Przyjadą na Eurowizję pociągiem, zobaczą łuszczący się mur. To miejsce jest antywizytówką Gliwic

Od rozpoczęcia Eurowizji Junior dzieli nas zaledwie tydzień. Do Gliwic z całej Polski, a także z zagranicy przyjedzie tysiące fanów festiwalu. Tych, podróżujących koleją przywita, niezmienny od lat, smutny widok odrapanej ściany kamienicy.

Eurowizja Junior to duża promocja dla miasta Gliwice i hali Arena przy ulicy Akademickiej 50. Niestety, już na samym wstępie efekt zostanie popsuty przez doskonale z dworca widoczny zaniedbany skwer na rogu ulic Zwycięstwa i Bohaterów Getta Warszawskiego, nad którym górują łuszczące się połacie muru z przebijającą się starą reklamą nieistniejącego już Cotton Clubu.

Wizytówka miasta. Już niebawem do Arena Gliwice przyjadą turyści na Eurowizję junior niemal ze wszystkich europejskich miast a tutaj taki chlew. Centrum od lat zapuszczone. Widać nieodremontowane elewacje kamienic i ogromne bilbordy które do niczego nie pasują. Jest reklama nieistniejącego burd**u, jest reklama sieci komórkowej i dwie inne. Nikt z urzędasów oczywiście tego nie widzi. Jest lampka po Vattenfallu są jakieś drzewa, obdrapane barierki. Totalny chlew. Teraz ktoś powiesił kolejną szmatę – czytamy na facebookowej stronie Gliwice Usterka.


Czas leci, wygląd bez zmian

O tym, że w tej części miasta trudno szukać estetycznych wrażeń pisaliśmy ponad rok temu, przy okazji pojawienia się planów przeniesienia lampki Vattenfalla, znajdującej się na skwerze. Wiadomo, że miejsce ulegnie zmianie przy okazji budowy Centrum Przesiadkowego. W trakcie realizacji inwestycji przebudowany zostanie układ drogowy w rejonie placu Piastów i Dworca PKP.

Istniejący zieleniec ulegnie znacznemu zmniejszeniu, powstanie tu dodatkowy pas drogowy, a pozostała przestrzeń zostanie zagospodarowana zielenią.

Inwestycja ta nie wpłynie jednak na wygląd bocznej ściany kamienicy, która wita podróżnych wychodzących z dworca PKP. Ta nie należy do miasta. Pozostaje mieć nadzieję, że przynajmniej na czas Eurowizji Junior zawiśnie tam reklama, która (mimo, że sama estetyce miejskiej szkodzi) przysłoni obskurny mur w całości.

(żms)
fot. Gliwice Usterka
fot. (poniżej) 24GLIWICE

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Cookie Monster

Trzeba na górze machnąć napis ‘This shows how climate of our planet is devastated’ i będzie ze to specjalnie tak się natrudziliśmy żeby mieć odarta sciane.

BRAWO TY !

:)

DOKLADNIE TAK !!!

-TO BIAŁE TO SĄ DZIURY OZONOWE !
Zaraz będą się żreć kto jest autorem obrazu PIS czy PO ?

-PAPIEŻ FRANCISZEK ROZWAŻA WPROWADZEMIE GRZECHU EKOLOGICZNEGO DO KATECHIZMU /poważnie !/.

-Trzeba zapłacić właścicielowi KAMIENICY za użyczenie tego DZIEŁA !

