Wojewoda w KWK Sośnica: polskie górnictwo jednym z najważniejszych sektorów życia gospodarczego

Górnicy z KWK Sośnica obchodzili w sobotę swoje święto – Barbórkę. Atmosfera uroczystości, w których uczestniczył wojewoda Jarosław Wieczorek, była zupełnie inna niż jeszcze rok temu, kiedy ważyły się losy zakładu.

– 2017 rok to był ten moment przełomowy, kiedy Państwo postanowili, że podejmą wyzwanie i bardzo ciężko będziecie pracować po to, aby pracownicy kopalni Sośnica mieli przed sobą przyszłość, a polska gospodarka na stabilny i zrównoważony rozwój. Bardzo często w przestrzeni publicznej pojawiają się słowa: dywersyfikacja i bezpieczeństwo energetyczne. Warto je rozwinąć, bowiem zdarza się, że nie są zrozumiałe tak, jak powinny być rozumiane. One gwarantują nie tylko naszemu państwu, ale przede wszystkim nam to, że mamy w domach ciepło czy energię elektryczną – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Kopalnia ma 101 lat, my w tym roku świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i to również ważny moment w historii

– podkreślił Wieczorek.

Podczas uroczystości wojewoda uhonorował odznaczeniami państwowymi górników za ich długoletnią pracę, wręczył również resortowe medale. – Słowa podziękowania należą się nie tylko wyróżnionym, ale i wszystkim górnikom za ich poświęcenie i ciężką pracę, która jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju i naszych rodzin. Polskie górnictwo jest dzisiaj jednym z najważniejszych sektorów życia gospodarczego – zapewniał wojewoda.

W barbórce wzięli udział także parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa, samorządów, związki zawodowe, a także poprzedni dyrektorzy zakładu. Oprawę muzyczną zapewniała Orkiestra Dęta KWK Sośnica.

(żms)/UW Katowice
fot. UW Katowice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Miejmy nadzieję, że to już ostatnie podrygi rycia pod miastem, smrodzenia spalanym w piecach syfem i wiecznego dosypywania kasy do górnictwa tylko po to, żeby uzyskać głosy elektoratu. Nie ma żadnego powodu, żeby wiecznie utrzymywać tę uprzywilejowaną kastę w obawie, że będzie rzucać śrubami albo palić opony. Mało tego, że przeżerają nasze podatki, że mają dziesiątki miliardów złotych niezapłaconego ZUS (cyrk na Wiejskiej co roku uchwala “przesunięcie” płatności zaległych składek na następny rok), to jeszcze rozdawany w ramach deputatów węgiel, spalany w postaci mułów, miałów i najgorszego świństwa, ląduje nam w płucach. I guzik mnie obchodzą koszty społeczne: włókniarkami z… Czytaj więcej »

Atom
Atom

Kopalnia Sośnica nie bez powodu miała zostać zlikwidowana. Wydobywa bardzo drogo i fatalnej jakości węgiel. Jeszcze dryfuje, bo zaprzestano inwestycji i dotuje się wydobycie. Ale Frankiewicz tak ładnie protestował razem z PiS-em, że dla głosów wyborczych ciągle mamy tego pęczniejącego wrzoda. Wczoraj PAD ogłosił, że mamy węgla na 200 lat, chociaż w rzeczywistości wystarczy go może na 15, bo zwyczajnie nie będzie się opłacało wydobywać. A wydobycie już spada, za to rośnie import. Ceny energii z wiatraków są najniższe, dlatego PiS likwiduje wiatraki. Ot, logika ciemniaków, dzięki której Polacy zamiast żarówek będą używać świeczek i zniczy, bo w kwestii elektrowni… Czytaj więcej »

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Dokładnie tak to właśnie wygląda. Jak usłyszałem o tym węglu na 200 lat to już wiedziałem, że jesteśmy świadkami kolejnej sesji kłamstw. Wiatraki ostatnio wygrały jakiś duży przetarg na dostawę energii i pewnie dlatego pisożyty chcą je szybko zlikwidować. Są trzy całkowicie zdumiewające rzeczy: jedna – do jakiej dewastacji państwa można się posunąć tylko po to, żeby sobie porządzić, druga – jak niewiele trzeba, żeby ten naród przekupić i trzecia – ilu w tym narodzie, który tak kocha opowieści o swoim bohaterstwie, honorze i heroizmie, jest takich zdrajców jak na przykład ćul Kałuża z Żorów.

