Szykują się nowe inwestycje drogowe w Gliwicach. Co zmieni się w mieście w ciągu kilku lat?

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił w ostatnim czasie szereg przetargów na projekty budowlane i koncepcje dotyczące rozbudowy dróg, a także rozwiązań mających zwiększyć przepustowość. Oprócz kolejnych odcinków obwodnicy, układu drogowego w rejonie placu Piastów i dworca PKP, czekają nas też inne zmiany. O części z nich piszemy poniżej.

 

Do zwiększenia przepustowości węzła drogowego DK 88 z ulicą Wyczółkowskiego ma doprowadzić jego rozbudowa o dodatkowe łącznice (do tzw. pełnej koniczyny). Rozwiązania projektowe powinny przede wszystkim zapewniać wyeliminowanie istniejącej sytuacji blokowania relacji w lewo przy wjeździe z łącznic na ulicę Wyczółkowskiego, jak również poprawę warunków przepustowości w ciągu głównym tej ulicy.


Przebudowana ma zostać także droga łącząca ulice Warszawską i Świętojańską. Chodzi o odcinek od budynku przy ul. Dziewanny 15 (od skrzyżowania z ul. Świętojańską) do skrzyżowania ulic Warszawska i Gierymskiego.Zmiany szykują się również w obrębie Sikornika. Tu potrzebni są projektanci do dwóch zadań – budowy nowej drogi publicznej przebiegającej od ul. Biegusa do ul. Toruńskiej wraz ze skrzyżowaniami, a także budowy drogi równoległej do ulicy Biegusa w Gliwicach, stanowiącej połączenie ulicy Pelikana z ulicą Czapli.

Na skrzyżowaniu ulic Rolników, Bojkowskiej i Żytniej w przyszłości ma powstać rondo pięciowlotowe. Poszukiwany jest wykonawca aktualizacji istniejącej dokumentacji z uwzględnieniem nowych generatorów ruchu związanych z rozwojem terenów przyległych.


Poszukiwany jest też wykonawca wielobranżowego projektu rozbudowy i przebudowy ul. Zbożowej. Inwestycja ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa na zjeździe z DK88 na ul. Zbożową, a także zapewnienie skomunikowania nowopowstałych i projektowanych budynków mieszkaniowych realizowanych przez ZBM II TBS, w tamtym rejonie.

ZDM przymierza się także do przebudowy skrzyżowania ulicy Edisona z DK 88 (w rejonie hipermarketu Tesco) – tu miałby powstać bezkolizyjny węzeł drogowy – oraz m.in. rozbudowy pierwszej z tych ulic. Kto wykona wielowariantową koncepcję połączenia al. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z DTŚ w Gliwicach, na odcinku od skrzyżowania DK88 z ul. Edisona do skrzyżowania z DTŚ/Portowa? Dowiemy się w 2021 roku.

Wyłonieni w powyższych przetargach wykonawcy będą mieli po kilkanaście miesięcy na realizację powierzonych zadań. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w biuletynie informacji publicznej Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

(żms)/BIP ZDM w Gliwicach
fot. px

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Marta

bardzo fajna wiadomość. Wesołych Swiat

Bywalec Hosteli

Kolejny festiwal obiecanek !!! A co z obiecaną Chorzowską, tunelem pod torami przy Tarnogórskiej i przebudową Andromedy, rondem na Dworcowej a JP II……

Prawda

Z ul chorzowska to ok.,ale pozostale to przesadziles

Bywalec Hosteli

Sprawdź archiwum. Pozdrawiam. :-)

hehehe

Nie od razu Gliwice zbudowali, trzeba coś zostawić następnym prezydentom Gliwic z ramienia PiS.

