Śląski Tydzień w Bibliotece Centralnej. Spotkania, warsztaty, gry i wystawa dostępne dla wszystkich

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na wydarzenie inspirowane śląskim językiem i kulturą. Tegoroczny program to kilka ciekawych spotkań, które pozwolą poznać nie tylko historię, sztukę i zwyczaje regionu, ale również śląskie smaki.

Program Śląskiego Tygodnia rozpoczyna się od wydarzenia zatytułowanego „Humor – ważny komponent śląskiej kultury”.
14 stycznia, godz. 18.00, Biblioteka Centralna (ul. Tadeusza Kościuszki 17).

Spotkanie z Jerzym Ciurlokiem, autorem książek historycznych o Śląsku oraz współzałożycielem „Masztalskich”. Jego najnowsza książka to „Historia drukarstwa na Śląsku”. Smacznym dodatkiem do spotkania będzie poczęstunek, oczywiście typowo śląski, czyli wodzionka, przygotowany przez Bożenę Tomaszewską z Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Gliwicach.

Koncert pastorałek z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego
16 stycznia, godz. 18.00, Biblioteka Centralna

Występ zespołu z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach pod kierunkiem Dominiki Płonki.

Kobiety ze Śląska
17 stycznia, godz. 18.00, Biblioteka Centralna

Promocja książki „Kobiety ze Śląska” Katarzyny Siwczyk – autorki bloga, dziennikarki przez kilka lat związanej z „Dziennikiem Zachodnim” i Agencją Reklamowo-Wydawniczą Vectra.

„Kobiety ze śląska” to dziesięć rozmów, dzięki którym czytelnik pozna bliżej śląskie kobiety sukcesu, które podkreślają, że Śląsk zajmuje w ich sercu ważne miejsce. Znajdziemy w niej wywiady z kobietami zajmującymi się biznesem, sztuką, modą czy mediami. Spotkanie poprowadzi Justyna Wydra. Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książek.

Bestiarium
18 stycznia, godz. 10.40, Biblioteka Centralna

Warsztaty o śląskich bebokach, dla uczniów klas I–III – prowadzenie Mateusz Świstak.

Roztomajte graczki
14–18 stycznia, Biblioteka Centralna

Przez cały tydzień zapraszamy do grania w gry: „Memory po śląsku” i „Familok”.

Wystawa Grupy Janowskiej
Wystawa czynna od 7 do 31 stycznia, Biblioteka Centralna

Grupa Janowska to grupa malarzy amatorów z Janowa założona w 1946 roku przy zakładowej świetlicy kopalni Wieczorek w Nikiszowcu. Tworzyli ją, i nadal tworzą, nietuzinkowi pasjonaci, którzy widzą piękno swojej małej i dużej ojczyzny. Tematyka prac członków grupy skoncentrowana jest na indywidualnej interpretacji lokalnych klimatów. Śląsk, ale nie tylko, pokazywany jest najczęściej w całej różnorodności, zaczynając od portretu śląskiego pejzażu przemysłowego, poprzez familoki, architekturę miejską, naturę i scenki rodzajowe, aż po kompozycje z przesłaniem, w których autorzy powierzają nam swoje osobiste odczucia i przemyślenia. Od 2000 roku siedzibą grupy jest Miejski Dom Kultury Szopienice-Giszowiec, a od 2012 roku funkcję kierownika grupy pełni Sabina Pasoń.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

(MBP w Gliwicach)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Pniok
Pniok

Marsz na Zgodę, upamiętniający Ślązaków dotkniętych sowieckimi i polskimi represjami w latach 1945-48, odbędzie się po raz dziesiąty 26 stycznia. Jego uczestnicy przechodzą co roku 10-kilometrową trasę z centrum Katowic do bramy dawnego obozu w świętochłowickiej dzielnicy Zgoda.

Tomasz
Tomasz

Mój dziadek nie jest Ślązakiem (jest Polakiem) i też był w tym obozie w charakterze więźnia.
Czy ma prawo na uczestnictwo w tym przemarszu?

Irma
Irma

Każdy, kto chce uhonorować ofiary ma prawo uczestniczyć. To jest tak oczywiste, że… a nie, jakby to był marsz pisowców, to nie każdy mógłby pójść. Ale w tym marszu każdy może wziąć udział i nikt nie robi selekcji.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Pniok. Szkoda że pominąłeś okres od 1942 roku kiedy znajdował się tam podobóz KL Auschwitz-KL Eintrachthütte, w którym zginęło kilkaset więźniów, ale wg Ciebie nie ludzi tylko podludzi. Taka wybiórcza pamięć.

AMF
AMF

Kto jeszcze tam siedział: Niemcy czy naziści?

PS: komendantem to był afroeskimos tak dla przypomnienia ;-)

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@AMF. I zmarł w samotności w swoim igloo na biegunie południowym.