Prosto
Prosto

Miasto Gliwice w 2019 roku na “walkę” ze smogiem poprzez dopłaty do wymiany złych pieców na lepsze, przeznaczy 2 mln zł. Te nowe “lepsze” piece w dalszym ciągu będą kopciły, bo prezydent Frankiewicz i radni nie raczą podłączać domów i kamienic do C.O.

HAL
HAL

A Premier Morawiecki mentalnie ciągle jeszcze jest u Rydzyka w Toruniu:
“- Z dumą i bez wahania mogę powiedzieć, że Polska jest jednym z liderów działań podejmowanych dla powstrzymania globalnego ocieplenia” – powiedział premier Mateusz Morawiecki na COP24. Przynajmniej nie śpiewał i nie tańczył.

AMF
AMF

Nie słuchałem więc poproszę o informacje czy to konkretnie o 200 lat na Śląsku była mowa?
Bo pod lublinem wydobycie dopiero się rozkręca…

PS: zgazowanie dalej tematem tabu bo praca dla inżynierów a nie czarnej szlachty?

Urko
Urko

@Atom .”Polacy zamiast żarówek będą używać świeczek i zniczy” . Ale to będą polskie świeczki i znicze.
Takie same jak ojcowie i dziadowie palili. Uświęcone wielowiekową patriotyczną tradycją i płonące biało- czerwonym płomieniem.

Atom
Atom

Obawiam się, że takiemu zapotrzebowaniu podoła tylko Azja, więc barwy płomyków mogą nie być biało-czerwone. Inna rzecz, że do produkcji nie używa się wosku, tylko różnych świństw, które niezwykle śmierdzą i są dobrze wyczuwalne na cmentarzach i na co alarmowo reagują czujniki zanieczyszczenia powietrza. Ale żeby było patriotycznie, każdą świeczkę można ozdobić opaską z orłem w koronie z krzyżem. Będzie do świecenia i do modlenia.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

TO będą narodowo-wyzwoleńcze świeczki! Niepodległościowe!

Titanic
Titanic

Portal wysokienapiecie.pl, podaje, że z dokumentu Ministerstwa Energii wynika, że wszystkie funkcjonujące dziś w Polsce farmy wiatrowe trafią na złom do 2035 roku, a na ich miejsce nie powstaną już nowe wiatraki.

A w Gliwicach (6 miejsce na liście europejskich miast z najgorszym powietrzem) orkiestra gra w najlepsze przy brzęku kufli z piwem:
“W barbórce wzięli udział także parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa, samorządów, związki zawodowe, a także poprzedni dyrektorzy zakładu.”

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Nowe wiatraki nie powstaną również na wodzie. To jest zwykła ściema: chodzi o likwidację wiatraków w ogóle. Lądowe się zezłomuje a te na wodzie w ogóle nie powstaną.

Imię
Imię

Nie Wieczorek tylko Siemiński

nn
nn

Dla wszystkich krytykujących górnictwo: węgiel to nasz jeden z najwazniejszych towarów eksportowych. Bez eksportu węgla nie będzie dewiz. Bez dewiz nie kupicie benzyny, ropy, leków, telewizorów, komputerów, smartfonów itd – te wszystkie rzeczy pochodza z drugiego obszaru płatniczego. Bez górnictwa będziecie siedzieć w ciemnych i zimnych mieszkaniach. Czy tego chcecie?

Colombo
Colombo

Obudź się, to już nie epoka Gierka i Jaruzelskiego. Eksport z roku na rok spada z powodu wysokiej ceny wydobycia i marnej jakości węgla. Rośnie import, głównie ze znienawidzonej Rosji i ukraińskiego Donbasu, który Rosja okupuje.

