Wzdłuż ul. Kłodnickiej i Młyńskiej znikają drzewa. ZDM wyjaśnia powód wycinki, obiecuje nasadzenia

fot. 24gliwice.pl/ŁG

W ostatnich dniach usunięto wszystkie drzewa w ciągu chodnika przy ul. Kłodnickiej na odcinku od ul. Zwycięstwa do Dworcowej – alamują mieszkańcy. Rosły tam surmie bigoniowe o soczyście zielonej okrywie liści.

 
Informację nagłośniono m.in. na facebookowej stronie Zielone Gliwice. Zapytana przez nas rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich zapewnia, że wycinka była konieczna.

Decyzja o wycince drzew zapadła (po oględzinach) ze względu na ich stan fitosanitarny. Usunięte drzewa, zastąpią głogi odm. ‘Stricta’. Nasadzenia przeprowadzone zostaną najpóźniej w listopadzie br.  – wyjaśnia Jadwiga Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich. – Drzewa zostaną nasadzone dokładnie w tych samych miejscach, co oznacza, że pnie będą usuwane – zapewnia Stiborska.


Również na ulicy Młyńskiej prowadzona jest wycinka.

– Młyńska bez drzew? Dostajemy od was coraz więcej informacji o prowadzonych wycinkach. Sezon się rozpoczął więc jeśli zauważycie wycinkę, która budzi wasze wątpliwości zgłaszajcie to do zarządcy (ZDM) – piszą społecznicy z Zielonych Gliwic.

Na ul. Młyńskiej ta sama sytuacja. W miejsce wyciętych 4 drzew (katalpa) pojawi się głóg jednoszyjkowy – zapewnia rzeczniczka ZDM.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŁG

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Joanna

A tak po ludzku bardziej, to niby jaki był ten stan “fitosanitarny”?
Usychały? Miały pasożyty? Były chore?
Czy pani rzecznik ZDM mogłaby jaśniej, jak do ludzi, a nie do chołoty, której wyjaśniać niczego nie trzeba, bo są tak tępi, że i tak nic nie zrozumieją? :/

WIlcza Jagoda

Masz rację Joanno !
mieszkańcy Gliwic są bardzo głęboko zainteresowani poznaniem czynników biotycznych i abiotycznych dotyczących zarówno strefy korzeniowej, strefy pnia i oczywiście strefy korony tych drzew , które miały wpływ na podjęcie tej decyzji.

A i owszem

Ja jestem zainteresowany.

Rett

Oczywiście Wilcza Jagodo, można potraktować mieszkańców Gliwic z wyższością, jak zgraję ignorantów, która czynniki biotyczne i abiotyczne będzie kojarzyć ze składem jogurtu z biedry i mam nieodparte wrażenie że właśnie z tego założenia wychodzisz. Zapewniam Cię jednak, że sporo gliwiczan ma wykształcenie i wiedzę ogólną dużo szerszą niż ogarnia Twoje ograniczone mniemanie i ze zwykłego poszanowania należą im się obszerniejsze wyjaśnienia. Skoro jednak tak wspaniale opanowałaś trudne słowa, to może również potrafisz zastosować tę wiedzę w praktyce? Sporo drzewek byłoby wdzięcznych.

Alex

Drzewa to nie są jednoroczne “kwiatki” na drucianych “rzeźbach”, które sadzi się i wyrzuca. Drzewa pielęgnuje się i leczy, dzięki czemu mogą cieszyć oko przez pokolenia – wycina się w ostateczności. Drzewo jest “nie do uratowania” albo ze starości (zamiera) lub przez lata zaniedbań. Kto zatem doprowadził do takiego stanu nie jedno drzewo, ale całe szpalery?

Zeb

Kulka na patyku rządzi! Betonoza politechniczna +

Alek

Tak trzymać drzewa są źródłem koronavirusa

black_horse

To ciekawe w jak doskonałym stanie fitosanitarnym jest kilkanaście suchych kikutów drzew w okolicach cmentarza Lipowego, skoro od kilku lat ZDM nie chce ich usunąć. Gliwice być bardzo ciekawa miasto.

