Radny zgłasza próbę oszustwa, dyspozytor nie podejmuje czynności. “Polska jest rajem dla przestępców”

px

Oszustwa w serwisie ogłoszeniowym OLX są ostatnio zmorą zarówno kupujących, jak i sprzedających tam osób. Ostatnio przekonał się o tym gliwicki radny Michał Jaśniok, który jednak nie dał się przestępcom “złowić”. Niestety, nie udało mu się zapobiec kolejnym nieuczciwym działaniom osób trudniących się tym procederem.

W sobotę radny zamieścił w serwisie facebook.com następującą relację.

Właśnie osobiście przekonałem się, jak bardzo Polska jest rajem dla przestępców. Wystawiłem coś na OLX Polska. Zgłosił Pan, który chciał kupić. Na OLX działa to tak, że generowany jest link, w którym weryfikowana jest transakcja. Po użyciu linka zostałem przekierowany na stronę, w której miałem podać dane karty oraz… limit środków na karcie. Sprawdziłem, link był podrobiony – pisze Jaśniok w mediach społecznościowych.


Zadzwoniłem na telefon kupującego, który w systemie występuje jako Andrzej Nowicki. Odebrała osoba z wyraźnym wschodnim akcentem. Powiedziałem, że dane są nieczytelne i chcę się upewnić, czy to Pan Strężycki. Pomimo podania nowego nazwiska – potwierdził

– kontynuuje radny.

Podziękowałem i zadzwoniłem na policję. Odebrała o godz. 19.08 sympatyczna pani przestawiająca się jako operator nr 8. Przedstawiłem sytuację, ale pani powiedziała, że nic nie zrobi, muszę udać się na komisariat. Nie mogę, jestem na L4. Podałem numer telefonu przestępcy: +48 7xx 7xx 39x. Pani zapisała, ale powiedziała, że teraz nie podejmą czynności. Jedyną rzeczą, o którą dopytywała, było to, czy mieszkam na I piętrze (!) Poinformowałem, że przedstawię ten sposób działania na FB, pani wyraziłą zgodę. Zatem uważajcie, bo Pan w tej chwili spokojnie, korzystając z bezczynności policji, pracuje. Ja natomiast pewnie mogę mieć problem, bo ujawniłem dane osobowe przestępcy (podając jego nr telefonu). Zrobiłem to świadomie. Może komuś jednak pomogę – podsumowuje Jaśniok.

Gliwicka policja dosyć często w ostatnim czasie ostrzega i informuje o kolejnych oszukanych w ten sposób osobach, które po wypełnieniu podesłanego przez WhatsApp linku do płatności następnie stwierdzają, że z ich konta zniknęły różne ilości pieniędzy.

Podinspektor Marek Słomski wyjaśnia nam, dlaczego dyspozytorka zachowała się w opisany wyżej sposób.

– Dzwoniąc na numer 112 rozmawiamy nie z policją, tylko operatorem Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach – mówi nam podinspektor. – W Polsce zawiadomienie o przestępstwie składa się na protokół, który trzeba podpisać… to warunek rozpoczęcia dochodzenia, śledztwa. Czyli telefonistka dobrze radziła. Gdyby ktoś Pana zgłaszającego okradł, napadł… policja przyjeżdża na interwencję tak szybko jak to możliwe – zaznacza rzecznik KMP Gliwice.

Już po publikacji artykułu radny Jaśniok poinformował nas, że w sobotę zgłaszał sprawę kontaktując się z numerem 997.

