Spore pieniądze na renowację kościołów. “Mają wyjątkową wartość, trzeba dbać o ich stan”

Gliwicki samorząd wesprze remonty trzech gliwickich świątyń. Łącznie na ten cel przekazanych zostanie 300 tysięcy złotych.

Tradycyjnie już Miasto wesprze kolejny etap modernizacji Katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. Na wykonanie II etapu remontu elewacji prezbiterium kościoła przekazanych zostanie 100 tysięcy złotych.

– Jak wynika z protokołu sporządzonego przez rzeczoznawcę, po przeprowadzonych oględzinach, elewacje kościoła znajdują się obecnie w złym stanie technicznym i wymagają pilnej naprawy. Miejscowe odspojenia i zmurszenia powodują odpadanie uszkodzonych fragmentów cegieł, co zagraża zdrowiu i życiu osób postronnych – czytamy w uzasadnieniu uchwały, nad którą pochylą się w czwartek gliwiccy radni.

Od 2007 roku wsparcie finansowe z budżetu miasta dla katedry wyniosło już prawie 900 tysięcy złotych. To tylko kropla w morzu potrzeb.

Całkowity koszt modernizacji jednego z najważniejszych kościołów w mieście szacuje się na 17 mln złotych.

– Obiekty sakralne odznaczają się wyjątkową wartością zabytkową. Były budowane z dużą starannością. Obecnie są silnie uczęszczane, a w dodatku przez lata niezmiennie pełnią tę samą funkcję, dlatego warto dbać o ich stan – podkreślała w ubiegłym roku Ewa Pokorska, miejski konserwator zabytków w Gliwicach.

Na pomoc ze środków samorządu może liczyć także jeden z najstarszych kościołów mieście – pw. św. Bartłomieja przy ul. Toszeckiej, gdzie od 2009 roku trwają prace renowacyjne.

Dofinansowanie jest przede wszystkim związane z remontem i odbudową murowanego ogrodzenia świątyni. Jak wynika z ekspertyz, jest ono w fatalnym stanie i wymaga pilnej naprawy. Wsparcie dla “starego Bartłomieja” wyniesie 100 tysięcy złotych.

Na taką samą kwotę może liczyć parafia Ducha Świętego w Ostropie. Środki zostaną przeznaczone na konserwację elementów wystroju wnętrz kościoła pw. św. Jerzego przy ul. Piekarskiej.

– Prace konserwatorskie obejmują konserwację polichromii ściennych w nawie głównej kościoła (część ściany zachodniej) oraz konserwację dwóch ołtarzy bocznych, chrzcielnicy i ambony. Pracę mają na celu przywrócenie pierwotnych wartości artystycznych i historycznych oraz walorów estetycznych świątyni – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Głosowanie nad udzieleniem dofinansowania dla remontów świątyń, w czwartek na sesji Rady Miasta.
Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
kellys
kellys

Jak śpiewał Kazik ”w kościele nędza”, księża może za tą kasę co dostają od państwa, za zwrot ziemi sami by to sfinansowali, ”BIEDACZKI”

Mama
Mama

A kiedy miasto doprowadzi do porzadku cmentarz zydowski Na Piasku? Jest w duuuuuuzo gorszym stanie niz katedra.

MIchal
MIchal

nie wazne czy dali 100zl czy 300tysiecy, ale dali. Panstwo jest swieckie, nie widze potrzeby ani powodu zeby miasta sie w ogole dorzucaly do remontow kosciolow. Tak samo jak nie remontuja budynkow osob prywatnych, tak samo nie poinni lozyc kase na renowacje kosciolow. Amen

ez
ez

Z prostego powodu: to jest nasze dziedzictwo. Nie religijne, tylko kulturowe. Dotyczy to tak samo wartościowych pałaców, kamienic, mostów, wież radiostacji itd itp. Tylko że kasy zawsze za mało.

KKK
KKK

OK, więc nasze dziedzictwo powinno być dotowane z budżetu stosownego ministerstwa a nie budżetu miasta!

MIchal
MIchal

Moja kamienica na zwyciestwa tez jest dziedzictwem, tez jest zabytkiem, ale nie dosc ze nie dostaje kasy na jej remont to we wszystko sie wpieprza konserwator zabytkow. Zamiast pomoc albo przynajmniej nie robic problemow to zawsze ze wszystkim pod gorke.

