Ta tradycja, liczy już kilkaset lat. W poniedziałek wielkanocny w Ostropie rusza procesja konna

Każdego roku, Poniedziałek Wielkanocny w Ostropie wygląda podobnie: wczesnym popołudniem spod kościoła pw. Ducha Świętego rusza uroczysta procesja konna.

Zwyczaj ten obchodzony jest tylko w kilku miejscach w Polsce.

Według źródeł historycznych, procesje konne w Ostropie z okazji Świąt Wielkiej Nocy odbywają się przynajmniej od XVIII wieku. Pierwszy pisany dokument, który wspomina o takiej procesji pochodzi z 1711 r. Zwyczaj ten przywędrował najpewniej z Bawarii, gdzie nadal jest kultywowany. Miał służyć doglądaniu stanu zasiewów, a jednocześnie był okazją do modlitwy o urodzaj i obfite plony.

Orszak liczący kilkudziesięciu jeźdźców przemierza obecnie całą dzielnicę.

Prowadzi go trzech jeźdźców (według tradycji powinni być kawalerami) z krzyżem procesyjnym, ubrani w czarne kurtki i wieńce z bukszpanu (oznaczającego dobrobyt) i kwiatów. Kolejni jeźdźcy wiozą insygnia wielkanocne: Paschał, figurę Chrystusa Zmartwychwstałego i krzyż ze stułą. Kawalkada wchodzi też na okoliczne pola, w tym w ostatnich latach na drogę wzdłuż autostrady A4. Taka wędrówka trwa zazwyczaj około czterech godzin i kończy się ponownie pod kościołem, gdzie odbywa się nabożeństwo.

Procesja wyrusza o godzinie 13:00 spod kościoła parafialnego w Ostropie. Około 14.30 zatrzymuje się na 20-minutową przerwę. Jeźdźcy mogą liczyć na poczęstunek mieszkanek Ostropy. Następnie orszak objeżdża dzielnicę od strony północnej i rusza z powrotem do kościoła. Cała procesja trwa do ok. godziny 17.00.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Bernard Fic

To wspaniały zwyczaj robi swoje wrażenie warto o tym poczytać.To już staje się tradycja i uczestniczymy w tym korowodzie Ale jako obserwator .

Michał Sroczyński

Już niestety bez jednego uczestnika…

ja234
ja234

Procesja fajna, ale średnioweczna. W Raciborzu też jest podobna procesja.

gigi
gigi

szkoda że stare zdjęcia zamieszczone :)

Mózg
Mózg

A jakie zdjęcie miało być zamieszczone pod ZAPOWIEDZIĄ imprezy? Nowe? Że jak, redakcja ma mieć zdjęcia z imprez, które dopiero się wydarzą?

rrolch
rrolch

potem tylko pozamiatać mieszaninę kwiatów i aromatycznych “pączków” z ulicy, ale to chyba nie problem w takiej społeczności :)

Ampuła
Ampuła

Sądząc po kroju i materii, to tradycja czarnych kurtek przywędrowała do Ostropy tzw. Poliestrowym Szlakiem, przez pradawny Plac Balcerowicza. Za sprawą mongolskich handlarzy chińską odzieżą z tworzyw sztucznych.
Przebogata kultura konna tych handlarzy była gwarancją, że kawaler z Ostropy wybierał kurtkę idealną do poniedziałkowego objeżdżania zasiewów w siodle.

Ts
Ts

***** o czym ty bredzisz

Ampuła
Ampuła

O, gospodarz z religijnej procesyji wrócił i już jak natchniony obornikiem rzuca… Mówiłem gospodarzu o kawaleryjskim dizajnie odzieżowym w kontekście importu z rynków Dalekiego Wschodu. Możecie zadać kłam, referując, jak sami wykonywata tkaniny i na kuń kurcięta paradne z nich szyjeta. Uprzednio zafarbowawszy. I tu pytanie, czym? Pasta Buwi, spalenizna po krupnioku i muł wunglowy na pastę utarte?

kuń
kuń

O czym godacie?

333
333

Widać że ampuła ma duży problem ze swoją ampułą !