Pusty plac “za Ikarem” z zabudową usługowo-mieszkaniową. To już tylko kwestia czasu

To wyjątkowo atrakcyjna działka w ścisłym centrum Gliwic. Plac za dawnym domem towarowym “Ikar” po latach sporów własnościowych trafi na sprzedaż.

 
Spora nieruchomość o łącznej powierzchni prawie 9 tys. m kw. znajduje się w rękach miasta. Znaczną część (ponad 5 tys. m kw.) terenu za dawnym domem towarowym Ikar dzierżawi prywatna firma, która prowadzi tam płatny parking samochodowy. Pozostałą część terenu stanowi niezagospodarowany plac.

Miasto, choć oficjalnie było właścicielem terenu, wcześniej nie mogło przeprowadzać na nim żadnych inwestycji.

Wszystko przez roszczenia spadkobierców po dawnym właścicielu gruntu.


– Z wniosku spadkobierców byłego właściciela, od wielu lat toczy się postępowanie o stwierdzenie nieważności orzeczeń z lat 50-tych, na mocy których przedsiębiorstwo “Pius Bartella Papier – u. Papierfabrik – Gliwice” przeszło na własność Państwa. Postępowanie toczy się w Ministerstwie Gospodarki. Do czasu zakończenia tego postępowania Gmina Gliwice nie może w sposób trwały rozporządzać tą nieruchomością – tak w 2014 roku, sytuację wyjaśniała na łamach 24gliwice Maja Lamorska-Gorgol z referatu prasowego gliwickiego magistratu.

Ministerialne postępowanie trwało od 2002 roku, kiedy wpłynął wniosek jednego ze spadkobierców. Obecnie sytuacja jest już klarowna, a Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę o zbyciu całej nieruchomości (25 głosowało ZA).

screen załącznik do uchwały RM

– Od wielu lat toczyło się postępowanie administracyjne dotyczące prawidłowości nabycia przez Skarb Państwa tej nieruchomości. Zostało ono zakończone, w związku z tym jest możliwość przygotowania tej nieruchomości do sprzedaży – tłumaczyła Aleksandra Wysocka – zastępca prezydenta Gliwic, podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

Co dalej? Teraz nieruchomość zostanie wyceniona i trafi na przetarg. W planie zagospodarowania możliwa jest tam realizacja inwestycji o charakterze usługowo-mieszkaniowym o wysokiej intensywności zabudowy. Można się więc spodziewać, że tą wyjątkowo atrakcyjną lokalizacją w bliskim sąsiedztwie ul. Zwycięstwa najbardziej zainteresują się developerzy planujący w tym miejscu budynki mieszkalno-usługowe.

(emfab)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ad

A Kłodnicę “zadaszyć” i zrobić nad nią parking, jak nad DTŚ…

spokojny

Pacynka Frankiewicza, czyli Neumann nie może budować parkingów w mieście, bo przecież ludzie muszą parkować, gdzie popadnie z powodu braku miejsc, bo tylko w taki sposób miasto może ściągać haracz za nieprawidłowe parkowanie z wystawienia mandatów. A takiego Neumanna i spółkę to nie interesuje, bo oni zawsze mają pewne i darmowe miejsce parkingowe pod urzędem.

The Tiger@

Czemu ja jakoś nie mam praktycznie nigdy problemów z zaparkowaniem w mieście?

Parkingowy

Przestań parkować na zakazach i trawnikach to się dowiesz.

The Tiger@

Nie parkuje tam, gdzie nie wolno.

Tobiasz

Bp parkujesz na obrzeżach miasta i dojeżdżasz autobusem , przyznaj się….

The Tiger@

Nie, parkuję na ogół tam gdzie mi wygodnie, ale nie boję się przejść kilkaset metrów. I na obrzeżach miasta to ja mieszkam (15 minut piechotą od dworca).

Niuniek

Znowu znajdą się frajerzy , którzy swoją kasę przeleją na konto złodziejskich developerów. I będzie płacz i lament

agvagvfrg

sam jesteś frajerem – to jest naprawdę dobra lokalizacja – w miarę dala od drogi samochodowej / blisko parku itd To jedna z najlepszych lokalizacji do mieszkania, a nie dla jakiś parkingów

Urko

Sprzedać. Sprzedawać jak najszybciej i za jak najwięcej. Ale głównie jak najszybciej. Żeby zdjąć z pochylonych ramion urzędników ciężar zastanawiania się nad tymi urbanistyczno -komunikacyjno -społeczno- architektonicznymi dylematami związanymi z zagospodarowaniem centrum miasta . Im szybciej się sprzeda , tym mniej będzie pohukiwań , pyskowań tych dziwnych stworzeń zwanych “mieszkańcami” . Zaraz by się zaczęły głupawe pomysły, że może parking piętrowy, że może Park Chopina powiększyć . A tak? Się sprzedało, opinia MiejKonsZaba-a będzie pozytywna i kolejny betonowo – szklano aluminiowy shit -kloc zaparkowany w centrum. A że pasuje do okolicy, jak Kaczyński do Love Parade ? Nie wiem, nie… Czytaj więcej »

Grzegorz

Moim zdaniem powinien tam powstać pietrowy parking

ers

Teraz to się robi parkingi podziemne.

