Ulica Siemińskiego zamiast Wieczorka? Dekomunizacja ulic – znamy propozycje mieszkańców

Ksiądz Popiełuszko zamiast Karola Marksa, generał Maczek w miejsce Aleksandra Zawadzkiego, ojciec Jan Siemiński za Józefa Wieczorka

– to na razie tylko propozycje przesłane przez mieszkańców na biurko wojewody, ale jest prawdopodobne, że większość z nich zostanie uwzględniona. Wojewoda Jarosław Wieczorek, po konsultacji z IPN w najbliższych dniach wyda zarządzenie zastępcze w sprawie dekomunizacji gliwickich ulic.

Przypomnijmy, według wykazu sporządzonego przez Instytut Pamięci Narodowej do zmiany zakwalifikowano w Gliwicach aż 34 ulice. Do dziś nie znaliśmy jednak nowych patronów, a nawet klucza według, którego miał nastąpić ich wybór.

– Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zwrócił się do gliwickich rad osiedlowych o nadsyłanie propozycji nowych nazw. Mieszkańcy Gliwic wykazali się dużą aktywnością – w efekcie do Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęła lista propozycji, która obecnie jest weryfikowana przez Instytut Pamięci Narodowej – informuje Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.

Na liście znalazły się następujące sugestie zmian:
– Małgorzaty Fornalskiej –> Modelarzy
– Władysława Hibnera –> Spadochroniarzy
– Hanki Sawickiej –> Szybowcowa
– Juliusza Rydygiera –> Ludwika Rydygiera
– Franciszka Zubrzyckiego –> Stefana Zubrzyckiego
– ZWM –> Jana Czernego
– Henryka Rutkowskiego –> Równa (poprzez przedłużenie ul. Równej)
– Władysława Kniewskiego –> Szybowcowa (obecna ul. Hanki Sawickiej), poprzez przedłużenie ul. Szybowcowej (obecna ul. Hanki Sawickiej).
– 15 Grudnia –> Ofiar Grudnia 1970
– 22 Lipca –> Ryszarda Kaczorowskiego
– Maksyma Gorkiego –> Anny Walentynowicz
– Władysława Kniewskiego –> Danuty Siedzikówny – Inki
– Janka Krasickiego –> Witolda Pileckiego
– Leona Kruczkowskiego –> Jana Karskiego
– Róży Luksemburg –> Józefa Mackiewicza
– Karola Marksa –> Bł. Jerzego Popiełuszki
– Lucjana Szenwalda –> Aleksego Dawidowskiego
– Wandy Wasilewskiej –> Jana Bytnara – Rudy
– Aleksandra Zawadzkiego –> Gen. Stanisława Maczka

Natomiast w miejsce ulic Władysława Gomułki, Feliksa Kona, Feliksa Niedbalskiego, Wiesława Ociepki, Filipa Sieronia, Józefa Skalskiego, Pawła Targosza, Edwarda Żabińskiego mieszkańcy osiedla Stare Gliwice zawnioskowali o nazwy związane z popularnymi bajkami lub autorami bajek. Wśród pozostałych wniosków pojawiły się również ulice: Słoneczna, Wesoła, Chmielna, Przedszkolna, Artystów, a także nazwy nawiązujące do postaci związanych z historią Gliwic: Schabika, Troplowitza oraz gliwickich Cichociemnych. W sprawie tego ostatniego pomysłu apelowaliśmy również i my, na łamach 24gliwice w komentarzu “Zostawmy bohaterów przez duże „B”. Weźmy Schabika, Troplowitza i Lewczyńskiego”.

Zaskakująca propozycja, aczkolwiek ponoć bliska sercu wojewody dotyczy ul. Wieczorka. To jedna z najbardziej prestiżowych ulic, które będą podlegać dekomunizacji w Gliwicach. Co więcej, po ostatnich zapowiedziach Magistratu w sprawie budowy woonerfu, możemy być pewni, że o Wieczorka będzie w niedalekiej przyszłości głośno. Możliwe jednak, że już za kilka tygodni będzie to ulica ojca Jana Siemińskiego, kapelana Śląskiej Solidarności i gliwickiego podziemia.
Dotychczas (także w środowisku Magistratu) spodziewano się dość komfortowej z administracyjnego punktu widzenia “zamiany” Józefa Wieczorka na pierwszego biskupa diecezji gliwickiej Jana Wieczorka.

