W Gliwicach wymieniono więcej starych pieców niż w Katowicach i Zabrzu łącznie. Ale to i tak za mało

Gliwice znalazły się na pierwszym miejscu w województwie śląskim pod względem liczby wymienionych starych kotłów grzewczych. Nasze miasto wypadło lepiej, niż o wiele liczniejsze pod względem liczby mieszkańców Katowice. Nie oznacza to jednak, że mamy powody do radości…

 
„Kopciuchy”, czyli pozaklasowe kotły na węgiel i drewno, stanowią główną przyczynę zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Niestety tempo ich wymiany w wielu miejscach w kraju jest, delikatnie mówiąc, niezadowalające. Polski Alarm Smogowy sprawdził jak wygląda wymiana kotłów w miejscowościach z tzw. listy WHO – najgorzej zasmogowanych miast Europy (cztery lata temu Gliwice znajdowały się w nim na niechlubnym 17. ze 113 miejsc). Powolne tempo wymiany kotłów pokazuje, że działania antysmogowe nie są priorytetem ani największych miast, ani najbardziej zanieczyszczonych gmin.

W województwie śląskim wśród miast z listy WHO powyżej 100 tys. mieszkańców w likwidacji kopciuchów przodują Gliwice (2090 wymienionych kotłów). Dalej są Katowice (1213), Dąbrowa Górnicza (824), Sosnowiec (695), Rybnik (365) i Bielsko-Biała (327).

Na liście miejscowości liczących od 30 do 100 tys. mieszkańców znajduje się Wodzisław Śląski (284 wymienione kotły), Knurów (127) i Żywiec (75). Prześwietlono także sytuację w mniejszych miejscowościach województwa (do 30 tys. mieszkańców) z niechlubnej listy WHO, na której znalazła się Pszczyna (142 wymienione kotły) i Godów (15).


Porównanie liczby wymienionych kotłów do całkowitej liczby przeznaczonej do wymiany pokazuje, że tempo jest niesatysfakcjonujące. Likwidacja kopciuchów musi przyspieszyć, bo zgodnie z uchwałą antysmogową w województwie śląskim jeszcze tylko przez rok będzie można korzystać ze starych, czyli ponad 10-letnich urządzeń grzewczych. Później ich użytkowanie stanie się nielegalne – mówi Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim.

Miejmy nadzieję, że w najbliższych miesiącach posiadacze kopciuchów dokonają koniecznych zmian, nie będą nas dłużej truć, a siebie nie będą narażać na kary

– dodaje Nagalewski.

Co ciekawe, jeśli w gminach i miastach wymieniano kotły, korzystano głównie z gminnych programów dotacyjnych, a nie z rządowego Programu Czyste Powietrze. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy PAS wymienia niską wiedzę o tym programie dotacyjnym, który niejednokrotnie ofiaruje wyższe wsparcie od programów gminnych.

Weź dotację do wymiany pieca

Szacuje się, że z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem każdego roku przedwcześnie umiera 46 tysięcy obywateli naszego kraju. Aby nie być temu współwinnym najlepiej bez zbędnej zwłoki wymienić piec w swoim miejscu zamieszkania. Ułatwiają to zarówno miejskie, jak i rządowy program. Jak zostać ich beneficjentem?

W Gliwicach można skorzystać z miejskiego programu ograniczania niskiej emisji – dotychczas miasto oferowało 4 tysiące złotych dotacji, chyba, że budynek w ciągu 4 ostatnich lat był ocieplony – wówczas kwota ta wzrastała dwukrotnie.

Dzięki zmianom w lokalnych przepisach, od nowego roku będzie można otrzymać do 6 tys. zł dla nowej instalacji gazowej, do 10 tys. zł dla pomp ciepła, a nawet 12 tys. zł przy połączeniu z termomodernizacją.