Cliper

Powstanie apartamentowiec bulwary klodnicy

Tobiasz

Ceny też będą wyjątkowe na wybudowane mieszkania w tym miejscu, Toć to blisko magistratu

Marta

Biedny Niemiec w sumie

Ostatni Sprawiedliwy

@Marta. Chyba opiłaś się szaleju – biedny Niemiec. Jeszcze weź kredyt w Deutsche Banku i mu zwróć za naboje i Cyklon B.

Urko

@Marta
A w promocji i gratisie dołóż “Ostatniego Sprawiedliwego”

Marta

uciekał facet. cały dobytek został i figa z makiem.

Ostatni Sprawiedliwy

Dostał odszkodowanie od rządu RFN.

Tomek

Ciekawe, gdzie teraz będziemy parkować? Coraz więcej samochodów, a w Gliwicach parkingów coraz mniej. W Rybniku prezydent z PO wybudował piętrowy parking za prawie 20 tyś zł i wszyscy są szczęśliwi i nikt nie narzeka na brak miejsc parkingowych.

Marta

Tylko taki masz problem życiowy?

Marta

Parking w Rybniku jest w 80 procentach dla urzędników. Płacą połowę stawki. Parking w najlepszym miejscu w Rybniku . Skandal

Tymon

No to zacznie się parkingowy horror w centrum miast. Jak nic na wiosnę każdy wolny skrawek zieleni będzie zaatakowany autkiem. I tak w czasach pandemi… mniej miejsc parkingowych, mniej miejsc w komunikacji publicznej… czas kupić wygodne buty… póki za chodzenie po chodniku nie trzeba płacić…

Fran

Wolę płacić i nie jeździć komunikacja miejską i lub łazić

Gruntowy przymrozek

Dobrze, że kasta kleropasozytów nie zdążyła upomnieć się o ten plac.

Blofeld

Coś nie tak. Za 20 tys. się nie da. Chyba, że bitcoinów….

Lolek

Teraz prawie każda nowa inwestycja, ma parking podziemny. Więc raczej z parkowaniem kłopotu nie będzie.

Ania

Kłopot będzie jak będą pożary.w parkingach

Zraszacz pospolity

Pożar w zamkniętej przestrzeni, na dodatek wyposażonej w instalacje p.poż. to nie kłopot.

gliwicjus

W tamtym miejscu bardziej obawiałbym się wody a nie ognia.

Slaw

Póki co na Jagiellońskiej lub na skwerze przed mostem na piwnej. Zresztą po co łazić do czerwonego centrum

PP

Jest parking nad DTŚ, jest też obok Hotelu Qubus, jest kolejny (piętrowy) kawałek dalej od tego hotelu (płatny i drogi, ale jest), jeszcze kawałek dalej na ul. Królowej Bony jest kolejny, płatny parking, a jeszcze dalej obok teatru muzycznego jest bezpłatny parking (poza strefą B). Można jeszcze poza strefą A i B zaparkować na różnych innych bezpłatnych parkingach, przy centrach handlowych (np. Forum) lub na mieście, a jak ktoś jest zameldowany w strefie A i B, to może sobie wyrobić papier na “darmowe” parkowanie za jednorazową opłatą. Można kawałek się przejść z auta do miejsca docelowego. Ludzie się za bardzo… Czytaj więcej »

Obserwujący

Pozbądź się autka to i problem z zaparkowaniem puszki zniknie.

Obserwujący

No to autka nie będą mogły być tam zaparkowane,kierowcy się popłaczą.Postawienie klocków klejonych klejem to kwestia czasu.
Autko lepiej zostawcie pod domem,tym bardziej,że drugi lokdałn jest bardzo prawdopodobny,będziecie pracować “zdalnie” o ile nie wywalą was w waszych pracek.

Masakra

Zamiast podpisywać się ja234, czy Obserwujący powinieneś podpisywać się “Naczelny frustrat”.
PS>
I zrób wreszcie to prawo jazdy.

PP

Człowieku, ile w Tobie zawiści…