:)

Rybnik zlikwidował już 204 kopciuchy. Do 2025 roku ani jeden miejski budynek nie będzie ogrzewany węglem. Gliwice nie mają nawet chęci do podjęcia takiego zobowiązania. To jest ważna informacja, a nie wydumany problem tego co zobaczą jacyś jednorazowi przyjezdni, których większość z samochodu niczego poza drogą dojazdową do hali Arena nie zobaczy. Ci, którzy wychodzą z Dworca PKP najpierw widzą obrzydliwy plac przed nim i wdychają obrzydliwe powietrze, bo okolica obfituje w kominy i rury wydechowe wypluwające trujący smog. To, co zobaczą goście tandetnej imprezy, której nie chciało żadne inne miasto, to za drogi dla nich parking przy hali i… Czytaj więcej »

Hegatyw

Faktycznie, ponad 50 komentarzy i nikt nie skarży się na własną elewację, na smog, na brud, brak chodnika, na 5G, itp. Wszyscy jak psy pawłowa – daj m kość i biegną na zatracenie. Tak robił Frankiewicz, tak robi Moszyński. Niczego nie zmieniając, a tylko ogłaszając, że czegoś nie zrobi z lipami. Ale czy coś zrobił z brudnymi ulicami, które sam wskazał, z innymi ulicami na których drzewami juz wiruje piła i debile z dmuchawami zakłucającymi normalną egzystencję? Nie? toperz?

tert

Jak na razie prognoza na przyszłą niedzielę nie jest korzystna. Wysokie ciśnienie + wieczorne ochłodzenie, a to oznacza, że przyjezdni będą mieli przyjemność zaciągnąć się smogiem. To dopiero będzie reklama dla Gliwic.

HAL

Mnie też nie interesuje co zobaczą przyjezdni. Mnie interesuje, z jakiego powodu i jak długo jeszcze ja będę zmuszony oglądać i wdychać gliwicki syf?

Adi

hahaha proponuję Twoją kandydaturę na specjalistę ds. promocji miasta

Gliwiczanin

Może senator mógłby pożyczyć baner ze swoją buzią, który niedawno wisiał na Wyszyńskiego? Zakryłoby się ścianę na te kilka dni.

jak tu pięknie

A na deser przepięknej urody Plac Piastów, z uroczymi przystankami i punktami gastro.

Marcin

Nie zapominajmy o lokalnym folklorze w postaci meneli w tym miejscu.

Grzesio

Oby przyjezdni nie pomylili kierunków bo utkną na urokliwej budzie nieczynnego tunelu na Bohaterów Getta.

Szota

Haha

krzysztof

przez urzędników i dziadowskie zarządzanie władz miasta na czele z chorymi wizjami frankiewicza oraz mieszkańcami miasta którzy przez lata wybierali ***** na stanowisko, nasze Gliwice wyglądają jak slams.Tego ,,,elu przez lata nikt nie ogarnie,***** razem ze swoimi poplecznikami ,a nie na prestiżowym nowym stanowisku i dalej wygodnie żyć na koszt społeczeństwa

CZŁOWIEKU ! OPAMIETAJ SIĘ !!!

Wstrętne obrażanie ludzi, wulgarny język /kropkowanie tego nie zmienia/’
REDAKCJO 24GLIWICE PROSZĘ REAGOWAĆ.
Ostra krytyka jak najbardziej ! ale nie na tym poziomie !.

CZŁOWIEKU ! OPAMIETAJ SIĘ !!!

Szanowna Redakcjo również bardzo PROSIMY o zweryfikowanie wszystkich komentarzy osoby o nicu “AndrzejD” zamieszczonych w poprzednim artykule o DRZEWACH na ul. Mickiewicza pod kontem REGULAMINU.

Jest faja

Pod “kontem”? Czyli takim bankowym na przykład?

55

I o “nicu”. Ominąłeś!

krzysztof

co znaczy bardzo PROSIMY czyli kto banda ,zgraja niemot z zamkniętymi gałkami ocznymi,osób które w zaślepieniu i zastraszeniu przez wyższy szczebel urzędnicy nie widzi żadnego problemu-jak niemota powiedział ,że jest ładnie w Gliwicach to tak ma być i już.Jakim pustym i zastraszonym człowiekiem jesteś Twój pan i władca opuścił takich jak TY a WY straciliście sens życia

CZŁOWIEKU ! OPAMIETAJ SIĘ !!!

