Trwają przygotowania do otwarcia odcinka obwodnicy zachodniej. ZDM zmienia organizację ruchu

Wygląda na to, że kolejny odcinek obwodnicy zachodniej niebawem zostanie oddany do użytku. W ramach przygotowań, na ulicy Rybnickiej już za kilka dni zmieniona zostanie organizacja ruchu.

 
Niedawno ZDM informował o testach działania nowo wybudowanej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Okulickiego i Sowińskiego. Od pewnego czasu prowadzone są też roboty związane z przebudową skrzyżowania pierwszej z tych dróg i ulicy Kozielskiej. Teraz drogowcy uprzedzają o zmianach jakie dotyczyć będą kierowców jadących ulicą Rybnicką – od strony Rybnika w kierunku centrum Gliwic.

Od przyszłego tygodnia, w rejonie skrzyżowania z obwodnicą zachodnią rozpoczną się prace wprowadzające nową organizację ruchu. W miejscu zjazdu na obwodnicę obecnie wyznaczone są pasy, z których kierowcy przejeżdżają w lewo – na obwodnicę miasta, z kolejnego pasa mogą podróżować na wprost do centrum miasta i w lewo w kierunku obwodnicy. Natomiast z trzeciego (prawego) pasa przejechać można tylko w stronę centrum Gliwic – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Zmiany, które zostaną wprowadzone pod koniec przyszłego tygodnia (22-23 lutego) pokierują ruch w stronę centrum tylko jednym, prawym skrajnym pasem. Pozostałe dwa służyły będą kierowcom wjeżdżającym na obwodnicę

– dodaje ZDM. – Zmiany w organizacji ruchu wprowadzone zostaną w związku z prognozowanym zwiększonym natężeniem ruchu na tej drodze, po otwarciu kolejnego odcinka obwodnicy miejskiej (Daszyńskiego – Sowińskiego).

Sam termin oddania do użytku kierowców nowego fragmentu tej drogi nie został jeszcze podany, jednak niemal od momentu rozpoczęcia robót budowlanych przy tej inwestycji zapowiadano go na początek br. Biorąc pod uwagę kolejne przygotowania, można spodziewać się, że nastąpi to w niedalekim czasie.

Przypomnijmy, że jednojezdniowy (na razie – bo z możliwością przyszłej rozbudowy) odcinek obwodnicy zachodniej uzupełni infrastrukturę drogową wybudowaną w ubiegłych latach – wraz z istniejącym fragmentem obwodnicy między ulicami Rybnicką a Daszyńskiego będzie stanowił nowy przebieg drogi krajowej nr 78. Jeszcze kilka lat temu trasa ta prowadziła ulicami Rybnicką, Wrocławską/Dworcową, Wyszyńskiego, Orlickiego, Śliwki, Świętojańską do ulicy Tarnogórskiej, a po otwarciu poprzedniego fragmentu obwodnicy zachodniej innymi śródmiejskimi ulicami (m.in. Daszyńskiego, Styczyńskiego, Wyspiańskiego, Orlickiego).

Otwarcie kolejnego odcinka pozwoli na poprowadzenie ruchu z pominięciem ulic w centrum Gliwic – to zaś ma znaczenie chociażby w kontekście zmian planowanych na głównych arteriach miasta, związanych z wytyczeniem tam infrastruktury dla rowerzystów.

Miasto zapowiadało z resztą już w 2020 roku, że nadanie ostatecznego kształtu układowi komunikacyjnemu w Gliwicach pozwoli na podjęcie kolejnych działań spowalniających ruch uliczny w centrum i poprawiających bezpieczeństwo użytkowników dróg, w tym pieszych i rowerzystów.

Na ulicach w ścisłym centrum Gliwic planowane są duże zmiany. Miejscami możliwa redukcja liczby pasów ruchu

Dokumentacja ostatniego odcinka obwodnicy Gliwic powinna być już gotowa

Dopełnieniem zmian w ruchu ulicznym w mieście, które zajdą wraz z oddaniem nowego odcinka obwodnicy zachodniej, powinna być budowa drogi łączącej ul. Bojkowską i Rybnicką (istnieje już odcinek obwodnicy południowej od ul. Pszczyńskiej do Bojkowskiej). Cała planowana obwodnica Gliwic, zgodnie z zapowiedziami, miała liczyć 11 km i przebiegać przez południową i zachodnią część miasta – od ul. Pszczyńskiej do alei Jana Nowaka Jeziorańskiego (DK 88).

W lipcu 2022 roku zawarto umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej, która miała być wykonana w ciągu kolejnych 12 miesięcy – powinna więc być już gotowa. ZDM nie zawarł jednak w planie przetargów na ten rok takiej inwestycji (będzie realizować kilka innych dużych przedsięwzięć jak m.in. przebudowa układu drogowego w Łabędach czy ulicy Chorzowskiej). Możliwe więc, że to przedsięwzięcie będzie wykonywane w dalszej perspektywie czasowej.

(żms)

61 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze