W blokach na osiedlu Obrońców Pokoju dobiega końca kolejny etap modernizacji prowadzonej przez PEC – indywidualne węzły cieplne zastępują przestarzałe rozwiązania grupowe. Wpływa to na komfort mieszkańców, a także obniża koszty, dodatkowo wspiera transformację energetyczną miasta.
— Odchodzenie od grupowych węzłów na rzecz indywidualnych to obecnie jeden z naszych kluczowych kierunków modernizacji sieci – mówi Krzysztof Szaliński, prezes zarządu PEC-Gliwice. – To inwestycja, która przynosi wymierne korzyści zarówno mieszkańcom, jak i całemu systemowi ciepłowniczemu. Poprawiamy efektywność przesyłu ciepła, ograniczamy straty, a jednocześnie zwiększamy niezawodność dostaw – dodaje Szaliński.
Indywidualne węzły cieplne montowane w poszczególnych budynkach pozwalają na precyzyjne sterowanie ogrzewaniem oraz ciepłą wodą użytkową.
Pozwala to użytkownikom na realne oszczędności i lepsze dopasowanie parametrów ogrzewania do własnych potrzeb. Nowe sieci tzw. wysokiego parametru z przyłączami do budynków powstały i powstają przy ul: Obrońców Pokoju (6-10, 14-20, 24-28 43-49, 53-55, 59-65, 67-75 i 79-87) oraz ul. Paderewskiego (34-36, 40- 42, 44-48 i 52-54). Jako ostatnie w indywidualne węzły cieplne wyposażone zostaną budynki zlokalizowane m.in. przy ulicach: Paderewskiego i Obrońców Westerplatte oraz pozostałe numery przy ul. Obrońców Pokoju.
— Najważniejsze dla nas jest to, że dzięki indywidualnym węzłom każde mieszkanie jest ogrzewane dokładnie według potrzeb mieszkańców danego budynku. Znika problem strat przesyłowych w rozbudowanych sieciach wewnętrznych, a zużycie ciepła staje się rzeczywiście mierzalne, ceny za metr sześcienny ciepłej wody czy opłaty za ogrzewanie stają się realnie mniejsze – mówi Krzysztof Kleczka, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. Obrońców Pokoju w Gliwicach.
Inwestycja wpływa także na środowisko naturalne. Mniejsze zużycie ciepła oznacza mniejszą emisję dwutlenku węgla i pyłów.
Na osiedlu Obrońców Pokoju działania rozproszeniowe prowadzone są już od ponad trzech lat. Spółka zapowiada, że w kolejnych latach planuje kontynuację projektu również na innych osiedlach i w kolejnych rejonach miasta.
— Naszym celem jest stworzenie nowoczesnej, elastycznej i przyjaznej środowisku sieci ciepłowniczej. Rozproszenie węzłów cieplnych to ważny krok w tę stronę – podsumowuje Szaliński.
Jak wyjaśnia PEC, w kontekście ciepłownictwa słowo “rozproszenie” oznacza proces przekształcania scentralizowanych systemów (grupowych węzłów cieplnych) na rozproszone systemy indywidualne, czyli montowanie osobnych węzłów cieplnych w każdym budynku, zamiast jednego wspólnego dla kilku obiektów.
(żms)/PEC Gliwice
fot. A. Sosnowski/PEC Gliwice