Wyburzają przedwojenną willę przy ul. Jasnogórskiej. “Stan budynku był zły” – tłumaczy inwestor

Poniemiecka willa znika z działki przy ulicy Jasnogórskiej. W ubiegłym roku informowaliśmy o planach inwestora, który przewidywał wkomponowanie starego budynku w nowy obiekt usługowo mieszkaniowy.

W świetle zapowiedzi inwestora, widok koparki zrównującej willę z ziemią był więc zaskakujący. Zwróciliśmy się o wyjaśnienie powodów zmiany decyzji bezpośrednio do spółki Sharin Estate.

– Okazało się po analizie specjalistów, że stan techniczny budynku był na tyle zły, że odbudowanie go to mniejszy nakład inwestycyjny, niż remont starego. Nie bez znaczenia pozostają w tym wypadku kwestie związane z bezpieczeństwem użytkowania budynku – mówi Dorota Łajszczak-Gajda z Sharin Estate.

Przypomnijmy, na działce zaplanowano budowę rezydencji VIRIDI z mieszkaniami na sprzedaż o wysokim standardzie, czterema lokalami biurowymi oraz jednym lokalem usługowym. Inwestycja zakładała, że część usługowa będzie zlokalizowana w starej części obiektu, czyli w eleganckiej willi. Nowa część natomiast zostanie przeznaczona na mieszkania. – czytamy w opisie inwestycji na stronie internetowej Rezydencji Virdi.

Spółka Sharin Estate obiecuje, że wyburzona willa zostanie odtworzona według pierwotnego projektu.

Wizualizacje i zdjęcia willi w ubiegłym roku

Całość ma być gotowa w połowie 2019 roku.

(żms/mf)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
partyzant
partyzant

Nóż się w kieszeni otwiera, gdy się na to patrzy.
” Stan budynku był zły” To taka uniwersalna formułka wydalana przez tych “mądrych” dla tych głupich. Zły to jest stan waszych umysłów. Jesteście żałośni.
PS.
Kiedy Wieża Ciśnień?

asdf
asdf

Wieży ciśnień (jednej z kilku na terenie miasta) jeszcze nie doprowadzili do stanu pozwalającego na wyburzenie. Ale jeszcze trochę.

heli1b
heli1b

Doprowadzili, tylko wieża jest … duża, piękna i wyjątkowa. Ten który wyrzyga wreszcie z siebie stwierdzenie, że po analizie “specjalistów” jej stan techniczny jest na tyle zły, że… i nie bez znaczenia pozostają w tym wypadku kwestie związane z bezpieczeństwem… narazi się na większą krytykę niż skazanie jednej czy dwóch willi. Przed takim pierdnięciem trzeba wziąć głęboki oddech. Ten oddech właśnie jest brany. A ta willa też nie była w takim stanie. Willa na Barlickiego również. Budynek szkoły na Ziemowita także. Nie takie “ruiny” się przywraca do życia. Dbałość o dziedzictwo danego miejsca zależy od stanu umysłu a nie finansów… Czytaj więcej »

Achim
Achim

Jeszcze trzeba by dodać do tej listy dworzec kolejki wąskotorowej “Gliwice- Kopalnia”

gość
gość

kamienica na Barlickiego

Erwin
Erwin

Tych urzedasów zarzadzajacych naszym miastem trzeba na taczkach wywieźć…

jerzy
jerzy

ale pani naczelnik Ab jest Git !!

AndrzejD
AndrzejD

…i ta nazwa: “Rezydencja Viridi” Aż mnie mdli jak słyszę tą pretensjonalną nazwę. Powinni dodać jeszcze “Premium”, “Gold” albo “Royal”
Zamiast pięknej architektury, postawią tam ponurego czarnego kloca dla nowobogackich Januszów biznesu w białych skarpetkach.

...
...

Może ktos kiedyś będzie rozbierał te popolskie klocki jak Polacy dzisiaj rozbierają poniemieckie budynki… też nam lub naszym dzieciom czy wnukom nie bedzie żal..

