“Z domu niewoli” w wykonaniu Polskiego Teatru Ludowego ze Lwowa. Gościnnie na deskach TM

13 listopada w Teatrze Miejskim w Gliwicach zostanie zaprezentowany monodram „Z domu niewoli”. Spektakl na motywach biografii zesłanej do łagru pisarki Beaty Obertyńskiej wystawi Polski Teatr Ludowy ze Lwowa.

W scenicznej adaptacji więziennej tułaczki lwowskiej poetki i powieściopisarki wystąpi Elżbieta Lewak. Młoda aktorka pochodzi ze Lwowa i ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim.

Przekonująco wcieli się w rolę Beaty Obertyńskiej, związanej z grupą poetycką Skamander, aktorki lwowskich scen teatralnych.

Życie Obertyńskiej obfitowało w wiele dramatycznych wydarzeń. Podczas sowieckiej okupacji Lwowa została aresztowana, następnie więziona w Kijowie, Odessie, Charkowie, Starobielsku, wreszcie zesłana do łagru w Workucie. Po układzie Sikorski–Majski wstąpiła do Armii Andersa, z którą przeszła z Iranu do Włoch.

Po wojnie zamieszkała w Londynie, oddając się pisarstwu, za które otrzymała wiele nagród literackich, między innymi nagrodę londyńskiego „Przeglądu Powszechnego” i nagrodę Fundacji Lanckorońskich.

Reżyserem spektaklu „Z domu niewoli” jest Zbigniew Chrzanowski.

Przedstawienie rozpocznie się 13 listopada o godzinie 17:00 na małej scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57). Bilety w cenie 15 zł są dostępne w kasach i na stronie internetowej teatr.gliwice.pl.

(żms)/UM(mm)