(żms)
fot. px

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
kaszmir

Polska to kraj nieskończonych możliwości, szczególnie dla bandziorów. Wykupić można się praktycznie od każdego wyroku. Był nawet taki prezydent, co ułaskawienia wystawiał hurtowo.

dworek leśniczego

No Misiewicza nie dał rady ułaskawić ale teraz przed nim kolejne nowe wyzwanie będzie, chyba musiał ułaskawić Gang Pcimiaków. Przy okazji, swoją drogą oficjalnie tym swoim czynem prezydent przyznał, że ludzie których ułaskawił byli winni zarzucanych im czynów, bo przecież nie można ułaskawić niewinnego, bo niby z czego go ułaskawić skoro jest niewinny, to nie ma sensu. Dlatego ludzie ułaskawieni przez prezydenta będący winnymi przestępstw nie powinni wobec tego piastować państwowych stanowisk, które zajmują.

Bajtek

W całej tej dyskusji zaczyna umykać najważniejsze. Internetowi oszuści i złodzieje czują się w Polsce całkowicie bezkarnie. Tutaj radny ma całkowitą rację. To czy dzwonił na właściwy numer, nie ma większego znaczenia, mamy kulawe prawodawstwo i procedury zniechęcające do jakichkolwiek działań.

Masa

Przecież numery 112 i 997 obsługują pracownicy cywilni WCPR w Katowicach. Pan radny o tym nie słyszał? Pan radny nie rozmawiał z policjantką tylko operatorem 112 (WCPR to samoistny podmiot administracji wojewódzkiej).

Zorro

Czyli wybrańcy suwerena nie znają struktur administracji? Ciekawe czy hierarchię aktów prawnych jakoś rozróżniają?

Albert

Odnoszę wrażenie że pan radny Jaśniok się zbłaźnił. Niby taki wykształcony, a nie wie, że pod 997 zgłasza się wyłącznie pilne interwencje a nie oszustwa.

Informacja Turystyczna

Powinien dodać, że w tle słychać śpiewanie ***** *** i odgłos skrobania płoda wtedy zrobiło by się pilne ;-)

Ralph

No cóż… Jedyną osobą, która bierze na siebie odium umożliwienia dalszego działania przestępcy jest… Pan Radny.
Trudno uwierzyć, że podobno wykształcony człowiek nie potrafi pojąć, że zgodnie z obowiązującym prawem musi złożyć zawiadomienie osobiście.
Bo jak inaczej? Pofantazjujmy: dzwonię sobie na nr 997 lub 112 i mówię, że sprawcą oszustwa jest Pan Radny Jaśniok. I idąc tokiem rozumowania radnego – policja powinna w te pędy pojechać i w kajdany zakuć Pana Jaśnioka. Bo przecież zawiadomiłem telefonicznie. Litości… Toż to nie trzeba być nawet wykształconym. Wystarczy pomyśleć…

Urko

“Ja natomiast pewnie mogę mieć problem, bo ujawniłem dane osobowe przestępcy (podając jego nr telefonu). Zrobiłem to świadomie. Może komuś jednak pomogę – podsumowuje Jaśniok”

Z której strony nie patrzeć , to jednak BOHATER.

pozytywizm

Bohater niczym Siłaczka Stefana Żeromskiego, też nauczyciel, niosący kaganek oświaty w ciemnym zacofanym społeczeństwie, nic tylko brać przykład.

666

@Urko
Ten pan konstytucji nie zna, chyba, że pod kątem korzyści. Ale ważne, że drudzy dopłacają mu za śmieci bo za obliczaniem od powierzchni za każdym razem głosował.

Michał Jaśniok

Pan rzecznik niepotrzebnie publicznie podaje nieprawdę.
Dzwoniłem na 997, to numer Policji. Policja o tym wie, gdyż zgłosiłem sprawę również mailem, z dokumentacją. Na zgłoszenie do dziś nie dostałem żadnej odpowiedzi, nawet nie potwierdzono jej otrzymania.