Ciekawe ze urzad miasta dalo sie docieplic….to przeciez tez jest zabytkowy budynek.

niemichal
niemichal

Zacznij tę kamienicę udostępniać społeczeństwu (skoro jest dziedzictwem). Wtedy pomyślimy – My Naród – o wsparciu Cię.
Bo na razie to jesteś prywaciarz.
Rozumiesz różnicę?

AndrzejD
AndrzejD

…rozumiem że do renowacji katedry na Wawelu itp państwo też ma się nie dokładać ?
(abstrahując od faktu że leży tam zimny Lech)
Czy to się komuś podoba czy nie, Polska i cała Europa ma korzenie Chrześcijańskie i tego faktu nie da się zmienić.
To właśnie w katedrach byli koronowani wszyscy władcy od czasu Mieszka I-go, i tam działy się wszystkie ważne wydarzenia.

Ampuła
Ampuła

W tych kato-klocach gliwickich to też ktoś było koronowany, czy po prostu okupant watykański postawił sobie molochy i teraz ciągnie haracz, żeby wieżyce nie zwaliły się na krużganki?
Bajania o Mieszku i bredzenia o korzeniach chrześcijańskich malownicze i łzawe, ale miej odwagę sięgnąć głębiej. Znajdziesz inne korzenie. Starsze, silniejsze, ważniejsze.

AndrzejD
AndrzejD

Ampuła, wyluzuj – za 20 lat wieżyce przejmą kozo****bcy i i będziesz codziennie słuchał wycia Muezzina czy innych Imamów.
Rozumiem że to ci nie będzie przeszkadzało.

Christoph
Christoph

Orki?

eryk
eryk

kloce to Ty walisz jak się krupnioków najesz

MIchal
MIchal

Skoro parafie maja kase zeby wysylac haracz do watykanu, to maja tez kase zeby sobie dziure w dachu zapatac.

M.M.
M.M.

“Tradycyjnie” dobre słowo w odniesieniu do tzw. konkordatu!!! :) Naród płaci, dojna krowa.

Piotr Red

Na koncie kościoła katolickiego w polsce jest ( jak podają żródła watykańskie) 15 bilionów euro. Czyli więcej niż posiada polski bank rezerw. Więc nie rozumiem zaangażowania skarbu państwa , lub jakiejkolwiek fundacji w renowację obiektów sakralnych w Polsce

Wojciech Pustołka

Po prostu im mało…

Piotrek Pękala

ta akurat xD billion po angielsku to miliard po polsku, więc robi się z tego 15 miliardów euro co już jest znacznie mniejszą kwotą. I raczej nie chodzi o stan konta a o całkowity majątek z ziemią włącznie. http://poznaj.nbp.pl/ile-pieniedzy-krazy-w-gospodarce.html

Piotr Red

Piotrek Pękala 1500 bilion euro…., to może żle przetłumaczyłem, ale żródła watykańskie określają Polski Episkopat jako najbardziej zasobny w skali światowej , więc….., ok to sprawa kościoła , tylko po co ta wazelina ze strony skarbu państwa to nie mam pojęcia.

Krzysztof Mizielski

Bo to Polska właśnie :D

Kasiek Żylińska Krawczyk

Piotr Red po to żeby pchać Polakom do głowy ciemnotę i trzymać krótko za pysk. Kto to widział, żeby XXI wieku w szkole było więcej lekcji religii niż fizyki, chemii czy historii, a tak się właśnie dzieje. W jaki celu rządzący dotują to nienormalną organizację, która ukrywa i chroni pedofilii? Jakim prawem polski obywatel, nie może sam dysponować swoją ziemią i zrobić z nią co chce, tylko w przypadku sprzedaży musi to zrobić poprzez jaśnie wielce panujący kościół.

aqw
aqw

Widzę,że masz straszny problem ze sobą,potrafisz tylko najezdzać i pluć na naszą wiarę z dziada pradziada, a pewnie jesteś ochrzczona i ślub w kościele brałaś…

MIchal
MIchal

Nie przesadzaj. Wiara to jedno, a finansowanie wiary ze srodkow wszystkich obywateli co juz cos zupelnie innego.

