Spacer-protest przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego. “NIE ODBIERZECIE NAM PRAW! “

Emocje po czwartkowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie słabną. W całym kraju pojawiają się mniejsze lub większe akcje protestacyjne. Jedną z nich zaplanowano również w Gliwicach na piątkowy wieczór.

 
Przypomnijmy, Trybunał Konstytucyjny zdominowany przez sędziów kojarzonych z partią rządzącą orzekł, że dopuszczalność aborcji z powodu ciężkiego upośledzenia płodu jest niezgodna z konstytucją. To oznacza, że w Polsce będzie funkcjonowało najbardziej restrykcyjne prawo antyaborcyjne w Europie. Zakaz usuwania ciąży z powodów eugenicznych wejdzie w życie po opublikowaniu orzeczenia TK w „Dzienniku Ustaw”.

Zaostrzenie prawa pojawia się w momencie wprowadzania kolejnych obostrzeń wynikających z pandemii, co praktycznie uniemożliwia podjęcie jakichkolwiek większych protestów w przestrzeni publicznej zgodnie z prawem.


W Gliwicach odbędzie się więc… spacer. Przy zachowaniu wszystkich ograniczeń, jak dystans i maseczki. Organizatorzy akcji, którą określają jako spontaniczną, zachęcają do zabrania ze sobą wieszaków i 2 zniczy.

Akcja rozpocznie się o godzinie 19:00 w piątek, 23 października, na skwerze Doncaster (za Urzędem Miejskim), pod rzeźbą ciężarnej kobiety.

– Uwaga! Spacer jest od spacerowania, a nie od stania! Nie stoimy! Nie grupujemy się! Chodzimy non-stop w dwumetrowych odstępach! Aż do końca spaceru!!! Podczas spaceru przechodzimy obok pomnika Ciężarnej na skwerze Doncaster, (w maskach, przyłbicach, rękawiczkach), stawiamy świeczkę (znicz) oraz np. wieszak pod cokołem kwietnika i od razu idziemy dalej. Ewentualnie z drugą świecą (zniczem) w ręce w odstępach dwumetrowych krążymy trochę wokół skweru a potem oddalamy się bezpiecznie do domu – zaznaczają organizatorzy wydarzenia.

Ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem grupowanie się dużej ilości osób (powyżej 25) nie jest dozwolone prawem, dlatego protestu nie zgłoszono, jako zgromadzenia.

Zadzwoniła do mnie gliwicka policja, to była bardzo rzeczowa i miła rozmowa – dlatego podtrzymuję, co powiedziałam: nie ma żadnego zgromadzenia w Gliwicach. Jest spacer w warunkach reżimu sanitarnego. Spacerowicze i spacerowiczki – muszą być BARDZO ZDYSCYPLINOWANE/ZDYSCYPLINOWANI, bo spacerują w warunkach pandemii, ale dzieje się to w sferze publicznej. Policja będzie na miejscu i będzie interweniowała, gdyby ktoś naruszył prawo! Informuję, żeby każdy i każda miała tego świadomość – apeluje jedna z organizatorek, gliwiczanka Małgorzata Tkacz-Janik.

Wydarzenie na ten temat w serwisie facebook znajdziemy tutaj.

(żms/emef)
fot. emef

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ad

Pod osłoną COVIDA zmienią wszystko, czego by nie mogli zmienić w normalnych czasach, bo ludzie by zaczęli protestować.

wind_of_change

A tu zonk, bo i tak protestują, do tego co bardziej pamiętliwi będą wyciągać potem tę sprawę w nieskończoność.

Gruntowy przymrozek

Jeśli pisowcy zaostrzają konflikt ze społeczeństwem przy pomocy aborcji to znaczy, że chcą przykryć inną grubą aferę. To jednocześnie wróży upadek PiSu oraz liberalizację prawa aborcyjnego w przyszłej kadencji.

Bzik

I słusznie! Najjaśniejsza dba o każde życie napoczęte! Przynajmniej do dnia, gdy w 2020 roku będzie się musiało to życie na SOR lub inną izbę, za przeproszeniem, przyjęć dostać… Wtedy to Pan Lekarz, zgodnie Ustawą o Chwilowej Niepoczytalności Medycznej, w zgodzie ze swym sumieniem i aktualnymi przepisami dokona aborcji…. wróć….. odesłania od właściwego terenowo szpitala na właściwy terenowo obszar spoczynku MZUK-u… i będzie mu można za to, co najwyżej, skoczyć na przysłowiowy pukiel… Więc na chwilę obecną, niech każde życie napoczęte żyje sobie wbrew a może i wzdłuż własnym ułomnościom i brakom. I pamiętajcie! jedyną skuteczną metodą walki z pandemią… Czytaj więcej »

Kalinka

Eugenika, to śliska rzecz i wiele można pod nią przemycić. Jednocześnie zmuszanie do urodzenia niechcianego dziecka to w lini prostej dramat tego dziecka i przyszły problem społeczny.