Podtrzymany zostanie poziom dotacji 4000 zł do kotłów automatycznych na biomasę i kolektorów słonecznych.Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Wytyczne dotyczące rządowego programu Czyste Powietrze, w którym, w zależności od dochodów i wybranego rozwiązania, można otrzymać nawet do 37 tysięcy złotych dofinansowania, znajdują się tutaj. Jest tam dostępny także formularz, który należy uzupełnić w celu uzyskania pomocy w wypełnieniu wniosku.

Warto pospieszyć się ze zmianą pieca, bo korzystanie z najstarszych kotłów na paliwa stałe będzie w woj. śląskim nielegalne już od 1 stycznia 2022 roku. Termin ten reguluje uchwała antysmogowa.

(żms)/mat. Polski Alarm Smogowy

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ampuła

Polska Grupa Górnicza. 2 MILIARDY złotych straty na działalności gospodarczej po 3 kwartałach 2020 roku.
Czyli w firmie zwolnienia do spodu, dyrekcja na bruk i komornik wystawia onuce na licytacje?
Ależ skąd… Zatrudnienie fizycznych sztywno utrzymane, zwiunzkowe wąsale zadowolone, 18 wypłat wzięte.
Produkt leży na wielkiej kupie, bo już nawet państwowy Tauron go kupować nie chce.
Kto to narodowe g… ze zwałów kupi i wyśle w powietrze?
Posiadacze kotłów najnowszej generacji.

Ad

“Klasa kotła”… magiczny zwrot mówiący o tym jak zamożny jest producent i na jak grubą kopertę było go stać…

przestańcie się łudzić! Węglówka to WĘGLÓWKA!

Jan III

Oszukujcie się dalej, piec to piec i będzie kopcić. Dopóki nie zmieni się ogrzewania na gaz/prąd/PEC to nic się znacząco nie zmieni.

Wojtek

Nie prawda. Piece nowej generacji są znacznie bardziej oszczędne i mają lepsza sprawność więc mniejsze zanieczyszczenie. Poza tym nie da się już palić Śmieciami co już ma realny wpływ bo nadal mnóstwo ludzi wrzuca śmieci.

Sens?

Ciekawe co da wymiana pieca jeżeli sąsiad pali śmieci, skoszoną trawę itp. w ogrodzie

Perez

daj Pan spokoj!!! Myslenie sredniowiecza :P

Lolek.

A co gasną takie pieca jak buta wsadzisz?

zenon

Zobaczcie jak pali się na KWK szczyglowicach: śmiecimi. Kablami , ropą podkładami i to nikogo nie interesuje Państwo w państwie .haha.Co na to ekol-polglowki

opalony kabel

Czyli wszystkim, tylko nie węglem.

AndrzejD

…zwłaszcza jak do tego pieca, właściciel wrzuca wyprodukowane przez siebie śmieci które tylko dają się spalić żeby zaoszczędzić na wywozie śmieci.
Powinien być natychmiastowy zakaz instalacji pieców węglowych.
Jedynie piece na gaz, ostatecznie na olej opałowy. Oczywiście najlepiej pompy ciepła lub podłączenie do PEC-u

Ad

“żeby zaoszczędzić na wywozie śmieci”

metry kwadratowe mieszkania mu się przez to zmienią?

gmG

..niekoniecznie metry się zmieniają ale są dodatkowe kalorie… Tak nawiasem mówiąc, jest “dzień śmieciarza” przed posesjami wystawione worki, ciekawe że niektórzy nie produkują plastyki i papieru.
Może tak SM pojedzie i data foto, data foto i w kolejnym terminie pytanie gdzie plastyk i papier?

Ad

Napisał, że paląc śmieci zaoszczędzi na ich wywozie. Nie zaoszczędzi! Czego nie kumasz?

gmG

nie zaoszczędzi na wywozie ale zaoszczędzi na opale! Czego nie kumasz?

Zara

Jak i tak płacą od metra to kombinują, że paląc śmieciami mają przynajmniej trochę ciepła. Dlatego ten system jest patologiczny, bo wcale nie zlikwidował spalania śmieci.

