Wiadomo, w których miastach w Polsce jeździ się najszybciej. Jak w rankingu wypadły Gliwice?

Zabrze i Gliwice są miastami, w których średnia prędkość samochodów w godzinach 7:00-9:00 jest najwyższa w Polsce. We wrześniu to 50,3 km/h w Gliwicach, a u „sąsiadów” jeszcze więcej – 52,4 km/h – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez operatora aplikacji Yanosik.

 
W zestawieniu ujęto 24 wybrane miasta w Polsce.

„Najwolniejszymi” miastami w Polsce okazały się Wrocław, Kraków i Olszyn, gdzie zbadana średnia prędkość to ok. 32 km/h!

Czy to oznacza, że po Gliwicach jeździ się tak komfortowo, a korki są zjawiskiem nieznanym lokalnym kierowcom? Niekoniecznie. Wysoka pozycja Gliwic wynika zapewne z uwzględnienia wszystkich dróg w granicach miasta, w tym Drogowej Trasy Średnicowej czy DK 88, gdzie zwykle można jechać szybciej niż 50 km/h.

A jak to wygląda w ścisłych centrach miast?

Inaczej sprawa przedstawia się po uwzględnieniu samego centrum miasta, gdzie średnia, gliwicka prędkość to 28,9 km/h. Szybciej poruszały się samochody w Katowicach, Sosnowcu i Lublinie. Najwolniej po centrum we wrześniu poruszali się kierowcy Rzeszowa – 21,2 km/h.

Wrzesień był miesiącem, gdzie we wszystkich zbadanych miastach średnia prędkość spadła w porównaniu do sierpnia. Wiadomo, powroty z urlopów, zaczyna się też podwożenie dzieci do szkół, na drogach jest więc więcej samochodów, a w większym tłoku raczej ciężko na rozwijanie prędkości.
Wrzesień to zawsze intensywny czas, zarówno dla dzieci wracających do szkół, ich rodziców, jak i dla kierowców. Zwykle sytuacja na drogach normuje się już po pierwszych dwóch tygodniach od rozpoczęcia roku szkolnego, ale zanim do tego dojdzie, najlepiej trzymać nerwy na wodzy i skorzystać w miarę możliwości z opcji ominięcia korków – mówi Andrzej Mejer z Yanosika.

Całe zestawienie można znaleźć w serwisie Yanosik.pl.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/emef

40 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
20/09/2022 06:12

Gliwice Zabrze Katowice ogólnie cały Śląsk jest najlepiej rozwinięty w temacie dróg.Mysle że nie mamy powodu do narzekania a jeżeli się komuś wydaje że sciemniam to niech odwiedzi wschód lub zachód polski.waskie dziurawe drogi często wykładane przedwojennym brukiem .A i centralna Polska też szału nie robi.lodz czy warszawa bardziej stoi niż jedzie

Danus
20/09/2022 08:18

I w nocy w Gliwicach stoimy na czerwonym
Zero organizacji

stary dziad w eterze
21/09/2022 16:29
W odpowiedzi na  Danus

Pan rzecznik Oryszczak z pewnością ma w zanadrzu milion wyjaśnień na to zjawisko.

Jan
25/09/2022 15:29
W odpowiedzi na  Danus

Nieprawda, jak sie zblizam, zapala sie zielone

Jacek
20/09/2022 15:47

Inteligentny system świateł w Gliwicach to jakiś żart. Gdzie tu inteligencja jeśli każde światła mnie zatrzymują i stoję na nich sam.!?

Max
20/09/2022 16:58
W odpowiedzi na  Jacek

Dokładnie. Kiedyś jeżdżąc do pracy miałem zieloną falę. Teraz na każdych światłach stoję. Bo jak dojeżdżam do kolejnych to zmieniają się na czerwone.

same sukcesy
20/09/2022 19:42
W odpowiedzi na  Jacek

bo ich celem jest inteligentne blokowanie i hamowanie ruchu..

POPiS
21/09/2022 13:50
W odpowiedzi na  Jacek

Inteligentnie wkurzają obywatela, urzędnicy biją brawo. Dla samochodów jeszcze nie są takie złe, niektóre faktycznie zmieniają się na zielone jak nic z innego kierunku nie nadjeżdża, dla rowerzystów tam gdzie są to raczej też w miarę działają, ale dla pieszych to jest tragedia, lepiej często po prostu na czerwonym przechodzić jak nic na pewno nie jedzie.

