Więcej miejsc w strefie płatnego parkowania. 30 stanowisk na wyremontowanym placu

W tym roku strefa płatnego parkowania powiększyła się dwa razy. Po raz pierwszy – gdy włączono do niej parking nad tunelem DTŚ. Niedawno objęła dodatkowe 30 miejsc.

Ostatnio miasto wyremontowało zaniedbany kawałek placu przed nowo budowanym biurowcem przy ulicy Dworcowej 25, gdzie wiele osób nieodpłatnie pozostawiało samochody. Dziki parking został wyłożony kostką brukową.

Prace wykonało Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów, wykonawca wielu miejskich inwestycji.

Strefa płatnego parkowania powiększyła się w ten sposób o kolejne 30 miejsc. Wcześniej, w lipcu, dodatkowe 130 trafiło do niej po objęciu nią parkingu nad średnicówką i ulicy Dubois.

Łącznie w gliwickiej SPP znajduje się teraz 3149 stanowisk.

(żms)
fot. żms/24gliwice.pl

*** Najbliższy parkomat znajduje się przy ulicy Dworcowej, po drugiej stronie skrzyżowania z ulicami Jana Matejki/Dolnych Wałów.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
świętujmy
świętujmy

Już po 30 latach udało się wybrukować grzęzawisko pod 30 aut. Jak mówi poseł Budka – miasto jest świetnie zarządzane. Miasto wielkich wydarzeń.

Nikodem
Nikodem

Haha tak! Tyle lat grzęzawisko czekało na kostkę brukową.

Olka
Olka

Skoro auta i tak tam parkowały, to dobrze, że uporządkowano plac i wprowadzono opłaty.

Master of Klaster
Master of Klaster

Jest lepszy sposób. Można zlikwidować strefy płatnego parkowania wyłączając z ruchu całe śródmieście. Tak zrobiono w galicyjskim mieście wielkości Piotrkowa Trybunalskiego, całe miasto bez samochodu na stałe. Cisza, spokój, śpiew ptaków, czystsze powietrze i miasto.

Rogal
Rogal

No nie wiem, czy lepszy. Zamknięcie ruchu samochodowego w śródmieściu spowoduje, że jak grzyby po deszczu w każdym możliwym do tego miejscu zaczną powstawać knajpy z parasolkami na zewnątrz, a wtedy będzie śpiew, ale nie ptaków tylko pijaków. Jako mieszkaniec ścisłego centrum wiem, co mówię i z dwojga złego to już wolę samochody.

Master of Klaster
Master of Klaster

Czyli jeszcze więcej samochodów, żeby było mniej knajp? To kiedy płatny parking na Rynku?

Rogal
Rogal

Kto powiedział, że więcej aut? Przecież miejsca, gdzie można zaparkować nie są z gumy, więc jest jakaś granica liczebności aut wokół starówki.

Darek
Darek

Ja bym z takiego miasta się wyprowadził.

ers
ers

Ile posadzono drzew?? A nie…. chwila, ten news dotyczy Gliwic, przepraszam za idiotyczne pytanie.

Gosia.
Gosia.

Dobra myśl, zieleni nigdy dość, nawet jakieś niewysokie krzaki czy klomby od strony chodnika i od razu nawet parking wyglądałby przyjemniej

Darek
Darek

Za miastem masz lasy, pojedź i policz czy czy coś przybyło.
W mieście chcę mieć CYWILIZACJĘ.

Groot
Groot

Yyyyyy, a to cywilizacja wyklucza istnienie drzew…? Człowiek uczy się całe życie ;-)

AndrzejD
AndrzejD

@Darek
…jak to mówią: “Chłop ze wsi wyjdzie, wieś z chłopa nigdy”
Rozumiem – doznałeś awansu społecznego, przeprowadziłeś się do miasta – gratuluję.
Może kiedyś będzie cię stać żeby wyjechać do któregoś z miast europy zachodniej – wszak to centrum cywilizacji europejskiej, to przekonasz się że drzewa w miastach to norma.

Imiu
Imiu

@AndrzejD
np w Norymberdze, Pradze -gdzie tam widzisz w centrum drzewa?????

Ewa
Ewa

Pierdzielisz, przecież Gliwice są bardzo zielone, parki, okolice sądów, masa skwerów, Ziemowita, Kościuszki, Sobieskiego, prawie na każdej ulicy coś rośnie, itd, czy mają na zwycięstwa sadzić drzewa? Mamy więcej zielonego niż Praga, Kraków, Katowice, Zabrze

Trzcina
Trzcina

Tak Ewa. Mają sadzić na Zwycięstwa…

Ewa
Ewa

Jaki to ma związek? Zasądza 1999 będziesz i tak sapać

Viks
Viks

2 miesiące brukowali placyk na 30 aut. PRUiM i wszystko jasne.

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

Brak wiedzy i gadatliwośc są smutne. Zapewne nie wiesz o jakim miejscu jest mowa i co się tam działo w ostatnim czasie. Swoja drogą skąd te 2 miesiące?

Viks
Viks

To nie wiesz skąd 2 miesiące, ale zarzucasz mi brak wiedzy, gadatliwość i suponujesz, że w ogóle nie wiem o co i gdzie chodzi? Niezły tupet typowy dla gliwickiego urzędasa.
https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/parking-przy-dworcowej-gliwice-modernizacja/

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

Faktycznie półtora miesiąca, jednak z jednoczesnymi pracami przy elewacji. Faktycznie mogli poczekać do zakończenia tej fazy budowy, położyć kostkę jak Janusz biznesu i zrobić to w 2 tygodnie. Kolekcja samochodów z okogliwickimi rejestracjami miałaby o miesiąc dłuższy darmowy parking.
Chciałabym odwzajemnić ‘urzędasowy’ prztyk, ale widzę, że jesteś typowym przedstawicielem kanapowej gliwickiej opozycji postrzegającej otoczenia wyłącznie w czarno-białych kolorach.

Master of Klaster
Master of Klaster

30 lat, latarnio uliczna. W Gliwicach jest tęczowo. Napij się szampana.

Kurt
Kurt

Trzeba było zaproponować swoje usługi – pewno bylo by zrobione szybciej, taniej i lepiej. Speców od gadania wszystkoznającychsię jest pełno.

???
???

Bezpłatne parkowanie w centrum Gliwic znowu będzie możliwe. Już na wiosnę
16/12/2015

Na przeszkodzie stanęły przepisy, które jasno określają, że jeśli inwestycja zrealizowana jest z dofinansowaniem unijnym, to przez 5 lat od momentu oddania do użytku nie można czerpać z niej korzyści finansowej.

Czy w Gliwicach czas się spieszy? Pięć lat minęło w ciągu dwóch!
Tylko gratulować panom i paniom radnym dobrego obrabiania portfeli.

Imiu
Imiu

złodzieje i tyle w temacie…Franca na to pozwala a może nawet był pomysłodawcą

A co
A co

Tytuł winien brzmieć. WIECEJ MIEJSC DO NIELEGALNEGO POBIERANIA OPŁAT ZA PARKOWANIE………………….BRAK ZNAKÓW POZIOMYCH

Imiu
Imiu

masz rację ale niestety Gliwice w tym przypadku ma to gdzieś…Masz płacić i nie ważne czy legalnie czy nielegalnie, ważne żeby płacić! Samemu sobie kary nie dadzą!

Zdrówko
Zdrówko

Najwyższy czas podnieść opłatę za pierwszą godzinę do 9 PLN. Zobaczymy wtedy, ile miejsc parkingowych będzie pustych i posadzimy na nich drzewa. Kierowcom już wcale nie chce się chodzić. Trzeba ich zmusić, bo obrastają tłuszczem i głupieją.

miastowa
miastowa

Coś ci się pokróliczkowało. Żeby wymusić rotację i zniechęcić do długotrwałego okupowania miejsc to następne godziny są drogie. Pierwsza jest z reguły tania lub wręcz bezpłatna faktycznie dla tych, którzy muszą coś załatwić i odjazd. Taka jest m.in. funkcja miasta

Silnik
Silnik

A kto powiedział, że następne godziny mają być tańsze, bo w poście wyżej nie zobaczyłem? Pierwsza 9 zł a kolejne więcej. To ciągle jest dobry pomysł na ograniczenie wałęsania się autami po centrum miasta. To jest funkcja miasta i działanie pro miejskie. Ale tu rządzi wieśniak, który kocha silnik Diesla. I tak jak nowoczesny jest ten silnik, nowoczesne są Gliwice. Można zejść ze śmiechu….

Ewa
Ewa

Do sądu za to

Nikodem
Nikodem

Prawda. Zaczynam postrzegać samochód jako upośledzenie

Docent Paragraf
Docent Paragraf

Parkuję i nie płacę. Na nakazy urzędowe odpowiadam “gotowcem z internetu” który samowolkę gliwickiego władyki neutralizuje wyższymi państwowymi przepisami dotyczącymi stref płatnego parkowania. BEZ OZNACZENIA POZIOMEGO są nielegalne . można je ignorować. Wszystkie moje odwołania (3 razy) zakończyły sprawę.

Paragraf
Paragraf

Tak samo, ja też nie płacę za bezprawne wymuszenie opłat. Brak jest znaków poziomych P-18 i tyle. Mam niemało wezwań, a ZDM nie chce mnie podać do egzekucji.

Jan
Jan

odliczajmy kiedy tam zaczną schnąć drzewa od podkopanych korzeni.

Trzcina
Trzcina

Znowu stracili dobrą okazję, żeby zasadzić kilka drzew … :-/

ED HARIS
ED HARIS

Tu już nie chodzi o to cyt.. że kierowcy będą płakać bo trzeba iść parę metrów do parkomatu.Kierowcy to też mieszkańcy Gliwic tak?- to osoby które już wnoszą wkład podatkowy do swojego miasta, do tego są wynagradzani opłata za parkowanie w tzw. STREFIE PŁATNEGO PARKOWANIA. No niech ktoś napisze teraz że się mylę!. NO CHYBA ŻE MIESZKAŃCY GLIWIC MAJĄ BEZPŁATNE PARKOWANIE NA TERENIE GLIWIC?!. No ale jak już ktoś kiedyś powiedział-Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi !.

Piesza
Piesza

Biedni i cierpiący są ci kierowcy-mieszkańcy-podatnicy. Ciekawe w jaki lepszy sposób są wynagradzani podatnicy-mieszkańcy bez samochodów? Bo to, że piesi nie wymagają ciągłych wydatków na drogi, parkingi i całą kupę rzeczy związanych z tym rzeczy, ale ponoszą je w równym stopniu z kierowcami, to chyba jest tak oczywiste, że aż wstyd pisać. :)

ED HARIS
ED HARIS

Już sz. pani odpowiadam tak samo jak kierowcy tylko bez dodatkowych opłat.Prościej się nie da.

Wizytator
Wizytator

Piesi i kierowcy ponoszą koszty inwestycji dla kierowców, tylko piesi nie dostają nic w zamian. W ten sposób piesi w wyższym stopniu finansują infrastrukturę dla kierowców. Nie za skomplikowanie na twój rozumek?

Szota
Szota

Po jakie licho jezdzic do tego centrum ?

ja234
ja234

Może lubią się pchać do centrum? Może lubią narzekać, smędzić, marudzić jak to strasznie okropnie jest w centrum? no i najgorsze…nie ma gdzie postawić auteczka. Przecież histerii dostają na samą myśl o tym.