Emeryt MSWiA

„Odebrała o godz. 19.08 sympatyczna pani przestawiająca się jako operator nr 8. „ jeśli to słowa Pama radnego to znaczy, że rozmawiał z operatorem nr 8 z WCPRu , policjantci przedstawiają się stopniem imieniem i nazwiskiem. Z tego co mi wiadomo w gliwickiej policji nie ma kobiet dyżurnych. PS. Od kilka lat wszystkie numery alarmowe 997, 998, 999 i 112 odbiera WCPR. Zapytajcie Słomskiego

spocznij

Daremne żale próżny trud bezsilne złorzeczenia, tłumaczysz jak tępakowi ale nie wytłumaczysz.

Radek

Nie. Zarówno 997, jak i 112, to numery połączone z Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego. To nie jest policja. Żeby komuś zarzucać mówienie nieprawdy trzeba mieć przynajmniej elementarną wiedzę. Żenujący poziom pana radnego.

Do radnego

Panie radny. Panu chyba trzeba drukowanymi, żeby Pan zrozumiał. A więc zapodaje:
1. 997 TO NUMER WOJEWÓDZKIEGO CENTRUM POWIADAMIANIA RATUNKOWEGO A NIE POLICJI.
2. ZAWIADOMIENIE O PRZESTĘPSTWIE SKŁADA SIĘ DO PROTOKOŁU. PRZESŁANIE MAILEM SPOWODUJE JEDYNIE TO, ŻE BĘDZIE PAN WEZWANY DO JEDNOSTKI POLICJI CELEM PRZESŁUCHANIA.
Amen.
Dotarło?
Proszę powstrzymać się od pisania dyrdymałów.

Michał Jaśniok

Do poprzednika:
polski system prawno-karny wyróżnia dwa tryby ścigania przestępstw:
a) ściganie z oskarżenia publicznego (publicznoskargowy) – ściganiem zajmuje się państwo, a oskarżycielem jest np. prokurator. Wyróżnia się tu przestępstwa ścigane z urzędu i na wniosek pokrzywdzonego,
b) ściganie z oskarżenia prywatnego (prywatnoskargowy) – gdzie akt oskarżenia przygotowany, wniesiony i popierany jest przez pokrzywdzonego.
https://adwokatgb.pl/blog/2016/03/10/sciganie-z-oskarzenia-publicznego-a-sciganie-z-oskarzenia-prywatnego-roznice/

Więc jeszce raz: ja nie jestem w sprawie pokrzywdzonym. Zgłosiłem sprawę w trybie publicznoskargowym.
Na tej podstawie wszczęto czynności.

Do radnego

Szanowny Panie Radny. Jestem pod wrażeniem tego, że podjął Pan polemikę. To rzadkość, więc przepraszam za uszczypliwości w poprzednim poście. Ale wracając do meritum sprawy – tutaj też Pan jest niestety w błędzie, albowiem jak najbardziej jest Pan pokrzywdzonym. Art . 49 § 1 Kodeksu postępowania karnego podaje dokładną definicję – “Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo”. W Pana przypadku mamy do czynienia z tą drugą częścią tego artykułu – ktoś usiłował doprowadzić Pana do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, czyli mówiąc potocznie próbował Pana oszukać, więc mamy do czynienia z Pana… Czytaj więcej »

zapalnik

Pan radny chciał się wypromować, wylansować, wyróżnić w mediach i błysnąć jak petarda a wyszło jak zwykle, zamokły kapiszon.

Emilia

Przestępca to też człowiek i ma swoje prawa. Trzeba być lewicowym

Informacja Turystyczna

Do tego potencjalny nachodzca.

Zorro
Informacja Turystyczna

To już nie “zostań w domu”? Jakoś wszelkie gryzipiórki przeszły na obsługę zdalną.

PS: Znaczy się zostań jak potrzebujesz lekarza, poczekaj na grabarza.

