Wszywka alkoholowa (Esperal) – jak wygląda życie po zaszyciu?

wszywka alkoholowa Zabrze
Freepik

Wszywka alkoholowa stanowi istotny krok w leczeniu uzależnienia od alkoholu, ale nie jest magicznym środkiem terapeutycznym. Życie po Esperalu zmienia się pod wieloma względami – emocjonalnym, fizycznym, społecznym, a najczęściej również zawodowym. Osoba uzależniona musi bowiem całkowicie odmienić swoje nastawienie, reakcje i zachowania. Substancja odurzająca i trunki, które dotychczas kojarzyły się choremu z przyjemnością, relaksem i były sposobem na szybkie odprężenie, nagle stają się źródłem obaw i niepokoju. Chorzy, u których wykonano zabieg zaszycia leku Esperal, obawiają się bowiem jego połączenia z etanolem. W związku z obawami powstrzymują się od spożywania alkoholu, postępując tym samym zgodnie z zaleceniami lekarza.

Życie po wszywce alkoholowej dla osób uzależnionych znacząco różni się od sposobu życia sprzed zabiegu. Najczęściej to moment zaszycia alkoholowego stanowi wyraźną granicę pomiędzy stanem upojenia alkoholowego a długotrwałą abstynencją. Po zabiegu implantacji Esperalu należy zachować bezwzględną wstrzemięźliwość od alkoholu etylowego. Osoba uzależniona musi zatem unikać nie tylko czystego alkoholu w płynnej postaci, ale również produktów, które zawierają choćby jego śladowe ilości. Wszywka alkoholowa wchodzi w nagłe reakcje z każdą dawką etanolu, powodując nieprzyjemne i niebezpieczne dolegliwości. Określa się je mianem reakcji disulfiramowej. To niej wystrzegają się chorzy, decydujący się na trzeźwość z udziałem Esperalu.

Jak działa wszywka alkoholowa? Czy disulfiram to lek na alkoholizm?

Wszywka alkoholowa, popularnie nazywana również Esperalem, to lek dostępny w polskich aptekach wyłącznie na receptę (Disulfiram WZF). Nie leczy alkoholizmu, ale skutecznie wspomaga terapię uzależnienia. Należy do grona metod awersyjnych, które wpływają bezpośrednio na psychikę osoby uzależnionej i jej stosunek do spożycia alkoholu. Disulfiram, będący czynnym składnikiem Esperalu, hamuje działanie enzymu wątrobowego – dehydrogenazy aldehydowej – który odgrywa kluczową rolę w metabolizowaniu alkoholu etylowego. W fizjologicznych warunkach etanol trawi się do nieszkodliwej postaci kwasu octowego, a następnie dwutlenku węgla i wody. Jeżeli jego szlak metaboliczny zostaje zaburzony przez działanie leku Esperal, w organizmie zaszytego uzależnionego kumulują się toksyny poalkoholowe. Jedną z najbardziej niebezpiecznych jest aldehyd octowy. Jego zwiększone stężenie w krwiobiegu pacjenta prowadzi do występowania objawów zatrucia, tzw. reakcji disulfiramowej.

To właśnie gwałtownej reakcji własnego organizmu zaszyci uzależnieni obawiają się najbardziej. Decydując się na podjęcie ryzykownych prób przepicia wszywki alkoholowej wbrew zaleceniom lekarza, skazują się zatrucie. Widoczne jest ono w postaci takich dolegliwości jak: sile bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, pogorszenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta, utrata świadomości. Długotrwałe połączenie etanolu z Esperalem w ludzkim organizmie może prowadzić nawet do wystąpienia stanów zagrożenia życia: udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego, nagłego zatrzymania krążenia. Aby uniknąć tych skutków ubocznych, należy zachować bezwzględną wstrzemięźliwość od spożywania alkoholu. To praktycznie jedyne zalecenie lekarskie, jakie pacjent otrzymuje po zabiegu implantacji oryginalnego Esperalu.

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu? Implantacja tabletek wszywki alkoholowej

Przed przystąpieniem do zabiegu należy zweryfikować istnienie wskazań i wykluczyć przeciwwskazania. Dzięki konsultacji lekarskiej ze specjalistą Centrum Medycznego Galmedic wszywka (Esperal) jest dla pacjenta całkowicie bezpieczna.