Imię
Imię

Zapomniałeś dopisać informacji o rublu transferowym i nawisie inflacyjnym

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

I o tym, że zawsze możemy liczyć na pomoc bratnich państw-członków RWPG

Alex
Alex

…aby pracownicy kopalni Sośnica mieli przed sobą przyszłość, a polska gospodarka na stabilny i zrównoważony rozwój Hasztag WkurzaMnieTo. Przed II WŚ śląski węgiel kształtował dobrobyt regionu i poziom życia mieszkańców. To był atut, który pewnym ludziom przyniósł fortunę, ale maluczkim też coś skapnęło z “pańskiego stołu” – osiedla robotnicze, rozwój miasta. Po II WŚ węgiel stał się “dobrem wspólnym”, a wieść gminna niesie że za rządów Gierka węglem spłacano również zobowiązania dotyczące majątku ziemskiego na terenie b. Księstwa Żagańskiego. Śląsk miał z wydobycia wielkie, czarne G(órnictwo). Prawie trzydzieści lat po tym, jak ówcześni “celebryci” w telewizji wygłaszali zdanie “jesteśmy nareszcie… Czytaj więcej »

Jaaaa
Jaaaa

W ciągu najbliższych dziesięciu lat powietrze w Polsce zabije tysiące ludzi, klimat zmieni się do tego stopnia że państwo na rzecz odszkodowań dla rolników wyplaci dziesiątki milionów złotych. Przez zwiększoną migracje ludności dopadna nas nowe choroby zakaźne. Tym czasem do kopalni w Polsce obecnie doplaca się grube miliony, do Polski trafia węgiel z Rosji, drogi niskiej jakości. Lecz przez nasz kraj legalizuje się antracyt z Donbasu i Syberii, który trafia do Niemiec i Francji. Temat został podjęty przez dziennikarzy śledczych którzy trafili na firmę w Katowicach za którą stoi dwóch Ukraińców… Dlatego słowa wojewody są bzdura i fikcją… Gdyż technologia… Czytaj więcej »

wiciu
wiciu

jakim trzeba byc de—lem zeby mowic ze wegiel jest best a no takim jak ta miernota pisowska

Ranny Ptaszek
Ranny Ptaszek

Mam nadzieję, że Polska stanie się i pozostanie bastionem górnictwa, -najpierw w uni europejskiej a późnie już poza nią – w Europie. Wungiel od dziada pradziada i po wsze czasy! Szczęść Boże !

ja234
ja234

Tak tak pisiory. Koniecznie dalej dosypujcie kasy kopalniom przecież oni tacy biedni są….zapomniałbym import węgla przekroczył krajowe wydobycie.Kopalnie nie wyrabiają z wydobyciem.
Pisiory sprowadzają węgiel rosyjski, ale również min….australijski, nigeryjski, ukraiński…masakra.
Trzeba zacząć przestawiać energetykę na OZE oraz atom.
I ta wypowiedz, że węgla mamy na 200 lat.Węgla jest na 20 lat i koniec.
Żenada to co wyprawiają i mówią pisiory.
Oczywiście suweren dalej na nich głosuje…koniecznie…cała pislandia będzie zaczadzona…

AMF
AMF

Możesz przypomnieć co w sprawie atomu zrobiła PO?
POdobno dobre relacje z Francją mieliśmy?

Atom
Atom

PO założyła dwie spółki “atomowe” i wypłacała prezesom z PO po 100 tys/miesięcznie. Efektów brak. Ale to nie koniec. PiS nie zlikwidował tych spółek, wsadził swoich prezesów i wypłaca po 100 tys/miesięcznie. Efekty są takie, że PiS zachwala węgiel i bredzi o nowych kopalniach i blokach energetycznych na węgiel.

Gość
Gość

Prwnie tego nie wiesz ale węgiel z innyc krajów sprawdzaliśmy także za poprzednich rządów. O nich dziwnie jakoś nie wspominasz. Niewiedza?