AndrzejD
AndrzejD

…te kloce z karton-gipsu i Ytonga po 25-ciu latach same się rozsypią i ulegną biodegradacji.

Prosty_człowiek_Polak_Slazak_Gliwiczanin
Prosty_człowiek_Polak_Slazak_Gliwiczanin

Nie będzie nic popolskiego, wszystko będzie polskie, Polska będzie wiecznie.

Erwin
Erwin

Ciekawe…. wg mnie, gora kolejne 100 lat…

Prosty_człowiek_Polak_Slazak_Gliwiczanin
Prosty_człowiek_Polak_Slazak_Gliwiczanin

W takim razie Niemcy co najwyżej 50. Potem tylko Turcja i Kalifat

AndrzejD
AndrzejD

Ja bym się bardziej obawiał o losy wieży radiostacji którą “zarządzają” amatorzy i dyletanci z tej śmiesznej miejskiej spółki “Śląska Sieć Metropolitalna” – już ostatnio ich niedorzecznik niejaki Kopeć, przebąkiwał o odkręcających się i spadających nakrętkach.
https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/znowu-rozbita-szyba-w-ogrodzeniu-wokol-wiezy-radiostacji-kamery-pozwolily-na-wskazanie-sprawcy/

Urko
Urko

Najsłynniejsza Konserwator Zabytków z UM w Gliwicach o tym wie ?. Ogarnij się kobieto, bo za chwilę twoje stanowisko będzie zbędne w tym mieście.

” Spółka Sharin Estate obiecuje, że wyburzona willa zostanie odtworzona według pierwotnego projektu. ”
A gdzie wy głąby takich majstrów i inżynierów znajdziecie.

Znika powoli moje miasto . Smutne .

ja234
ja234

” Spółka Sharin Estate obiecuje, że wyburzona willa zostanie odtworzona według pierwotnego projektu. ” Przecież to ściema, niczego nie odbudują. Tłumaczenia przedstawicielki są po prostu kuriozalne.

silverariel
silverariel

Odbudowa to kłamstwo, racja! Pani Doroto Łajszczak-Gajda nie wstyd Pani, tak w żywe oczy?

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Urko. Czy w akcie notarialnym znalazł się zapis o bezwzględnej ochronie willi przed wyburzeniem, czy przerosło to urzędnicze umysły?. Winnych zaniechania w tym przypadku można wskazać. W UM.

Urko.
Urko.

Dlaczego niby, twoim zdaniem, miałbym to wiedzieć ?

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Urko. To nie było pytanie do Ciebie, ale informacja. Tak urzędnicy działają na rzecz naszego miasta. Nie zapomnieli o nagrodach, to jest najważniejsze.

Urko.
Urko.

Zdanie miało na końcu znak zapytania , więc uznałem je za pytanie . Co do nagród -pełna zgoda, Zwłaszcza w przypadku patrona mojego śmietnika, który za uszczęśliwienie Gliwic i paru innych miast nowymi patronami ulic przytulił w 2017 r 75 K PLN .

piętka*
piętka*

Noooo cóż urko, nie pierwszy raz podbijasz tutaj pianę przeciw magistrackim, którzy niszczą i rujnują nasze kiedyś ogrodowe miasto. Myślałem, że po to wróciłeś ze zmywakowej emigracji, by ratować przed takim chamstwem, to nasze kiedyś wspaniale miasto, a ty co? Klepiesz tu ze swoimi klakierami po raz kolejny “różaniec” zamiast zorganizować z nimi skuteczną blokadę takiego barbarzyństwa, i pokazać harcowników z magistratu, że nasze miasto należy do nas mieszkańców. Zamiast się tutaj tylko chwalić ze swoimi kompanami, czy innymi karlusami, że jesteście stunt pokażcie tym harcownikom, że jesteście Richtig stunt. “Po owocach ich poznacie”. a więc do dzieła urkoniusiu;)

AndrzejD
AndrzejD

…następny Ampuła urósł.