Szota
Szota

Urzedasy w krotce zamienia plac na ul jagielonskiej i na piwnej przed mostem na platny,parking

taki ja
taki ja

Hahaha, artykuł zaczynający się słowami “więcej miejsc” i opisujący jak przeorano miejscówkę na 50 aut i zrobiono z niej miejscówkę na 30 aut (i to płatną). Gratulacje.

ED HARIS
ED HARIS

30 MIEJSC PŁATNYCH- a jeżeli by nie były płatne to by tego nie robiono nie?. Dla mnie to bezsens .Jadąc z daleka z innego miasta jedziesz załatwić sprawy urzędowe bo musisz i płać dodatkowo za parking. Znowu kierowcy dostają po tyłku !. Jedziesz nad morze czy góry płać klimatyczne ,a to dlaczego nam tu na Śląsku nie dopłacają za to że się trujemy tzw. SMOGIEM?. PODATKI I OPŁATY ehhhhhh…………….

rozsądny
rozsądny

Aż 30 dodatkowych miejsc parkingowych w centrum naszego miasta? W 10 tysięcznym mieście to może dużo, ale w Gliwicach? I jak tu popierać takiego nieudacznika jak Frankiewicz i jego ekipę.

krzysztof
krzysztof

parking na ulicy płatny niestrzeżony jawne ZŁODZIEJSTWO nawet komuchy na to nie wpadło.A frankiewicz jak dojedzie do UM to gdzie parkuje i czy wykupuje bilet czy znów ja urzędasom pokrywam parkowanie bo to kasta władzy i ma przywileje?

Bogota
Bogota

Nie ma obowiązku przyjeżdżania autem. Jest doskonały i tani transport autobusowy, rowery, taksówki, uber i twoje własne nogi. Taki wybór, a ty jęczysz.

Joe
Joe

Ale uwaga o tym, ze pod UM urzędnicy “załatwili” sobie parking za darmo (nie mówiąć o tym, że prezydent kupuje sobie nową furę) niezwykle trafna. Wg mnie dodatkowe miejsca parkingowe byłyby bardzo potrzebne właśnie pod urzędem – gdzie przyjeżdżamy załatwiać różne sprawy.

Master of Klaster
Master of Klaster

Proponuję przenieść urzędy za miasto, gdzie zbuduje się 300 hektarowy parking, żeby wszyscy zmieścili swoje samochody.

...
...

To bardzo trafne spostrzeżenie jest. W aspekcie generowania ruchu urzędy niczym się nie różnią od sklepów wielkopowierzchniowych, które lokalizuje się z reguły poza miastem.

mieszkaniec 1966
mieszkaniec 1966

ale ten co go PO poparło on jest odpowiedzialny za miasto i jego mieszkańców i jak jego zabraknie to będzie koniec Gliwic no to trzeba mieć wizje

Marx
Marx

proszę o informację jak się “załatwia” taki parking. Z chęcią skorzystam. I z chęcią dowiem sięj aka to tajemna wiedza jest dostępna urzędnikom że mogą sobie “załatwić”

Imiu
Imiu

idź po rozum do głowy, może wtedy zadziała na nim myślenie w dobrą stronę XD

...
...

Jaki jest ten transport ??

Darek
Darek

Ale pitolisz…
Transport autobusowy – nie po drodze
Rower – chyba kpisz
Taksówka – nie opłacalne
Pieszo – za daleko

Malinka
Malinka

Ojej, kierowcy będą płakać, bo zmusza się ich do przejścia przez jezdnię do parkomatu. Czas ich goni batem, a buty takie drogie…

ja234
ja234

No, jeszcze się zmęczą, spocą.A przecież oni swoim kochanym auteczkiem nie mogą wjechać po same drzwi. Wmawiają sobie, że tacy zabiegani, zapracowani, na nic czasu nie mają…

qwe
qwe

Kierowca będzie przechodzić przez ulicę do parkomatu, a w tym czasie kontroler cyk! przykleja karę za brak opłaty.