Piotr

A właśnie. Wycięli już to koło Chrystusa króla na Poniatowskiego? Elegancko uschnięte, z rozdwajającym się pniem, wyraźnym pęknięciem. Czy czekają aż powali się kłodą na któryś z przejeżdżający pojazdów? Wiosną to zauważyłem, zapomniałem spojrzeć jak byłem tam ostatnio.

w pogonii za octem

ręce opadają!,w tym chorym mieście jest coraz gorzej.

wnerwiony

Zaś będzie suchy kijek o średnicy 2cm czy może tym razem normalne drzewo tam nasadzicie?

AndrzejD

Tak, nasadzą a za 2 lata znowu wytną i nasadzą. To się nazywa generowanie pracy. Przecież za każde wycięcie i każde zasadzenie biorą kasę – o to tutaj chodzi i tylko o to.
Na prokuraturę i CBA nie ma co liczyć – oni są zajęci tępieniem przeciwników politycznych.
polska – to kraj z rozmokłego kartonu sklejonego kaczym guanem.

treya50

Głogi obiecują nasadzić, a czy głóg da rozłożystą koronę o soczystej zieleni ??? Oto jest pytanie ?
Szlag żeby trafił to zdm.

Wuj Tarabuk

A może by tak betonowe imitacje drzew? nowoczesne, eleganckie, nie chorują, raz na 5 lat chłopaki z zieleni miejskiej przelecą karcherem i spokój na pokolenia.

gliwicjus

To niedościgłe marzenie wszystkich mzukowców.

Ps

Najbardziej śmieszyło mnie to że w parku Chrobrego wycinali drzewa wzdłuż Kłodnicy tłumacząc że wały niszczą, a w tym samym czasie na Portowej posadzono nowe dokładnie na samym skraju Kłodnicy- o co tu chodzi? Za pięć lat je wytna? Bo korzenie będą niszczyły brzeg

Informacja Turystyczna

Tam korzenie umacniają i stabilizują brzeg.
Czegoś nie rozumiesz?

hanek mały

Przepraszam, ale nazwisko Stiborska kojarzy mi się z nienawiścią do drzew.

gliwicjus

Surmia czyli inaczej katalpa to duże drzewa o dużych liściach, egzotyczne i bardzo ładne. Niestety, w mzuku takie określenia “duże drzewo” i “duże liście” działają jak płachta na byka więc czym prędzej trzeba było naprawić to niedopatrzenie i posadzić ulubieńca wszystkich pracowników zieleni miejskiej czyli drzewo z gatunku “Kulka na Patyku” (łac. A pila in lignum unum).

lolo

Prawdziwa rzeź drzew to była przed budową DTŚ ki.
Liczby wolę nie podawać bo ax się smutno robi

Don Pedro!Caramba!

Znikające w centrum miasta drzewa to efekt tajnej ingerencji służb monitoringu miejskiego Gliwic ,celem zwiększenia “pola widzenia” dla “Wielkiego Brata Miasta”!
Przykład to rynek i inne newralgiczne miejsca obserwacji.Drzewa zasłaniają czujnośc szpioniego oka!
Nowe naszadzenia wątpliwe.Bedzie zawsze pretekst do ich uników.

Jan

He he, popatrzmy jak nasadzili drzewa po wycince np. ul. Chopina….szybko zapełniają miejsca po drzewach kafelkami, by slad zaginął….

treya50

I znowu latem kolejne ulice przekształcą się w rozprażone patelnie, a drzewa nie tylko dawały cień, ale również schładzały powietrze. Ech, te Gliwice, żyć się tu nie da, tylko dojeżdżający zadowoleni. Kierowcy przede wszystkim – oto dewiza gliwickich władz !!

Neptunder

Do forumowicza PS ,
slusznie napisales.
Do umacniania walow i brzegow rzek , potrzeba
tylko ziemi , trawy i owiec .
Tak robia w Niederlandach czy w Belgii.
W Gliwicach wystarczy wysiac nasiona trawy
i wyslac stado baranow z miejsca w ktorym znajdowal sie hotel “Oberschlesien“.
Sukces w umacnianiu brzegow i walow p.p.
zapewniony .