Ochrona prawna funkcjonariuszy publicznych /urzędników/ wg KK
Chronieni prawem są nie tylko osoby pełniące funkcje publiczne ale także konstytucyjne organy RP.
Za ich publiczne znieważenie lub poniżenie grozi grzywna, ograniczenie wolności lub jej pozbawienie.
To TAK dla przypomnienia.
Może się przydać !

Nie chcę się opamiętać.

Ochrona prawna – najwyższy czas z tym skończyć.

Jaki urzędnik w Polsce był ukarany za złe, błędne decyzje?

Jak mu się nie udowodniło działań umyślnych, zawsze pozostawał bezkarny.

Taka nienaruszalna i nieprzemakalna kasta ludzi.

AndrzejD

@CZŁOWIEKU ! OPAMIETAJ SIĘ !!!
Pisałem ci już, miernoto urzędnicza że straszyć to możesz sobie żonę (jak ci pozwoli)
I nie podskakuj tutaj, bo za chwilę odpowiednie służby prześwietlą kulisy budowy Hali Bankrut, na którą wydaliście blisko pół miliarda PLN naszych pieniędzy, a potem oddaliście w mętne zarządzanie firmie powiązanej z gliwickim biznesem. Trochę innych przetargów z ostatnich 26 lat waszych rządów też przydałoby się poprześwietlać. Więc radzę ogon pod siebie.

AndrzejD

@CZŁOWIEKU ! OPAMIETAJ SIĘ !!!
…dyżury wam wyznaczyli w magistracie ? To nic nie pomoże. Mam nadzieję że od stycznia, większość z was wyląduje na bezrobociu.

Latarnia Uliczna

Akurat za ten widok możesz podziękować GŁÓWNIE właścicielowi budynku, ale rozumie, że ty nim jesteś

Halina

Ale głupi komentarz,właßnie za Frankiewicza miasto wypiękniało. Co wy za głupoty wygaśnięcie zaślepione Pisiory!

Bercik Oberschlesien

W czym wypieknialo? Jest serwerem i parkingiem…

Marcin

Od 20 lat mamy ciągłe obietnice budowy węzła przesiadkowego i “przebudowy układu drogowego w rejonie węzła”. Frankiewicz już sobie poszedł, a jego 20-letnia obietnica nadal niezrealizowana. Nie mówiąc już o tym, że ambitne plany budowy Zachodniej Bramy Metropolii przeistoczyły się w plany budowy wiat przystankowych.
Tak samo nie ma autostradowej obwodnicy, również obiecanej 20 lat temu. Bo Frankiewicz nie potrafił się dogadać z rządem PO w sprawie przesunięcia bramek. A teraz Frankiewicz z tymi samymi oficjelami PO się lansuje, robi sobie zdjęcia i zachwala. Pogratulować hipokryzji.

Przemo

Od jakich 20 lat?
Z PiSem czy PO nikt by się nie dogadał, bo oni by tylko chciwymi łapskami przejęli miasto i swoimi niekompetentnymi aparatczykami obsadzili.
Broń nas Panie Boże!

tert

Marcin ma rację. Zobacz sobie do uchwał budżetowych. Plany obwodnicy czy węzła przesiadkowego ciągną się już z 20 lat.

gliwiczanin

Wypiękniało. Centrum szczególnie. Całe centrum jest brudne. Gdzie Ty widzisz piękno. Nad tunelem koło palmiarni gdzie trwa nie chce rosnąć a drzewa schną. Na Dworcowej widzisz piękno, no Częstochowskiej widzisz piękno, na Jagiellońskiej widzisz piękno ? Na Rybnickiej, Pszczyńskiej, Chorzowskiej. Na pl. Piastów? koło Dworca? Ten gościu z Gliwice Usterka czy 24gliwice wystarczy że przejdzie ulice dalej i ma kolejny materiał. Człowieku powiedz mi proszę gdzie w Gliwicach jest piękno ?

Nie chcę się opamiętać.

Proponuję spacer po Alei Przyjaźni, obok ruin byłego Teatru Viktoria.

Po deszczu można pływać, bo tak “fantastycznie” wykonana została nawierzchnia tego ciągu pieszo-rowerowego.