– Póki co są to propozycje mieszkańców. Wojewoda nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, czy zostaną one wdrożone, nie wydał również zarządzenia zastępczego. Na szacunek zasługuje jednak fakt, iż mieszkańcy wykazali się dużą aktywnością i zainteresowaniem tematem

– mówi Alina Kucharzewska. – Z drugiej strony szkoda, iż gliwicki samorząd, mając kilka miesięcy czasu, nie zapytał gliwiczan o zdanie i nie przeprowadził konsultacji ws. propozycji nazw ulic, podobnie jak to uczyniły niektóre samorządy w naszym województwie – podsumowuje.

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, zmiana nazw ulic nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych, w kontekście zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy, będą wolne od opłat.
Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
szukająca+dziury+w+całym
szukająca+dziury+w+całym
„Zostawmy bohaterów przez duże „B”. Weźmy Schabika, Troplowitza i Lewczyńskiego”.Można by jeszcze wiele nazwisk przytoczyć. I tak powinno być,byli to ludzie ,którzy tworzyli nasze miasto i przynosili chlubę Gliwicom….Takie nazwy naszych Przodków z Gliwic dawno powinny nosić nasze ulice,place bądź ronda. Każda miejscowość ma kogoś,kto się “zapisał ” chlubnie w dziejach tej miejscowości.I aby o nich pamiętać,tak powinni być “nagradzani”.Młode pokolenia powinny być uczone prawdziwej historii w szkołach o miejscowości w której żyją,uczą się,mieszkają.To jest lokalny patriotyzm!!!I Nie wstydzić się tego ,że miasto było kiedyś”wielokulturowe”,ze wspaniałymi urbanistami,którzy projektowali te ulice,kamienice (dziś pomarzyć!!!).Chodząc uliczkami naszego Miasta ,widząc piękno architektury …człowiek wzdycha… Czytaj więcej »
Urko
Urko

“gliwiczan”. Z malej litery …

ers
ers

Niestety, ale chyba możemy o tym tylko pomarzyć. Obecnie jedyne słuszne nazwy to żołnierzy (tudzież kiboli) wyklętych (mała pisownia zamierzona), Jana Pawła II albo wszystkich Kaczyńskich. Całą resztę będzie się degermanizować, jak za PRL. Historia przecież musi być nasza, najnaszsza. Czekam, aż zabiorą się za skuwanie znienawidzonych niemieckich napisów z starych nagrobków i pomników.

Autochton
Autochton

Im bardziej tak postępują tym bardziej utwierdza mnie to w tym, że nie jestem Polakiem i nic mnie z Polakami nie łączy….. oprócz podatków i obywatelstwa…

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Autochton: Pracuj więcej i odkładaj pieniądze na reparacje. Nie mów że się nie dorzucisz. Markela sama tego nie pociągnie.

Autochton
Autochton

@Ostatni Sprawiedliwy: Makrela to częściowo Twoja rodaczka – Polka. Z domu Kaźmierczak… To taki Wallenrod w spódnicy….

Jajo
Jajo

Tusk też niby rodak

Adela
Adela

@Jajo Jarosław Rajmundowicz Kalkstein niby też.

AndrzejD
AndrzejD

@Ostatni Sprawiedliwy
Damy radę z reparacjami, tylko wcześniej oddajcie Dolny i Górny Śląsk, Pomorze i Poznańskie. ….a, i nie zapomnijcie o rekompensacie za wyeksploatowanie Górnego Śląska przez 40 lat komuny i za to co zniszczyliście w tym czasie.

Ulka
Ulka

A w zamian Lwow Stanislawow.

Aus Gleiwitz
Aus Gleiwitz

Nic wam sie nie należy… najpierw sami oddajcie co nie wasze…

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Jeśli cie nic nie łączy z Polakami to wyjedź do swoich niemieckich rodaków z historią, której się wstydzą i wypierają i majątkiem, który w dużej mierze pochodzi z grabieży dokonanej na polskich ziemiach! PS. Prawdziwi autochtoni na tych ziemiach to Słowianie, a nie Germanie. Polecam sięgnąć do historii z czasów założenia tego miasta.