Kongo roup

Dlaczego pod ostatnim tematem na temat Polańskiego ściganego za Molestowanie dzieci nie ma możliwości komentowania. Czyżby był ponad prawem?

Piotr

Jakkolwiek każde drzewo jest cenne, to pamiętać trzeba że to miasto, miejsce gdzie powinno się żyć wygodnie i bezpiecznie. Czy chodnik którego połowę szerokości co kilka metrów zajmuje drzewo jest wygodny? Zdaje się że wózkiem z dzieckiem czy inwalidzkim już tam nie bardzo lub wcale.

wind_of_change

Tyle, że drzewa też do tej wygody i bezpieczeństwa należą. Filtracja zanieczyszczeń, zacienienie, stabilizacja temperatury, działanie bakterio- i wirusobójcze, także pochłanianie wody, która inaczej płynęłaby po betonie i dokładała się do problemów powodziowych. Szkoda, że zauważa się tylko problemy związane z terenami zielonymi w mieście, ale problemy z betonem, samochodami i nadmiarem ludzi na zbyt małej przestrzeni już nie. Może jakieś drzewo gdzieś nie pasuje i trzeba je wyciąć, ale zgłosisz jedno, urzędasy wytną cały szpaler – tak jest w Gliwicach.

Obserwujący

Urzędasy nie umieją wytrzymać bez wycinki drzew, w końcu, w tym się specjalizują.Oni nie lubią drzew, samosiejek, zieleni.Lubią brud, smród,spaliny i beton no auta jedno na drugim zaparkowane.
Nasadzenia…pewnie na wiosnę, teraz to “się nie da” bo pogoda nie pozwoli.

#bądź mądry-noś maseczkę

Zielony

Zamiast mędrkować i siać ferment, trzeba przeczytać ze zrozumieniem artykuł, w którym napisano, że nasadzenia najpóźniej w przyszłym miesiącu.

treya50

Kto takie słowa minusuje ? nie do pojęcia!

lola prodiżowa

Cmentarz lipowy znajduje się w dzielnicy Szobiszowice a nie na zatorzu.
Zakład?

Gliwicezawsze

Wreszcie. Świetna wiadomość. Chodnikiem przy Kłodnickiej nie dało się chodzi c, wyminąć kogoś, nie mówiąc już o osobie z wózkiem dziecięcym. To jest jakaś paranoja, że w obrębie tak wąskiego chodnika rosły drzewa. Wszystkie won!! I absolutnie nie tam nie nasadzać. Chodnik jest dla ludzi i dla pieszych, chodnik to nie las, ani park.

Buchaj rozpodowy

Typowy punkt widzenia osoby, która całe życie z wózkiem dziecięcym popyla.

Imiu

Ten murek…Zawsze mnie wku…bo taki z wysokim uskokiem ale rury grube a pewnie cienkie jak puszka od piwa :-D

Ewa

To chyba dobrze że znikają na bogosl.Czeslawa gałęzie walą po oknach. Nie można się nikogo doprosić o ścięcie. Chyba będzie trzeba samemu chemią podlać drzewka

Cliper

Każdy kto ma ogród wie że cięcia i wycinki są niezbędne w pielęgnacji

gliwicjus

Jasne, zwłaszcza wycinki dopiero co posadzonych drzew, co do których ktoś odkrył, że będą generować za dużo pracy (zbieranie liści) i że należy je wymienić na jakieś wiecznie karłowate niedorostki.

Cliper

Widać takie masz pojęcie o drzewach które liści nie zrzucają

dm

wycinają źle, nie wycinają jeszcze gorzej, cokolwiek się nie zrobi jest źle. Więc po co w ogóle coś robić?

Xyz

Taki smutny lud. Cokolwiek nie zrobisz zawsze źle. Jakie życie mają, takie opinie wydają. Tylko współczuć.

Lump Maniuś

Niech wyrżną w końcu te chore lipy z Mickiewicza!

Ale lipa

sam się wyrżnij