Sputnik po raz 12. nad Gliwicami. Festiwal Filmów Rosyjskich na ekranie kina Amok

W kinie Amok rozpocznie się 12. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik, którego myślą przewodnią jest szeroko pojęta sztuka. Wydarzenia z nim związane potrwają w dniach 15-31 stycznia.

Teatr, taniec, literatura, muzyka, malarstwo, rzeźba, sztuka cyrkowa, iluzja… to motywy, które będą towarzyszyć nam podczas tej edycji festiwalu w sekcji tematycznej „Ale sztu(cz)ka!”.

Program tegorocznego festiwalu będzie także nawiązywał do ludowych baśni i legend, które wciąż żywo funkcjonują w rosyjskich wierzeniach oraz tradycjach. Organizatorzy odkryją przed widzami świat rusałek, leśnych nimf, kikimor, znachorek i utopców.

Przykładem może być „Zaklęty w smoka”, który polecany jest nie tylko młodszym widzom.

W programie będzie okazja zobaczyć kilka pozycji z konkursu głównego, w tym „Serce świata”, które otrzymało Grand Prix tegorocznego festiwalu oraz „Dwoje”, uhonorowane najcenniejszą dla twórców – nagrodą publiczności. Dodatkowo w kinie Amok zagości sekcja „Rosjanica” – filmy o Rosji, zrealizowane przez nierosyjskich twórców, w tym latynoskich i polskich. Warto też zwrócić uwagę na kontekst „Eurazji”.

Festiwal w Gliwicach otworzy minirecital rosyjskich piosenek w wykonaniu Krzysztofa Respondka i Nairy Ayvazyan.

(żms)/MSI
fot. materiały organizatora

PROGRAM