmiał! Cały sens przebudowy zamyka się wielkiej fontannie. Jaki włodarz taki plan. Dawno mówiłem, że ten dziadek może kierować remizą strażacką a nie takim miastem. Syf był i syf robi się jeszcze większy. Zalejcie już całkiem to miasto betonem i “marmurem” napchajcie kasy ile się da! Wstyd mi że tu mieszkam, że rządzą tym miastem nieudacznicy!

Obserwujący

Przebudowa i oczywiście zabetonowanie każdego wolnego skrawka.
Powinny być szerokie trawniki oraz ponasadzane drzewa.Ale takie rzeczy nie w zacofanych glajwicach.Stworzą wyspę cieplną mającą wpływ na pogodę w centrum glajwic,o tym projektanci nie pomyśleli,miało być “nowocześnie” czyli betonowo no i autkom dobrze zrobić.
Beton jest tu.Porażka.Masakra.

suport

Najlepiej gdyby powstał tam Central Park ze sztucznym strumieniem napędzanym pompami tak jak w Nowym Yorku.

WRD

Wpływ na pogodę. Śmiechłem.

Fiku Miku

Wpływ na pogodę na całym globie, ;o). Efekt motyla.

Tomek

W końcu Gliwice będą wyglądać lepiej niż Zabrze czy Bytom.

K.

Ewentualnie, bo jeszcze nie skończyli, więc nie wiadomo jak się sprawy potoczą.

Serwus malkontenci

Mało tego, nawet nie zaczęli. A 90 % piszących tutaj już jest pewnych, że będzie beton i nie fajne to i tamto, że napewno będzie do doopy.

Cóż

Nie przyjechaliśmy tu wczoraj, tylko żyjemy tu od urodzenia, więc mamy już wyrobione zdanie w pewnych kwestiach.
PS.
Pochwal no się tymi bajecznymi realizacjami w imieniu miasta. No jedziesz…
pomogę ci zacząć: wnerw, “bombastik zepsutiks” pod radiostacją, pustynia z kikutkami nad DTŚ, plandeczioza na rynku, pusta hala do puszczania fajerwerków, masterplan czyt. zaciemnienie miasta, bunkier z generatorem na skwerze przed UM

Informacja Turystyczna

Wyglądać może ale by to było a nie tylko wyglądało jak:
Bytom – to Zwycięstwa musiałaby być zaślepiona i przeznaczona dla pieszych;
Zabrze – musiałby wrócić tramwaj i pojawić się pasy rowerowe i to “kosztem” wytłumienia ruchu aut.
Prędzej kosmici wylądują przed areną i poproszą by im tam zrobić ambasadę niż francowata ekipa osiągnie taki poziom cywilizacyjny.