SS3

Prawie masz rację. Prawie, bo:
– gabaryty nie są odbierane na zamówienie
– jak masz posesję to dodatkowe worki masz gratis w dowolnej liczbie?

AndrzejD

@ SS3
…otóż to – dokładnie to miałem na myśli.
Ale taki @Ad ma za ciasne horyzonty myślowe żeby to ogarnąć

Ad

@AndrzejD
mam nadzieję, że Twoje “horyzonty myślowe” są tak szerokie, że skumasz, co o Tobie myślę

Mariusz

Najlepiej rozszczelac a dom spalić.

Fred

I tak zdech….ie w oparch gazów z Rosji bądź Chin. Wielcy ekolodzy od 7 bolesci

Fred

Niech kopci z pieców z 4 liter też smród się wydziela a ekolologowie milczą.

nie do wiary

I na dodatek sami ekolodzy smog z 4 liter puszczają.

Ampuła

Lobby kopalniane do spółki z kotlarzami ustawiło podmianę kopciuchów wunglowych bezklasowych na “piece wunglowe klasy ekskluzywnej”. To dęta hucpa bo domowe spalanie wungla bez jakichkolwiek filtrów nadal smrodzi, truje i brudzi środowisko. Jednak operacja wymiany pozwala grubo doić budżet państwa. Starczy sprawdzić, jak poszybowały w górę ceny kopciuchów z nowymi numerkami.
Kiedy PiSocjalizm bierze się za smród czy brud, to on nie niknie, tylko drożeje.

CO

A kto powiedział, że nowy kopciuch nie truje?

Imiu

zamiast rozwijać ciepłownie to rozwijają kotłownie, tak by każdy miał swój komin. Tak samo wygląda rozwój LPG w autach… Dzięki włodarza mamy eko auta, możemy im tylko KLASKAĆ :-D

AFD

A czym grzeje wode Pec ?! Weglem!!!!! I co Pec moze,a prywatny nie? Niech Pec zacznie grzac gazem to sami piecyki w blokach bedziecie montowac jak Pawlak i Kargul.
Osobiscie mam ogrz olejowe

Perez

Spalanie wegla w elektrowni czy elektrocieplowni nie mozna porownywac ze spalaniem w piecu czy nawet malej osiedlowej kotlowni, bo technologia rowniez jest inna. Jesli ktos tego nie potrafi zrozumiec….to szkoda wiecej tlumaczyc. Problem smogu moglby byc rozwiazany przez spalanie gazu, lub podlaczenia calego miasta do nitki

CO

Spalanie węgla w wyspecjalizowanym do tego celu zakładzie vs. spalanie go w przydomowym palenisku ma się do siebie tak samo, jak operacja wszczepienia zastawki wykonana w klinice w Zabrzu vs. ta sama operacja wykonana w twoim garażu.

CO

Dodałbym – Z użyciem sprzętów przyporządkowanych danemu obiektowi.

Informacja Turystyczna

No to mieliśmy na życzenie większości przecież takiego sprytnego inżyniera prezydentem, z wielkimi koneksjami. Wiec pytanie czemu nawet na często pogardzanej scianie wschodnie postawili (albo chcieli, ale PO uwaliło) bloki paro-gazowe, gdzie ciepło masz gratis przy produkcji prądu (i to w bardzo potrzebny elastyczny sposób) a tu gdzie “jest przyszłość” dalej mamy XIX wungiel. Dobrze, że przynajmniej z filtrami (pewnie większymi od kotła, taka “drobna” różnica względem domu) jak na koniec XX wieku przystało.

osa

Bądź uprzejmy podać prawdziwe dane. Dzięki.

nieprawdziwy gliwiczanin

@AFD. Ale jesteś żałosny, masz ogrzewanie olejowe a olej opałowy to to samo co napędowy, różnią się tylko niewiele dodatkami a niektórzy stosują je zamiennie, więc kopcisz jak stary diesel. Dlaczego swojego domu nie wybudowałeś lub zmodernizowałeś do standardu domu pasywnego ?