Jej wygląd woła o pomstę do nieba.

55

I po “pięknych” uliczkach Starówki zawalonych gratami kapiącymi olejem z zdezelowanych silników. Po chodnikach, na których te złomy parkują. Czasem tak, że dziw bierze jak ci pseudokierowcy dostali prawa jazdy i dlaczego przejeżdżający patrol tzw. straży miejskiej nie egzekwuje stosowania się do znaków przez tychże nieudaczników kierownicy.

Paragraf 22

Do jakich znaków? Tych z literą P na niebieskim tle?

Szota

Halinka wypiekniala

Stasiu

Tak niestety wyglądają Gliwice rządzone 26 lat przez Frankiewicza. Jeśli jego poprzecznik Neumann chce dalej kontynuować jego wizję, bo Gliwice totalnie popadną w ruinę i za niedługo będą wyglądały gorzej niż nie jedno miasto w Rosji.

Przemo

Pierdzielisz, wynieś się do miasta sprzyjającego PiS Zabrza albo Katowic.
Piwodzenia!

Szota

Raczej jak w bangladeszu

Kizia

Gliwice są w wielu miejscach obskurne,i to prawda,że na wyjściu z dworca to katastrofa,ale Frankiewicz ma super samopoczucie i teraz lansuje swojego ****

Przemo

To zapraszam do Zabrza Rudy Chorzowa Bytomia lub innych maist gdzie władzę przejęły kliki partyjne PiS i PO.

Szota

I tu byś się mylił bo ruda się zmieniła na lepsze

tert

Frankiewicz był kandydatem PO, tak samo Neumann też jest kandydatem PO, więc o co Ci chodzi? Jak nie chcesz kliki PO w Gliwicach, to musisz głosować na kogoś niezwiązanego z partią.

gliwiczanin

było brudno, jest brudno a jeden człowiek i tak wygrywa wybory a jego radni siedzą na tyłkach i są wybierani na kolejne kadencje.

Przemo

To posprzątaj wokół twojego chlewu a nie oczekuj tego od innych!
Trollu partyjny!

Achim

Zamalować na tenczowo!

hanek mały

Zamalować na zielono, tak jak w PRL-u przed przyjazdem ważnych gości malowano trawę !

Ja.

I o co ten raban? Ciągle nikt nie rozumie, że “przyszłość jest tu”. Przyszłość! Nie teraźniejszość. W przyszłości to się zrobi to, tamto i tamto też. W przyszłości! A teraz? Teraz “komu to poczebne”.

black_horse

Autor artykułu zapomniał dodać, że wszyscy goście dotrą do hali z buta, ponieważ nie istnieje do niej komunikacja publiczna.

Sebii

Spoko, uruchomią linię specjalną S coś tam, nikt z przyjezdnych się nie skapnie, że normalnie pod halę nie ma czym sensownym (poza autem) dojechać. No i 702 pewnikiem, będzie jeździć wg specjalnego rozkładu co 5 min. No chyba, że po prostu zapomną.

Marcin

Ostatnio było tłumaczenie, że to organizator musi zawnioskować o uruchomienie linii autobusowej S. Ciekawe czy tak będzie również tym razem.

gliwiczanin

10 lat i nic się nie zmieniło. Przyznam się ze było mi wstyd gdy wyszedłem ze znajomymi z pociągu a tutaj taki syf. Koło dworca lumpy piły wina. Ktoś gdzieś się szarpie. Te obdrapane kamienice. Widok ekstra.
ps. Czy ktoś wie kto jest właścicielem kamienicy ?

realista

Miasto ostatnio,a to dzieki panu Frankiewiczowi, niewatpliwie sie rozwinelo ,Niestety wizytowka miasta,zawsze najwazniejsze jest pierwsze wrazenie w odwiedzanym miescie ,jest fatalna. Plac przed dworcem-sredniowiecze,plac Piastow-jeden smietnik ,ul Zwyciestwa (oprocz pieknych kamieni)-dramat.
Panowie urzednicy czy wy tego nie widzice,Poprostu wstyd.