oooo

rozumiem, ze remont ul zwycięstwa , usunięcie starych szyn tramwajowych i zrobienie nowego równego chodnika , urząd miasta ma głęboko gdzieś?…nie mówiąc o takich elementarnych inwestycjach dotyczących bezpieczeństwa jak choćby zrobienie chodnika przy ul nadrzecznej (dojście do ch arena) – bo ludzie od lat łaża ulicą…

życie

Jakby Tobie kazano zrobić coś, na czym się kompletnie nie znasz, to też być to odwlekał w nieskończoność.

kop

“Poszukiwany jest wykonawca aktualizacji istniejącej dokumentacji z uwzględnieniem nowych generatorów ruchu” – zaktualizują dokumentację i…znów poczekamy parę lat – do kolejnej aktualizacji ;-) Wesołych Świąt

Tomek

Mam nadzieję, że działkowcy na Sikorniku będą sypać piasek w szprychy i nie pozwolą na zniszczenie działkowego pasa zieleni. Wygląda to na to że zamiast polepszać mieszkańcom warunki życia (skwery, park, parkingi) w poprzek osiedla i ogródków działkowych buduje się skrzyżowania…

Josef

Niestety działkowcy od jakichś 10 lat są już wysiedlani ze swoich ogródków, w związku z planowanym łącznikiem (leżących w przebiegu, jak i w dość sporym sąsiedztwie planowanej drogi). Generalnie nie będą mieć nic do gadania….
Aczkolwiek tempo UM w tej sprawie może spowodować, że łącznik Biegusa z Toruńską powstanie w 2085 roku i pełen luz.

Ampuła

Niestety, opróżnianie Terytoriów Okupowanych przez Działkowców idzie w XXI wieku w Polsce dużo trudniej, niż przeganianie indiańskich plemion przez kawalerzystów w wieku XIX. Z działek pod budowę wieżowców Trumpa, z pól naftowych i parkingów przy kasynach. Wszystko przez to, że Indianie mieli jednego Sitting Bulla, który stawiał opór władzy, zaszczuty, głodny i zziajany. Plemię działkowcze ma ich tysiące. Byków siedzących na kempingowych krzesełkach, w ogrodowych fotelach z azjatyckiego drewna egzotycznego i na tronach z siedzisk wyrwanych Żiguli czy Nysce. Stale wypoczętych, całodobowo zrelaksowanych, zahartowanych opalenizną i podwędzonych w dymie znad grilla. Okopanych wśród zapasów żarcia i rezerwuarów wody pitnej. Otoczonych… Czytaj więcej »

Bywalec hosteli

Zapomniałeś o stymulańcie w postaci wody ognistej.

Wiesław

Ile trzeba mieć w sobie jadu i zazdrości żeby tak mówić pewnie jesteś z tych co z psami przychodzą na działki aby te się mogły wysać

Szczery

Te same bzdury co roku… kiedy to już miała być wydłużana Biegusa? 5 lat temu?

Imiu

Postęp po Polsku w wykonaniu tych…
Szkoda ludzi którzy się tej krainie poświęcili.

M&M

A gdzie realizacja planów sprzed kilku, czy może już kilkunastu lat? Gdzie remont ulicy Zwycięstwa? Gdzie kompleksowa przebudowa Chorzowskiej? Gdzie przebudowa “pajączka” przy kościele św. Krzyża, i skrzyżowania Dworcowej z Jana Pawła, zapowiadana już kilka lat temu?? A co z skrzyżowaniem Hutniczej i Zabrskiej, i dokończeniem remontu Zabrskiej, aż do wiaduktu nad torami? Tych pytań można by mnożyć..

Bywalec hosteli

Dzięki za przypomnienie o pajączki !!!! To też było obiecane grubo !!!!

Antrios

Ręce precz od pajączka! Pozwalam jedynie zlikwidować torowisko, nic więcej! Lokals.

Dobre to

Dobre.. Ale jaka ulica łączy warszawska ze świętojańska… Tak pytam… I wszystkiego dobrego w siwta Bożego Narodzenia

Pyjter

Przedłużenie Dziewanny, po łuku w prawo przy Delfinie do Warszawskiej i Gierymskiego. Można teraz tam przejechać ale po gruntówce.

