Wezwania do zapłaty dla firm chcących skorzystać z pomocy miasta. “Przepisy są jednoznaczne”


Rekompensaty za “koszty odzyskiwania należności” domaga się ZBM I TBS od przedsiębiorców, którzy nie zapłacili w terminie czynszu za wynajem miejskich lokali. Pisma wzywające do zapłaty otrzymują również firmy, które miały być objęte gliwickim pakietem dla przedsiębiorców.

Przypomnijmy, Rada Miasta przyjęła w kwietniu tzw. Gliwicki Pakiet Pomocy dla Przedsiębiorców. Uchwała zakłada m.in. odroczenie lub umorzenie części czynszu za miejskie lokale. Warunkiem skorzystania z pomocy było jednak… wstrzymanie się z opłatami, do czego miasto oficjalnie namawiało przedsiębiorców dotkniętych ekonomicznymi skutkami pandemii.

– W momencie zapłaty należności, ona przestaje być należnością i tak naprawdę nie ma możliwości, żeby ją umorzyć. Beneficjentem tej pomocy można być wtedy, gdy wstrzymamy się z płatnościami – przekonywała w wywiadzie z 24gliwice wiceprezydent Aleksandra Wysocka.


Tymczasem, przedsiębiorcy, którzy zastosowali się do wskazówek, otrzymują z Zarządu Budynków Miejskich dość obcesowe w treści pisma wzywające do zapłaty rekompensaty za “koszty odzyskiwania należności”. Nie ma żartów, bo kto w “nieprzekraczalnym terminie jednego miesiąca” nie zapłaci kary stanowiącej równowartość 40 euro, musi się liczyć z konsekwencjami. Miejska spółka pisze wprost, że sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego.

Rozgoryczeni przedsiębiorcy, którzy liczyli na pomoc miasta, mają prawo zapytać, o co chodzi?

– Zdaję sobie sprawę, że treść noty może budzić uzasadnione negatywne emocje. Przepisy prawa, które nas obowiązują są niestety jednoznaczne – komentuje rzecznik prezydenta Gliwic, Łukasz Oryszczak.

– Osoby, które spełnią wymagania z uchwały (ponad 50% spadek obrotów) będą miały umorzone odsetki oraz opłatę 40 euro. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej nie ma jednak przed rozpatrzeniem wniosku pewności, czy dany przedsiębiorca spełni warunki uzyskania umorzenia. W sytuacji gdyby okazało się, że w wyniku rozpatrzenia wniosku dany przedsiębiorca nie zakwalifikowałby się do umorzenia odsetek i opłaty 40 euro, urzędnik, który nie dopilnował konieczności wystawienia noty obciążeniowej, odpowiadałby za naruszenie dyscypliny finansów publicznych – dodaje rzecznik.

Teoretycznie wszystko jest więc w porządku, ale jednak nie do końca. Kto potraktuje poważnie treść suchego pisma wzywającego do zapłaty w (warto to podkreślić) nieprzekraczalnym terminie jednego miesiąca, i zapłaci “karę”, może pożegnać się z jej późniejszym umorzeniem czy zwrotem. Pomoc obejmuje bowiem tylko płatności niezrealizowane.

A może, jak zwykle w takich sprawach, komuś zabrakło zwykłej empatii?

Wyobraźmy sobie, że do wezwań rozsyłanych przedsiębiorcom borykającym się ze skutkami pandemii, dołączane jest krótkie wyjaśnienie. Choćby takie, jak uzyskane przez naszą redakcję od rzecznika prezydenta. Dyscyplina finansów publicznych na pewno by na tym nie ucierpiała.

