Z. Frankiewicz: „Budżet Obywatelski skupia uwagę mieszkańców na czubku własnego nosa”

Mieszkańcy zakładają, że mogą mieć wpływ na każdy wniosek, który zostanie zgłoszony. Ale wnioski muszą podlegać weryfikacji. Nie można inwestować na terenie prywatnym, a ci ludzie nie wiedzą co jest terenem miejskim a co prywatnym

– powiedział w rozmowie z redaktorem Radia eM Łukaszem Zychem, prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

– Budżet Obywatelski skupia uwagę mieszkańców na bardzo wąskich problemach. Takich bardzo bliskich, jak dziura w jezdni i najbliższe otoczenie. W ten sposób może odsuwać większe ogólnomiejskie problemy na dalszy plan. Czyli skupia uwagę na czubku własnego nosa – komentował Frankiewicz i dodał, że wymuszanie budżetu obywatelskiego, uleganie modzie na budżet obywatelski, może przynieść więcej szkody niż pożytku.


Posłuchaj wypowiedzi prezydenta —>

Prezydent Gliwic odpowiadał na pytania podczas wrocławskiej konferencji „Plan dla Polski w Europie”, organizowanej przez Kazimierza M. Ujazdowskiego, posła do Parlamentu Europejskiego.

– Twierdzę, że cały budżet powinien być obywatelski, tylko że za jego wykonanie bierze odpowiedzialność jednoosobowo prezydent miasta. Do niego musi należeć końcowa decyzja. Prezydent nie może odpowiadać za to, co kto inny zdecydował

– mówił.

Przypomnijmy, po tegorocznej weryfikacji wniosków do budżetu obywatelskiego, urzędnicy odrzucili ponad 2/3 z nich. To rozpoczęło gorącą dyskusję na temat sensowności przeprowadzania BO w takiej formie, a w internecie pojawiło się mnóstwo przykładów prezentujących brak konsekwencji, a często nawet absurdy wydanych przez urzędników decyzji. O części z nich pisaliśmy na łamach 24gliwice.pl w ubiegłym tygodniu. Na wtorek zaplanowano spotkanie pod hasłem „Budżet Antyobywatelski? Dyskusja”, podczas, którego przedstawiciele rad osiedlowych, miejscy radni i wszyscy inni wnioskodawcy będą mogli podzielić się swoimi opiniami na temat tegorocznego BO.

– Wiele osób poczuło się oszukanych. Włożyliśmy dużo pracy i energii w naprawę procedury budżetu obywatelskiego, aktywizację mieszkańców i pomoc w składaniu wniosków. Kolejny raz urząd odrzuca wartościowe projekty podając mocno dyskusyjne uzasadnienia – napisali organizatorzy spotkania, stowarzyszenie OSOM Gliwice.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00 w COK Perełka przy ul. Studziennej 6.
(msz)