Autochton
Autochton

Słowianie nie znaczy Polacy… Jestem Ślązakiem, moja rodzina mieszka w Gliwicach od co najmniej 14 pokoleń…. więc dlaczego mnie wyganiasz za Odrę…. Czy napisałem, że jestem Niemcem….. jestem stąd…. ale nie jestem Polakiem… Rdzenni Ślązacy nie są Polakami i się nimi nie czują… Nawet nasi książęta Piastowscy nie czuli się związani z Polską…. Najpierw się dokształć a później zabieraj głos… A przy okazji to ty skąd jesteś ????

Też Autochton
Też Autochton

No Polacy Gliwic nie zakładali….

Adela
Adela

Tak tak, z grabieży ziem polskich, rzeczywiście. Polska w 1939 roku to była tak bogata, że aż kapało złotem. Poczytaj sobie, koleś, roczniki statystyczne i porówna Polskę z taką Czechosłowacją: byliśmy za nią lata świetlne.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@ers. Co za bzdury wypisujesz i siejesz ferment: Co będzie się degermanizować? Masz jakieś informacje to podaj przykład. Przynajmniej jeden.
Wiem Ty chciałbyś ponownej germanizacji w jakiej postaci? spalenia gliwickiej synagogi, otworzenia czterech pododdziałów KL Auschwitz w Gliwicach itd … ?.

Też Nie Polak
Też Nie Polak

@Ostatni Sprawiedliwy: A ty sobie możesz pogadać na wiecu narodowców o swoich wyklętych….

AndrzejD
AndrzejD

…tudzież gliwickich ( a raczej chyba gleiwitzkich ) cichociemnych, hehe

Aus Gleiwitz
Aus Gleiwitz

Może mu o Werwolf chodzi ?

ers
ers

Widzę że ironia i subwersywność jest ci obca.

Willi
Willi

Od mojej prababci juz ukradli…

gość
gość

prababcie miałeś a gadasz jak by Cię w Lebensbornie wyprodukowali

Seba87
Seba87

Jak już tak bardzo chcą zmieniać to tylko na nazwy bez żadnych nazwisk. Dziś przysłowiowy Kowalski może jutro okazać się złodziejem, pedofilem itp.

Anonim
Anonim

jak najbardziej “Za”, w ostateczności tylko nazwisko (bo nie jednemu psu burek)

Gabi621
Gabi621

Żadnych “patronów” !!! Dlaczego w całym mieście mamy “czcić” bohaterów, których nie
znamy ? nie lepiej nazwać ulice np. na osiedlu Zubrzyckiego nazwami kwiatów ? lub innymi np.Czekoladowa, Waniliowa ? A co do ul,Wieczorka – to zawsze była Klasztorną.

Jan
Jan

Niestety na siłę szuka się metod, żeby wszyscy czcili idoli osób sprawujących władzę.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Gabi621: to najwyższy czas wziąć książkę i poczytać. Z Twoim podejściem za bohaterów za niedługo będziesz miała “wyrób czekolado podobny”, “fb”, “sweetfocie”, “telewizor 16K” i chgw co jeszcze.

Autochton
Autochton

Wasi bohaterowie nie są naszymi…. dla nas co najwyżej mogą być zdobywcami lub okupantami…

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Autochton. Z tą okupacją to pojechałeś…

ŚLĄZAK NIE Polak
ŚLĄZAK NIE Polak

A co moze bylismy wyzwalani ??

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@ŚLĄZAK NIE Polak: Wyzwalała Was Armia Czerwona. Ta z którą się układaliście w 1939 r.

ŚLĄZAK NIE Polak
ŚLĄZAK NIE Polak

Jakimi zdobywcami…. oni tylko dostali Oberschlesien od wujcia Józia…

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@ŚLĄZAK NIE Polak. Pamiętamy, w zespół z Churchillem i Rooseveltem za wschodnią Polskę.

Zaciekawiony
Zaciekawiony

Te “autochton” piszesz z Niemiec?

Autochton
Autochton

Nie, z Gliwic ;-)

gość
gość

wypłata za wpisy w ojro czy w złotówkach

Gabi621
Gabi621

Nie lubię styropianu i nigdy nie polubię, bo kto go popiera ten nawet nie ma w głowie wyrobu czekolado podobnego lecz jajecznicę. Nie mam zamiaru dokształcać się na temat tych “zasłużonych”. Zresztą jutro może się okazać, że to jacyś “oskarżeni o coś”.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Gabi621 : cyt.:”Nie mam zamiaru dokształcać się na temat tych „zasłużonych””. tyle wystarczy.

?!
?!

Klasztorna jest w Łabędach.

asd
asd

“szkoda, iż gliwicki samorząd, mając kilka miesięcy czasu, nie zapytał gliwiczan o zdanie i nie przeprowadził konsultacji ws. propozycji nazw ulic, podobnie jak to uczyniły niektóre samorządy w naszym województwie”

Kogoś to dziwi?

Myśląca
Myśląca

Nie dziwi myślących ale jak wiemy jesteśmy w mniejszości. Tę wyjątkową “pracowitość” naszych radnych przypomnijmy sobie przy urnach wyborczych.

Agata Chwalibóg

ulica Wieczorka wcześniej nazywała się Klasztorna…czy nie lepiej wrócić do starej nazwy ?

Michał Zdanowicz

Klasztorna jest w Łabędach, a póki co to dalej Gliwice są.

Agata Chwalibóg

szkoda…

Wiesława Konwisorz

Nie! Klasztor nie jest przy ulicy Wieczorka.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Wiesława Konwisorz: Mikołów też nie jest na ul. Mikołowskiej.

Agata Chwalibóg

i co z tego ? Wcześniej nikomu to nie przeszkadzało.

Lila Nowak

Agata Chwalibóg Korfantego!

Agata Chwalibóg

Lila Nowak pani się myli…Korfantego to dawna PKWN która wcześniej nazywała się również Korfantego…

Adela
Adela

@Agata Chwalibóg ….a jeszcze gdzieś w międzyczasie – Lellka

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Agata Chwalibóg: Napisałaś taką propozycję czy telepatycznie ją wysłałaś?

Artur Kucza

A Wieczorek jest przy ulicy Wieczorka?

Wiesława Konwisorz

Nie wiem kto wymyślił ul. Sieminskiego zamiast Wieczorka. Mieszkam tu i nie słyszałam o takich propozycjach. Lepiej zostawić Jana Wieczorka. Prostsze i bez tego całego zamieszania.

qwe
qwe

Kto wymyślił? Jest napisane. Wojewoda śląski Wieczorek. Mieszkańców o zdanie nie pytano. Nie zrobili tego gliwiccy radni, którzy w ogóle olali temat i nie zrobi tego zapewne wojewoda, który odgórnie narzuci swoje pomysły.

Adi
Adi

Bo to antyśląski, pisiorowaty doopek…

Igor
Igor

Nie POprapancy

rocki
rocki

cyt “mówi Alina Kucharzewska. – Z drugiej strony szkoda, iż gliwicki samorząd, mając kilka miesięcy czasu, nie zapytał gliwiczan o zdanie i nie przeprowadził konsultacji ws. propozycji nazw ulic, podobnie jak to uczyniły niektóre samorządy w naszym województwie – podsumowuje.” – BO GLIWICKI SAMORZĄD MA GLIWICZAN W DOPIE

Andrzej
Andrzej

przeciez mamy piekny wzór na osiedlu Sikornik.

Jacek Wilkoń

Chciałbym bardzo zobaczyć – mieszkańców , którzy konsultowali te wszystkie zmiany. Jedna jest wyjątkowo kontrowersyjna- Jerzy Popiełuszko . W kościele niech będzie świętym , ale czy nie ma Powstańców Śląskich, którzy byli by godni upamiętnienia? Pani Anna Walentynowicz – owszem ikona strajków w stoczni – czy nie warto by było uczcić strajkujących w Kopalni Wujek – w Kopalni Manifest Lipcowy. A tak poza tym po co to wszystko……ilu mieszkańców Łabęd wie co to za data 15 grudnia?