(emef)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
AndrzejD

…i tyle by było z Tarczy Antykryzysowej 4.0, drodzy przedsiębiorcy.
Żadna tarcza tu nic nie pomoże, dopóki nie wymrą te pokolenia urzędników skażone mentalnością komunistyczną, dla których każdy przedsiębiorca to podejrzany typ ” który tylko kombinuje jak tu się nachapać “

steyr

Lepiej im wychodzi zarabianie na zarazie, niż jej zwalczanie. I zaczynam się obawiać, że oni też to wiedzą

AndrzejD

…oni to doskonale wiedzą, a przy okazji mogą trzymać za twarz społeczeństwo żeby przypadkiem nie przyszło mu do głowy protestować przeciwko łamaniu prawa przez prezesa polski (za pomocą swoich funkcjonariuszy)

dubler

@AndrzejD *****, czego czepiasz się prawidłowo rządzących, a nie twojego uwielbianego postkomunowego gliwickiego samorządu?
Ty tu twoimi idiotycznymi wpisami przebijasz już koperciarza grodzkiego a nawet kabarecistę konstytucyjnego PO-budkowego:) Współczuję ci bidulo, naprawdę.

Nowy lepszy świat

Przedsiębiorców i januszy biznesu na pewno ucieszy, że będą mogli pracownikom obcinać nawet 50% wynagrodzeń. Może ich mniej ucieszyć kiedy pracownicy zaczną pracować na 50% albo wcale.

Rafał

Zastanawia mnie czy zawiodły odgórne regulacje prawne, czy jak zwykle ich gliwickie wykonanie. Stawiam jednak na to drugie. W związku z pandemią przynajmniej na chwilę można było zrezygnować z urzędniczej nowomowy. Do bezdusznego pisma cytującego przepisy, wyliczającego kary, konsekwencje, wręcz zastraszającego (bo pisanego z punktu widzenia jednostki publicznej mającej przewagę nad obywatelem, dysponującej armią prawników i środkami do uruchomienia procedury sądowej) można było dołączyć pismo wyjaśniające sprawę ludzkim językiem. Żadne przepisy przecież tego nie zabraniają. Ale po co, skoro gliwicki urzędnik to pan i władca? Przykłady tego widzieliśmy już wielokrotnie. To tylko jeden z wielu i na pewno nie ostatni.… Czytaj więcej »

Van Helsing

A to w Polsce mamy już euro? To dlaczego wypłaty są w zł?

Tymon

Ujął bym to bardziej dosadniej… ale to nie przejdzie przez moderację… Dziwię się skąd te przepisy, że taryfikator w Euro… Chyba że jesteśmy już włączeni do rzeszy…tylko tego nie wiemy…

kanalia52

Tak macie jak głosowaliście.

Jan

Tak rządzi Peło w Gliwicach.Dalej głosujcie na tą zarazę.

silverariel

Brawo Gliwice…

A3UC

mauzoleum nie przynosi zyskow? wielki budowniczy uciekl za senatarska kasa i emerytura? PLACIC WYBORCY PO PLACIC

POst komuna

Drodzy lewacy, niestety rzad nie ma z tym nic wspólnego, bo gdyby miał to te zwolnienia przedsiębiorcy by mieli.A to zalerzy od RM Gliwice.Jak tak widzę was, stan umysłu, to coraz częściej sobie myślę a niech te lewactwo zacznie rzadzić, prócz paru cwanisków, złodzieji. reszta zwas dzielna gawiedzi szybko zatęskni za Pisem. Osobiście nic prócz lepszych zaróbków tak jsk zdecudowana większość nie zyskałem.Me dorosłe dziei też jeszcze nie korzystają z 500plus i innych urlopów tacieżyńskich. Szkoda mi tylko że znów się staniemy tanią siłą roboczą , zbieraczami szparagów i pomywaczami garów.No cóż widocznie tak misi być, stan umysłu lewactwa jest… Czytaj więcej »

Lolek

Podwyżka najniższego zarobku to nie zasługa PiSu, a sytuacji na rynku pracy, która poprawia się odkąd weszliśmy do UE. Do tego c racji inflacji, co roku najniższa pensja idzie do góry. Urlop tacierzyński wprowadziło PO, zresztą PO też wydłużyło urlop macierzyński. Kto jest tanią siłą roboczą to będzie. Ten, kto się na czymś zna, coś potrafi to będzie odpowiednio zarabiać. Ale tego zwykli roszczeniowcy, nieudacznicy, nie pojmują. Każdy kto lepiej zarabia, w ich oczach, z automatu staje się oszustem, cwaniakiem i złodziejem. Obstawiam, że nawet osoby mniej wykwalifikowane, ale pracowite i mając trochę oleju w głowie. Wolą pojechać na zachód… Czytaj więcej »

