Rozbiórka części budynku przy Ziemowita 3. Kuria ma nowy pomysł dla tego miejsca

Dawny budynek Zespołu Szkół Specjalnych przy ul. Ziemowita 3 stracił w tym tygodniu jedną z przybudówek. Rozbiórka związana jest z planami gliwickiej kurii, które zmierzają do utworzenia w tym miejscu diecezjalnej szkoły muzycznej.

Prace remontowe przy ul. Ziemowita spotkały się już ze sporym zainteresowaniem w mediach społecznościowych. Część społeczników zwróciła się z apelem do radnych o interwencję w tej sprawie do miejskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków. Kuria i Urząd Miejski przekonują, że prowadzone prace są zgodne z przepisami, a obiekt ma dzięki nim zyskać nową funkcję.

– Prowadzone prace dotyczą klatek schodowych. Dotychczasowe nie były dostosowane do realizacji celów edukacyjnych. Teraz zostaną powiększone i będą w pełni wypełniać przepisowe kryteria

– mówi nam ks. Krystian Piechaczek, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Gliwicach.


Jak informuje Urząd Miejski, prace wykonywane są na podstawie pozwolenia na przebudowę i nadbudowę z 2018 roku.

– Przedmiotowy budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, jak również nie jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków miasta Gliwice, natomiast podlega ochronie konserwatorskiej na podstawie ustaleń obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – komentuje Tatiana Marcinów, Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Urzędnicy wskazują też, że zamierzenia inwestycyjne Kurii są zgodne z wytycznymi MPZP.

Co dokładnie ma powstać w budynku?

Przed laty plotkowano, że w przy Ziemowita 3 powstanie seminarium duchowne. Rzecznik kurii jednak zdecydowanie odrzuca te spekulacje.

– Budynek, wbrew krążącym pogłoskom, nigdy nie był przeznaczony do wyburzenia. Odnośnie jego przyszłości mogę powiedzieć, że będą w nim realizowane cele edukacyjne. Nie powstanie tu jednak seminarium duchowne. Takich planów zresztą nigdy odnośnie tego miejsca nie było – podkreśla ks. Krystian Piechaczek.

Więcej światła na plany kurii rzuca treść pozwolenia na przebudowę. Z informacji przekazanych przez miasto wynika, że zostało ono wydane dla potrzeb Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej (obecnie Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II stopnia), która obecnie działa przy ul. Łużyckiej 1.

Przypomnijmy, budynek przy ul. Ziemowita 3 był przed laty przedmiotem gorącego sporu urzędników z rodzicami dzieci z ówczesnego Zespołu Szkół Specjalnych nr 6. W 2011 roku miasto zdecydowało, że stan techniczny budynku nie pozwala na dalsze funkcjonowanie placówki. Uczniów przeniesiono do szkół przy ul. Gierymskiego i Dolnej Wsi. Niedługo później doszło do wymiany między Magistratem a gliwicką kurią. Kuria przejęła budynek przy Ziemowita w zamian za działki przy ul. Kozielskiej (w pobliżu CH Arena).

Michał Szewczyk
Fot. Łukasz Gawin

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Tak tylko pytam

Ile gruntów i działek do kupczenia posiada jeszcze w swoich zasobach F-ma “Kościół” Sp. z o.o. ?

Obserwujący

Zapytaj kleru,nie spodziewaj się odpowiedzi.

DD

Kościół zwolniony jest z podatku od nieruchomości na 3mld rocznie. Religia w szkołach to 1,5mld rocznie. Ubezpieczenie księży to 300mln rocznie, Rydzyk 64 mln roczne. To tylko oficjalne dane, i my za to płacimy. Potrafią takie hieny żywym żółć wydziobać.

lolek

Na emerytury rolnikow ktorzy w zyciu nie zaplacili skladki zus idzie rocznie około 15 mld zl, na emerytury mundurówki ktora dzieki przywilejom pol swojego zycia bedzie na emeryturze idzie nastepne okolo 15 mld zl i to nie sa jedyne uprzywilejowane grupy emerytow. To co placisz na kosciol to jest pikus w porownaniu z tym co placisz na wszystkich uprzywilejowanych emerytow.

Lolek

Jednak praca rolników, policjantów na coś się przydaje. Bez kościoła można się obejść. Ksiądz do niczego nie jest potrzebny.

DD

To prawda, ciężką pracą to sobie głowy nie zawracają chociaż w obecnym świecie nie zmanierowani księża mogliby wiele dobrego zdziałać. Niestety najczęściej obierają niewłaściwy kierunek popierając ciemną stronę mocy.

amber gold

Odpowiedz na co sie przydaje “praca” przewodniczącego koła sld czy nowoczesnej ?!

qwerty

Zlikwidowac wszystkie przywileje emerytalne! Kazdy powinien otrzymywac emeryture taka na jaka zapracowal. Nie moze byc tak ze jedna grupa pasozytuje na reszcie spoleczenstwa ktore potem nie dostaje nawet 1000 zl emerytury mimo znacznie wiekszej ilosci lat pracy niz pasozytnicze uprzywilejowane grupy!