Ampuła
Ampuła
Kurii gliwickiej brakuje na cement i piach, na wynajęcie ekipy remontowej? Przecież kościół katolicki w Polsce corocznie wyłudza z budżetu państwa około 8 MILIARDÓW złotych. Jako wypłaty za agitację szkolną, dotacje, zwolnienia, ulgi, niepobrane świadczenia, fundusze celowe itd. W czyje ręce trafiają te ogromne pieniądze? Do grona 55.000 plebanów, mnichów i zakonnic w Polsce. Wychodzi ROCZNIE po 150.000 zł na konsekrowały łeb. Bez jednej choćby kasy fiskalnej, z poborem śladowych podatków parafialnych, bez grosza wpłat do ZUS. W Polsce dziecko-półsierota – to takie, któremu zmarł ojciec ( biologiczny, a nie pasożytniczy tytularny o. Rydzykopodobny), albo matka (biologiczna, a nie jałowa… Czytaj więcej »
Krzyżak
Krzyżak

A skąd to wiesz?

Krzyżak
Krzyżak

Wg Twej logiki lepiej dbać będziemy o meczety!

Ampuła
Ampuła

Uporczywie swędzą cię wizje meczetów. Może i słusznie, bo oczywiście część tych zbankrutowanych, sypiących się budowli przejdzie z rąk katolickich w innowiercze. Tak się dzieje na całym świecie. To zwykłe nieruchomości, chociaż dewot może nazywać je sobie “domy boże” czy coś w tym guście. W obrocie nieruchomościami kler jest mistrzem. Będą obracać padłymi klocami kościołów aż miło. Baranom obwieszczą, że to pambuk z bozią ustalili, że trzeba dany klocek zbyć, a biskup tylko realizuje ich wolę. Barany łykną to, jak świeżą nać. Zawsze gotowe na strzyże.

Moherowy Blues
Moherowy Blues

Wiesz że bluźnisz!A kara boska spada niespodziewanie jak grom z jasnego nieba!
Wyroki boskie są niezbadane!!!

HA HA HA.Boże ! Daj.Tego mi trzeba.Kary z jasnego nieba.

Lucy Pher
Lucy Pher

Dziękuję Ampuła ,ze napisałeś coś również w moim imieniu.Mnie op przeczytanu materiału na temat dofinansowywania kościoła mdli.

Krystyna Tadla

No to wierni wiecej rzucac do koszyczka ale nie monety !!!!

Przemek Zamorowski

A czy prywatny właściciel kamienicy lub wspólnota może liczyć na pomoc miasta?

Zupa z koguta
Zupa z koguta

A do tej kamienicy może wejść każdy? Może każdy liczyć na pomoc?

Janusz Waiss

a czemu nie?

Przemek Zamorowski

Janusz Waiss a znasz taki przypadek żeby wspólnota czy prywatny właściciel dostał pieniądze na remont ?

Janusz Marzec
Janusz Marzec

Tak, do 85% kosztów remontu. Bez problemu.

samuel el Macho
samuel el Macho

Smiech na sali!!! To jakas paranoja! A na co ida pieniadze z tacy? Ludzie kiedy wy wkoncu zmadrzejecie? Dajac na tace napychacie kieszenie klerykom.!!! Nienawidze kleru!!!

Zupa z koguta
Zupa z koguta

Nie każdy ksiądz to pedofil, nie każdy policjant to debil a nie każdy Polak to złodziej. Nie chodzę co tydzień do kościoła, ale wolę wiedzieć że historia trochę przetrwa niż żeby te pieniądze bez były przepuszczone na bzdury. Coraz bardziej Polakow wszystko dzieli zamiast łączyć, tu chyba by jedynie pomogła jakaś klęska, katastrofa albo coś.

Irena Franik

A może tak wesprzeć biedne dzieci emerytów rencistów a nie tych którzy mają kasę niech zadbają o swoje świątynie mniej luksusu więcej na świątynie i będzie ok księża żyją w przepychu wystarczy na nich popatrzeć czym jeżdżą na jakie wczasy wybywają nie szkoda pieniędzy na finansowanie bogatych

Grzeslaf Korski

A co to dyktando?

Kamil Paluch

Tak.

Daniel Matyja

Droga Pani chyba nie szkoda pieniędzy na zabytki. Wyobraża sobie Pani aby parafia położyła 17 mln sana na remont. Ze zdjęcia wynika że ma Pani około 50 lat a opinia na poziomie 17 latki. Nic dziwnego polska flaga z KODEM na czele , Kijowski pewnie nie wziął ani grosza. Żenada !!!

kolik
kolik

Takich stu letnich zabytków jak katedra mamy setki i ciut ciut ! Co druga kamienica ma około stu lat.