Fan

Taaak cala polandia

Obserwujący

Nooo,pojechały urzędasy po bandzie.Zrobili przedsiębiorców w balona.
Z drugiej strony, dziwię się przedsiębiorcom,że dali się na to “złapać”.Powinni wiedzieć najlepiej,że nie ma niczego za friko.Prowadząc byznes zdzierają, znaczy się zarabiają na każdym kliencie,każdy drozbiazg potrafią sobie wliczyć w cenę.Przecież jeden z drugim musi się od razu wzbogacić,zarobić na jeszcze większe auteczko,jeszcze większą chałupę, no i jeszcze ze dwa auteczka….przecież jedno auteczko to za mało…no wakacje 4 razy w roku ol inkluziw…
Można powiedzieć,że większy cwaniak zrobił w balona mniejszego cwaniaka.
Co nie zmienia faktu,że jest to typowa glajwicka,pisiowska zagrywka….czego można się spodziewać po glajwickich urzędasach….niczego dobrego.

Fiku Miku

Jesteś chory. Nie wiem tylko jak nazwać tę chorobę. Komusza zawiść i kołchoźniczy pęd by wszyscy mieli tyle samo, za to samo i wszystko mieli w d*pie.

Urko

Lol…. polnische Wirtschaft w pełnej krasie

Stan grozy

Wszędzie to samo. Cała Polska musi finansować dwór Dudy. Ponad 880 mln zł w ciągu pięciu lat kosztował prezydent Andrzej Duda i kancelaria. Bronisław Komorowski na koniec kadencji wydawał 163,5 mln rocznie. Andrzej Duda w 2020 roku zaplanował budżet na blisko 200 mln.

Pan Cogito

Myślałem że tu rządzi Neumann a nie Duda? Możesz wyjaśnić związek swojej wypowiedzi z pismem z ZBM?

K2

trole PO w przedwyborczym natarciu xD

K3

Serio uważasz, że jak ktoś krytykuje PIS to jest fanem PO? I nie może być, ja wiem, jakiegoś innego spojrzenia na świat? Nie odnoszę się do treści posta, bo wydaje się, że Duda i ZBM Gliwice nie przenikają się w żaden sposób.

AndrzejD

@K3
Nie oczekuj od wyborcy PIS jakiegoś szczególnie subtelnego sposobu myślenia.
Oni mają zakodowany przekaz algorytmiczny: If “nie kocha PIS” then “wyznawca PO” else “niech żyje PIS” end. Ich świat jest prosty i czarno biały – to co powie Jarosław zawsze dziewica, jest święte i nie podlega dyskusji.

kiedys gliwice

essence of pathology, strzelone w dychę !

Urko

“Touche !” Jak mawiała moja francuska guwernantka :-)

Perez

ja krytykuje PIS….i kazda inna partie, bo nikt normalny w Polsce sie do polityki nie pcha. Niestety nie ma na kogo glosowac, kazdy ma cos za uszami i kazdy patrzy tylko jak by tu jakis walek walnac zbey sie szybko dorobic. Przykre

twój ból jest większy niż mój

Taki jest cały PiS. Kiedy inni obniżają pensje, nierząd i długopis robią sobie wycieczki po kraju i ani myślą przyciąć wydatki na swoje widzimisię.

Tymon

Proszę się udać do lekarza specjalisty od psychiatrii. To już są kliniczne objawy…jeszcze jak powiesz że otwierasz lodówkę a tam Duda… To jedz na troszku do Toszku…

Lolek

No niestety ale tak jest. Stara nakupiła jakiś pasztetów i kiełbasy marki “Duda”.

Tymon

Kiedyś Duda, jeden z wielu Dudów…miał zakłady mięsne w Sosnowcu… także uważałabym co jesz ;-)