Przy okazji remontu ulicy i chodnika pojawiły się nowe drzewa. “Bardzo dobrze znoszą trudne warunki”

14 młodych drzew pojawiło się po remoncie jezdni i części chodnika na ul. Ziemowita.

To dobry przykład nowych nasadzeń w centrum miasta, których do tej pory było jak na lekarstwo.

– Sadzony jest podobny gatunek jak na placu Inwalidów Wojennych, czyli wiśnia piłkowana. Drzewa te bardzo dobrze znoszą trudne, miejskie warunki

– tłumaczy Jadwiga Stiborska z Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

To jeszcze nie koniec działań ZDM na przebudowywanej ul. Ziemowita. Obecnie trwa remont fragmentu od skrzyżowania z ul. Królowej Bony do ul. Górnych Wałów. Ile nasadzeń w centrum miasta przeprowadzili w tym roku drogowcy? Tego ZDM zdradzić na razie nie chce.
– Okres nasadzeń trwa, na powyższe pytanie możemy udzielić rzetelnej odpowiedzi po zakończeniu prac w grudniu bieżącego roku – mówi Stiborska.

ZDM do tej pory krytykowany był za swoją politykę wobec gliwickich drzew. Warto więc zauważyć, że przy okazji inwestycji przy ul. Ziemowita, wreszcie realizacja wykonywana jest kompleksowo, a nasadzeń dokonuje się w centrum miasta, a nie w lesie komunalnym na jego obrzeżach. (msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Łysek z pokładu
Łysek z pokładu

Jedna sadzonka wiosny nie czyni.A za użycie w stosunku do Gliwic określenia “trudne warunki miejskie” Wpisałbym pani Jadwidze naganę do akt.W Gliwicach nie ma trudnych warunków .Tu jest przyszłość.I basta.

Kot
Kot

Raczej posadzone młode drzewka w miejsce wyciętych. A co z drzewami na ulicy Bony. Tutaj wycięto prawie wszystkie a gdzie nowe nasadzenia?

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

Dobrze, że ‘post factum’ zamontowano słupki na tych skrawkach zieleni, bo nawet trawa nie przetrwałaby kontaktu z kulturą lokalnych kierowców, a co dopiero młode drzewka. Zresztą ślady fantazji lokalnych mistrzów parkowania widać do dzisiaj

AndrzejD
AndrzejD

…no, to już za jakieś 50, 70 lat będziemy mogli cieszyć się drzewami normalnej wielkości które będą dawały cień w lecie, tak jak te które ZDM wcześniej wyciął – naprawdę bardzo mądra polityka.
(jeżeli oczywiście kibolstwo czy inna hołota ich wcześniej nie zniszczy)

Marian Jabłoński
Marian Jabłoński

Za 70 lat zmieni się na pewno wygląd ulicy. Obecne kamienice staną się 200 letnimi ruinami, a pnie drzew “wyjdą” w przestrzeń jezdni, będą zagrażać kierowcom tak jak dziś na ul Mickiewicza na przykład. Chyba że trafi się wreszcie ktoś, kto w tym wspomnianym roku 2087 wyprowadzi auta z miasta na rzecz innych sposobów komunikacji.
=M===========

Analityk
Analityk

W 2087 roku auta ? Mości Panie .Dobry jesteś jako detektyw historii.Wizjoner z Ciebie jak z koziej d*** trąba.

Marian Jabłoński
Marian Jabłoński

Wizjoner Trąba podpowiada – kolej kursuje przez gliwicki dworzec już 170 lat, auta też tyle będą w naszym mieście – zobaczy Pan że mam rację. …kiedy tam w “świecie” będą latać taksówkami po niebie, ten cały złom samochodowy napędzany benzyną od szejków trafi przecież na obrzeża Europy, do nas też. No i nasadzone dziś drzewa “będą zagrażać kierowcom” – zna Pan te teksty z wypowiedzi urzędników ? Oni wtedy też będą jeszcze !
=M======================

Tomasz
Tomasz

@Anal…ityk
No to dawaj-co tam będzie kursowało po drogach w 2087?

Joe
Joe

Cień? Od wiśni?

Urko
Urko

ZDM sadzi drzewa ? Nie wycina ale sadzi ????????? W centrum Gliwic ?????? Oni to odchorują ….

Kaska
Kaska

Albol sola drzewka posolic porą wieczorowa

Jacek Pawlicki

Oby. Bo nowe trawniki już w niektórych miejscach porozjeżdżane…

rocki
rocki

No cóż, kampania wyborcza do samorządów wystartowała. Dzięki temu może kilkadziesiąt drzew przybędzie w naszym “powycinanym” mieście?

asd
asd

W jednym miejscu posadzili 14 i pochwalili się tym wszem i wobec… a w innym miejscu wytną 30, a zastępcze zasadzą w lesie. Tylko że o tych wyciętych już nie powiedzą.
Zwykły marketing i tyle.

Urszula Keczma

Oby przetrwaly….

heli1b
heli1b

Jeśli tym razem posadzili je zielonym do góry to przetrwają.

Ad
Ad

Grusze mogli nasadzić… :)

Małgorzata Konior

Prawo ZDM za nowe nasadzenia w liczbie 14. Ale jeżeli policzymy ile żeście wycieli drzew to do grudnia nie zdazycie z nowymi nasadzeniami.

heli1b
heli1b

Strasznie długo się z tym ….ą

Zigzag
Zigzag

Zielona kólka na patyku co rośnie 1cm przez 10 lat. Wsadźcie sobie takie drzewa tam gdzie słońce nie dochodzi. Sztuka dla sztuki.

