Wkłady kominkowe: jak wybrać odpowiedni wkład do Twojego domu?

Wkład kominkowy to podstawowy, a zarazem najważniejszy element konstrukcyjny każdego kominka. To właśnie na wkładzie kominkowym opiera się działanie tego urządzenia: zapewnia ono nie tylko efektywność grzewczą, ale też bezpieczeństwo podczas spalania. Decydując się na kominek w domu lub planując modernizację starszego urządzenia, trzeba zatem zadać sobie fundamentalne pytanie: jaki wkład kominkowy wybrać?

Oto praktyczny przewodnik, który pomoże Ci dopasować odpowiedni wkład kominkowy do Twoich potrzeb i Twojego wnętrza.

Na początek trochę teorii: czym jest wkład kominkowy?

Wkład kominkowy to zamknięte palenisko (komora spalania), który montuje się w obudowie kominka i podłącza bezpośrednio do kanału umożliwiającego odprowadzenie spalin. W porównaniu z tradycyjnym (otwartym) kominkiem, takie rozwiązanie zapewnia wyższą efektywność grzewczą, większe bezpieczeństwo użytkowania, mniejsze zużycie drewna, a także bardziej estetyczny wygląd.

Rodzaje wkładów kominkowych

Wkłady kominkowe różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością i przeznaczeniem. Najpopularniejszymi typami wkładów kominkowych są wkłady z płaszczem wodnym, powietrzne i gazowe.

Wkład kominkowy powietrzny

Wkład powietrzny jest jedną z popularniejszych i najczęściej wybieranych opcji kominkowych. Jest to system, który wykorzystuje nadmuch gorącego powietrza z kominka, by rozprowadzić ciepłe powietrze rurami bezpośrednio do pomieszczeń. Wkład kominkowy powietrzny jest rozwiązaniem odpowiednim zarówno do ogrzewania całego domu, jak i jedynie dogrzania wybranych pomieszczeń np. salonu.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, współpracujące z instalacją centralnego ogrzewania, to doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy nam na tym, by ogrzać cały dom, a przy tym wodę użytkową. Mogą skutecznie zasilać grzejniki i podłogówkę, zapewniając wydajne ogrzewanie wszystkich pomieszczeń w domu. Decyzję o wyborze wkładu kominkowego z płaszczem wodnym najlepiej jednak podjąć jeszcze na etapie budowy domu – w późniejszym etapie montaż tego typu konstrukcji może okazać się bardzo problematyczny.

Wkład kominkowy gazowy

Jeśli zależy nam na tym, by kominek pełnił głównie funkcję dekoracyjną, warto rozważyć wybór wkładu kominkowego gazowego. Jest to model, który charakteryzuje przede wszystkim stylowe wykończenie, a przy tym brak konieczności czyszczenia czy składowania opału. Co prawda, wkład kominkowy w typie gazowym nie ogrzeje nam całego domu, ale może wspomóc ogrzewanie niewielkiego salonu czy sypialni.

Wybieramy wkład kominkowy: na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podczas wyboru wkładu kominkowego warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka innych czynników. W tym przypadku liczy się także moc grzewcza, sprawność, materiał wykonania, czy rodzaj szyby.

Moc grzewcza wkładu kominkowego

Dobrze dobrana moc urządzenia to podstawa efektywnego działania tego urządzenia. Zbyt mała moc może okazać się niewystarczająca do ogrzania całego domu lub wybranego pomieszczenia. Zbyt duża może natomiast wywołać efekt przegrzania wnętrza. Aby wybrać optymalną moc grzewczą, najlepiej kierować się zasadą, w której 1 kW mocy wystarcza na ok. 10 m² dobrze ocieplonego domu.

Sprawność wkładu kominkowego

Im wyższa sprawność wkładu kominowego (powyżej 70-80%), tym więcej ciepła zostaje w domu, a jednocześnie mniej ulatuje przez komin. To przekłada się nie tylko na oszczędności np. w zużyciu drewna, ale też mniejsze zanieczyszczenie powietrza.

Materiał wykonania

Najczęściej możemy spotkać się z wkładami kominkowymi wykonanymi z żeliwa lub ze stali. Wkłady stalowe są lżejsze i szybciej się nagrzewają, podczas gdy żeliwne są masywniejsze, ale dłużej utrzymują ciepło (nawet po zgaśnięciu ognia). Przy wyborze materiału, z którego ma być wykonany wkład kominkowy, warto też uwzględnić stylistykę obudowy kominka i pomieszczeń. Wkłady żeliwne, ze względu na swoją masywną konstrukcję, lepiej sprawdzają się we wnętrzach o tradycyjnym wyglądzie. Częstym elementem dekoracyjnym tego typu wkładów są ciekawe zdobienia tylnej płyty. Z kolei wkłady stalowe dobrze współgrają z nowoczesnym i minimalistycznym wystrojem. Wkłady ze stali najczęściej wyposażone są w duże szyby, co pozwala lepiej skupić się na wizualnym efekcie palącego się ognia.

Rodzaj szyby

Rodzaj szyb warto dostosować do swoich indywidualnych preferencji i stylu wnętrza. Do wyboru mamy m.in. szyby prostokątne, panoramiczne, narożne czy półokrągłe. Bardzo praktyczną funkcją nowoczesnych szyb kominkowych jest system czystej szyby, który zapobiega osadzaniu się pyłów i sadzy, dzięki czemu szyba mniej się brudzi.

Duży wybór wkładów kominkowych, dostosowanych do Twoich potrzeb, znajdziesz na stronie: https://www.defrohome.pl/

Źródła:

  1. Jaki wkład kominkowy wybrać i jak go zamontować? https://www.extradom.pl/porady/artykul-na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-wklad-kominkowy

  2. Jak kupować wkład kominkowy? Materiał, moc i sprawność kominka, https://muratordom.pl/instalacje/kominki/jak-kupowac-wklad-kominkowy-material-moc-sprawnosc-kominka-aa-g63R-ozbg-Z2oK.html

Artykuł sponsorowany
materiał partnera | informacja