Zmiany na kilkunastu przystankach w Gliwicach. “Głos pasażerów jest dla nas bardzo ważny”

Zmiany na kilkunastu przystankach w Gliwicach – część z nich otrzymała nowe nazwy. Na niektórych zmieniono też charakter obsługi – od poniedziałku wysiadać i wsiadać można po zasygnalizowaniu tego faktu kierowcy.

 
To kontynuacja procesu zapoczątkowanego około dwóch lat temu. Wówczas zmieniono nazewnictwo na 42 przystankach.

Zmieniamy nazwy i charakter kilkunastu przystanków w Gliwicach – poinformował rzecznik ZTM, Michał Wawrzaszek. – Głos pasażerów jest dla nas bardzo ważny. Dlatego gromadziliśmy i analizowaliśmy wpływające do nas wnioski dotyczące nazw przystanków i ich charakterów. Uznaliśmy za zasadne wprowadzeniu zmian. Po pracach koncepcyjnych skontaktowaliśmy się z UM w Gliwicach. Magistrat zgodził się z naszą interpretacją. W konsekwencji tego, Rada Miasta w drodze uchwały zatwierdziła zaproponowane przez nas modyfikacje – wyjaśnia rzecznik.


Niemałe znaczenie na fakt wprowadzenia zmian miała także przebudowa układu drogowego na Trynku (pętla). Ponadto niektóre z nazw straciły na swojej aktualności. Dobrym przykładem była nazwa przystanku ze słowem „Sklep” – takiego punktu już w tym miejscu bowiem nie ma. Teraz, wprowadzone nazwy przystanków jednoznacznie nawiązują do swoich lokalizacji. Są bardziej adekwatne

– zaznacza Wawrzaszek.

Po modyfikacji przystanki Bojków Sklep (w dwóch kierunkach) nazywają się Bojków Żeńców, zamiast Stare Gliwice Rondo, – Wyczółkowskiego i – Gaudiego mamy odpowiednio Brzezinka Wyczółkowskiego Rondo, Brzezinka Wyczółkowskiego, Brzezinka Gaudiego, Ligota Zabrska Górna zmieniły nazwę na Gliwice Górna, a Trynek Kilińskiego na Trynek Asnyka. Z kolei na 3 stanowisku oznaczonym jako Trynek Kilińskiego zmieniono jego numer na 2.

Na kolejnych 9 przystankach zmienił się charakter obsługi przystanku – z przystanku stałego na “na żądanie” – dotyczy to stanowisk (w obie strony) Bojków Rybnicka, Czechowice Grzybowa, Gliwice Estakada Heweliusza, Gliwice Królewskiej Tamy, Gliwice Mielęckiego, Gliwice Płażyńskiego, Ligota Zabrska Panewnicka, a także Przyszówka Skrzyżowanie i Stare Łabędy Starogliwicka.

Jeśli chodzi o zmianę charakteru przystanków na „na żądanie”, to również braliśmy pod uwagę głosy naszych pasażerów. Kierowaliśmy się również opiniami kierowców autobusów oraz własnymi obserwacjami obejmującymi liczbę pasażerów wsiadających i wysiadających na poszczególnych przystankach. Wprowadzone zmiany to przejaw naszej troski o ekologię i ekonomię. Zmiana przystanków na „na żądanie” to także zmniejszanie ryzyka występowania opóźnień – wyjaśnia rzecznik ZTM.

Oprócz tego od poniedziałku uruchomione zostało nowe stanowisko w rejonie posesji Lotników 27 (Trynek Kilińskiego 01), które będzie obsługiwane w kursach w kierunku przystanków Trynek Toruńska i Gliwice Europa Centralna.

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć tutaj.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS, scr. ZTM

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Kanhshzb

Dlaczego autobus 186 z pod opla odjeżdża 13:55? Jak pierwsza zmiana kończy o 14???????
Naprawdę robicie wszystko dla pasażerów?!