Kasiek Żylińska Krawczyk

A ja się nie zgadzam, żeby moje podatki szły na kościoły!!! Z jakiej racji grube miliardy ładuje się w coś, co nie przynosi żadnego pożytku. Te pieniądze powinny iść na służbę zdrowia, edukację, udogodnienia dla ludzi niepełnosprawnych, ochronę środowiska. Jak sobie zarządca i wierni chcą mieć piękne budynki to niech sami na nie dają pieniądze. Po drugie to jeszcze nie jest zabytek, no ale żeby to wiedzieć trzeba trochę się poduczyć…. Następnym razem zanim coś wysmarujesz rusz tą galaretą, która masz w głowie bo po coś w końcu ją masz…..

nu
nu

@Kasiek..itd. Ad pani kochana, co nie ma galarety: to od kiedy “to” staje się zabytkiem? Jakie jest kryterium?

wujek
wujek

Pani Krawczyk, żeby mieć na coś wpływ trzeba zostać radnym, wtedy będzie pani decydować i się ewentualnie na coś zgadzać bądź nie, natomiast teraz pani nie zgadzam się nic nie znaczy, chyba ze chce sobie pani pokrzyczeć na forum, jak mała dziewczynka

Szpagin
Szpagin

Dlatego uważam, iż należy w Polsce wprowadzić podatek kościelny. Niech te pasożyty będą finansowane otwarcie, a nie okradają obywateli.

AndrzejD
AndrzejD

A ja się nie zgadzam, żeby moje podatki szły na urzędników !!! Z jakiej racji grube miliardy ładuje się w coś, co nie przynosi żadnego pożytku.

Piotr Red

Krzysiek Wojtuń ….jak bym czytał kogoś kto jest synem proboszcza…., tylko z której parafii?

Piotr Red

Kamil Paluch Panie Kamilu , jest pan tylko drugim podporządkowanym sortem, ale Ludzkimi Panami Jesteśmy MY , więc proszę jako Nasz Wyborca , nie przekraczać czerwonej lini. Pozdrawiam.

Piotr Red

Daniel Matyja Panie Danielu, Eminencja Kościoła Katolickiego Jest Naszym Głównym Wyborcą, ale jak każdy wyborca z Panem włacznie jesteście tylko Drugimi Sortami i Możecie z Dumą to promować, ale Ludzkimi Panami Jesteśmy MY , i tylko MY oceniamy co przeznaczymy komu i na co. Na razie nie ma Naszej Na to Zgody. A Pan nie powinien być nadto xa gorliwy. Proszę się cieszć tym na co panu pozycja Nader wysokiego Drugiego Sortu Pozwala. Pozdrawiam.

Zupa z koguta
Zupa z koguta

Dzieci emerytów?! To ile te dzieci mają lat?! Tylko nie mówcie że 40lat ^^

Przemek Zamorowski

Daniel Matyja A czy inne zabytki w mieście np kamienice są gorszymi zabytkami?

Wanda Jankowska

Daniel Matyja jak chce Pan pomagać, to proszę ze swoich. Piękny motor można spieniężyc i dać swój wkład.

Alicja Małańczuk

A gospodarz tych przybytków w jakim procencie partycypuje w kosztach ? Instytucja chyba najbogatsza w Polsce nie waha się sięgać po dotacje z kasy państwa , mimo że rok w rok jest przez to państwo zasilana ogromnymi kwotami. Nie wystarcza na hospicja, szpitale, szkolnictwo, wszędzie ta krótka kołdra się pruje, a państwo hojną ręką jeszcze dosypuje grosza tym darmozjadom?

Ja z miasta
Ja z miasta

Chociaż Katedra jest niewątpliwie perełką architektury to pomimo wszystko powinno się raczej na remont szpitali, które są tragiczne. np dać a nie na kościół. Ktoś już wspomniał, że państwo jest świeckie.

Szpagin
Szpagin

Perełką jest co najwyżej kościół przy Toszeckiej, z racji tego, iż jest to chyba najstarszy budynek w Gliwicach. Katedra to budowany hurtowo na terenie ówczesnych Niemiec neogotyk, w samych Gliwicach reprezentowany też przez kościół przy ul. Bernardyńskiej.

