Rodzice z dziećmi korzystają z niezabezpieczonych urządzeń. W tym miejscu może dojść do wypadku

Niezabezpieczone urządzenia w modernizowanym Parku Chrobrego już są intensywnie testowane przez mieszkańców. Ogrodzenie terenu budowy najprawdopodobniej wywróciło się tydzień wcześniej, podczas huraganu Grzegorz.

– Co dzieje się w parku Chrobrego? Jeszcze nie ruszyło, a już są zniszczenia. Czy nikt nie może tego pilnować? Gdzie odpowiednie służby? Dlaczego nikt nie postawił ogrodzenia, jak zostało powalone przez wiatr? Ile to już minęło czasu od pojawienia się orkanu w Gliwicach?! Dzieciaki wchodzą na nie do końca sprawne urządzenia. Ogólnie, ktoś kto powinien dbać o bezpieczeństwo dał plamę. Ciekawe, co będzie jak komuś stanie się krzywda? – pyta Czytelnik w mailu wysłanym do redakcji.

Niektóre elementy zostały już zniszczone. Fot. Czytelnik

Prace związane z modernizacją parku rozpoczęły się w czerwcu. Całość projektu ma zostać zrealizowana do połowy 2018 roku. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów, które wygrało przetarg rozpisany przez MZUK.

W wyczekiwanym przez najmłodszych, centralnym miejscu parku Chrobrego, powoli kształtuje się już plac zabaw. Ogromne urządzenie – tzw. linarium już robi wrażenie na odwiedzających, którzy mają do niego nieograniczony dostęp dzięki temu, że ogrodzenie wokół zostało wywrócone.

– Żaden z elementów na tą chwile nie został odebrany ani też przekazany do użytku. Korzystanie w tej chwili z urządzeń jest łamaniem obowiązujących na terenie parku zasad – komentuje Iwona Janik, rzeczniczka MZUK.

Do czasu zakończenia całej inwestycji, obowiązuje zakaz korzystania z urządzeń znajdujących się na terenie Parku Chrobrego

– zaznacza rzeczniczka.

Niestety, gdy wykonywaliśmy zdjęcia w niedzielę, na miejscu nie było żadnych informacji o zakazie korzystania z urządzeń. Jedyna tabliczka, którą zauważyliśmy, znajdowała się na ziemi. Z pewnością nie była widoczna dla odwiedzających park rodziców z dziećmi.

Kto odpowiada za bezpieczeństwo na placu budowy? Inwestor czy wykonawca?

Jak podaje Poradnik Budowlany, w momencie, gdy następuje protokolarne przejęcie terenu budowy przez wykonawcę, to na nim spoczywa organizacja placu budowy oraz jego odpowiednie zabezpieczenie. Do momentu odbioru końcowego robót budowlanych odpowiedzialność inwestora, którym w tym wypadku jest MZUK, jest ograniczona.

ZOBACZ TEŻ:
Przetarg na pumptrack ogłoszony. Tuż przy lodowisku powstanie tor dla rowerzystów i rolkarzy

Żaneta Mrozek-Siewierska
fot. MF/24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
beton
beton

Dzieci się bawią, śmieją i wygłupiają. Matki szczęśliwe, spoglądają na swoje pociechy mając w d..ie to, że są na placu budowy. Nawet jak jakaś ślepa komenda nie zauważy powalonego przez wiatr ogrodzenia, to otoczenie “placu zabaw” wyraźnie wskazuje, że miejsce nie jest dokończone. Dopiero, jak któremuś dzieciakowi coś się stanie, to będzie wycie do księżyca, policja, SM, i wzywanie wszystkich świętych i wszystkie możliwe instytucje do odpowiedzialności.

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

…Ogólnie, ktoś kto powinien dbać o bezpieczeństwo dał plamę…

Z pewnością rodzice

KKK
KKK

Kto odpowiada za bezpieczeństwo? RODZICE!
Skoro barierki leżą powywracane, a park przypomina plac budowy to bulwa jego mać obowiązkiem rodzica jest nie wpuszczenie tam swoich… dzieci.

kalkulator
kalkulator

Nie wiem też czy redaktor wie coś o fizyce i stawianiu oporu przez metalową siatkę. Oczywiście mógł to zrobić Grzegorz ale po dwóch jabolach w stanie wskazującym dla “debilnej rozrywki”.

