„Tribute to Tomasz Stańko”. Na scenie kina Amok wystąpi Piotr Schmidt z zespołem artystów

Piotr Schmidt, jeden z najlepszych polskich trębaczy, przygotował płytę „Tribute to Tomasz Stańko”, na której razem z zespołem świetnych muzyków wyraża swój zachwyt muzyką legendy polskiego jazzu. Koncert promujący ten album zaplanowano na Scenie Bajka 7 grudnia.

Tomasz Stańko odszedł w 2018 roku, jednak pozostawił po sobie bogatą muzyczną spuściznę. W ciągu swojego długiego i aktywnego życia poszerzał nie tylko granice jazzu, ale taż zasięg jego oddziaływania, zdobywając dla swoich projektów coraz większą publiczność, często wywodzącą się spoza słuchaczy jazzu.

Był niezwykłym trębaczem i inspirował innych muzyków – brzmienie Stańki było charakterystyczne, mistrzowskie, czasami mroczne.

Współpracował z najlepszymi – Andrzejem Trzaskowskim, Michałem Urbaniakiem, Krzysztofem Komedą, Krzysztofem Pendereckim, Davem Hollandem, a nawet… Wisławą Szymborską, do której wierszy z tomiku „Tutaj” stworzył oficjalną muzyczną „ścieżkę dźwiękową”.

Jednym z trębaczy, który przyznaje się do wielkiego długu zaciągniętego u Stańki, jest znakomity gliwicki muzyk – Piotr Schmidt. Syn Andrzeja Schmidta, jednego z najwybitniejszych polskich historyków jazzu, muzykę ma we krwi. Stawiany w czołówce młodych europejskich jazzmanów, jako jedną ze swoich największych inspiracji, wymienia muzykę Stańki.

Jego brzmienie, koncepcja grania zespołowego, frazowanie, jego opowieści i historie wyrażane w taki sposób, że człowiek drży, płacze…

– mówi Piotr Schmidt.

– Nie mogłem przejść obok tego obojętnie. Stańko nasycał mnie swoją muzyką przez kilka ostatnich lat – dodaje.

Owocem tej fascynacji jest płyta „Tribute to Tomasz Stańko”, do której Schmidt zaprosił fantastycznych muzyków – jednego z najwybitniejszych polskich pianistów Wojciecha Niedzielę oraz kolegów z zespołu Stańki – kontrabasistę Macieja Grabowskiego i perkusistę Tomasza Gradziuka.

– Na płycie i na koncercie 7 grudnia zostaną zaprezentowane przede wszystkim autorskie kompozycje Piotra Schmidta i członków zespołu inspirowane twórczością Stańki, jego podejściem do kompozycji, tworzenia tematów, harmonii i brzmienia trąbki, jej miejsca i roli w zespole – mówi Daniel Ryciak ze Śląskiego Jazz Clubu.

Koncert Piotr Schmidt Quartet rozpocznie się 7 grudnia o godz. 19.30 w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3). Bilety w cenie 40 i 60 zł można kupić w kasie i na stronie amok.gliwice.pl. Impreza jest organizowana przez Śląski Jazz Club.

(żms)/UM(mm)
fot. materiały promocyjne/MSI

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Nieeeeeee
Nieeeeeee

No nie wytrzymam. Dajcie coś czego można posłuchać albo pooglądać. W arenie mordobicie i metal, pod areną disco polo na Scenie Bajka trąbki, pianino i kontrabas. Nie ma czegoś normalnego?