Hmmmmmm

Ja chciałem podłączyć się do pecu.. Niestety wspólnota zadecydowała że się nie podłączamy… I co mam teraz zrobić.. Kupić piec na eko groszek i grzać do momentu jak mogę czyli 2 0 30… Czy pozwać wspólnotę.. Bo przepisy są do Wielkiej d… I sprawa kolejna zrobiliśmy ocieplenie ale też że względów estetycznych… Sąsiad z przeciwka pali na czarno. Osmolony komin… Sądzą pyt na parapetach i eleeqcji.. I ma to gdzieś… Nie zamierza przejść na inny pięć a tym bardziej gaz… Jedzie równo zgodnie z zasadami…

Ad

Jak wspólnota nie chce PEC-u (a może nie chcieć), to zamontuj sobie kocioł gazowy.

Katarzyna

Polska to biedny kraj w którym ciężko zarobić nawet z wyższym wykształceniem, więc ludzie będą palić śmieci byle mieć ciepło w domu.

Informacja Turystyczna

To jak komuś będzie brakować na leki to może mordować?

CC

Pewnie idealnym rozwiązaniem byłby całkowity zakaz ogrzewania paliwami stałymi, ale cóż mamy to co mamy. Niestety wiele osób nie stać na ogrzewanie np. gazem, jesteśmy ubogim społeczeństwem. Myślę, że tutaj są potrzebne systemowe rozwiązania na poziomie rządu aby stworzyć takie mechanizmy aby obywateli było stać na ekologiczne metody ogrzewania. Jak jest każdy widzi, dobrze, że są takie programy, że coś staramy się z tym robić, pewnie można więcej.

nie do wiary

Za wspaniałych PiSowskich rządów jesteśmy ubogim społeczeństwem ?

black_horse

Gliwice mają bardzo niefunkcjonalny, nieprzyjazny system dotacji na wymianę źródeł ogrzewania. Wymagane jest, aby każdy wyłożył że swojej kieszeni lub z kredytu kilkanaście tysięcy złotych, a potem można się ubiegać o dotacje. Przy czym jak urzędnikom nie spodoba się jakiś papierek, lub pula się wyczerpie o dotacji można zapomnieć. Dyskryminowani są również gorzej sytuowani, ponieważ nie mają takich środków, albo zdolności kredytowej żeby wyłożyć całej kwoty. Tzw ubustwo energetyczne. I tu kółeczko się zamyka bo dalej palą w byle czym węglem. Spalanie śmieci wbrew pozorom nie jest powszechnym zjawiskiem. Nie wspomnę również o tym, że miasto nie potrafiło kilka lat… Czytaj więcej »

Ad

“Nie wspomnę również o tym, że miasto nie potrafiło kilka lat temu, mając rozkopaną całą starówkę podpiąć jej do PECu”

ale o tym się nie mówi, o tym ciiiicho, bo jeszcze jakiś gliwicki ważniak zleci za te zaniedbania ze swojego urzędniczego stołka

Wioleta

I co z tego staram się o wymianę kotła no nowy dofinansowanie jestem wlascielko domu lecz Urząd Gliwicach odmawia pani Urzędzie bezszczelnie mi mówi że się mi nie należy ją jestem wstanie naglosnic tej pani nazwisko w mediach to są nasze Urzędy Gliwicach oszukują biednych ludzi niech się zajmie tym prezydent Gliwic

madka

jo tyż starom wymiana pieca a nie moga wymiana zrobić bo pani w urzędzie nie ma bo ma praca zdalna a ja musza tyn piec wymianić bo czeba a chopa niy mom

Ksenomorf

Czy Wy myślicie , że ktoś pali węglem bo jego hobby to bieganie z wiaderkami opału i popiołu ? A spróbujcie założyć ogrzewanie gazowe lub elektryczne w kamienicy jak niema warunków technicznych .