Juro

Takich smaczków jest pełno. Dlatego auto albo rower. Połączenia skonstruowane są tak że mało komu pasują. Wolę pospać niż 2h spędzać na drodze do i z pracy. Pozdrawiam

Kasia

Dokładnie! Rowerem z Łabęd do Opla jest 15 min średnim tempem. Wychodząc na autobus trzeba liczyć czas dojścia do przystanku, tory często są zamknięte 10 min… . Jazda busem przez strefę. Nie opłaca się płacić tyle za bilet i jechać w śmierdzącym żulem autobusem. Gorzej kiedy nie ma pogody…

komor

To ze ty jeździsz z Łabęd to nie znaczy że wszyscy tak robią. Tak to jest ja się patrzy przez pryzmat swojego czubka nosa.

samopomoc

To nie wiesz jak to się robi ? Zamiast wypłakiwać się na forum, należy zredagować odpowiednie pismo podpisane przez załogę zakładu i przesłać do MPK, do magistratu, do prokuratury, do posła któremu dobro suwerena leży na sercu, do odpowiedniej partii która na swoich sztandarach ma hasła obrony robotników oraz do telewizji aby sprawa stała się medialna. Ma się zrobić szum na cały kraj, no ale kiedy nie chce się chcieć to takie są efekty, słyszałeś coś o społeczeństwie obywatelskim ?

Urko

Zapomniałeś dodać : Do ONZ-tu, KE , TSUE, D. Trumpa i przewodniczącego Rady Gminy La Higuera Sola w Chile.

Gang PiSena

Tylko decyzja prezesa prezesów ma moc sprawczą.

euroentuzjasta

Jakie KE, jakie TSUE, nigdzie nie trzeba pisać, machina biurokratyczno-urzędnicza eurokołchozu działa wyjątkowo sprawnie i spełnia każde twoje najmniejsze życzenie, nawet zanim jeszcze o nim pomyślisz, abyś tylko czuł się szczęśliwy w najlepszym z tworów dobrobytu.

kamil

nie wiesz co robić spiepszyć z pracy 40 min predzej jak dotąd udaje się

666

Odpowiadam, bo przyszłość jest tu.

D.

Nie ma takiego kursu. 186 spod Opla na Trynek jedzie o 13:25 i 14:25 a na Łabędy o 13:34 i 14:34.

gdul

dlaczego do dziś, pomimo już dawno oddanej do użytku estakady, ktora miala skrocic odległości, nadal żadna linia autobusowa nie jedzie na strefę przez osiedle Kopernika? Pewnie ludzie by mogli później wychodzic z domu i wcześniej wracac z pracy – niedoczekanie

Xx234321

Komunikacja miejska w Gliwicach to totalne nieporozumienie. Olbrzymia część Sikornika od lat wykluczona komunikacyjnie na czele z ulicami Biegusa, Wilgi, Pliszki, Kormoranów, częścią Czapli. Przedłużona do Europy Centralnej linia 677 powinna mieć przystanki u zbiegu ulic Bojkowskiej i Nowotoruńskiej. Bezpośrednie połączenie ulicy Pszczyńskiej z Sikornikiem realizowane kiedyś przez linię 232 oczywiście szybciutko zlikwidowano, bo w tym mieście PKM jest dla “oszczędności” i dobrego samopoczucia kierownictwa, a nie dla mieszkańców.
Przyszłość nie jest tu!

Kam

Za to będą nowe wiaty dla poprawy estetyki – szkoda, że skorzysta z nich mniej osób niż mogłoby. To tak jakby kupować meble nie mając stałego mieszkania.

John

Zmiana nazwy przystanków na strefie ze “Stare Gliwice…” na “Brzezinka…” nadal nic nie powie nowo przyjeżdżającym na strefę. To jak już zmieniać, to trzeba było wszystkie przystanki na terenie strefy zmienić na “Gliwice Strefa…” przynajmniej byłoby wiadomo gdzie się znajdują.
Podobnie jest ze zmianą lektora w autobusach, był przyjemny kobiecy głos i co najważniejsze wyraźny. Teraz jest taki basior, którego trudno zrozumieć.