Tak tylko pytam

Miasto ogłosiło szereg przetargów na projekty budowlane i koncepcje dotyczące rozbudowy dróg.
Mam pytanie. Ile szanowne miasto zamierza wydać pieniędzy na te koncepcje, które finalnie okażą się psu w żopu.

XXI

Z uporem maniaka realizują zachodnie koncepcje z lat 50 i 60 ubiegłego wieku, które okazały się ślepą uliczką i skompromitowane zostały zarzucone.

oberschlesien

miasto wraca do macierzy tablice powinny miec nazwe gliwitz tak jak wiele fabryk niemieckich w strefie ekon.w tym naszym miescie nie mozna histori zapomniec w tym ciemnogrodzie……

Cc

No i pięknie

Ampuła

Niepotrzebnie robią taki rozgłos.
Drogi powinno budować się nocami. Maszynami wyciszonymi matami ze słomy. Brygadami w maskujących kombinezonach typu “drogowa mara”. Gdyby nocy nie starczyło i brzask zagroził zdemaskowaniem frontu budowy drogi, wtedy w ruch muszą iść generatory sztucznej mgły. Wszystko po to, żeby o budowie nowych odcinków dróg nie dowiedziały się czujki organizacji terrowerystycznych i szpiony komun sajgonistów. Tych, którzy w kółko nakręcają propagandę, że stanowią w mieście nieprzeliczone masy, a jak przyjrzeć się krytycznie zdjęciom ze ścieżyn, tras i kontrapasów, to rowerzystów tam nikt nie zliczy do trzech.

Piotr

Może to śmieszne, ale na Wyczółkowskiego problem pojawia się dwa razy na dobę, kiedy do NGK zjeżdża te 800 osób na zmianę. Sytuację poprawiłby bezpośredni łącznik do/z ich parkingu od strony DK88. Poprawiłoby to jednoczenie przepustowość na Rondzie z Gutenberga, jak i na samej Gutenberga gdzie ciężarówek do Lidla sporo się kręci. Już pomijając taki szczegół, że “Strefę” budowano w szczerym polu i można było przewidzieć że ludzi z ościennych miast będzie przyjeżdżać sporo a transport ciężarowy to podstawa, więc i drogi powinny być szersze. DK 88 też miała gruntowny remont przed lat paru, miejsca dość bo już naziści projektowali… Czytaj więcej »

Informacja Turystyczna

Myśleniem to byłoby puszczenie na strefę tramwaju i/lub KRR/SKR.
Gównorozwiązania typu poszerzanie korków to małpowanie błędów zachodu.

Jan

W Gliwicach nie ma takiej możliwości. To znaczy z komunikacją zbiorową jeszcze tak, ale nie z myśleniem przez decydentów.

agawa

Mieszkałem 51 lat w Gliwicach. Nie przypominam sobie jednego roku bez utrudnień spowodowanych budową czy remontem dróg. Na szczęście wyprowadziłem się z tego permanentnego stanu remontowego.

Marek

Plany Może i dobre ale cóż z tego jeśli nasze wspaniałomyślne władzę w Urzędzie Miasta planują wielkie inwestycje w centrum a nie potrafią dla swoich mieszkańców na terenie własnego miasta zapewnić drogi dojazdowej po swojej gminie po terenie swojego miasta do ulicy Wacława Grodeckiego ?? to jest cyrk i nadaje się tylko do telewizji I obiecuję że już w niedługim czasie o tej sprawie dowie się cała Polska za pośrednictwem TVN Od wielu lat miasto podnosi tylko podatki natomiast nie potrafi zapewnić dojazdu mieszkancom do swojego domu. Aktualnie trzeba od długiego czasu praktycznie od początku istnienia ulicy Wacława Grodeckiego kombinować… Czytaj więcej »