Ad

Bardzo rzadko zdarza się, że nie ma warunków technicznych. Czasem trzeba trochę więcej wyłożyć złotówek (dobudowa komina czy wymiana części instalacji elektrycznej), ale w 99% przypadków jest to wykonalne.

Katarzyna

Tak, ale z kad pieniądze…

Cliper

Co cwańsi i bystrzejsi skorzystali z kompletu dotacji korzystając zapewne ze znajomości-nieważne-faktem jest ze pozostała elita żyjąca w bieda familokach nigdy nie zmienią systemu ogrzewania z prostej przyczyny…

Grazyna

Nie wszedzie wymieniaja maja to gdzies ludzie czekaja na centralne i niema

Perez

Jaki jest sens wymieniania kopciucha na innego kopciucha?
Nie lepiej uzaleznic dotacje od zmiany ogrzewania na gazowe?

Informacja Turystyczna

Jeszcze lepiej gdy oprócz marchewki jest kij.

Imiu

Kocioł klasy III lub IV normy kotłowej, czas na wymianę do 1 stycznia 2028 r. Piece kaflowe, kuchnie węglowe, kominki i piecyki typu koza muszą być usunięte do 1 stycznia 2023r.

Sam piec ze zdjęcia kosztował jak to w urzędzie mówią, grosze.

Kolejne grosze do wydania, Polaki bagaci podatnicy, nie ludzie.

Ad

“Sam piec ze zdjęcia kosztował jak to w urzędzie mówią, grosze.”

na zdjęciu jest kocioł a nie “piec”

Imiu

Dobrze że dostrzegłeś różnice

Obserwujący

No jasne, że wolno idzie wymiana pieców.
Glajwickie urzędasy olewają sprawę, zamiast systemowej wymiany, mamy wymianę z doskoku.Bezsens i tyle,jak to w glajwicach.

Mati

A co z mieszkaniami komunalnymi ? Mam sam wymienic czy gmina bedzie wymieniac ?

Ad

Zadzwoń do ZGM-u i się dowiedz.

Urko

“Jest tam dostępny także formularz, który należy uzupełnić w celu uzyskania pomocy w wypełnieniu wniosku.”
Genialne. :-)

gliwicjus

Ciekawe czy jest formularz, który należy uzupełnić w celu uzyskania pomocy w uzupełnieniu formularza?

dada

mam piec w piwnicy na węgiel – najlepiej sie rospala rano butelko po kokakoli – tne se na pól ma ostre kanty – fajnie sie palom do tego reklamy i mam podsyp pod drobne bryłki pare szczap zy dżwi somsiada i jest cuk Wieczorem podobnia tyko odwrotniea. Pozdro ziomiasy !

Adam

Brawo!! Sam fakt że coś się zmieniło to dobra wiadomość, mieszkam w centrum i jest lepiej niż rok wcześniej

Nic się nie zmieniło

Bo jeszcze zima się na dobre nie zaczęła

Barbara

Zapraszam do Bojkowa. Tu dopiero gołym okiem ” widać ” te wymienione kotły. Dym można kroić nożem. Moja sąsiadka wrzuca do pieca wszystko. Straz miejska nie reaguje. Bo niby nie ma jak. Zresztą rozmowa z nimi to strata czasu.

w pogonii za octem

fakty są takie że w Gliwicach mamy najgorsze powietrze na śląsku,przyczynia się do tego wszechobecna betonoza i asfaltoza w mieście,brak drzew i wszelkiej zieleni z powodu awersji do wszelkiej roślinności u gliwickich urzędasów,i gigantyczny ruch samochodowy , z powodu przebiegających autostrad A4 i A1, a stare piece to już dawno ,wszystkie powinny być wymienione.

zyga

Goń za tym octem lepiej bo bzdury wypisujesz.

gmG

do autostrad należy dodać należy DTŚ alternatywną do A4

gliwicjus

No i jeszcze zdziczałe, świńskie tiry…