Wszywka alkoholowa to nowoczesna i skuteczna metoda leczenia alkoholizmu, która wymaga wykonania mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu miejscowym. Zabieg zaszycia wszywki alkoholowej wykonuje doświadczony i wykwalifikowany chirurg. Posługując się skalpelem, nacina skórę pacjenta w okolicy jego pośladka, zwykle tuż nad nim. W ten sposób dociera do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego, gdzie umieszcza indywidualnie dobraną dawkę tabletek. Od tego momentu środek farmakologiczny skutecznie blokuje wydzielanie enzymu wątrobowego i działa nawet przez rok. Ponieważ wszywanie leku wymaga przerwania ciągłości tkanek, po zabiegu na ciele pacjenta pozostaje rana. Zaszywa się ją nićmi chirurgicznymi.

Działanie Esperalu wymaga odstawienia alkoholu i rezygnacji ze stosowania używki jeszcze przed przeprowadzeniem zabiegu. Pacjent musi powstrzymać się od picia alkoholu przynajmniej przez 24 godziny poprzedzające planowaną procedurę chirurgiczną. W obawie przed głodem alkoholowym i trudnościami w odstawieniu alkoholu, niektórzy chorzy decydują się na udział w odtruciu alkoholowym. Gdzie bezpiecznie wszywana jest wszywka alkoholowa? Zabrze to miejsce, w którym pacjenci korzystają z profesjonalnej opieki specjalistów Centrum Medycznego Galmedic.

Zaszycie alkoholowe – i co dalej?

Wszywka alkoholowa z pewnością motywuje człowieka do trwania w abstynencji. Wzbudza jednak nie chęć wewnętrznej do walki z nałogiem, ale stanowi motywację zewnętrzną. Buduje skuteczną barierę psychiczną na podstawie myśli „nie mogę pić, bo może mnie to zabić”. Pomaga zatem wytrwać w abstynencji, szczególnie w trudnych momentach podczas terapii. Wielu pacjentów deklaruje, że czują większą kontrolę nad własnym zachowaniem i rekcjami po zabiegu wszycia Esperalu. Ponadto, gdy bliscy widzą realny wysiłek uzależnionego, często mocniej wspierają go podczas leczenia alkoholizmu.

Po zaszyciu alkoholowym pacjenci muszą wystrzegać się alkoholu etylowego. Powinni go unikać niemal wszędzie. Należy bowiem pamiętać, że etanol jest składnikiem nie tylko żywności, ale również kosmetyków, perfum, a nawet leków. Konieczne jest również zachowanie tzw. czujności społecznej, czyli zastanowić się nad tym, jak radzić sobie z przebiegiem spotkań towarzyskich i przyjęć bez alkoholu.

wszywka alkoholowa Zabrze

Freepik

Wśród typowych reakcji pacjentów po wszyciu disulfiramu wymienia się przede wszystkim ulgę i spokój. Jednocześnie jednak wielu chorych obawia się złamania abstynencji, co może stać się dla nich źródłem stresu i dyskomfortu. Wszywka alkoholowa powinna zostać zaszyta jedynie u świadomych pacjentów, którzy dobrowolnie decydują się na zabieg. Wówczas poziom irracjonalnych obaw i uczucia izolacji jest najniższy. Działanie wszywki alkoholowej stopniowo wygasa po upływie 8-12 miesięcy od zaszycia. Jeżeli nie podjęto w tym czasie dodatkowych działań terapeutycznych, jej skuteczność może być stosunkowo niska. Część osób decyduje się na ponowne zaszycie, inne utrzymują abstynencję samodzielnie, a niewielki odsetek wraca do picia. By uniknąć nawrotów alkoholizmu, należy stosować tabletki z disulfiramem pod kontrolą lekarza, najlepiej psychoterapeuty.

Wszywka alkoholowa elementem kompleksowej terapii choroby alkoholowej

Ponieważ wszywka alkoholowa nie leczy samodzielnie alkoholizmu, zaleca się jej jednoczesne stosowanie z innymi elementami kompleksowej terapii choroby alkoholowej. W Centrum Medycznym Galmedic implantację Esperalu można poprzedzić profesjonalnym detoksem alkoholowym. Następnie, po zabiegu pacjentowi udzielane jest wsparcie psychologiczne. Może on uczestniczyć aktywnie w psychoterapii alkoholizmu. Przebiega ona w formie spotkań indywidualnych z terapeutą bądź uczestnictwa w grupach wsparcia (w tym również meetingów AA).

materiał partnera | informacja