W Gliwicach zamontowano specjalną platformę dla bocianów. Ich gniazdo może ważyć nawet kilka ton (TV)

W poniedziałek rano w dzielnicy Wilcze Gardło posadowiona została platforma pod nowe bocianie gniazdo. Stanęła ona na prywatnej posesji w rejonie ulicy Storczyków, nieopodal komina, na którego szczycie do tej pory ptaki te co roku wychowywały swoje potomstwo.

W wybranych lokalizacjach na terenie całego województwa trwają prace renowacyjne i montażowe bocianich gniazd zlecone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach.

Bocian biały w Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej. W przypadku bociana białego oznacza ona budowę platform gniazdowych oraz wykaszanie i wypas łąk, które stanowią miejsce żerowania bocianów.

REKLAMA

Ptaki te chętnie zakładają gniazda w pobliżu siedzib ludzkich. Wykorzystują w tym celu dachy budynków, drzewa, kominy oraz słupy energetyczne. Przez wiele lat bociany wykorzystują te same gniazda, corocznie dokładając nowy materiał.

Przez to ich siedziby ważą kilkaset kilogramów, czasami nawet do kilku ton. To stwarza niebezpieczne sytuacje, zarówno dla ptaków, mogące doprowadzić do utraty lęgów, jak i dla ludzi.

– To gniazdo było już zbyt ciężkie aby mógł je utrzymać komin, na którym było posadowione. Bociany potrafią znosić materiał do budowy gniazda tak na prawdę przez cały okres, kiedy tutaj przylatują, czyli od wczesnej wiosny, w momencie kiedy już składają jaja, wychowują potem młode – to gniazdo jest przez cały czas nadbudowywane. Takie gniazdo może mieć wysokość do 2 metrów – mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, pełniąca obowiązki regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Dlatego konieczna jest weryfikacja gniazd zgłaszanych przez mieszkańców i samorządy oraz wykonanie niezbędnych prac renowacyjnych. Zakres prac w zależności od indywidualnych potrzeb obejmuje: montaż konstrukcji metalowo-drewnianych (platform) na drzewach i obiektach budowlanych lub montaż wolnostojących słupów z platformami.

W niektórych lokalizacjach wykonawca przycina również gałęzie drzew utrudniające dolot do gniazda. Ze starych gniazd usuwane są niebezpieczne dla ptaków elementy obce i nadmiar materiału, przez co gniazda stają się lżejsze.

W latach 2019-2020 na zlecenie RDOŚ odnowionych zostanie 12 gniazd, położonych na terenie gmin Kłobuck, Lipie, Koniecpol, Kochanowice, Tworóg, Ożarowice, Siewierz, Zabrze, Gliwice, Tychy, Czerwonka-Leszczyny i Jeleśnia. Prace w gliwickiej lokalizacji zostały już zakończone, kolejne mają być zrealizowane do końca listopada. II etap prac rozpocznie się jesienią 2020 roku i obejmie 4 gniazda bocianie. Całkowity koszt tych działań wynosi 74 tys. zł.

(żms)/mat. prasowe RDOŚ Katowice
fot., wid. ŁG/24gliwice.pl

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Gliwiczanin

Więcej reklam między komentarze nie dało się wcisnąć ?


RED: Nowe formaty reklam to efekt zmian wprowadzonych właśnie przez Google. Też nam się nie podobają. Jednak nie do końca mamy wpływ na to, w którym dokładnie miejscu reklamy automatyczne się wyświetlają, decydują o tym algorytmy Google. Proszę dać nam parę dni na zapoznanie się z nowymi formatami, tam gdzie to możliwe, będziemy uciążliwe reklamy wyłączać.

Łukasz

Super! :)

''

Zgodnie z ostatnią ustawą ubiegającej kadencji sejmu to dobre realne działania, które przyniosą wzrost+ populacji ludności i temu nikt nie zdoła zaprzeczyć. Wyż demograficzny przed nami.

Cookie Monster

Jeden bocian to trochę mało. Trzeba by zbudować park z takich platform.

''

To by raczej wyszedł nie park a obóz koncentracyjny.

Szota

Można to później podoalic

ja234

Bardzo fajnie.Dobrze, że zrobili coś dla boćków.(1230)

Laszlo_egesz

Komentarz do redakcji – Ten nawał reklam to wynika z jakiejś waszej pazerności?