Pyjter

Sie mieszka na zadupiu w slamsach żernickich to się tak ma. Widziały gały co brały, wszak nie odcięli Was od Gliwic – nigdy połączenia z miastem nie mieliście. Pogadajcie z sąsiadem odgradzającym Was od Rogozińskiego, niech odda ziemię pod drogę i po sprawie.

krzysiek

podobny stan dróg jest obok w żernikach czyli Halika, Teligi, Fiedlera. był wielki sukces – miasto wymyśliło nowe nazwy, wszystko pieknie tylko o zrobieniu drogi w UM to juz nikt nie pomyslal (w tej chwili jest droga szutrowa pełna dołów, w dodatku zrobiona przez deweloperów budujących tutaj domy, na ostatnią poprawę drogi składali sie sami mieszkańcy – drogi miejskiej trzeba tutaj zanaczyć). Kanalizacji deszczowej nie ma i nie bedzie pewnie dlugo, oswietlenia tez nie ma…taki nowy standard gliwicki aby zachęcić ludzi do osiedlania sie w Gliwicach

Tom

Czy kiedyś “ósemki” w granicach miasta (i pozostałych przez które się ciągną) kiedy zostaną przywrócone do stanu “komfortu jazdy”. Wjeżdżając na “starą autostradę” przy węźle z Portową – w kierunku Bytomia – tylko same ograniczenia i doraźne prace (które nic nie usprawniają) drogowe. Dylatacje na wiaduktach emitują złowieszcze odgłosy. Leciwe i zaniedbane wiadukty oraz konstrukcje nad drogą, aż proszą się o modernizację lub rozbiórkę. Człowiek jedzie z “duszą na ramieniu” żeby po utracie kontroli nad pojazdem po wypadnięciu z koleiny albo przejechaniu nierówności nie wylądował na ogranicznikach oddzielających kierunki ruchu. Prawy pas to zapewne zemsta podwykonawców na GDDKiA. Pobocze też… Czytaj więcej »

Obserwujący

Nowe rozkopki,wykopki.Jeszcze nie opanowali bieżących rozkopów a już planują dalsze rozwalanie.Jak to w glajwicach ,urzędasy robią wszystko na wstecznym.
Dobrze,że stąd wyjeżdżam.

Diablik

Do czorta!
A kiedy zaczną instalować światłowody internetowe?

Marek

Plany pewnie dobre ale co z dojazdem w miescie Gliwice do ulicy Waclawa Grodeckuego na Żernikach? WSTYD NA CAŁĄ POLSKĘ żeby w takim miescie nie bylo dojazdu do tej ulicy.. to sie nadaje do TV i w najblizszym czasie zajmę sie tym wspolnie z TVN To jest ŻENADA I CYRK!! DO NORMALNEJ ULICY W ELEGANCKIEJ DZIELNICY OD LAT MIASTO NIE POTRAFI ZAPEWNIĆ DOJAZDU DO POSESJ na terenie miastaI!! Ale podatki to wie jak kasować i podnosić.. Czy na ul. Grodeckiego musi zamieszkać prezydent miasta aby powstał dojazd? Na teraz trzeba po zabłoconych i szrutowych ściezkach Szałszy z dołami (a to… Czytaj więcej »

Urko

Te. Ogarnij się ( epitetu nie dodam , ze względu na święta ) Grodeckiego leży formalnie w Szałszy . Gmina Zbrosławice . powiat tarnogórski

Pyjter

Mylisz się, Grodeckiego leży w granicach Gliwic, choć z Gliwic nie ma tam bezpośredniego dojazdu, trzeba jechać po gruncie gminy Zbrosławice.

Urko

Zobacz sobie mapę na geoportalu zanim zaczniesz skamleć.

ktoś z Gliwic

Dojazd przez Ul. Tytusa Chałubińskiego? tam jest asfalt