ja234
ja234

Ojeje, jej…straaaaaaszneeee…ooookrooopppnneeee….jacy wy kierowcy jesteście biedni…no i dobrze płać za swoje auteczko kochane…

Imiu
Imiu

@qwe napisał komentarz z sensem a ty @ja234 napisałeś go bez sensu ale za to z głupotą

ja234
ja234

@lmiu, twój komentarz oraz komentarz @qwe są bez sensu.
Wskakuj w auteczko.

Imiu
Imiu

jeżdżę autem z rzadka autobusem (taniej i wygodniej jest autem), często rowerem i czasami Liderem (taksówkarze w Gliwicach i nie tylko to złotówy i mafiozi, bez ogłady) a nawet chodzę pieszo…Naucz się rozumieć wszystkie strony i później pisz komentarze.
Chyba że szukasz zaczepki to pisz co ci się pod palec nawinie.

Boss
Boss

Miszczunie, qwe i Imiu – kierowca ma 15 min na wsadzenie biletu za szybę. To za mało czasu, żeby opłacić parking i to potwierdzić? Nikt nigdy nie dostał kary za brak opłaty kiedy ją inicjował. Kierowcy w Gliwicach są głupsi niż w innych miastach? Czy tylko wy macie problem, bo próbowaliście oszukać system i niestety zostaliście przyłapani na kradzieży 40 groszy?

Groszek
Groszek

@Boss
Otóż to.

mieszkaniec 1966
mieszkaniec 1966

pięknie dajecie się dyymać jednostki słabe umysłowo zawsze będą klaskać władzy nawet jak nie ma racji

Urko
Urko

Ty tak o PiS-ie i jego wyborcach? Odważnyś waćpan

ja234
ja234

W mieście na wstecznym kolejny “sukces’. Przybyło parę miejsc do stawiania auteczek.By ludzie mogli podjeżdżać pod same drzwi.I oczywiście miasto na wstecznym kosi kasę.
Za posiadanie auteczka trzeba płacić.Mania posiadania auteczka przyćmiewa zdrowy rozsądek, choć obserwując kierowców wydaje mi się, że większość go nie ma.Normalna rzecz w tej wioseczce na wstecznym.
Płaćcie i płaczcie.

Olka
Olka

Ale nie przybyło miejsc do parkowania. Teraz tylko za parkowanie pobiera się opłatę. I to powinno być dla Ciebie promyczkiem radości, że kierowcy zabulą ;-)

Alina
Alina

Złe jest to, że przybywa. Dobre, że bulą. Rozczarowanie, że za mało. :-)

mic
mic

ty ze swoją głupotą nigdzie nie zaparkujesz nawet na wstecznym

Darek
Darek

Dziecko drogie, Ty naprawdę nie masz pojęcia do czego służy mi samochód…

Marx
Marx

w ilości minusów królujesz, a jednak wciąż piszesz. Masochizm? Głupota? Choroba umysłowa?

AndrzejD
AndrzejD

@ja234 …auteczko służy do tego żeby podjeżdżać pod drzwi do których chce się wejść, o godzinie o której chce się to zrobić, w odróżnieniu od autobusu który staje tam gdzie ma przystanek i jeździ jak chce. Nie rozumiem dlaczego tak cię to dziwi ? Posiadanie auteczka to nie mania, tylko pragmatyzm. Na brak auteczka mogą sobie pozwolić jedynie emeryci którzy mają dużo wolnego czasu. Normalnego człowieka który prowadzi aktywny tryb życia, po prostu nie stać na stratę czasu jaką jest korzystanie z totalnie niewydolnej komunikacji publicznej w Gliwicach i na śląsku. Ja codziennie dojeżdżam do pracy z Gliwic do Katowic,… Czytaj więcej »