Asia Szpileczka

No przecież trzeba dać takie nazwy, żeby znowu za ileś lat można było zmienisć, bo będą nie takie :)

Miejscowy
Miejscowy

Mówisz o tych powstańcach z Sosnowca czy z Krakowa lub Poznania….? bo jak myślisz o tych miejscowych to oni wyemigrowali później do Niemiec…. ;-D

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Jacek Wilkoń. Co jest kontrowersyjnego w Jerzym Popiełuszko że głosił prawdę i napełniał serca Polaków wiarą i nadzieją? Zamordowali go UB-ecy w imię tego fajnego socjalizmu i komunizmu, który w dalszym ciągu wielu ludziom kojarzy się dobrze?
Kontrowersyjne jest to że mordercy mają się całkiem dobrze, z sutymi emeryturami.

?!
?!

Podobno Pan Wojewoda pytał … ciekawe kogo?

podróżnik
podróżnik

Kiedyś w Gliwicach były ulica Wileńska i ul.Lwowska.Może wrócić do tych nazw.Wiele gliwickich rodzin stamtąd się wywodzi.

Brzezinka
Brzezinka

Już takie są :)

Aus Gleiwitz
Aus Gleiwitz

A może Wilhelmstraße… moja Oma mieszkała na niej przed wojną…..

Z Gliwic
Z Gliwic

Fantastyczne macie te nazwy w Niemczech, ale tu jest Polska i nie myśl, że znowu wtargniecie na nasze ziemie :)

Autochton
Autochton

To nie są wasze ziemie…. wasze ziemie są na wschodzie….

gość
gość

komuś umknęło, że adolfik zakończył karierę

gość
gość

od razu Werfolfów i Lebensbornu

Darek
Darek

Gliwickie rodziny wywodzą się z Gliwic… ot taki paradox

ŚLĄZAK NIE Polak
ŚLĄZAK NIE Polak

Nie wszystkie, nie wszystkie…. raczej mniejszość….

paul
paul

W Świętochłowicach zmieniono ulicę Józefa Wieczorka na Józefa Wieczorka (żużlowca), a Janka Krasickiego na Ignacego Krasickiego.

Yarda
Yarda

Co jakaś Inka, Rudy, Mackiewicz czy Walentynowicz maja wspólnego z Gliwicami?

Xsenofob
Xsenofob

Niby nic nie mieli wspólnego z Gliwicami, ale to samo można powiedzieć o Kościuszce, Mickiewiczu, Słowackim, Orzeszkowej, Matejce, Banachu i innych …

Ciekawy
Ciekawy

Nie pijałeś kawy Inka.Ojciec matka pijali.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Yarda. Gdybyś nie zauważył Gliwice są w Polsce. Inka, Rudy – byli przykładami polskich patriotów i bohaterów, ale tego nie wiesz dlatego piszesz takie bzdury. Chyba że jesteś lewackim trollem-prowokatorem.

Miejscowy
Miejscowy

A wiesz gdzie my to mamy….. ?

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Miejscowy. Czas zrobić czyszczenie okrężnicy. Będzie Ci lżej.

Adi
Adi

Ty sobie mozesz co najwyżej kupic z meter gumki i szczelić w tyn pusty kyrbis

qwe
qwe

Osobom z innych miast ul. Mackiewicza będzie się myliła z ul. Mickiewicza. Może warto żeby decydenci pomyśleli też o względach praktycznych, a nie na siłę forsowali swoje pomysły.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@qwe. Chyba Tobie.

gość
gość

Bohaterów Getta ci nie przeszkadzało, ZWM też nie to co nagle pyskujesz

Patrycja Panek

Po co to komu? Przecież to będą znowu niepotrzebnie wydane pieniądze. ..są ważniejsze rzeczy niż zmiana nazewnictwa ulicy! !!!!

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Patrycja Panek: Są rzeczy ważne i ważniejsze. Te są najważniejsze bo później się utrwala taką patologię. Po co sprzątać oborę jak za chwilę i tak krowy nasr*ją ?

Piotr Puchaczewski

Ponazywajcie nie nazwiskami , bo za chwilę znowu okaże się , że ten czy tamten nie pasuje do danego ustroju , akacjowa , sosnowa , brązowa , czarna , długa , krótka , wąska , szeroka itp będzie spokój na zawsze .