O tempora o mores

Droga redakcjo. Uważam, że tytuł artykułu jest co najmniej nierzetelny, a z pewnością krzywdzący dla Pani Operator o numerze 8. Dlaczego? Bo -wbrew temu, co sugeruje tutuł artykułu – operator podjął wszelkie właściwe czynności. Albowiem poinformował zgłaszającego, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, jakie ten ma podjąć czynności. Co jeszcze operator, zdaniem szanownej redakcji, miał zrobić? I jak skomentować, że ktoś nie rozumie prostej informacji nt. dalszego toku postępowania?
Obarczanie przez Pana Radnego Jaśnioka wszystkich dookoła winą za swoje dyletanctwo i brak wiedzy, pozwolę sobie zostawic bez komentarza.

666

W tych czasach nic nie jest bezpieczne. Najwyżej można ogłosić sprzedaż na internecie z warunkiem płatności przy odbiorze.

telefon 110

No gratuluję panie radny Michale Jaśniok, na Facebooku przedstawia się pan jako śląski nauczyciel akademicki a zbłaźnił się pan całkowicie, współczuję studentom. Jako radny i z racji zawodowej pozycji to chyba powinien pan wiedzieć jak jest państwo zorganizowane. Takie będą Rzeczpospolitej dzieje jakie młodzieży chowanie, czarno to widzę, żenada i wstyd.

Egon

Może wie, a może nie. Konkluzja z tego jest taka, że w sprawie nic się nie dzieje bo biurokratyczno organizacyjna zasada otwiera furtkę na dalsze szwindle. Ciągłe zasłanianie się procedurami usprawiedliwia brak realnych i potrzebnych działań.

Zorro

Egon. A jak to jest na Świecie zorganizowane? Czy twoim zdaniem telefonistka miała wdziać trampki i pobiec do OLX”a aby ktoś zablokował telefon oszusta?

Egon

Przykład radnego jest z czapy i może faktycznie wyraźnie nie wpisuje się w problematykę,- która tak na prawdę istnieje. Prawda jest taka, że przy odrobinie dobrej woli pewne sprawy da się rozwiązać od razu nadając sprawie pozytywny rezultat. Niejedna procedura zabija powołanie i skuteczne działanie.

Miałem Ci to argumentować własnymi doświadczeniami lepiej pasującymi do tego co chcę przekazać, ale ostatecznie skasowałem to co już napisałem. Uznałem, że już wystarczająco tym sprawom poświęciłem czasu, ostatecznie tracąc go w wyniku opieszałości innych osób (stop, znaczy się z powodu procedur).

Michał Jaśniok

Dzwoniłem na 997, to numer Policji. Policja o tym wie, gdyż zgłosiłem sprawę również mailem. Proszę powystrzymac się od złośliwości.

telegfon 110

Mailem to można powiadomić rektora o rezygnacji z pracy na uczelni, na protokół na policji nie było zgłoszenia (co zostało potwierdzone wpisem powyżej) a to radny i nauczyciel akademicki chyba powinien wiedzieć, czy może się mylę ?

Ozi

997 też odbiera WCPR i 998 i 999.

Do radnego

Panie radny. Panu chyba trzeba drukowanymi, żeby Pan zrozumiał. A więc zapodaje:
1. 997 TO NUMER WOJEWÓDZKIEGO CENTRUM POWIADAMIANIA RATUNKOWEGO A NIE POLICJI.
2. ZAWIADOMIENIE O PRZESTĘPSTWIE SKŁADA SIĘ DO PROTOKOŁU. PRZESŁANIE MAILEM SPOWODUJE JEDYNIE TO, ŻE BĘDZIE PAN WEZWANY DO JEDNOSTKI POLICJI CELEM PRZESŁUCHANIA.
Amen.
Dotarło?
Proszę powstrzymać się od pisania dyrdymałów.

...

112 to jedna wielka porażka

---

Bo 112 było robione na eurokołchozową modłę, a Eurokołchoz to porażka.