Trochę o statystykach
20/09/2022 08:18

Istnieją trzy rodzaje kłamstw:
– kłamstwa,
– okropne kłamstwa,
– statystyki.
Benjamin Disraeli

Statystyka jest jak kostium bikini: pokazuje wiele, ale nie pokazuje najważniejszego.
Aaron Levenstein

Jeśli mój sąsiad codziennie bije swoją żonę, ja zaś nie biję jej nigdy, to w świetle statystyki obaj bijemy je co drugi dzień.
George Bernard Shaw

Statystycznie ja i mój pies mamy po trzy nogi.

Misza
20/09/2022 21:34

Statystyki pochodzą z Janosika. Z tego powodu uważam je bardziej za ciekawostkę niż dane do jakichś wielkich rozważań.
Dla mnie Janosika instalują i używają przede wszystkim ci, którym zawsze gdzieś się spieszy i chcą mieć jako taki komfort informacyjny na temat tzw. punktów pomiaru.

stary dziad w eterze
20/09/2022 02:03

Powszechna inwigilacja. Oni wiedzą gdzie jeździmy i z jaką prędkością. Analizy big data. Wielki Brat lub Skynet wie o nas prawie wszystko.

Beton
20/09/2022 07:13
W odpowiedzi na  stary dziad w eterze

Warto nadmienić, że tego typu dane każdy użytkownik udostępnia operatorom dobrowolnie. Przestań wozić ze sobą telefon, to nikt nie wie gdzie i z jaką prędkością się poruszasz. Proste ?

stary dziad w eterze
21/09/2022 16:31
W odpowiedzi na  stary dziad w eterze

Wielu danych dostarcza ludożerka swoimi smartfonami poporzez aplikacje.

Bronio
20/09/2022 09:56

Napiszczie gdzie są najrówniej położone drogi bez dziur i kolein. A teraz gdy mandaty za prędkość wzrosły to noga z gazu.

Anonymous
19/09/2022 22:05

Gliwice jest najgorszym miastem na Śląsku a jednym z najgorszych w Polsce pod względem jazdy. A wiem bo jeżdżę ciężarówką. Fala czerwonego światła zapala się zielona a 100 metrów dalej kolejna sygnalizacja zapala się czerwone. Chyba włodarzom zależy by zamiast zmniejszyć smog w mieście to chcą za wszelką cenę go podnieść. W tym mieście można zapomnieć o eko jeździe.

Danus
20/09/2022 08:20
W odpowiedzi na  Anonymous

Dokładnie tak jest Gliwice Eko śmiech na sali

Jacek
20/09/2022 15:51
W odpowiedzi na  Anonymous

Zgadza się. Tylko nikt z tym nic nie robi.!!!!!!!!!

Neptunder
21/09/2022 18:02

Chyba na DK 88 ,gdzie Stuntwomens and Stunmans wciskają pedał gazu do dechy i nawet zawracają.Proponuję kolejki linowe ,od Szałszy do Trynku ,od Zatorza do Wilczego Gardła i od Łabęd
do Sośnicy .O przepraszam mamy już kolejki , co prawda nie linowe , tylko po węgiel.

Lol
20/09/2022 09:16

Wszystko bzdura, najszybciej jest na Zwycięstwa po 19.00! Niestety

Cliper
20/09/2022 09:40

W zabrzu ulicę w większości są drogi utwardzone kocimi łbami lub asfaltowe z dziurami więc dziwi mnie ta klasyfikacja

gliwicki jarząbek
20/09/2022 12:13

Brawo !!! Zuch !!! to nasz bardzo mądry Pan Prezydent Miasta Gliwic przysługuje się mieszkańcom przed wyborami dbając ich komfortowa jazdę po mieście

Pieszy
19/09/2022 19:13

do kompletu przydałyby się dane ile przycisków musi nacisnąć pieszy i ile czasu czekać na zielone żeby przejść określony dystans i założę się że glajwice – miasto węzeł drogowy też będą w czołówce.

KKK
19/09/2022 22:42
W odpowiedzi na  Pieszy

Minusujący nie chodzą po Gliwicach piechotą.

Precz z gorolstwem
19/09/2022 23:50
W odpowiedzi na  Pieszy

Glajwice? Po jakiemu to? Nie obrażaj nas prawdziwych miejscowych! Gleiwitz to było porządne miasto!

Łowca lemingów
20/09/2022 10:31
W odpowiedzi na  Precz z gorolstwem

Bardzo porządne – z najwyższym wynikiem w poparciu NSDAP przed objęciem władzy i z czterema filiami niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz. Sami „kryształowi” ludzie – pierwsi spalili synagogę.

