Trójwymiarowe zebry naprawdę działają. Takie rozwiązanie mogłoby się pojawić również w Gliwicach

Po raz pierwszy trójwymiarowe przejścia dla pieszych zyskały rozgłos gdy ich wymalowaniem pochwaliły się władze hinduskiego New Delhi oraz maleńkiej islandzkiej wioski Isafjördur. W obu przypadkach to nowatorskie rozwiązanie sprawiło, że kierowcy zdjęli nogę z gazu.

 
Śladem prekursorów poszły kolejne kraje, w tym Polska, gdzie w ostatnich tygodniach za sprawą akcji Hello ICE powstały aż trzy takie „zebry”. Może powinny pojawić się również w Gliwicach?

Miechów, Lesznowola i Bartoszyce – te miejscowości dołączyły do grona miast, która testują nowe, rewolucyjne rozwiązanie, mające zwiększyć bezpieczeństwo pieszych.


Trójwymiarowe przejścia dla pieszych za sprawą iluzji optycznej wyglądają jak przeszkoda, co zmusza kierowców do zdjęcia nogi z gazu.

Wedle badań przeprowadzonych w New Delhi, stolicy Indii, która jako pierwsza testowała ten sposób walki o bezpieczeństwo pieszych, średnia prędkość pojazdów przed przejściem 3D była aż o 40% niższa niż w tej samej lokalizacji wcześniej. Tak dobre rezultaty wzbudziły zainteresowanie całego świata i w ciągu ostatnich trzech lat trójwymiarowe „zebry” powstały między innymi na Islandii, w Londynie, w Chinach czy Francji.

Potrzebne systemowe rozwiązania

Obecnie liczba trójwymiarowych „zebr” w Polsce jest niewielka, a są one zlokalizowane przede wszystkim na drogach wewnętrznych w pobliżu szkół oraz w kompleksach parkowych. Wynika to ze stanu prawnego – takie oznakowanie poziome nie jest normatywne w oczach prawodawcy. Samorządowcy, chcąc skorzystać z tego rozwiązania na drogach publicznych mają nierzadko związane ręce, choć pasy 3D sprawdziły się już w wielu krajach, a ich użytkownicy bardzo je sobie chwalą.

Zbliża się najgorszy czas dla polskich pieszych. Jesienią i zimą, kiedy zmrok zapada wcześnie, ginie ich najwięcej. Gorsza widoczność sprawia, że kierowcy często nie są w stanie dostrzec ich na czas. Dlatego warto nie tylko pamiętać o odblaskach, ale również infrastrukturze drogowej. Trzeba również opracować systemowe rozwiązania, które umożliwią samorządom sprawne działania w dziedzinie zwiększania bezpieczeństwa pieszych. W końcu na drogach ani jednego unijnego państwa nie ginie ich tylu, co w Polsce. (emef/mat pras. Arskom)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Grzesio

A może doświetlić przejścia i kawałek chodnika przed nimi… to naprawdę ratuje życie pieszych

Tymon

Najprostsze rozwiązanie bywają najtrudniejsze do realizacji… Bo nikt na tym pijaru nie zrobi.
Rozumiem że czasami koszt postawienie słupa przerasta możliwości budżetu … ale są miejsca gdzie można swobodnie przesunąć przejście pod latarnie..no chyba że urzędnicy znowu powiedzą nie da się bo coś tam.

Laszlo_egesz

Nie mam wątpliwości, że wymalowanie takich fantazyjnych pasów to koszt wielokrotnie przekraczający uczciwe doświetlenie zwykłego przejścia.

clackson

Ale gliwickie rozwiązania nie mają być efektywne tylko efektowne.

Pat

A może też zlikwidować barierki i miejsca parkingowe przed przejściami, bo są niezgodne z przepisami ale na ZDM jakoś to nie robi wrażenia.

JEST OK

Jako kierowca jestem ZA !. Ciekawe jak by to wyglądało gdyby dodać do tego farbę odblaskową i jak by to się sprawdziło wieczorem, czy w nocy w nie oświetlonych miejscach .Może by to poprawiło bardziej bezpieczeństwo .( fakt są znaki i do tego trzeba się stosować ,no ale jak ma coś pomóc a nie zaszkodzi to czemu nie?! ) . Fajny i ciekawy pomysł. A gdy przejścia są nie oświetlone może też stosować oświetlenie tymczasowe , podchodzisz naciskasz przycisk i lampy ledowe nad przejściem oświetlają te pasy( I CO WAŻNE TE WYZNACZONE MIEJSCE GDZIE OCZEKUJESZ NA PRZEJSCIE )żebyś był widoczny… Czytaj więcej »

clackson

“Ciekawe jak by to wyglądało gdyby dodać do tego farbę odblaskową i jak by to się sprawdziło wieczorem, czy w nocy w nie oświetlonych miejscach”
Dodaj do tego śliską nawierzchnię i zbliżasz się do cienkiej granicy między poprawą bezpieczeństwa a stwarzaniem zagrożenia w ruchu drogowym. Bo jak ci taki kierowca się wystraszy i da po hamulcach to w okolicy będzie błyskać na niebiesko przez całą noc.