Poza tym, Kościół akurat kasę ma, więc sam powinien takie naprawy finansować. A że wolą za nią żyć jak książęta, to akurat nie mój problem.

Zniszczek
Zniszczek

To jest takie przygotowanie UM do wyborów samorządowych. Żelazny, żeby nie powiedzieć betonowy elektorat PiSu dostanie sygnał, że miasto pomaga.
Wszystko po to żeby najdłużej utrzymać się przy korycie.

Zbigniew Wielgosz

Dla mnie moje mieszkanie ma wyjątkową wartość. Może by miasto wsparło remont?

Piotr Zyzik
Archiwizator
Archiwizator

Na kościoły jest, na wieczne pióra jest, na nowe logo jest. A zobaczcie jak wyglądają kamienice wew. i na zew, stanowiące własność miasta, zarzadzane przez ZBM. CI lokatorzy płacą więcej za mieszkanie niż właściciele mieszkań we wspólnotach mieszkaniowych i kasa na remonty rozpływa się w powietrzu…

Wkurzona
Wkurzona

Dlaczego miasto nie pomoże w remontowaniu kamienic…?? tylko wspólnoty muszą radzić sobie same!!

murarz
murarz

Dlatego że nie są obiektami zabytkowymi objętymi ochroną konserwatorską.

Wkurzona
Wkurzona

a moze jednak są takie kamienice, które są zabytkowe…???

Zupa z koguta
Zupa z koguta

Taa na pewno. Najbliżej chyba Nikiszowiec :/ ręce opadają.

Moherowy Blues
Moherowy Blues

Są! Min na Rynku oraz Zwycięstwa.

ja234
ja234

Futrowanie kleru jest bez sensu. Mają kasę ,ale udają biednych i to samo ględzą wokół.No, ale glajwice oczywiście lubią szastać forsą…żenada. Tradycyjnie tyłem do przodu i na wstecznym.

Eryk Biernacki

A nie można jej wyburzyć? Tyle pieniędzy zostałoby w kasie.

Damian Zając

Utopiono już prawie milion a różnicy jak nie było tak nie ma :v inwestycja zycia wszak wiara umiera wraz z nowym pokoleniem za X lat będzie szum ze kościoły stoją puste brak wiernych trzeba wyburzyc xD

Kasiek Żylińska Krawczyk

To będzie strata pieniędzy ja bym poszła za przykładem z Holandii, przerobić na sale koncertowe, hotele albo burdele – oczywiście opodatkowane

zizu
zizu

Rozumiem,ze w takim przybytku pracy szukasz?

Damian Zając

Jak byśmy mieli za mało miejsc na koncerty w Gliwicach :p
Chociaż przydało by się lotnisko znowu otworzyć na juwenalia :p bo tak to słabo jest przy parku

Asia Mehlich

Niech płaci Watykan

Why Chuck Dominik

Dobrze mówi

Krystyna Tadla

Maja za tyle kasiory !!!

Ewa Zmysłowska

Czy prywatne wspólnoty również otrzymają dotacje na renowacje zabytkowych kamienic? A jeśli nie, to dlaczego?

Moherowy Blues
Moherowy Blues

Wszystkie wspólnoty są prywatne.a o dotacjach decyduje UM.

Maria Pałczyńska

A prawdziwy zabytek , załapał się na płotek postawiony współcześnie , a nie z renowacji . Chodzi mi o maleńki , stareńki kościółek Sw. BARTŁOMIEJA !

Paula Komenda

A moze tak zlikwidowac piece i po podlaczac do PEC-u…. nie tylko koscioly katedry itp… i tak nie odprowadzaja podatkow spokojnie nazbieraja sobie z datkow…

rrolch
rrolch

Piąte przykazanie kościelne brzmi: Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.
Kto się czuje członkiem wspólnoty wierzących powinien to realizować.

A kto te przykazania ustanowił ? Ano kler .Aż dziew bierze,ze nie ustanowili (jeszcze)przykazania nakazujące im przysyłanie małoletnich gładyszy do pościeli

Aleksandra Oszczyk

A czy osoba która ma przyznany socjal dostanie wkońcu pomoc od miasta, zamiast budować jakieś parki dla psów gdzie po miesiącu nie będzie się już dało tam wejść?

Mandaryn
Mandaryn

Załóż fundację!