Informacja Turystyczna

Najtańsze audiotele ;-]

Zorro

Już dzieci wiedzą, że na numer alarmowy dzwonimy w pilnych sprawach – wymagających pilnej interwencji pogotowia, policji czy straży. Kradzież prądu przez sąsiada, sfałszowanie protokołu przez urzędnika… zgłasza się w komisariacie – osobiście albo wysyłając anonima. Radny do ukarania za blokowanie linii.

dzidek krępak

No tak. ale radny chwycił za telefon bez uprzedniej konsultacji z dziećmi, swoimi bądź sąsiada.

Informacja Turystyczna

“ujawniłem dane osobowe przestępcy” Jakiego przestępcy? Wyrok się uprawomocnił, bo jak nie to będą płatne przeprosiny za pomówienie ;-]

PS: a jak jeszcze ma dziecko które teraz płacze bo tatusiowi zrobiło się przykro.

Informacja Turystyczna

Abstrahując od sporu o metodę powiadomienia organów to dobrze, że artykuł się pojawił bo akurat lawinowo rośnie ilość ataków tego typu. To nawet nie są pojedyncze osoby tylko całe gangi dysponujące słupami i botami. Ludzie w sile wieku okazują się równie naiwni co emeryci robieni na garnki, pseudomedyczne cuda i fałszywe wnuczęta w potrzebie.

Król sedesów

Lata rządów PO doprowadziły do tego że w Polsce nie opłaca się pracować legalnie. Zawsze służyli korporacją a nie pracownikom i dlatego ludzie kombinują. Spokojnie jeszcze parę kadencji i PiS zrobi porządek.

Obserwujący

Widać,że radny jaśniok nie obyty w świecie wirtualnymi do tego półprzytomny.Na policję się nie dzwoni tylko idzie, już z materiałami świadczącymi o oszustwie.Nie dzwoni się na numer 112.
I całkowicie oderwany od realiów,pomylił numer.I pomyśleć,że on jest radnym i wykładowcą…masakra,porażka. Weź chłopie zrezygnuj a mandatu radnego i z etaciku nauczyciela akademickiego.
Porażka ten radny,jakiś niedouczony.

Michał Jaśniok

Dzwoniłem na 997, to numer Policji. Policja o tym wie, gdyż zgłosiłem sprawę również mailem. Proszę powystrzymac się od złośliwości.

Albert

Taaaa już pan to pisałeś ze trzy razy…

Credo

Panie, Pan masz problem z czytaniem za zrozumieniem? 112 i 997 to numery połączone z WCPR w Katowicach.
Wiedza dostępna od lat przeciętnie inteligentnym obywatelom.
Możecto ulatwi szanownemu panu zrozumienie:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Numery_alarmowe_w_Polsce

Do radnego

Panie radny. Panu chyba trzeba drukowanymi, żeby Pan zrozumiał. A więc zapodaje:
1. 997 TO NUMER WOJEWÓDZKIEGO CENTRUM POWIADAMIANIA RATUNKOWEGO A NIE POLICJI.
2. ZAWIADOMIENIE O PRZESTĘPSTWIE SKŁADA SIĘ DO PROTOKOŁU. PRZESŁANIE MAILEM SPOWODUJE JEDYNIE TO, ŻE BĘDZIE PAN WEZWANY DO JEDNOSTKI POLICJI CELEM PRZESŁUCHANIA.
Amen.
Dotarło?
Proszę powstrzymać się od pisania dyrdymałów.

Obserwujący

Jaśniok,taka dobra,darmowa rada z mojej strony. Zamieszczając ogłoszenie na portalach ogłoszeniowych trzeba cholernie uważać.Szczególnie trzeba uważać na OLX albowiem grasuje tam masa oszustów.
A jeśli nie masz wiedzy, umiejętności i rozeznania z zakresu umieszczania ogłoszeń w internecie to NIE ZAMIESZCZAJ ogłoszeń. Widać,że EWIDENTNIE NIE MASZ POJĘCIA.Nie masz również pojęcia o cyberbezpieczeństwie.