Dawid S.
Dawid S.
Witam serdecznie, nie do końca zwalał bym winę przewrócenia ogrodzenia na huragan. Podczas niedzielnego spaceru po parku to rodzice z dziećmi przestawiali ogrodzenie siłą mięśni. :) nie dotyczy to tylko głównego placu zabaw ale również siłowni przy Lodowisku (Tafli). Niestety co można oczekiwacz od dzieci jak rodzice są niewychowani. Poza lepszą ochrona placu skupił bym się również na zdewastowanych słupach oświetleniowych na których zostały podpalone osłony. Może warto jest wysłać trochę więcej patroli zarówno Policji jak i Straży Miejscami żeby zaczęli wystawiać konkretne mandaty np. 500zł tak żeby zasiałem z “500+” wrócił do budżetu, a jak mandat nie pomoże to… Czytaj więcej »
Iwona Niestrój

A czy stan parku i niedokończonego placu zabaw nie daje do mylenia?? Skoro nieskonczony to nie korzystam, czy potrzebne są tabliczki, przecież każdy widzi jak to wyglada i że bezpiecznie nie jest…. czytam już kolejny artykuł na temat Parku i nadziwić się nie mogę, że ludziom tak trudno zrozumieć, iż jest to czas modernizacji więc teraz nie korzystamy. Swoją drogą jeżeli jest tyle sygnałów to może jakieś służby porządkowe zainterweniowałyby wśród osób tam goszczących.

Agata Harazim

Nawet tabliczki nie pomogą mieszkam koło radiostacji gdzie niedawno powstał park sensoryczny część urządzeń już jest zniszczona a patrząc na rodziców którzy nie zwracają uwagi na swoje dzieci i w sposób niewłaściwy korzystają z urządzeń woła pomstę do nieba ,dotyczy to również siłowni pisze na tabliczkach od 14 roku życia a rodzice sobie siedzą na ławeczkach i tylko patrzeć jak któreś z dzieci będzie miało nogi połamane i łeb rozbity ta bezmyślność niektórych nie zna granic ☹

Urbanek Krzysztof

Kiedyś jak wchodziłeś na drzewo na wysokość 2 piętra nie było tabliczki od 14 lat i wszyscy żyli :)

Łukasz Gądek

Urbanek Krzysztof dokładnie tak, teraz się wszyscy srają o wszystko.

Julia Piotrowska

Urbanek Krzysztof Ale nie było też tylu publicznych obiektów. Wchodzenie na drzewo nie wymagało regulaminu. A w tym wszystkim chodzi bardziej o to, że ludzie demolują publiczne obiekty własną głupotą. A przy okazji, w parze z głupotą prawie zawsze idzie też niebezpieczeństwo.

Agata Harazim

Dokładnie chodzi o demolowanie i używanie sprzętu w nieprawidłowy sposób

Tomasz Mihal

Bo tak się robi wiele rzeczy w naszym mieście,byle wydać kasę,zero nadzoru,odpowiedzialności za to i każdy robi co chce,a ci co do tego doprowadzają,zacierają ręce,bo wyda się kolejna kasę na remonty,poprawki i ktoś na tym zyska,albo będzie lament,że mieszkańcy nie dbają i już nic dla nich nie warto robić…powszechnie wiadomo,że jak ktoś o coś nie dba to się to niszczy i ktoś powinien tu wziąć lekcje z logiki,logistyki itp,anie robić wolną amerykankę…

Michał Szaroń

No tak widać po jednym ze zdjęć “kochana” gliwicka PATOLA dała już o sobie znać podpalając urządzenia …. jaki trzeba być kretynem i bezmózgim YETI żeby bez powodu tak niszczyć ???? Gdyby ludzie nie byli tak obojętni i zgłosili jednego z drugim i dostał by tysiące zł do zapłacenia lub jego rodzice drugi raz by się zastanowił……. ręce opadają …

Michał Szaroń

Krzysiek Wojtuń ot to to ….. że “jakiś debil poniszczył” :)

Grażka Małgorzata

Nieodpowiedzialni rodzice a potem Wielki LAMENT jak coś sie stanie BRAVO MAMUŚKI

gliwiczanin2a7
gliwiczanin2a7

Skwer nad DTŚ – O ten skwer nikt nie dba bo podobno należy do miasta a miasto twierdzi że jednak nie i dlatego tam jest tak dziwnie. trawniki wysypane gruzem na których nie chce roznąc trawa ? jak to jest rzeczywiście ?