Daria

Ja gdybym coś takiego zobaczyła to pewnie bym mega zahamowała

Clackson

Ooo, właśnie.

Obserwujący

Masz jechać przepisowo a nie pędzić.

Ad

I ktoś z tyłu by wjechał Ci w tyłek!

VAST

Wyjątkowa bzdura! Wkrótce wszyscy sie przyzwyczają, a na drodze pozostanie pstrokacizna.

Ampuła

Świat pracuje nad samochodami autonomicznymi na wodór.
W Polsce PiSocjalizm zajmie się importem z Indii – słynących z gruntownie rozwiniętej sieci dróg i wyszukanej motoryzacji – technologii malowana strachów na kierowców. Pędzle z rzęs bawoła indyjskiego i barwniki ręcznie mielone w zębach kasty farbiarzy będą na tyle drogie, że kuzynowi hydraulika ministra drogownictwa opłaci się założyć aż trzy jednoosobowe firmy.
Wszystkie w przeddzień otrzymania łącznej kwoty 500 milionów zaliczki z ministerstwa. Na malowniczy kontrakt.

Gutek

Te, Ampuła, a po co znowu te aluzje do PIS ? Każde rozwiązanie, które sprawi, że debile w samchodach zaczną zwalniać przez przejściem dla pieszych (i rowerzystów), przepuszczać pieszych, zatrzymywać się, gdy pojazd jadący z naprzeciwka zatrzymał się, nie omijać i nie wyprzedzać pojazdów przepuszczających pieszych na pasach JEST DOBRE.

ps

a może by tak drzewa malować? W Gliwicach się to przyjmie

Laszlo_egesz

Pruim chętnie podjąłby się takiego zadania, które należałoby dodatkowo rozszerzyć o malowanie trawy. Całość odbyłaby się na drodze uczciwego przetargu.

Cliper

Indie wprowadziły iniwacyjne pasy 3D a kraje wysoko rozwinięte w Europie korzystają z normarnych rozwiązań a kierowcy bardzo rygorystycznie przestrzegają przepisów.ograniczenie prędkości przy szkołach do 20km/h wydaje się być abstrakcyjne jednak tak się jeździ!dzieci jadąc czy idąc rano w półmroku do szkoły są bardzo bezpieczne

zak

Dopóki kierowcy się nie przyzwyczają. Musi być prawdziwe 3d czyli przejścia na wzniesieniach.

PAKer

Panie Policjancie, oczywiście, że widziałem pieszego, ale to przejście takie 3D, myślałem, że dołem idzie, to nie hamowałem… tak będzie ;)

Ad

Idiotyzm…

silverariel

W Delhi powiadacie…..kawał drogi…..pozdrawiam

Czi-De

No dobra, ale ja poproszę zdjęcie jak takie czide wygląda od drugiej strony… Chyba bardziej jak De, a nie Czi

Imiu

Jak piszę Lekarz błędnie z błędami to mówi się NATO makaron lub kura pazurem…Zastosowanie kolejne NA DRODZE. Gest dobrej woli/zmiany

Pomyśl o tym

Imiu!
Ty musisz popracować nad słowem pisanym. Nie może być tak, że aby zrozumieć co chciałeś(aś) napisać to trzeba zatrudnić kryptologa, który zdekoduje twój wpis.
Czuję, że masz potencjał, ale przy każdym wpisie bełkoczesz.

Obserwujący

Bardzo dobre rozwiązanie.Glajwiccy kierowcy jeżdżą za szybko,nieuważnie,byle jak, “śpieszą się”.
Jednakże w warunkach glajwickich, lepsze byłyby wysokie,szerokie i długie progi zwalniające,tak żeby autko zgubiło zawieszenie.No i oczywiście wysokie mandaty.

Laszlo_egesz

A kto to przyszedł? Pan maruda niszczyciel dobrej zabawy, pogromca uśmiechów dzieci.

Osiłek

Laszlo, to nie Maruda… To Ważniak dał nogę z naszej wioski

Borys

Raczej wioskowy przygłup