Aleksandra Krzyżanowska

Nareszcie,

Alex
Alex

Drzewa te bardzo dobrze znoszą trudne, miejskie warunki– tłumaczy Jadwiga Stiborska z Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach

Tylko że młode drzewka tej odmiany są wrażliwe na przemarzanie i należy je zabezpieczyć przed mrozem, by wiosną nie okazało się, że posadzono wiśnie, a wyszła lipa…

Valdof
Valdof

Śmiech na sali ! Może uświęcimy ten dzień wolnym od pracy ! Gdzie zdrowe drzewa przy onkologi chcą wyciąć na poczet miejsc parkingowych . Magistrat Gliwicki the Best !!!

Basia Puszer

Szkoda, ze pomimo remontu widocznosc przy wyjeździe z posesji jest nadal taka jak przed. Czyli beznadziejna.

KierowcaBombowca
KierowcaBombowca

Naucz sie prowadzic auto,to nie bedzie tych kłopotów

Cliper
Cliper

Drzewa powinny rosnąć w parkach a nie przy ulicy i bezpośrednio przy domach.klopotow więcej niż korzyści..zaciemnione mieszkania, jesienią syf a tak jak zauważył pan M.J korzenie zniszczą drogę,chodnik i ściany piwnic i fundamenty

krokodyl
krokodyl

@Cliper, Przeprowadź się do centrum Katowic. Ta czeka na Ciebie mnóstwo betonu.

bert
bert

W centrum Katowic po wielu latach wycinki powoli przywraca się usuniętą zieleń. Powoli (lub bardzo powoli), ale jednak proces trwa. W Gliwicach jeszcze do tego urzędnicy nie dojrzeli. Może jak liczba mieszkańców spadnie do 150 tys., to ktoś się zreflektuje, że jednak mieszkańcy (w większości) nie chcą być otoczeni wyłącznie przez beton. I że właśnie dlatego Śródmieście traci najwięcej mieszkańców, a zyskują dzielnice peryferyjne i okoliczne wsie, gdzie zieleni jest pod dostatkiem.

Henryk
Henryk

Bez sensu. Tyle miejsc parkingowych można by zrobic wzdłuż ulicy. Miejsc parkingowych w centrum brakuje a my będziemy jakieś cherlawe „drzewka” wstawiać nie wiadomo po co..

asd
asd

Masz rację, brakuje jeszcze tak z 50 tys. samochodów w mieście. Mamy zbyt czyste powietrze i przez to niektórym się już w głowie przewraca. Za dużo tlenu…

Henryk
Henryk
Rozwój motoryzacji jest nieunikniony i jest naturalną konsekwencja rozwoju jako takiego, czy Ci sie to podoba , czy nie. Ty oczywiście możesz jeździć sobie na rowerze do pracy, możesz nie używać prądu elektrycznego, gazu, leczyć sie u znachora itp. Twoja sprawa, ale ode mnie proszę sie odczepić. Jeżdżę samochodem po mieście, tam gdzie tylko mam okazje i będę to robił, bo to najlepszy i najbardziej komfortowy dla mnie mnie środek przemieszczania sie. Tak myśli większość ludzi i dlatego tez mamy prawo oczekiwać od władz publicznych inwestowania w układ drogowy, w tym w miejsca parkingowe. Na rower to ja wychodzę w… Czytaj więcej »
Urko
Urko

Heniu. Jak to mówią : Chłopa ze wsi wyciągniesz .Wiochy z chłopa – nigdy. Rozumiemy , że przeprowadzka go Gliwic z Dupiejewa Zadniego , znalezienie pracy na tzw. strefie oraz możliwość korzystania z prądu, gazu, bieżącej wody oraz zakup 17 letniego VW 1,9 TDI to dla ciebie awans społeczny oraz niesamowita wręcz radość życiowa . Rozumiemy to . I czujemy niczym nieskrępowaną pogardę :-)

AndrzejD
AndrzejD

Szczerze gratulujemy ci Henryku, awansu społecznego i tego że udało ci się dorobić samochodu ! Ale od nas się odczep – my chcemy żyć w czystym środowisku miejskim, tak jak to jest w wielu krajach cywilizowanej Europy zachodniej, gdzie podstawę transportu miejskiego stanowi transport publiczny oparty o napęd elektryczny, oraz rowery.

KierowcaBombowca
KierowcaBombowca

Zalosny jestes. Wielki miastowiec,smigaj w polowie stycznia na swoim pedale ekologiczny aktywisto

KierowcaBombowca
KierowcaBombowca

I nie mow za kogos,bo MY to nie Ty i Twoje fanaberie spoleczniaku bez przyszłości.

bert
bert

Ot, Henryk, Przeczytał czyjś komentarz i od razu z niego wyczytał, że “asd” jest cyklistą i ekologiem. Wygląda na to, że każdy kto chce oddychać czystym powietrzem, musi być automatycznie rowerzystą i ekologiem. Bo przecież “normalni” ludzie (według rozumienia Henryka) preferują wyłącznie wdychanie spalin…

Henryk
Henryk

aktywistów”

KierowcaBombowca
KierowcaBombowca

A Ty ciagle na hulajnodze co ?