Urko.
Urko.

@AndrzejD. Niestety nie. Inteligencji mu wystarcza , żeby w miarę udatnie, przy pomocy słownika, składać zdania. Z reguły zaczepliwe , pozbawione związku merytorycznego z tematem.
Staram się ignorować , bo to tak jakby mieć pretensje do śmietnika , że śmierdzi /

piętka*
piętka*

Urko próbowałem cię tylko zmobilizować do działania, bo klepać pierdoły i je tutaj podgrzewać, to każdy potrafi włącznie z twoim śmietnikiem;) Rozumiem, że to wezwanie do działania, to za wysoka poprzeczka dla ciebie, w końcu od pewnego czasu cierpisz na kompleks zmywaka ale zaznaczam, nie wiem czy ci śmierdzi:)
Przy okazji chciałbym zapytać twojego przyjaciela Andrzeja D. czy dalej nie ma telewizora w chałupie ? bo tak się na którymś z portali dawniej promował.

AndrzejD
AndrzejD

:) Pełna zgoda. Tych przygłupów trzeba ignorować …bo i z czym tu dyskutować ?

piętka*
piętka*

biurwo, już lepiej nie mogłeś się tutaj zareklamować. Najwidoczniej kupiłeś sobie wreszcie telewizor z tvn-em i ze szkłem kontaktowym;) współczuję

Gość
Gość

Nastepny Urko kwitnie

:)
:)

Oj, nie. Janusz internetu gliwickiego jest tylko jeden :)

Znając życie to plan wyburzenia był od początku, ale nikt nie zgodziłby się na to. Wiec inwestor zaprojektował piękną wizualizacje, otrzymał zgodę, a po wszystkich formalnościach mógł zburzyć wille… strasznie przykre to

jerzy
jerzy

A pani z UM to dawno klepnęła

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Jak na budynek w złym stanie technicznym to stawia wyjątkowy opór przy burzeniu.

MIchal
MIchal

A ja smiem twierdzic, ze ich plany od poczatku zakladaly wyburzenie budynku. “Taniej bedzie odbudowac….” – ale chyba nie o to w tym wszyskim chodzi. Druga sprawa, na wyburzenie powinni miec zgode, no chyba ze to ta sama osoba ktora odmawia ocieplen kamienic a w tym samym czasie wydaje decyzje na ocieplenie zabytkowego urzedu miasta…..wtedy to ma sens :D

beton
beton

idąc tropem cytatów filmowych można powiedzieć:
Konserwatorzy i miłośnicy zabytków – chcieliście wydymać Freda, teraz Fred wydyma was.
Prawdę mówiąc, gdy czytałem ubiegłoroczny artykuł dotyczący tego budynku, miałem wrażenie, że czytam książkę science fiction. Prawda okazała się taka, jak przewidywali niektórzy komentatorzy na tym forum. Taka sama przyszłość czeka jeszcze inne obiekty w mieście, np. wieżę ciśnień na Sobieskiego, lub koszary na Daszyńskiego

gmG
gmG

koszary już wyburzono

Łysek z pokładu
Łysek z pokładu

Pamietacie podobny numer z “żółtą willą”z ul Berbeckiego.Krimi-Wajda też tak postąpił.W przypadku omawianej willi jej stan nie był zły.Inna sprawa jest kwestia jej własności.Bardzo bym chciał aby właściciel lub jego plenipotenci się odnaleźli.Naprawdę bardzo bym chciał.