Nie wypieraj dobrych rad i kąśliwych opinii, ponieważ w pełni zasłużyłeś na nie.Jesteś osobą publiczną i jako taka jesteś bardziej wystawiony na krytykę.

666

Za to jest złotousty, a w koalicji dla Gliwic tylko tacy są akceptowani, do mamienia złudzeniami.

Michał Jaśniok

Rozmawiałem przed chwilą z Panem Rzecznikiem, który wyjaśnił, że otrzymał od 24Gliwice zapytanie, w którym ogólnie opisano sytuację mieszkańca Gliwic z prośbą o odniesienie się do sposobu działania telefonów alarmowych. Nie podano nazwiska zgłaszającego, więc Pan Rzecznik nie mógł znać szczegółów mojej sprawy. Na tej podstawie przygotowano tekst. Pan rzecznik, udzielając komentarza nie miał jednak wiedzy o szczegółach mojego zgłoszenia, w tym o numerze telefonu, na który dzwoniłem. W związku z tym moje sformułowanie, że “rzecznik publicznie podaje nieprawdę” okazało się całkowicie nieuprawnione. Przepraszam Pana rzecznika. Nie miałem wiedzy, że komentarz ma charakter ogólny i nie dotyczy wprost mojej sprawy.… Czytaj więcej »

poprawność polityczna

Kończ pan i wstydu sobie oszczędź, państwo teoretyczne i z tektury to skutek takich ludzi władzy jak pan a obrazem tego jest pozycja gospodarcza, militarna i polityczna kraju na arenie międzynarodowej. W tym kraju nie ma komu myśleć i rządzić.

Obserwujący

Blebleble…weź się człowieku nie pogrążaj.

Rett

Miś wiecznie żywy: “Matka siedzi z tyłu” https://youtu.be/T9PemRItJGk

ekologizm

A może pan radny zamiast kupować na OLX jakieś stare używane przestarzałe klamoty co nie przystoi radnemu, zajął by się tym aby miasto Gliwice zaczęło wreszcie kupować i instalować na swoim terenie supernowoczesne ładowarki do samochodów elektrycznych tak abyśmy mogli do 2030 roku uratować planetę, wszak to przyszłość jest tu bo tu w Gliwicach przeżyjemy nawet wtedy, kiedy nie będzie można już uratować planety po 2030 roku.

Rett

Przede wszystkim samochody elektryczne musiałyby być znacząco tańsze i powszechniejsze, żeby można było mówić o potrzebie rozwoju sieci instalacji do ładowania. Dofinansowania dla osób prywatnych są znikome, a korzyści praktycznie żadne. Sam przygarnąłbym elektryka do kręcenia się po Metropolii, ale za różnicę w cenie zrobię 100 000 km nowiuśką benzyną, nawet gdyby paliwo osiągnęło ceny skandynawskie. AC/OC, przeglądów, wymiany klocków itp. nie liczę jako standardowych kosztów dla każdego samochodu.

ekologizm

Jeżeli chcesz uratować planetę przed nieodwracalną zmianą w 2030 roku to nie możesz patrzeć na koszty, a jeżeli masz to w d…e i z premedytacją i wyrafinowanym sadyzmem teraz rozmyślasz jak twoje dzieci i wnuki będą cierpieć, dusić się chorować i umierać z powodu gorąca globalnego ocieplenia i braku świeżego powietrza to dalej inwestuj w skandynawskie ceny benzynki.

Informacja Turystyczna

Na klockach trochę oszczędzisz bo elektryki hamują rekuperacyjnie.

Informacja Turystyczna

Ekologizm? Chyba dilerka samochodowa. Sprzedarz rzeczy używanych zamiast wyrzucania i kupowanie chińszczyzny jest zdecydowanie bardziej “eko” niż kupno samochodu elektrycznego, zwłaszcza w kraju który tkwi w energetycznym średniowieczu.