Ampuła
20/09/2022 09:33

Opublikowane badania zainicjowały Nadzwyczajne Zebranie komisarzy rad z aktywem miejskich kół terroweryzmu. Zatrważające dane o wysokich prędkościach przelotowych, komfortowej przepustowości ruchu w ciągach i swobodzie przepływu strumieni komunikacji pojazdów mechanicznych spotkały się z dogłębną krytyką podczas wystąpień. Pokłosiem krytyki powinny być konstruktywne wnioski, dlatego komisarze gliwickich kół terroweryzmu zdecydowali – przez aklamację i wyklaskanie – że w kierunku urzędników magistratu zostanie skierowane zdecydowane żądanie, aby wszystkie jezdnie w mieście zawęzić do metra a asfalt zerwać. Wniosek z sali o zwyczajowe „zwarcie szeregów” nie przeszedł. Wiadomo bowiem, że terroweryści w Gliwicach nie dysponują żadnymi „szeregami”. Są jednostki błąkające się w labiryncie… Czytaj więcej »

przesiadkowicz
19/09/2022 18:37

W Gliwicach prędkość większa niż w Warszawie ? Koniecznie trzeba pozwężać ulice, koniecznie.

MW
20/09/2022 08:06

Wysoka ta średnia biorąc pod uwagę, że np. na ul. Dworcowej na odcinku ok. 1 km od Pl. Piastów do Katedry jest 7 przejść dla pieszych z dużym natężeniem ruchu pieszych i 3 przystanki autobusowe, a w godzinach szczytu korki wydają się nie mieć końca. Tak to jest ze statystyką.

Sffre
20/09/2022 08:32
W odpowiedzi na  MW

I bardzo dobrze, że są. To jest centrum miasta, przystanków i przejść dla pieszych powinno być jak najwięcej. Po centrum powinno się poruszać pieszo lub komunikacją miejską, a nie samochodem.

Gliwice piratów
19/09/2022 17:24

Z tego jasno wynika, że przekraczanie dozwolonej prędkości w mieście jest patologiczną „normą” oraz, że policja nie wywiązuje się z obowiązku obecności na ulicach i karania popełniających wykroczenia, co też nie jest nowością i zaskoczeniem. Co na to zawsze zadowolony rzecznik insp. Słomski?

Bajtek
19/09/2022 17:57
W odpowiedzi na  Gliwice piratów

Na dtś możesz jechać co najmniej 70.

Gliwice piratów
19/09/2022 19:05
W odpowiedzi na  Bajtek

W Gliwicach maksymalnie i to nie jest nakaz. Widać po podobnych komentarzach, że ostatni raz zgodnie z przepisami jeździliście na egzamienie na prawo jazdy. To też „polska norma”.

Kilgore Trout
19/09/2022 22:15
W odpowiedzi na  Bajtek

W Gliwicach DTŚ tylko do 70 km/h dopiero od węzła Królewskiej Tamy jest 100 …aż do wieduktu na A1.

drwal
19/09/2022 18:25
W odpowiedzi na  Gliwice piratów

Zatrudnij się w straży miejskiej i tam wygłaszaj swoje kocopoły

Urko
19/09/2022 19:12
W odpowiedzi na  Gliwice piratów

A4 i A 1 też leżą formalnie w granicach miasta . Prędkości z tych dróg też wliczyli do średniej ?
Patologią jest z całą pewnością komentowanie artykułów bez ich przeczytania.
„Wysoka pozycja Gliwic wynika zapewne z uwzględnienia wszystkich dróg w granicach miasta, w tym Drogowej Trasy Średnicowej czy DK 88, gdzie zwykle można jechać szybciej niż 50 km/h.”

Gliwice piratów
20/09/2022 18:01
W odpowiedzi na  Urko

Tak, tak filozofie. Bo nigdzie indziej, tylko w Gliwicach są drogi, po których można jechać z większą prędkością niż 50/h. :D

marta
19/09/2022 20:58

Jeśli co 200 metrów jest przejście dla chamów, to nie ma się co dziwić, że jeździmy wolno. Dodatkowo, przed każdym chamem teraz się zatrzymuj.

Lucyna -pieszy.
19/09/2022 22:58
W odpowiedzi na  marta

Jak paniusia wysiądzie z samochodu to też będzie chamem a teraz jest podwójnym chamem !!!

Troll 2
20/09/2022 07:15
W odpowiedzi na  Lucyna -pieszy.

Paniusia jest internetowym trollem.

Jagoda
20/09/2022 07:34
W odpowiedzi na  Lucyna -pieszy.

Pieszy to zawsze traktowany jest przez kierowców jak zło konieczne,nawet na chodnikach w mieście nie ma dla nich miejsca,bo kierowcy swoje cudeńka muszą zaparkować gdzie,no oczywiście tam gdzie pieszy powinien czuć się najbezpieczniej czyli na chodniku