W Forum pojawiło się dziesięć niezwykłych ławek. Można usiąść, poczytać, podzielić się książkami

Dziesięć ławek w kształcie otwartych książek przykuwa uwagę w gliwickim centrum handlowym Forum. Można na nich usiąść, poczytać, a przy okazji zostawić w specjalnych kartonach własne, przeczytane już książki. Trafią one do gliwickiego Szpitala nr 4.

Wszystko to dzieje się w ramach akcji Zaczytane Ławki, która promuje czytelnictwo. W Forum kampania potrwa do 23 listopada.

Ławki, które stanęły na pasażu centrum handlowego zaprojektowali artyści i aktorzy. Projekty inspirowane sztuką noszą intrygujące nazwy. Możemy na przykład usiąść na Ławce Niezapomnianego Dzieciństwa Marty Ostrowskiej, Ławce Malina Cud Dziewczyna Kasi Pakosińskiej, czy też Ławce Profesorka Nerwosolka pomysłu Tadeusza Baranowskiego.

W ramach akcji dystrybuowane są bezpłatne audiobooki w formie kodu QR – przy każdej ławce jest do pobrania jedna lektura.

Jak podkreślają pomysłodawcy tej niezwykłej ekspozycji, jej celem jest przede wszystkim promocja czytelnictwa i edukacja społeczna w tym zakresie. To misja fundacji Zaczytani.org, która jest organizatorem akcji i partnerem Forum.

Ale przedsięwzięcie ma również akcent pomocowy, angażujący mieszkańców. Teraz każdy może przynieść do centrum handlowego własną, przeczytaną już książkę i zostawić ją w specjalnym kartonowym pudle przy którejś z ławek. Zebrane egzemplarze trafią do Szpitala Nr 4.

Wystawa w Forum będzie dostępna do 23 listopada. Towarzyszyć jej będą wydarzenia czytelnicze, takie jak: spotkanie z Zaczytanym Ambasadorem, foto-budka oraz interaktywny teatrzyk i warsztaty plastyczne.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ampuła
Ampuła

To zwykłe akcje marketingowe organizatorów handlu wielkopowierzchniowego. Takie same, jak nauka obierania cebuli z Okrasą w pasażu czy oryginalnie mamuci mamut z włochatego tworzywa, koło sieciowej lodziarni. Niemniej jednak, żeby się w trupa nie zakrytykować, można powiedzieć, że z ławek wyciśnięto pewien związek z książkami i że te ławkowe instalacje przesuną się przed wzrokiem parudziesięciu tysięcy klientów. Statystyka może wydać iskrę. Z drugiej strony, to porzucanie książek przeczytanych w kartonach, podrzucanie do dziupli w parku czy na poniewierkę w pociągu – to mnie zawsze drażni. To odziera książkę z wartości materialnej. Sprowadza do pułapu gazety. Zamiast trafiać do pudła czy… Czytaj więcej »

gliwicjus
gliwicjus

Ampuła…. ładnie napisane. Nic dziwnego, że tyle plusów.

silverariel
silverariel

Trafny tekst ale czy to na pewno Ampuła???? Chyba, że książka uwrażliwia nawet Ampułę:))

heli1b
heli1b

Markety wielkopowierzchniowe przejmują rolę “centrum krzewienia kultury”. Czad!

Gość
Gość

@heli1b
eeeeee dopiero teraz to zauważyłeś???????

Iza
Iza

Wspaniała akcja. Oby tylko ludzie te książki czytali a nie podziwiali fajne ławki. :)

AMF
AMF

Ta, będą czytali… instagrama.

PS: dla niekumatych, żeby znowu nie wyszło jak z kolejową myjką ostrzeżenie wołami:
POWYŻSZY KOMENTARZ ZAWIERA PODWÓJNĄ DAWKĘ IRONII!

czytelnik
czytelnik

Dobry pomysł. mam co najmniej kilkadziesiąt książek do oddania i zastanawiałem się co z nimi zrobić?

AMF
AMF

Nie wiem jakie to książki, ale co jakiś czas jest (a przynajmniej była) akcja zbiórki dla bibliotek polonijnych na wschodzie.

Zenon
Zenon

Ja mam wszystkie tygodniki ZLY ,moge dorzucic

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Każda akcja związana z książką jest akcją dobrą. Choć osobiście wolę aby do szpitali trafili w odpowiednej ilosci lekarze oraz pielęgniarki

Placowy
Placowy

100 lawek na 100 lecie?