DD

Taki stan rzeczy ma mnie pocieszać, że przybywa darmozjadów a przez to emerytury tych, którzy wypracowują budżet bezpośrednio są zaniżane, a uprzywilejowani się na nim pasą??? Cóż, bydło nie myśli, można je wykorzystywać w nieskończoność. Jakieś wnioski, skojarzenia we właściwym kierunku?

haha

To idz protestowac przeciwko emeryturom uprzywilejowanych zawodow a nie sie zalisz w internecie.

DD

Zostaniesz niewolnikiem a właściwie już nim jesteś z taką ograniczoną świadomością. Na stare lata będziesz kipiał ze złości, że ciągle Cię okradają ale będzie za późno. Ty, haha.

qwerty

Rocznie placisz tez na ponad 41 mld zlotych na program 500+ w tym dla rodzicow ktorzy nigdy zadna praca sie nie zhanbili i cale zycie tylko pasozytuja na zasilkach sponsorowanych przez innych. Zlikwidowac 500+ albo przynajmniej zrobic z tego ulge podatkowa, stop pasozytom!

Manitou

Podobno Kościół nie ma kasy, proboszczowie zwalniają pracowników, w kościołach coraz mniej wiernych i obecne protesty jeszcze ich zniechęcą, a ci chcą kształcić organistów? Widać, że biskupi bawią się w najlepsze, kiedy ich Titanic tonie.

Siwy dym

Podobno!? Jedna baba drugiej babie.

Francik

Jeżeli masz na myśli ***** to tak, bo to Kościół twierdzi, że jest taki biedny, że musi żebrać o pomoc finansową państwa. Panie Gulbinowicz oddawaj Order Orła Białego!

Won

O nich tzn o nas Ty się już martwić nie musisz.

Gruntowy przymrozek

Mój poprzedni komentarz zniknął, więc napiszę jeszcze raz. Przedstawiciele uprzywilejowanej kasty zwanej Kościołem z najwyższą troską pochylają się nad życiem nienarodzonych. Jednocześnie nie mają oporów przed wyrzuceniem tych narodzonych, dotkniętych różnymi wadami z budynku szkoły.

MariaMaria

Taka szkoła od dawna istnieje przy ul.Gierymskiego i mała ilość dzieci uczęszczała do niej

Manfred

Jakim Kosciołem? A czy z “Okien Życia” dla dzieci także?

Trzcina

„Wszystko badajcie, a co szlachetne – zachowujcie !„ [Tes 5,21]

Niech Bóg nas broni przed inwestycjami księdza Ekonoma. Bez szacunku dla historii, dziedzictwa kulturowego i nas, mieszkańców Gliwic.

Ciekawe, co tym razem obiecali Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków – pewnie za życia dostanie się do nieba ! Może i byłoby to lepsze dla miasta i jego zabytków ;-)

Janek z Przerwanek

W artykule mowa o wyburzeniu i przebudowie klatek, a tymczasem na zdjęciu jak byk widać, że wyburzone pomieszczenia to toalety / łazienki.

Rozum

Może w wyburzonym skrzydle oprócz kibli były też klatki? Nie pomyślałeś o tym?

Janek z Przerwanek

Popatrz na zdjęcie i się zastanów. Ja klatek pomiędzy toaletą a prysznicem jeszcze nie widziałem.

Obserwujący

No, kler jako uprzywilejowana kasta jest futrowana przez podatników.
Oczywiście,że wszystko jest w porządku według urzędasów…przerażająca jest ta uniżoność i służalczość wobec facetów w sukienkach…
Szkoła muzyczna… oby nie było doniesień o zboczonych praktykach kleru…
A może księżulkowie,skoro tacy z nich przedsiębiorcy, niech wyjdą z kleru i założą swoje firmy…odwagi…

Schlesier

Taki budynek zburzyc profanacja a niemożna było go na mieszkania socialne przerobić tu chyba jakuś czorny interes za tyn stoji

Sceptykiem się urodzic

Pięknie ktoś napisał na jakimś forum….. Szkoła ucząca że jakiś tam wąż gadał z kobietą ….

Wolę szkole oparta na nauce niż ideologii węża.

Won

Piękna sprawa, oby tak dalej

realista

Czasem trzeba coś zburzyć aby potem wybudować. Pewnie “przypadkowo” nie można komentować artykułu o synagodze, więc napiszę tylko że jestem ciekaw, jak do spalenia tej świątyni odniósł się ten słynny Karl Schabik, był za czy przeciw?

Bimbał

Tak przykościalna!Tobie w niej proponuję naukę na cymbałach

MariaMaria

Nie martwcie się o Kościół Was nie było Kościół był , Was nie Będzie KOŚCIÓŁ będzie ,martwcie się o swoje rodziny i dzieci
jeśli je macie ?

Wiem, że nic nie wiem

Mylisz się MarioMario. Człowiek chodzi po tej planecie od ponad 13 mln lat, a kościół zaledwie od 2 tys.

ers

Powiada się że pierwsza religia powstała gdy pierwszy raz mądry spotkał głupka…

Siwy dym

Nie rozumie w czym problem? .Jezeli nie ma zastrzeżeń konserwatora oraz nadzoru budowlanego oraz jest zgoda UM ,to nie widzę przeszkód.
Czytam jedynie ujadanie niektórych malkontentów jaki to KK grzeszny?!

Zosia

“Nie rozumie” i wszystko jasne.

No to mamy jasność

Kto nie rozumie?

Manfred

Pomroczność jasną!