Cookie Monster
Cookie Monster

Poradnik budowlany nie jest źródłem prawa a przepis pochodzi z ustawy, ale to może mało istotne. Ważne jest by teren został zabezpieczony ASAP niezależnie kto jest za to prawnie odpowiedzialny.
A te zniszczenia na zdjęciu to wyglądają jakby ktoś podpalił – czy dobrze widzę?

Janusz Borowicz

Rodzice to cymbaly,a potem nie dziwota,ze takie dzieci do szkol chodza jak ich dzieci.

Łukasz Gądek

Oho inteligencja gliwicka się odezwała. Ktoś mi wytłumaczy powyższą wypowiedź ?

Janusz Borowicz

Panie Gadek jak Pan nie rozumiesz?,to nie zabieraj Pan glosu,bo to tak wlasnie jest,ze cymbaly rodzice nie rozumia,a robia swoje i Pan tez tak czynisz.

Łukasz Gądek

Weź Pan tymi tirami się zajmij ;)

Janusz Borowicz

Panie Poloczek pytal sie ktos Pana o zdanie?,ze Pan tu glos zabiera.

Janusz Borowicz

No widzisz Pan Panie Gadek i dalej Pan nie rozumiesz,a potem takie place zabaw sa niszczone,przez takich nie rozumiejacych podobnych do Pana.

rrolch
rrolch

Jak to dobrze, że Pan nie ma dzieci panie Borowicz…..

ja
ja

Pan to akurat powinien zacząć od używania słownika poprawnej polszczyzny i nauczyć się składać normalne zdania przedewszystkim, gdyż naprawdę sensu w nich też nie odnajduję.

Andrzej Wawrzyczek

Kiepski pomysł, żeby już teraz dać te urządzenia. Nie można było z nimi zaczekać do przyszłego roku? Do oddania już będą zdewastowane.

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

Wpływ pory roku na zachowania wandali? Ciekawa teoria, ja jednak powiedziałabym, że dzięki zimie urządzenia te przetrwają dłużej- choć nieużywane.

Michal Majkel

wiesniakow i patoli nie brakuje

ja234
ja234

Byle jakość glajwicka w pełnej krasie.
Urzędasy same powinny się ( o zgrozo) zainteresować tym terenem, ogrodzić odpowiednio, tabliczki z ostrzeżeniami postawić.
Ale oczywiście po co, rozgrzebali i się zabrali…zostawili do wiosny…

Mam nadzieję, że wybory samorządowe/prezydenckie wygra pisior i zrobi porządek z tymi wszystkimi urzędami, urzędasami i spółkami miejskimi.

Z drugiej strony głupota i bezmyślność rodziców, a później jak dzieciak rozwali sobie łeb będzie lament i histeria.

ja234
ja234

Nie cwaniakuj klonie.

Aleksandra Żero Razmuk

Potem wszyscy się dziwią że miasto nie chce nic robić …. jak jeszcze nie skończone a już zdewastowane…. wstyd … dzieci latają samopasem… bez opieki dorosłych …

Marzena Frankiewicz

Kiedy jakiś czas temu spacerowalam tam z dzieckiem wszystko było ogrodzone siatką. Szkoda, że już jej nie ma.

Tomek Chwistek

Ogrodzenie jest tylko przewtrocone

Marzena Frankiewicz

No to MZUK powinien wg mnie zainterweniować i postawić je z powrotem. Najprostszy sposób, aby uniknąć zniszczeń, wypadku oraz przykrych komentarzy :-(

Matełusz
Matełusz

Ocho, MZUK i PRUIM. Dwie gliwickie firmy do naciągania podatnika. Na koniec roku zawsze jakiś dziwny przetarg rozpiszą i wygra go akurat PRUIM. A to wysepkę trzeba postawić, w miejscu tak potrzebnym jak prostytutce majtki, a to placyk zabaw zdewastowany jeszcze przed zakończeniem.
Ciekawe czy jak Franek odejdzie w niepamięć czy smutni Panowie z CBA zainteresują się tymi miejskimi spółeczkami.

krs
krs

Niestety, rzesza narzekaczy i ludzi krytykujących mających ból tyłka o wszystko stale rośnie. Jak nie czepianie się o hale, tak o wysepkę. Hala ma rozpisane imprezy – to nagle nie pasują imprezy. Rozwój miasta jest w ogóle nieistotny, bo banda ludzi narzekaczy stale krytykuje każdy pomysł. Na szczęście nikt nie patrzy na tą zacofaną grupę społeczną widząca wszędzie “komunistyczny” problem. Wyjdźcie z czasów PRL-u to może się Wam światopogląd poprawi.