Ania

Gliwiczanie, jestescie wspaniali!
Dziewczyny, do przodu!

Daniel

Seweryn jedynym bohaterem na proteście. Tak trzymaj. Szacun.

Matka Polka .

Każda kobieta , która w tym temacie ma czyste sumienie……… , w tym spędzie na pewno nie będzie brała udziału

Baha

.Nie będzie brała ???,myli się Pan.bo za tym kryje się drugie dno,chodzi o to,że teraz mogą zrobić co będą chcieli i kobieta-człowiek nie będzie miała prawa się sprzeciwić,obronić .i nie tylko kobieta ale i panu mogą wmówić wszystko,zabrać majątek…i to bezkarnie.

Gliwiczanin

Taka z Ciebie Matka Polka, że jak większość zwolenników tej ustawy, nie masz zielonego pojęcia o co w niej chodzi.

Żenia

A poprzedni trybunał był cały z partia rządzącej czyli PO. To oczywiście było dobrze. Dziś jest źle?

Marek

No tak bo jak Kali komuś ukraść…….
Pełowcom wolno pisuarom już nie

treya50

To nie jest legalny Trybunał, w ogóle nie zasługuje na taka nazwę

Buuuubal

Nie dość, że promocja fatalnej (dosłownie) idei, to jeszcze nawoływanie do zgromadzeń w czasie pandemi. Oj redlacjio i zms)

Obserwujący

Protesty,spacery…nic wam nie dadzą.
Do kościołka chodzicie?chodzicie, pińćeta kasujecie?kasujecie.No to co się dziwicie,kler wraz z pisiorami mają was w garści,drogie panie.

#noś maseczkę

Sru

Chyba Ciebie ma w garści choroba afektyczna dwubiegunowa…

Ewa

Afektyczny jesteś sam, zanim coś napiszesz, sprawdź jak jest faktycznie

Ślwedź

To artukuł sponsorowany czy redakcja uważa wydarzenie za wartościowe?

Marcin Fabrykowski

Redakcja uważa to wydarzenie za warte odnotowania. Jeśli ma Pan problem z akceptacją niezależności mediów, to proszę nas nie czytać.

treya50

Redakcja ma obowiązek informować o wszystkim co się dzieje w naszym mieście !

Piotrek

Pani Małgorzata reprezentuej tylko swoje mocno odosobnione poglądy. Jestem Gliwiczaninem i jest mi po prostu wstyd za takie wypowiedzi i takie “spacery”

Urko

A mnie jest wstyd za twoją pisownię . I twojej nauczycielce języka polskiego też . Sam się domyśl, gdzie zrobiłeś błąd.

PAKer

Tylko swoje? Mocno odosobnione? Człowieku, obudź się!

Serwus malkontenci

Pani Małgosiu, trzymam kciuki.

wiesław

Gliwice przepraszają za Małgorzatę Tkacz-Janik. Co za wstyd dla miasta. A potem ludzie się dziwią, skąd epidemie. To kara dla nas a winne są takie właśnie osoby.

Urko

Gliwice przepraszają za internautę posługującego się nickiem “wiesław” . Bardzo przepraszają.

Tolik

Pisz za siebie. Ostatnio więcej wróżysz i zakładasz niż trzymasz się faktów…..

Urko

Za ciebie Gliwice nie przepraszają. Uznały , że nie ma to żadnego sensu.

Tolik

Po trzykroć wowww.
Ja mi zaimponowałeś-krótki,rzeczowy komentarz. Taki wyważony…..

Urko

Czytaj, podziwiaj , ucz się i ciężko trenuj. Niewykluczone, że po 20 latach zbliżysz się do mojego poziomu

Tolik

Interesuje mnie wzrost a nie spadek. Nawet po 20 letniej nauce

Urko

Nie jestem zainteresowany zainteresowaniami pisoidalnych trolli internetowych

Kasia

Opamietajce się co wy piszecie,dajecie satysfakcie pisiorom ,kobiety walczcie o swoje prawa bo kaczor nas niszczy….