To pierwsze zdjęcie wykonane przez polskiego sztucznego satelitę. Firmy z Gliwic mają w tym udział

Zdjęcie po prawej, wraz z porównawczym obrazem wykonanym przez satelitę meteorologicznego

Po udanym starcie czwarty polski satelita został uwolniony w przestrzeń kosmiczną 4 grudnia około godziny 00:10, a 40 minut później rozpoczął nadawanie sygnałów radiowych na Ziemię.

Drugiego dnia misji, 5 grudnia, około godziny 11.38 PW-Sat2 wykonał zdjęcie, które przejdzie do historii, jako pierwsze zdjęcie satelitarne Ziemi zarejestrowane przez polskiego sztucznego satelitę. Nie jest to pierwsza polska fotografia Ziemi zrobiona z orbity, bo taką, ręcznym aparatem, w 1978 r. wykonał kosmonauta generał Mirosław Hermaszewski.

– Zdjęcie odebrane zostało za pomocą stacji naziemnych w Warszawie, na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych, i w Gliwicach w siedzibie naszego partnera Future Processing oraz przez radioamatorów, którzy przesyłają odebrane dane na radio.pw-sat.pl – powiedział Dominik Roszkowski, wicekoordynator projektu PW-Sat2.

Zdjęcie zostało wykonane, kiedy satelita znajdował się już nad holenderskim wybrzeżem, a widać na nim południową Szwecję, gęste chmury nad Norwegią, spory fragment Morza Północnego, a nawet fragment naszego Bałtyku. W jednym z narożników widzimy czarny trójkąt koła podbiegunowego gdzie aktualnie jest noc, a w prawym górnym mały trójkąt, który jest fragmentem struktury satelity.

Warto pamiętać, że kamery na pokładzie PW-Sata2 nie mają służyć obserwacjom Ziemi.

Ich głównym zadaniem jest weryfikacja otwarcia żagla deorbitacyjnego na zakończenie misji, której celem jest przetestowanie go, jako taniego i dostępnego dla każdego satelity sposobu deorbitacji. Dlatego kamery skierowane są pod kątem do ścianek satelity i w ich polu widzenia znajduje się fragment urządzenia.

Satelita PW-Sat2 w ciągu najbliższych kilku dni będzie przechodził testy czujnika Słońca. Po 40 dniach, czyli najpóźniej w połowie stycznia, nastąpi otwarcie żagla deorbitacyjnego.

Projekt PW-Sat2, realizowany przez Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, wpierają m.in. gliwickie firmy technologiczne – Future Processing i FP Instruments, które również realizują program kosmiczny, budowy satelity Intuition-1, prowadzony w ramach konsorcjum FP Space. Obydwie firmy udzielają studentom wsparcia merytorycznego, a wiosną 2016 roku ufundowały oraz stworzyły oprogramowanie dla komputera pokładowego, czyli “mózgu” PW-Sat2.

(żms)/MSI/inf.pras.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ampuła
Ampuła

Niech was pambuk broni przed podawaniem prędkości, z jaką to zdjęcie zostało przesłane za Ziemię! Bo wbije do waszego Kosmicznego Programu lokalny wizjoner Kałdonek Damian i spowolni, rozstawiając na trasie przelotu następnych fotek zwalniacze, zapóźniacze, hamowiny, wstecznidła i zawracacze.

Imię
Imię

Ciekaw jestem jakie parametry ma zastosowany w satelitarnej kamerce sensor.

EuGeniusz
EuGeniusz

zdjęcia przesyłane są z rozdzielczością 640×480 pikseli

Tom
Tom

Haha

Gość
Gość

Super wiadomość. Fajnie, ze Polakom to się udało.
Jeszcze tylko mogliby piastowskich kopaczy ( tych których piłka nie słucha) wystrzelić w kosmos. Rasem z tym klubem, ktory terroryzuje nasz budżet na nierokujące Inwestycje. A my w tym czasie pogramy w piłkarzyki, w Fife na konsoli lub obejrzymy ligi zagraniczne-tam są jakieś emocje i coś z ich gry wynika…….

ja234
ja234

Nic wielkiego.Studenci z politechniki wrocławskiej działają bardziej aktywnie w “branży kosmicznej”.
Zdjęcie zrobione przez glajwickie urządzenie niczym się nie różni od zdjęć nie-glajwickich.

tak
tak

ciekawe co widać na zdjęciu Gliwic przy PM 2,5 przekroczone 1000 % i PM 10 przekroczone tylko 300 %