Miro

Komunikacja to dno autobusy 259 i 280 powinny kończyć wszystkie kursy na Einsteina miedzy 17 a 19 nie ma jak do pracy i z pracy sie dostać

Mariusz

Dlaczego nie zmieniono nazwy przystanku “Zameczek Leśny” skoro zameczku dawno już nie ma

przystanek

Np. na “Zakład Napraw Lokomotyw Elektrycznych”, którego też już nie ma.

Jolka

Zmiany tylko na gorsze.

topaz11

co do nazw przystanków to na ul lipowej są 2 przystanki o nazwie Gliwice lipowa jeden przy forum gdzie trasę kończą linie 58 i 8 i staje tam linia 187 2 przystanek obsługuje linia 676 i znajduje się w pobliżu ulic targowa spółdzielcza i żókiewskiego co do przystanku zameczek to można na mu zmienić nazwę na Gliwice tężnia solankowa lub Gliwice park kultury i wypoczynku.

Basia

Bojków- Żeńców tylko na papierze i tablicach. Spiker w autobusie dalej informuje- następny przystanek- Bojków-Sklep. Gdzie ta zmiana?

Bożka

Dlaczego Trynek jest traktowany jak niepootrzebne osiedle .Zabrano nam 60 i ludzie z Trynku nie mają dojazdu bezpośredniego na cmentarz Lipowy .Na Trynku mieszka dużo starszych osób.Teraz zmienili trasę autobusu 126 który jedzie dokładnie tą samą trasą co 186Nie ma przystanku na Żurawiej i nie mamy jak dojechać do E.Lecrerka. Na Sikornik jedzie aż siedem autobusów a na Trynek tylko dwa bo autobus 178 jest praktycznie autobusem pracowniczym i jedzie tylo przed południem na ul. Portową.Jak przychodzi Wszystkich Świętych to nie mamy jak dostać się na groby na Lipową. Komu przeszkadzał przystanek na ul. Żurawiej i w jakim celu go… Czytaj więcej »

Kasia

Nie narzekajcie Państwo zapraszam w podróż z Katowic do Sosnowiec zagórze centrum pozabierali autobusy jeżdżdżą tylko takie dłuższą drogą i tak wcześniej podróż do pracy wcześniej trwała ok. 15 min a teraz 40 min. No i oczywiście za bilety trzeba więcej zapłacić. Dlatego mam do wyboru jechać wcześniej i siedzieć pod firmą albo się spóźnić. Jest to nie tylko moja uwaga. Ale cóż pasażer jest najważniejszy.

Teofil

Fakt, robicie wszytko, tak więc. Autobusy zasyfiale nie czyszczone od miesięcy, warstwa kurzu na siedzeniach i ma pałąkach do trzymania, kierowcy nie znają trasy. Autobusy na przystanku Kąpielisko w stronę centrum albo pojawiają się przed czasem albo nawet z 8 minutowym spóźnieniem. Toszecka na wysokości Aldi to jakaś porażka. Czas przejazdu 300m to ponad 5 minut w godzinach szczytu. Robicie naprawdę wszystko. Wszystko dzięki geniuszowi który zaplanował sygnalizację świetlną. Brawo.

Xyz

Głos może i się liczy natomiast pasażer chyba już nie, w dodatku traktowany jest jak worek kartofli w autobusie. Przykład z 24.05.2021 autobus 617 tak za hamował że ludzie poupadali, a córka ma siniaka na pół uda!

Obserwując

Bezsensowne i niepotrzebne zmiany.

666

Przecież trzeba na coś nadmiar kasy wydać, ośmiorniczki aż takie drogie nie są. Natomiast brakuje mi zmian w skracaniu odległości między przystankami, ot dylemat dla gminy. Nie da się, ciągle w tym mieście coś się nie da zmienić, albo brak przesłanek, albo rzetelnego podejścia do potrzeb mieszkańców. Za to da się okradać ludzi stawkami za odpady bo wielu radnych i urzędasów z nadpłaty innych korzysta.