„Cisza, która mówi. Stary cmentarz żydowski w Gliwicach jako miejsce pamięci i tożsamości” – wykład o Żydach z Górnego Śląska wygłosi opiekun nekropolii przy ul. Na Piasku, historyk Seweryn Botor. Wydarzenie zaplanowano na czwartek, 24 kwietnia, w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich.
Cykl spotkań “O Żydach z Górnego Śląska” będzie miał na celu przedstawienie zagadnień związanych z historią tego narodu w naszym regionie, zarówno w okresie przed II wojną światową, jak i po niej.
– Pragniemy przybliżyć historie, które dzięki wnikliwym badaniom historyków, ujrzały światło dzienne. Do tej pory nieznane, lub niepełne historie zostaną przedstawione przez specjalistów z różnych dziedzin. Otworzymy nowe karty historii Żydów na Górnym Śląsku – informuje Muzeum w Gliwicach.
Najbliższy wykład poświęcony będzie najstarszemu cmentarzowi żydowskiemu przy ul. Na Piasku w Gliwicach. Słuchacze poznają jego historię oraz biografie najważniejszych osób, które spoczywają w tej nekropolii.
Prowadzący uwzględni również informacje dotyczące współczesnych działań mających na celu upamiętnienie tego miejsca, a także wyzwania związane z opieką nad nekropolią i perspektyw na przyszłość.
Seweryn Botor (ur. 2000) – historyk i społecznik popularyzujący lokalne dziedzictwo. Od kilku lat jest opiekunem starego cmentarza żydowskiego w Gliwicach, przekształcając tę nekropolię w miejsce, gdzie współcześni gliwiczanie mogą poznawać dzieje osób szczególnie zasłużonych dla historii miasta.
Jako organizator licznych wydarzeń, kładzie szczególny nacisk na promocję oraz uwrażliwienie mieszkańców na wartość lokalnych obiektów dziedzictwa kulturowego.
Za swoją działalność został uhonorowany tytułem Człowieka Ziemi Gliwickiej 2023. Na co dzień pracuje jako nauczyciel historii, dzieląc się swoją pasją i wiedzą z młodszymi pokoleniami. Udział w spotkaniu „Cisza, która mówi. Stary cmentarz żydowski w Gliwicach jako miejsce pamięci i tożsamości” jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 24 kwietnia, w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich przy ul. Poniatowskiego 14. Rozpoczęcie o godzinie 18:00.
(żms)/MwG
Fot. ze zbiorów Muzeum w Gliwicach, Wilhelm von Blandowski