Urszula Pyszyńska

Co za cuda? Od lat takie nazwy, komu to przeszkadza? Tyle ważniejszych problemów do rozwiązania, a koszty? Mieszkam na Waryńskiego i wcale mi się to żle nie kojarzy, kompletna bzdura,

Madzia Adrian Skwiercz

Racja. A drugie po co to zmieniac az tyle kasy maja ze nie maja co z nia robic. Glupota. Moze niech sobie mozgi zmienia.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Madzia Adrian Skwiercz: Jak widać już wcześniej pozamieniali z doopą.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Urszula Pyszyńska: Właśnie to jest jeden z najważniejszych problemów.

Rafał Kuberek

Ja tez mieszkam na Warynskiego i mi przeszkadza lazenie po ulicach kacapow. Komunizm to najbardziej zbrodniczy system jaki powstal i nie powinien byc upamietniany. Jak jest kasa na premie dla urzedasow to znajdzie sie kasa na dekomunizacje

?!
?!

Kiedyś był taki kawał o zołnierzu, któremu wszystko kojarzyło sie z … Teraz sa tacy, który mają tylko skojarzenia z komunizmem, zbrodniarzami… a szukają świetych, działaczy solidarnościowych… Ciekawe jak długo nowe nazwy będą obowiązywać?

Anna Zawisza-Kubicka

a nie lepiej Ludomira Różyckiego

luis
luis

Jak czytam komentarze to mam wrazenie ze pacjenci ze szpitala w Toszku maja na odziale zamknietym laptopa z dostepem do internetu

Ad
Ad

Jerzego Kukuczki, Wandy Rutkiewicz…

kajek
kajek

Weźcie się za prawdziwe problemy miasta np. za mafię, która wymusza haracze od gliwickich przedsiębiorców.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Kajtek : Masz na myśli ZUS, I US oraz II US?

prawda
prawda

Komuniści tylko mordowali, nic dziwnego, że większość Polaków w tym czasie wyjeżdżała za granicę, gdzie mieszkają już cały czas, dlaczego mamy więc upamiętniać dalej tych zbrodniarzy? W końcu po 28 latach skończenia komunizmu w Polsce dopiero ktoś wpadł na pomysł, aby całkowicie zerwać w komunizmem i usunąć nazwy tych “zaszczytnych” ludzi.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@prawda. Są jeszcze osoby które mordowały lub w tym czasie opływały w luksusy donosząc na kolegów z pracy.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@prawda. Małe sprostowanie. Nie wpadł na pomysł tylko dopiero teraz zostało uchwalone (prawie jednogłośnie w Sejmie RP). Może i wcześniej by się dało tylko że jak za rządów Olszewskiego wspomniano o ujawnieniu współpracowników służb to szybciutko zrobiono zamach stanu z Wałęsą, Tuskiem na czele. Dla betonów do oglądnięcia “Nocna zmiana”. Kto wie ten wie, kto nie wie to może się douczy.

gość
gość

po wojnie komuniści wsadzali do więzień UB w ramach fałszywej amnestii 47 rok, w Gliwicach były takie przypadki, np. studentka medycyny, która w czasie wojny była sanitariuszką zgłosiła się sama, nabrała się na propagandę, że tak trzeba, żeby mieć czyste konto, wyszła po ok. 10 latach jako wrak człowieka, kilka lat potem zmarła, wcześniej dorabiała sprzedając precelki pod dworcem, czyli “Inka po gliwicku” takie osoby powinny dostać ulice dla równowagi po poprzednim okresie

Henry Lee

Ja proponuje ul.Pucka

Marcin Szydło

Ulicę Pucką ;)

rED tWO
rED tWO

Józefa Skalskiego na Stanisława Skalskiego !!!

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@rED tWO: Brawo!

Katarzyna Kat

Za 20lat znowu będą zmieniać. Wydawajcie rozsądniej pieniądze publiczne.

Janusz Borowicz

I kto bedzie z ludzi po nowemu nazywal ulice?

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Janusz Borowicz. Świetny pomysł!: zamiast Kwaśniewski mówmy jak było Stolzman

Ampuła
Ampuła

od zamiany tabliczek na tych ulicach
dużo czyściej się zrobi i lżej będzie oddychać