RED: Nowe formaty reklam to efekt zmian wprowadzonych właśnie przez Google. Też nam się nie podobają. Jednak nie do końca mamy wpływ na to, w którym dokładnie miejscu reklamy automatyczne się wyświetlają, decydują o tym algorytmy Google. Proszę dać nam parę dni na zapoznanie się z nowymi formatami, tam gdzie to możliwe, będziemy uciążliwe reklamy wyłączać.

''

Chyba raczej z desperacji wynikającej z pauperyzacji.

Laszlo_egesz

Dziekuję za odpowiedź.

Ba

Kolejna wycinka drzew w Gliwicach. Wykarczowali cały park w Łabędach przy Wolności. Podejrzewam, że postawią tam jakieś kolejne apartamenty. Co się dzieje z tym miastem??

Cóż

Śmiechu warte, wystarczy rzucić nazwą apartamenty i te betonowe chemią pozlepiane tekturowe klitki sprzedają się na pniu. A potem błoto wokoło bloku, codziennie smród od wraków pod oknami, jedne na drugich budowane, że czuć i widać kto co gotuje. Oto szczyt marzeń ciężko harujących tubylców.

Piotr

Topole…puste w środku zagrażające podczas silnych wiatrów też bym wycioł…ale powinni w to miejsce posadzić przynajmniej tyle samo drzew bardziej “tlenowych”

Beton

No właśnie, czy Redakcja orientuje się co autor wycinki drzew na Wolności miał na myśli ? Może po cichu szykuje się wyburzenie domu kultury, zaoranie terenu i jakaś budowa ? Drzewa nie wyglądały na chore…

''

Może kościoła ?

Ba

Obstawiam apartamenty, rosną jak grzyby po deszczu. Myślę, że na Starówce w miejscu wyburzonej kamienicy też powstanie jakuś betonowy klocek.

''

Racja, najwięcej kościołów to za komuny budowano.

Brat sroki

Co na to żaby??

erzet

to ,ze postawili nowa platformę dla bocków to fajnie tylko , że bociany same sobie wybierają miejsce gniazdowania . Znam co najmniej cztery przypadki gdy po ustawieniu nowych gniazd , bociany nie zaakceptowały miejsc i wyprowadziły się w inne rejowy

Ampuła

To bzdura, że bocianie gniazdo może ważyć kilka ton. Chyba, że razem z kominem i zaklinowanym w nim Mikołajem. Największy ptak gniazdujący w Polsce to orzeł przedni Aquila chrysaetos. Dorosły ma do metra wysokości, do 7 kg wagi i dwumetrową rozpiętość skrzydeł. Majestatyczna, mocarna, królewska maszyna do zabijania, szpony zaciska z siłą 15-krotnie większą od męskiej ręki. W rewirze zakłada kilka gniazd i zmienia je co roku. Przez wiele lat odnawiającego nawarstwiania materiałem roślinnym, stare gniazdo orła przedniego może osiągnąć 2 metry wysokości, 2 metry średnicy i wagę jednej tony. Bocian biały rozmiarami nawet przerasta orła przedniego, ale to chuderlak… Czytaj więcej »

''

Szanowny redaktor znowu napisał brednie, po gliwicku.

Latarnia Uliczna

del.

''

Bocian w Polsce cieszy się powszechną estymą i w zasadzie jego wizerunek mógłby znaleźć na godle narodowym ale w takiej Francji i Hiszpanii pomimo zakazów jest traktowany jako ptak łowny i ładują do niego z flinty.

Ostatni Sprawiedliwy

“. Decymacja zawsze uczyła dzikusów porządku. Za dziesiątym razem jest najbardziej skuteczna.

Imiu

Bociany będą teraz w POKO że tak Platformę im zamontowano?
Biedne bociany ale zmuszać je można więc nie mają wyjścia.

''

A jak już na tej platformie odczują dobrą zmianę+, to jakie będą miały wyjście ?

Laszlo_egesz

Czy ktoś widział kiedykolwiek bocianie gniazdo na drzewie w Polsce?

''

Widzieli ci co żyli przed epoką elektryfikacji, kiedy nie było jeszcze słupów energetycznych.