Gliwicka fabryka Opla obchodzi 20-lecie pracy. Był to pierwszy zakład przemysłowy w gliwickiej strefie ekonomicznej. Prezentujemy trzecią część jego historii, obejmująca okres od 2012 roku do teraz.


Przeczytaj też:
Pierwsza część historii fabryki Opla w Gliwicach >
Druga część historii fabryki Opla w Gliwicach >

W 2012 rozpoczęto produkcję 4-drzwiowej Astry sedan 4. generacji i 3-drzwiowego modelu sportowego OPC. Pierwszy model z fabryczną instalacją LPG opuścił wówczas fabrykę.


[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Zakład w Gliwicach był pierwszym w Europie, który rozpoczął seryjną produkcję aut wyposażonych w taką instalację.[/perfectpullquote]

Na bazie tych doświadczeń podobną produkcję uruchomiono następnie w zakładach w Saragossie i Eisenach. Zakład otrzymał wyróżnienie w konkursie „Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi” i tytuł „Lidera Społecznej Odpowiedzialności” w konkursie „Dobry Pracodawca 2012”.

Opel Astra OPC – najmocniejsza Astra produkowana w gliwickim Oplu. To wyczynowy model z silnikiem o mocy 206 kW/280 KM. Astra OPC (Opel Performance Center) napędzany dwulitrowym silnikiem z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa rozwija maksymalny moment obrotowy 400 Nm i przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 6 sekund, osiągając prędkość maksymalną 250 km/h.

Konstruktorzy Opla opracowali dla tego modelu zupełnie nowy, supernowoczesny układ dolotowy, którego zadaniem jest doprowadzenie jak największej ilości powietrza do turbosprężarki. Zoptymalizowano też układ wydechowy, aby usprawnić odprowadzanie spalin i podnieść osiągi silnika.

W 2013 roku startuje produkcja kabrioletu Cascada. Jest ona produkowana na tej samej linii, co pozostałe modele, mimo iż mocno różni się od nich konstrukcyjnie. Elementy, które są inne w porównaniu z pozostałymi modelami, jak. np. składany dach, są montowane w osobnym, specjalnie dla tego modelu wybudowanym, budynku. Połączenie się z zakładem w Tychach, który produkuje silniki diesla.

Kabriolet Opla jest eleganckim, średniej wielkości autem czteroosobowym o wydłużonej sylwetce z miękkim, otwieranym dachem wysokiej jakości. Jego dopracowany w szczegółach przód zdradza przynależność do rodziny Opla. Otwarcie dachu zajmuje zaledwie 17 sekund, przy prędkości do 50 km/h.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Zakład w Gliwicach jest jego jedynym producentem w koncernie.[/perfectpullquote]

Model początkowo sprzedawany był na rynku europejskim, a od 2015 roku trafia również na rynek australijski i północnoamerykański. Cascada wpisuje się w długą tradycję ponadczasowych, klasycznych kabrioletów Opla z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku, ale jest to pierwsze auto tego typu skonstruowane przez Opla.

W 2014 roku Opel otrzymał tytuł „Solidnego Pracodawcy 2013”. W tym czasie zakończono produkcję wersji sedan Astry 3. generacji.

Rok później rozpoczęto produkcję Astry 5. generacji oraz modelu Cascada dla australijskiej marki Holden i amerykańskiej Buick. Model Holden Cascada opuszcza fabrykę jako dwumilionowy samochód. W tym samym czasie zakończono montowanie Astry Hatchback 4. generacji.

W 2015 roku również zakład został wyróżniony Odznaką Honorową za „Zasługi dla Rozwoju Gospodarki RP” i tytułem „Master of Automotive Industry”, przyznawanym firmom wpływającym na przemysł motoryzacyjny w Polsce. Oficjalne otwarcie Centrum Usług Wspólnych w Tychach (GBS).

Astra K, której pierwszy egzemplarz został wyprodukowany 29 września 2015 roku, jest zwyciężczynią prestiżowego plebiscytu Europejski Samochód Roku 2016 roku. Najnowsza Astra to pierwszy model na rynku, który wprowadza technologie premium do dostępnego dla wszystkich samochodu kompaktowego.

W ramach standardowego wyposażenia klienci otrzymują światła do jazdy dziennej wykonane w technologii LED, podgrzewanie oraz elektryczne sterowanie lusterek, elektryczne sterowanie szyb przednich, aktywne wspomaganie kierownicy, systemy ABS, ESP, HSA.

W zależności od wersji pojazd może być wyposażony także m.in. w system multimedialny z 4 lub 6-głośnikami oraz 7-calowym lub 9-calowym ekranem dotykowym, nawigację, kamerę cofania, system zmiany trybu jazdy – Sport, kamerę Opel-Eye z systemem ostrzegania przed kolizją i automatycznego hamowania przy niskich prędkościach, system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu z układem utrzymania pasa ruchu, system rozpoznawania znaków drogowych, a także matrycowe reflektory przednie IntelliLux.

W 2016 udało się osiągnąć historyczny rekord zakładu Opla w Gliwicach – 200 tysięcy wyprodukowanych samochodów rocznie. Gliwicki zakład objął patronatem klasę o profilu monter mechatronik w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym. Rozpoczęcie produkcji Holdena Astry na rynki Australii oraz Nowej Zelandii.

Prestiżowe nagrody – Opel Astra 5. generacji otrzymuje tytuł „Samochód Roku 2016” w konkursie COTY oraz wiele innych nagród, między innymi: SAFETYBEST 2015, Złota Kierownica za 2015 rok, Auto Flotowe 2016 oraz Best Family Car at the Carbuyer Best Cars 2017 Awards. Samochód otrzymał także maksymalną ocenę 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]W 2017 roku zakład został laureatem tytułu „Tego, który zmienia polski przemysł”.[/perfectpullquote]

Obecnie w Gliwicach produkowane są dwa modele: elegancki kabriolet Cascada oraz Opel Astra 5, bestseller marki, stanowiący większość produkcji.

(żms)/Opelpost.pl
fot. Opelpost.pl


Przeczytaj też:
Pierwsza część historii fabryki Opla w Gliwicach >
Druga część historii fabryki Opla w Gliwicach >