Prosty_człowiek_Polak_Slazak_Gliwiczanin
Prosty_człowiek_Polak_Slazak_Gliwiczanin

Ni ma też śladu po zabytkowym budynku na ul. M. Konopnickiej, gdzie pewnie niejeden z nas za młodu chodził do dentysty:
https://www.google.pl/maps/@50.2993582,18.6676166,3a,75y,320.91h,78.32t/data=!3m6!1e1!3m4!1sWp5j9_xKtAb8BWC7rMHiEA!2e0!7i13312!8i6656

ja234
ja234

No oczywiście, najwygodniej jest tak powiedzieć.
Analizę specjalistów było zamówić zaraz po zakupie budynku.
Można było przewidzieć, że wyburzą…postawią nowego klocka z mieszkaniami w “wysokim standardzie” i skasują kasę. Biznes.

Xyz
Xyz

racja ten piepszony wysoki standard, a gdzie miejsce dla meneli się pytam ?!

gość
gość

U ciebie w domu

gliwiczanin
gliwiczanin

Domy wyburzają, drzewa wycinają. To ma być miasto przyszłości? Chyba w listopadzie podczas wyborów trzeba będzie wybrać odpowiednich ludzi, którzy zadbają o tą przyszłość. Frankiewiczowi już dziękujemy.

Gość
Gość

Zapodaj proszę tych odpowiednich ludzi.

Smutek
Smutek

Wszyscy inni będą lepsi niż ta sama niszczycielska, arogancka ekipa.

Gość
Gość

“Wszyscy inni będą lepsi niż ta sama niszczycielska, arogancka ekipa.”-tradycyjna impertynencja Gliwiczanina -Komentatora. Wszyscy inni czyli kto? Rosjanie? Szwajcarzy? Pedofile? Prawnicy? Księża, Fizycy jądrowi?
Co roku polskie więzienia opuszczają różnej maści przestępcy oni też się nadają???????

asdf
asdf

W dzielnicy akademickiej pełno drzew oznaczonych do wycinki. Wkrótce tam też będzie łyso.

Ktoś kto patrzył na projekt wierzył że ta willa się tam ostanie?

powinien w to wierzyc ten kto dał pozwolenie na budowe..i powinien tego dopilnowac..

Z urzędu nie mógł nie wierzyć więc “wierzył”. Ale zabawa w opakowywanie starego nowym od początku była wątpliwa. Teraz zrobią projekt zamienny, no bo skoro willi i tak już nie ma, a i tak miało jej nie być widać……

A czemu nie dbamy o zabytki w naszym miescie tylko je wyburzamy? Przeciez to kawalek histoii maszego miasta

AndrzejD
AndrzejD

…ponieważ ci którzy rządzą tym miastem to wieśniaki o mentalności chłopa pańszczyźnianego.

Gość
Gość

Jacy komentujacy tacy rządzący. Ale wy tego nie zrozumiecie

To nie my je wyburzamy tylko deweloper.

manek
manek

To kolejny przykład niszczenia charakteru miasta. Zapał zasiedziałej ekipy w niszczeniu zieleni w mieście dorównuje już obsesji. Zielone Gliwice już nie istnieją a to co zostało to jeszcze zdążą wykarczować zanim odejdą do niebytu. Architektonicznie jest już tragedia. Gliwice stają się blacho – styropianowym straszydłem. Konserwator zabytków i architekt albo nie posiadają żadnych kwalifikacji i poczucia estetyki, albo są już tak umoczeni w układach, że podpiszą każdy debilizm. Kiedy za komuny burzono m.in. wspaniałe wille a ulicy Jasnej i w okolicach Derkacza to trudno było protestować bo to był element “postępu i nowoczesności” a władza miała monopol na rację. To… Czytaj więcej »