Przemo

Ale to są prywatne kamienice!
Czemu miast z moich podatków ma im pomagać?

tert

Wystarczy, żeby miasto egzekwowało reprezentacyjny wygląd od właścicieli. Albo przynajmniej dbałość o bezpieczeństwo, bo rozpadający się budynek z pewnością bezpieczny nie jest.

Wizualnie wstrząśnięty

Komentarze dają gotową receptę na rozwiązanie problemu. 1. PINB dla miasta Gliwice powinien wszcząć postępowanie administracyjne w sprawie stanu kamienicy ale też jej estetyki (przepisy na to pozwalają) i ukarać właściciela, nawet wielokrotnie. Jak nie będzie płacił to mu komornik zlicytuje kamienicę, którą może przecież kupić miasto, albo kto inny kto będzie dbał. To nie jest szybkie działanie ale jakby się wzięto do roboty dziesięć i więcej lat temu (już wtedy było fatalnie) to byłoby już po sprawie. 2. Miasto może wynająć powierzchnię od właściciela i zrobić tam mural/reklamę miasta itp. Może też dobudować plombę. 3. Droga Redakcjo, zróbcie śledztwo… Czytaj więcej »

Paragraf 22

“Jak nie będzie płacił to mu komornik zlicytuje kamienicę, którą może przecież kupić miasto, albo kto inny kto będzie dbał”
Z tym miastem “dbającym” o kamienice, to trochę pojechałeś po bandzie.

Aneta

Noż… – działaj włodarzu Gliwic! Wystarczy udostępnić ścianę zdolnym graficiarzom – kupić im farby i ścianka będzie jak malowana. Szybko!

Kz

Dokładnie, to nie prezydium, a za ścianami tych budynków mieszkają zwykli Polacy a nie super (Niemcy) torowiska po tramwajach też widać, a nie ma ich dobra 10 lat

Marcin

Istnieje coś takiego jak “ustawa krajobrazowa”, która pozwala urzędowi zdyscyplinować właścicieli obskurnych kamienic. Poza tym odpadający tynk i kawałki elewacji powinny zainteresować nadzór budowlany, bo to może stwarzać zagrożenie. Tylko w Gliwicach oczywiście nikt problemu nie widzi dopóki nie dojdzie do jakiegoś wypadku. Drzewa stoją w skrajni? Jasne, już odpalamy piły. Kamienica się rozpada na oczach? Ojej, nic nie możemy zrobić w tej sprawie.

Przemo

Nie nie w Gliwicach zaoraszam do Krakowa Wricławia i Warszawy trollu.
Tam zobaczysz odrapane kamienice. Nie wspominam o Zabrzu i innych zaniedbanych miastach śląskich.

gliwiczanka

Ale gliwice sa tak dobrze zarządzane i takie bogate to skoro tak jest to po wała porównujesz je do zabrza gościu?

Mi

Bo zawsze wygodniej i łatwiej leczyć kompleksy porównując się do gorszych od siebie niż coś zrobić, żeby było lepiej. Stara śpiewka. Zaproszenie do Bytomia to standardowa odpowiedź na skargi mieszkańców.

Nie wymyślaj

W Krakowie i Wrocławiu nie uświadczysz takiej zapaści architektonicznej jak w Gliwicach

MariaMaria

Tam mieszkają sami meliniarze . jadąc wieczorem autobusem nie widać tam żadnych okien oświetlonych.poodcinali prąd . To jest wspaniała wizytówka Gliwic po wyjściu z dworca

kanalia52

Jaka władza, takie miasto.

Ala

Po ch mi arena,wolałabym sciezki rowerowe dla ludzi do użytku vodziennego

@#$%

WSTYD !!!