antyKOD
antyKOD

pruim czyli spółka miejskich misiewiczów placone mają od godziny więc termin realizacji to dla nich abstrakcja chodzi tylko oto aby jak najwiecej betonu kupić bo prowizje muszą być…

gliwiczanin2a7
gliwiczanin2a7

Powiedzcie mi na co czekają z tymi alejkami aby wylać tam asfalt na snieg aby to zostało zasłonięte i odebrane ? czy ktos wie czy będą poprawki na alei koło teatru Viktoria tam jest masakra z drogą rowerową która jak widziałem była popękana

Tomasz Mihal
Tutaj mamy kolejny przykład tego jak włodarze miasta nie słuchają i nie dbają o potrzeby mieszkańców to i mieszkańcy nie dbają i robią co chcą i nawet pozują to dzieciom…nikt ni zabezpieczył dobrze tego małego placu budowy,nie ma nikogo do pilnowania…zaczynam się zastanawiać czy to nie są celowe działania,by ktoś to zniszczył i wydano kolejne pieniądze na remonty i modernizacje-ktoś chyba sobie wymyślił “niezły” plan-bo to nie pierwsze takie zaniedbania…Nie ma to jak “dobra” logistyka oraz jak przetarg wygrywa firma,która robi sobie co chce,a czasem nie ma wiedzy i doświadczenia w tym co ma zrobić i robi…zasada prosta,ktoś ze znajomków… Czytaj więcej »
Kamil Limak

Jaka kur.. cebula ja pitole

Grzegorz BO

Co z ogrodzeniem ?

Katarzyna Kaszub-Dedyk
Wybitnie stronniczy artykuł. Byłam tam w niedzielę. Park faktycznie wypełniony dziećmi, ale nie pozostawionymi bez opieki. Dziećmi pod czujną opieką rodziców. Nie trzeba być nad wyraz spostrzegawczym, żeby bez problemu zauważyć ogrodzenie (faktycznie przewrócone) i zorientować się, że prace nie są skończone. Autor tekstu wyraźnie kieruje się jedynie „tabliczkami”, „oznaczeniami” i „ogrodzeniami” zapominając o czymś takim jak zdrowy rozsądek. Właśnie dla takich osób, na kubku kawy z McDonald’s musi być ostrzeżenia „kawa jest gorąca”. Dodam, że w pozostałych miejscach parku stoją inne urządzenia (siłownie itp.) zabezpieczone ogrodzeniem z wywieszoną tabliczką ostrzegawczą, co nie stało na przeszkodzie Tym właśnie rodzicom, do… Czytaj więcej »
treya50
treya50

A dlaczego MZUK czy jakaś inna cholera tak się masia z tymi alejkami i tym parkiem. Przecież to mogło już być gotowe latem. Nic dziwnego, że gdy ładna pogoda to rodzice z dzieciakami tam sie udają, bo niby gdzie by mieli iść ? Ileż to takich miejsc do rekreacji mamy w centrum, no ile, hę ?

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

A dlaczego zwalać na kogoś innego winę za własną bezmyślność?
Niekoniecznie wszyscy zgodzą się z Twoją traya50 opinią, że społeczeństwo jest bezmyślne i wymaga prowadzenia za rękę i trzymania w kojcach.

Nobody
Nobody

Gliwickie pato 500-. I wszystko jasne. Ukarać tych tepych rodziców przykladnym mandatem.

Urko
Urko
Zakładam , że rzeczywiście znalazł się jakiś niepełnosprytny wyborca PIS , który wywalił do Redakcji tego maila z głupawymi pytaniami , zamiast zadzwonić po straż miejską , powiadomić CRG lub policję lub przynajmniej próbować podnieść tabliczkę z zakazem. Gdzieś obok powinna leżeć tablica z informacją dotyczącą wykonawcy ( nazwa i nr telefonu) Jak znam życie , to “czytelnik” postał tam chwilę nieutulony w żalu , że na jego oczach akurat do wypadku nie doszło , przylazł do domu , siorbnął herbaty , skoncentrował się i po długim namyśle wydalił z siebie ciąg przygłupich pytań retorycznych .