Ed Haris
Ed Haris

Gospodarność mieszkaniowa buhahahaha. Przykład PUSTOSTAN w Sośnicy przy ul; Żeromskiego(można sobie zobaczyć w mapy google) 75 MIESZKAŃ !!!!!!!!!! . Czemu miasto to nie przejmie?.Budują mieszkania rodzina+ .Ja bym zgłosił to do tego programu.Wyremontować to ,dogodne miejsce, do przystanku 100 m. ,przedszkole z drugiej strony 100 m., miejsca na plac zabaw dla dzieci, parkingi, ogrodzić. 75 rodzin ,zamiast mieszkać z rodzicami mogli mieć swoje mieszkanie!.Od 1985 roku blok pozostawiono samemu sobie!.Zamiast dać to ludziom – macie tu umowy , remontujecie we własnym zakresie 10 lat nie pobieramy opłat czynszu,po 10 latach takie i takie opłaty. A po co .Ktoś się z… Czytaj więcej »

zebra_z_gliwic
zebra_z_gliwic

Poczekają aż stan budynku będzie stanowił zagrożenie, wyburzą i postawią w tym miejscu luksusowe apartamenty “Sośnica Royal Park Resort and Spa” z jednym lokalem usługowym i podziemnym parkingiem na dwa samochody.

krzysztof
krzysztof

macie taką władzę w mieście jaką sobie wybraliście robią z wami co chcą, a wy im dziękujecie następnymi powołaniami na następne kadencje…..

Ad
Ad

Słyszałem, że mają zburzyć radiostację, żeby potem ją odtworzyć wg nowego, lepszego projektu…

zebra_z_gliwic
zebra_z_gliwic

Z żelbetu bo to trwalszy materiał.

mieszczuch
mieszczuch

Biznesmen najjaśniej i najdłużej nam panujący Franek daje wolną łapkę firmom na rozpierduchę miasta , widziałem jak koparka burząca ten obiekt miała problem z rozwalaniem murów z resztą widać jak konstrukcja dachu się trzyma bez jednostronnych ścian nośnych i nic tu się nie ma do opinii o stanie budynku wydane przez dewelopera .

rozsądny
rozsądny

Wole już Wieczorka co zmienia nazwy ulic niż Frankiewicza co wycina wszystkie drzewa z naszego miasta.

gość
gość

małolat zniszczy elewacje i ma sprawę w sądzie urzędasy z bizmesmenami z bożej łaski zniszczą zabytek i nic się nie stało

a zapewniali ze wkomponuja ją w nowy obiekt..i jak dostali pozwolenie to hulaj dusza piekła nie ma..

Odtworzą czyli ślad będzie. Po co zaraz krytyka

to nie krytyka….to opinia po obietnicach bez pokrycia..prosze spojrzec na wizualizacje którą kiedys zamiescili…to nie ma byc slad..to miała byc wkomponowana zabytkowa willa w nowy projekt..

Prosty_człowiek_Polak_Slazak_Gliwiczanin
Prosty_człowiek_Polak_Slazak_Gliwiczanin

To samo spotkało willę na ul. Konopnickiej obok parku Chopina. Chodzi o budynek w którym była przychodnia ortodontyczna.

gość
gość

na Barlickiego, budynek na działce Wasko, wychodzi klasa tych ludzi, a w sumie brak klasy

Jakos mi sie ten projket nie podoba -nowe stare w nowym nowym.Czemu nie mozna bylo wybudowac nowego calego budynku tylko stylem nawiazujacego do willi?A tak to taki misz masz…i jeszcze nie oryginalny.

Ja
Ja

Drodzy forumowicze czy wiecie że obecnie właściciel gruntu to Izraelska firma

Gabi621
Gabi621

Pisałam, że dziwna ta izraelska spółka z 10 tys. kapitału założycielskiego !

Ja
Ja

Idą WYBORY. PODZIĘKUJMY PANU PREZYDENTOWI.

Cliper
Cliper

Nie pomyliłem się co do tej firmy kogucik

Zorro
Zorro

SKANDAL!!! co za bzdury, mówiąc że stan budynku był zły… Ta willa przetrwa niejeden blok z wielkiej płyty, a tłumaczenia, że deweloper wybuduje taką samą to niech sobie włożą głęboko w książki…Gdzie jest konserwator zabytków? kto wydaje takie bzdurne zezwolenia? czy pieniądz ma tak silne przebicie???