Obserwujący

Eeee tam.Jakiś czas temu też była “wielka impreza”,techno pisk czy jakoś tak.Fani przyjechali, ale jakoś obecny brud, syf, zaniedbanie nie przebił się do ich świadomości.Chyba.
Obdrapana ściana jest wizytówką obdrapanych, syfiastych,brudnych, byle jakich,obrzydliwych, ohydnych glajwic. Ze swoją byle jakością.Z krzywymi chodnikami, ulicami, brudnymi elewacjami, gdyż jak, mówił zygmunt co zwiał do senatu ” to nie jest własnością miasta”/” to nie my tylko oni”.No i teraz nowy włodarz będzie musiał latami doprowadzać tą wioseczką do przyzwoitego stanu.
Hala-bankrut powinna zostać zburzona i tyle.
Miasto mogłoby pomalować ścianę ewentualnie zlecić namalowanie muralu.

saa

Przyszłość jest tu?!

JAś

W końcu świetny prezydent Frankiewicz dbał o wygląd Gliwice to nie ma co narzekać nie dawno go opłakiwali

Plandeczak pospolity

“Przyjadą na Eurowizję pociągiem, zobaczą … Gliwice” powinno być.

Gliwiczanin

Czy ten napis “COTTON CLUB” ledwo widoczny na ścianie jest przedwojenny? Wie ktoś?

Marcin

Cotton Club był klubem nocnym. Daleko mu było do bycia “przedwojennym”.

gliwiczanin

W Kotonie z tego co mi wiadomo nagrywano klientów a później proszono ich o “dobrowolne datki” i chyba dlatego się zamknął

Marcin

Klub mieścił się na ul. Strzelców Bytomskich 43. Ciekawi mogą sprawdzić w internecie co mieści się obecnie pod tym adresem. Afera z nagrywaniem klientów nie zatoczyła zbyt szerokiego kręgu.

Grzegorz

Miejskie budynki są zadbane a na prywatne władze nie mają wpływu ( jakie by nie były) właściciele wielu kamienic celowe pozwalają im niszczeć aby wywalić obecnych mieszkańców bądź najemców. Jedyny sposób to podpisywać te kamienice nazwiskiem właściciela , choć zapewne pieniądze i tak są ważniejsze od honoru

Bajtek

Zaniedbany skwer nie jest prywatny, podobnie jak brudna lampka z wypłowiałym logo miasta. Tych ślepych ścian nie byłoby widać, gdyby dobudowano do nich plombę, np. z usługami biurami. To prestiżowe miejsce, projekt powinien być wyłoniony w konkursie architektonicznym. Tylko, że w Gliwicach do tej pory nie znano takiej formuły.

Grzegorz

czyli chcesz zabudować taki malutki skwerek a biorąc pod uwagę zmianę przebiegu ulic połowa z niego i tak zniknie , a lampka po odejściu vatenfalla powinna zostać zlikwidowana , zapewne dalej jest nieuregulowany jej stan prawny

55

Aleś bajkopisarz. Lokale w wielu budynkach sprzedało miasto, a teraz lokatorzy jako wspólnota nie potrafią ich utrzymać! Albo brak kasy, albo ludzie niezainteresowani wyglądem zewnętrznym domu mają to w czterech literach. Ważne, że w mieszkaniu mają pięknie. Ba, nawet klatka schodowa w niektórych wspólnotach wygląda jak wejście do obskurnej meliny.

Marcin

A co z budynkiem dyrekcji Huty Gliwice? Od 3 miesięcy ma już nowego właściciela czy coś się zmieniło w jego temacie? Są już plany zagospodarowania? Czy po raz kolejny urząd pozbył się gorącego kartofla wciskając go pierwszemu lepszemu? W dodatku firmie o dosyć niejasnych powiązaniach.

Ania

Właśnie miałam pisać o Dyrekcji Huty na ul Mitręgi
Ten gmach ,to dopiero straszy swoimi powybijanymi oknami .Miałam “przyjemność ” pilnować tej zabytkowej ruiny w 2012 r. To był koszmar 16 godzin w zimnie ciemnościach ,bez wody i WC. Złodzieje złomu włamywali się od tyłów budynku ,a pies który tam mieszkał bał się ich przegonić .